Stefan Krzempek – urodził się 03.03.1930 r. w Zarzeczu. W 1976 r. z żoną Cecylią kupili dom i gospodarstwo w Pierśćcu. Z powodu choroby serca Stefan przeszedł na rentę, nie mógł ciężko fizycznie pracować na roli i mając sporo wolnego czasu, zaczął poświęcać się pracy społecznej i temu co kochał nad życie - folklorowi Śląska Cieszyńskiego.
Tak więc w 1980 r. związał się z skoczowskim Zespołem Regionalnym „Senior”, a 10 lat później objął jego kierownictwo. Dzięki temu „Senior” wielokrotnie, z powodzeniem prezentował się na scenach wielu miast i domów kultury oraz zdobył uznanie na ogólnopolskich przeglądach zespołów amatorskich. Stefan Krzempek wraz z członkami zespołu opracowali ponad 100 piosenek ludowych, 12 tańców oraz kilkanaście inscenizacji związanych z lokalnymi obrzędami. Bez osobistego zaangażowania kierownika i ogromnej pracy, jaką włożył w kształtowanie wizerunku artystycznego „Seniora”, zespół nie odniósłby aż tylu sukcesów, a kultura ludowa gminy Skoczów nie rozwijała by się tak prężnie. Jako kierownik zespołu regionalnego i sołtys wsi ściśle współpracował z pierściecką szkołą podstawową i przedszkolem. W 1987 roku nauczyciel muzyki p. Franciszek Cebula założył w szkole zespól regionalny „Junior”, co kierownika Krzempka ogromnie ucieszyło i służył im radą i pomysłami. Również swoje wnuki i prawnuki od najmłodszych lat uczył folkloru i zamiłowania do pieśniczek i tańca.
Dziesięć lat po osiedleniu w Pierśćcu, w 1986r Stefan Krzempek został wybrany sołtysem wsi. Od początku była to praca społeczna, bez wynagrodzenia, dopiero kilka ostatnich lat sołtys otrzymywał niewielką dietę. W tamtych latach mieszkańcy prawie wszystkie podatki wpłacali u sołtysa, nie było popularnych kont bankowych, przyjmował więc wpłaty też na spółkę wodną, wydawał „paszporty” dla zwierząt. Przez dom codziennie przewijało się mnóstwo ludzi, drzwi się nie zamykały. W okresie jego sołtysowania w Pierśćcu zawiązały się komitety budowy gazociągu i wodociągu, w których z racji funkcji czynnie uczestniczył.
Zorganizował wiejskie dożynki w Pierśćcu, na przejazd korowodu udało się wykonać i utwardzić nawierzchnię ul. Spacerowej. Za jego kadencji wyasfaltowano wiele dróg, wykonano oświetlenie głównej ulicy, do dziś wielu starszych mieszkańców wspomina, że za sołtysa Krzempka wreszcie mieli jak dojechać do domu, po równej ceście. Nie posiadał samochodu, więc wsiadał na swój czerwony rower, jeździł po wsi, doglądał wszystkiego, z każdym przemówił i na ławce przed domem posiedział, co wspomina wielu pierszczan.
Przez wiele lat był także członkiem wspierającym Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierśćcu. Stefan Krzempek ponadto wiele lat pracował społecznie w parafii Św Mikołaja, jako palacz c.o. Z żona Cecylią przez całe lata opiekowali się kamiennym przydrożnym krzyżem, stojącym na rozstaju dróg do Zaborza i Iłownicy. Sołtysem Stefan Krzempek był przez 12,5 roku niestety pogarszający się stan zdrowia spowodował, że nie mógł już dalej wypełniać swoich obowiązków. W czasie, kiedy nadawano w Pierśćcu nazwy ulic, droga, przy której mieszkał były już wtedy sołtys Krzempek została nazwana Sołecką. Dla niego był to wyraz uznania i szacunku.
Cześć Jego pamięci.