Informacja w sprawie realizacji Programu „Rodzina 500+” w Skoczowie.
Najważniejsza zmiana – nowy okres wypłaty i terminy składania wniosków.
Od 1 lutego można składać elektroniczne wnioski o świadczenie wychowawcze przez portal Empatia przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.
Od 1 kwietnia można składać wnioski drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w ośrodku pomocy społecznej lub za pośrednictwem poczty.
Zachęcamy do składania wniosków elektronicznych
Okres, na jaki będzie przyznane świadczenie wychowawcze rozpocznie się 1 czerwca 2021r. i będzie trwał do 31 maja 2022r.
Tak przedstawiają się poszczególne, terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres 2021/2022 oraz wypłat świadczenia wychowawczego w zależności od miesiąca złożenia wniosku:
- Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. - co gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu.
- W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2021 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca 2021r.
- W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2021r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021r.
Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.), świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu zasiłkowego lub do dnia w którym uprawnione dziecko kończy 18 lat.
W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
Tu można pobrać wniosek 500+
https://www.gov.pl/attachment/c17ea0aa-db6a-47c2-bd8e-f061475152db
oraz załącznik jeśli we wniosku 500+ brak miejsca na wpisanie wszystkich członków rodziny
https://www.gov.pl/attachment/f7a82100-ec40-40d3-9418-b3a4e468d89e
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE SKŁADANIA WNIOSKÓW ONLINE:
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, w której mieszkamy, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez bakowość elektroniczną
Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez empatia.mrpips.gov.pl
Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez PUE ZUS
https://www.gov.pl/web/rodzina/sprawdz-jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line-przez-pue-zus4
Wnioskodawca otrzyma informację o przyznaniu świadczenia na podany e-mail. Na informację nie należy odpowiadać.
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE:
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
1) matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
3) opiekunowi prawnemu dziecka,
4) dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
1) dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
3) pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
4) członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- Wniosek składa się w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze.
- W przypadku gdy o świadczenie wychowawcze ubiega się dyrektor domu pomocy społecznej – wniosek składa w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce położenia tego domu pomocy społecznej.
- Przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji.
Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji.
Ośrodek pomocy społecznej przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku. Na przesłaną informację nie należy odpowiadać.
W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, ośrodek pomocy społecznej , odbierając wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania w ośrodku pomocy społecznej informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego.
- Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
Czasami konieczne jest złożenie 2 wniosków w jednej rodzinie.
Dwoje rodziców i 3 dzieci w wieku 5, 10 i 12 lat (dziecko 5 -letnie jest dzieckiem wspólnym tych rodziców natomiast dziecko 10-letnie jest dzieckiem matki z poprzedniego związku, a dziecko 12 - letnie dzieckiem ojca z poprzedniego związku).
Uwaga: w tym przypadku istnieje konieczność złożenia dwóch wniosków przez każdego z rodziców na własne dziecko. Natomiast o świadczenie wychowawcze na wspólne dziecko, które rodzice razem wychowują (dziecko 5 - letnie) może ubiegać się matka albo ojciec w składanych przez siebie wnioskach na starsze dzieci.