Skoczów- Hrádek. Szlakiem tradycji rzemieślniczych
Dobiegła końca realizacja projektu „Skoczów-Hrádek. Szlakiem tradycji rzemieślniczych”. Było to wspólne transgraniczne przedsięwzięcie gmin Skoczów i Hrádek, które polegało na przybliżeniu mieszkańcom i turystom bogactwa historycznego ziem znanych z tradycji rzemieślniczych. Początki przemysłu w Skoczowie sięgają XIX w., kiedy to powstały pierwsze zakłady garbarskie. Następnie uruchomiono fabrykę wyrobów wełnianych. Znane są też tradycje odlewnicze. Nie sposób pominąć także tradycji kapeluszniczych. W Hrádku z kolei słynne były tradycje rusznikarskie, a do dziś zachował się stary młyn, którego remont zaplanowano w ramach projektu. Otwarcie odrestaurowanego młyna odbyło się w Hrádku 5 października. Była to również okazja do prezentacji hrádeckich kociołków, czyli gadżetów wykonanych w ramach projektu.
W Skoczowie wytyczony został szlak fabryk i tradycyjnego rzemiosła, obejmujący 24 punkty. Centralnym miejscem szlaku jest Muzeum im. Gustawa Morcinka, dawna gospoda cechowa. Wydana została także polsko-czeska, bezpłatna publikacja poświęcona historycznym tradycjom rzemieślniczych oraz kalendarz ścienny na 2015 r. Publikacja zatytułowana „Szlakiem tradycji rzemieślniczych”, której autorką jest Rozalia Wawronowicz w interesujący sposób opowiada o początkach skoczowskiego rzemiosła, zakładach rzemieślniczych w XIX i XX wieku oraz o rozwoju przemysłu w mieście. Wszystkie punkty nowego szlaku zostały w niej szczegółowo opisane. Publikacja jest bogato ilustrowana.
Wspólne działania podsumowała konferencja kończąca projekt, która zorganizowana została 25 października w Skoczowie w Teatrze Elektrycznym. Poprzedziło ją otwarcie wystawy w Muzeum im. Gustawa Morcinka, na której zaprezentowane zostały tradycje rzemieślnicze obu partnerskich gmin.
Wszystkie spotkania i imprezy organizowane w ramach projektu miały charakter otwarty, a wydana publikacja dostępna jest w bibliotekach i punktach IT. Publikacja przygotowana została także w wersji elektronicznej i jest dostępna na naszej stronie internetowej. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy i turyści odwiedzający gminy zyskali nowe atrakcje turystyczne, a publikacja zachęca do poznania gminnych ciekawostek, których sporo znajdziemy po obu częściach granicy, bo tradycje rzemieślnicze są tu nieodłącznym elementem historii. Projekt realizowany był od 1 marca do 31 października w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013, Fundusz Mikroprojektów.