Projekt kluczowy wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 5.4 Ochrona różnorodności biologicznej.
Projekt jest częścią zintegrowanego subregionalnego przedsięwzięcia pn. „Rewitalizacja przestrzeni nadbrzeżnych rzek, potoków i zbiorników wodnych Subregionu Południowego”. Przedsięwzięcie zintegrowane złożone jest z 35 wzajemnie komplementarnych inwestycji realizowanych w Bielsku-Białej oraz powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim.
Przedmiot i zakres projektu dotyczy wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych i ich ochrony wraz z budową niezbędnej infrastruktury dostępowej.
Zakres projektu objął:
· Zagospodarowanie terenu na obszarze „Górnego Boru” w Skoczowie
· Przebudowę budynku przy ul. Rynek 3 na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej
· Kampanię informacyjno-edukacyjną oraz promocję projektu
Cel projektu to przywrócenie różnorodności biologicznej na terenie Gminy Skoczów poprzez stworzenie warunków do poprawy bioróżnorodności w obszarze projektowym, zrównoważone wykorzystanie walorów przyrodniczych i zapobieganie antropopresji poprzez kanalizację ruchu turystycznego.
Działania zrealizowane na „Górnym Borze”:
- wytyczenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej dostosowanej treścią i formą do lokalnych uwarunkowań przyrodniczych tak, aby tworzyła spójną koncepcję nawiązującą również do wartości kulturowych i historii terenu,
- wykonanie zabawek i plansz sensorycznych o treści uwrażliwiającej i edukującej przyrodniczo najmłodszych, dorosłych oraz osoby niepełnosprawne (edukacja przez zabawę),
- dokonanie zabiegu przywracania właściwej flory na wybranym fragmencie łąki;
- wykonanie zabiegu usunięcia roślin inwazyjnych,
- rozwieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków oraz budek dla nietoperzy i drobnych ssaków
o nadrzewnym trybie życia,
- wykonanie w kilku miejscach tzw. hotelu dla pszczół samotnic,
- wygrodzenie fragmentu terenu tak, aby zapobiec penetracji go przez ludzi i wykonanie
na nim nasadzeń krzewów rodzimych miododajnych,
Centrum Edukacji Ekologicznej - Rynek 3
Zrealizowane działania: przeprowadzenie prac budowlano-modernizacyjnych polegających na przebudowie, adaptacji pomieszczeń (utworzenie sali konferencyjnej, pomieszczeń do zajęć i warsztatów merytorycznych, sal dydaktycznych, sal ekspozycyjnych, sanitariatów, zaplecza technicznego, komunikacji) oraz wyposażenie obiektu w niezbędne elementy, które umożliwiają funkcjonowanie centrum oraz realizowanie przez nie działań prezentacyjno-wystawowych (stanowiących element większej trasy dydaktyczno-przyrodniczej), edukacyjnych, ekologicznych, promocyjnych, warsztatowych i informacyjnych.
Obiekt w mieście stanowi opcję scalającą trasy dydaktyczne ulokowane na „Górnym Borze” w Skoczowie.
Strona internetowa CEE: https://cee.skoczow.pl/
Wniosek o dofinansowanie został złożony w grudniu 2018 r.
Umowa o dofinansowanie została podpisana 18 czerwca 2019 r.
Termin realizacji: 30.06.2019 r. – 30.11.2021 r.
Całkowita wartość projektu zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie: 12 498 487,93 zł
Dofinansowanie UE: 6 569 883,44 zł
Wkład własny: 5 928 604,49 zł