UZYSKAJ KARTĘ DUŻEJ RODZINY
Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi – na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją dostać.
KTO MOŻE UZYSKAĆ KARTĘ DUŻEJ RODZINY
Każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli łącznie na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli
- ojciec i matka,
- macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),
- dzieci.
Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.
Pamiętaj, żeby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni – w stosunku do co najmniej trojga dzieci – władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.
JAKIE ZNIŻKI MOŻESZ DOSTAĆ
Możesz dostać między innymi:
- zniżki na przejazdy kolejowe: 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne – ojciec, matka, macocha i ojczym,
- 50% ulgi opłaty za paszport – ojciec, matka, macocha i ojczym,
- 75% ulgi opłaty za paszport – dzieci,
- wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Skorzystaj z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny – znajdziesz tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek.
- zniżki oferowane w ramach skoczowskiego Programu Rodzina Plus
Jeśli jesteś niepełnosprawny lub Twoje dzieci są niepełnosprawne – sprawdź, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, żeby dostać taką zniżkę, pokaż legitymację osoby niepełnosprawnej.
JAK MOŻESZ KORZYSTAĆ Z KDR
Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".
NA JAKI CZAS MOŻESZ UZYSKAĆ KDR
- rodzice – na całe życie,
- dzieci – do ukończenia 18 lat,
- dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują – do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat,
- dzieci niepełnosprawne – na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.
CO MUSISZ ZROBIĆ
- Wypełnij wniosek.
- Złóż wniosek i inne potrzebne dokumenty w Ośrodku Pomocy Społecznej w Skoczowie (ul. G. Morcinka 18).
- Odbierz tradycyjną Kartę Dużej Rodziny w siedzibie Ośrodka, a za pomocą aplikacji mObywatel po zalogowaniu profilem zaufanym możesz pobrać swoją Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej.
ILE MUSISZ ZAPŁACIĆ
1. Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne, chyba że posiadasz już ważną Kartę w formie elektronicznej, a składasz wniosek o dodatkową formę (tradycyjną), wtedy należy ponieść opłatę 10,00 zł.
2. Duplikat Karty Dużej Rodziny, wydawany w przypadku zgubienia, bądź kradzieży Karty kosztuje 16,00 zł.
INFORMACJA dla użytkowników Karty Dużej Rodziny dot. nieudzielania zniżek wynikających z Karty Dużej Rodziny na stacjach paliw PKN Orlen.
Problem z działaniem Kart na stacji PKN Orlen wynika z faktu, że Partner ten codziennie w nocy aktualizuje bazę danych o Karty Dużej Rodziny wydane danego dnia. Oznacza to, że w dniu odbioru Karty zniżka nie zostanie udzielona, ponieważ Karta nie figuruje jeszcze w bazach danych partnera.
W związku z tym członkowie rodzin wielodzietnych mogą skorzystać ze zniżek u Partnerów kolejnego dnia , gdy karty zostaną zaimportowane do baz danych Partnerów, co dzieje się w następnym dniu po oznaczeniu Karty jako „wydana”.
GDZIE MOŻESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Skoczowie (ul. G. Morcinka 18). Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie w odpowiedniej instytucji.
Wniosek możesz złożyć osobiście albo może to zrobić inny pełnoletni członek rodziny (ojciec, matka, macocha, ojczym, dzieci).
CO MUSISZ PRZYGOTOWAĆ
• wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny – pobierz, wypełnij, a następnie zanieś do Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie.
Dodatkowo:
- ojciec i matka
- dowód osobisty lub paszport,
- oświadczenie, że nie jesteście pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci – wzór oświadczenia do pobrania
- zgoda na wykorzystanie numeru telefonu do celów związanych z KDR (opcjonalnie) – wzór zgody do pobrania,
- klauzula informacyjna – zapoznają się i podpisują wszystkie pełnoletnie osoby wypisane we wniosku (wystarczy na jednym egzemplarzu) – wzór klauzuli do pobrania.
- macocha i ojczym (małżonek jednego z rodziców)
- dowód osobisty lub paszport,
- akt małżeństwa,
- dzieci poniżej 18 lat – akt urodzenia albo dowód osobisty lub paszport,
- dzieci powyżej 18 lat
- dowód osobisty lub paszport,
- oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach, które napiszesz samodzielnie, albo zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o planowanym ukończeniu nauki – wzór oświadczenia do pobrania,
- dzieci niepełnosprawne w wieku powyżej 18 lat
- dowód osobisty lub paszport,
- orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
- dzieci z rodzin zastępczych albo rodzinnego domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,
- osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka
- cudzoziemiec:
- dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce,
- zezwolenia na pobyt w kraju.
- osoby uprawnione do wyświetlania karty elektronicznej na urządzeniach mobilnych – załącznik ZKDR-04.