- Leopold Faruga - 2025 r.
Od wielu lat wspiera aktywnie (osobiście i rzeczowo) różne inicjatywy, imprezy i wydarzenia w Pierśćcu. Cieszy się ogromnym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców Pierśćca.
Jest członkiem Rady Sołeckiej od 1986 roku, z przerwą na jedną kadencję. To dobry kolega, osoba zaangażowana i niezmiennie chętna do pomocy w sprawach sołectwa. Zawsze z entuzjazmem i uśmiechem bierze aktywny udział w pierścieckiej drużynie np. na Spartakiadach Sołectw, zawodach w Hradku, czy w korowodach dożynkowych. Od początku działania Stowarzyszenia „Nasz Pierściec” jest jego zaangażowanym członkiem. Przez kilka lat aktywnie, wraz z żoną Bronisławą, działał w Radzie Rodziców przy pierścieckiej szkole, współorganizując wiele niezapomnianych bali, festynów czy Dni Dziecka. Od roku 2001 do 2009 oraz od 2014 r. aż do teraz pełni funkcję prezesa Zarządu pierścieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach tych Zarząd i druhowie podjęli szereg inicjatyw, m.in. rozbudowę i termomodernizację strażnicy, budowę wiat, zakup nowego wozu bojowego. Jest prezesem aktywnym, bierze udział w organizacjach imprez, pełni warty honorowe np. na uroczystościach kościelnych, uczestniczy również w poczcie sztandarowym, zajmuje się dystrybucją strażackiego kalendarza, zawsze stara się uczestniczyć w pierścieckich obchodach uroczystości państwowych 3 maja i 11 listopada. Na pomoc i udział Leopolda zawsze można liczyć przy okazji wiejskich imprez plenerowych. Kiedy organizowany jest festyn czy ognisko, atrakcje dla dzieci, Mikołajki – on bez specjalnego namawiania jest obecny i życzliwy. Chętnie udostępnia busa, czasem nawet swoich pracowników do pomocy, stara się zawsze być i pomagać, np. transportuje stoły, ławki, zajmuje się zaopatrzeniem stoisk, wiesza banery, układa stoły, pakuje prezenty, wykonuje prace porządkowe – zawsze do końca imprezy.
Od 14 lat działa w radzie parafialnej sanktuarium św. Mikołaja. Chętny, gdy trzeba coś przywieźć, użyczyć sprzętu firmowego czy rąk do pracy. Stało się już niejako tradycją, że pomaga w przeprowadzkach kolejnych księży do i z ww. parafii. Na letni odpust plenerowy przy kapliczce na Uchylanach przywozi całe auto ławek i zawsze pokrywa koszty występu orkiestry dętej.
Leopold od młodych lat ma smykałkę do handlu i biznesu. Po szkole zawodowej pracował jako formierz-odlewnik w Nierodzimiu, po pracy jeszcze pomagał mamie w gospodarstwie rolnym. Początkiem lat 90. zostali z żoną oboje bez pracy i mając trójkę dzieci, musieli coś wymyślić, by utrzymać rodzinę. Zdarzyło mu się handlować pomarańczami pod skoczowskim pawilonem, po które to wpierw jechał swoim „Maluchem” aż do Wiednia. Z żoną wydzierżawili sklep od spółdzielni GS, potem kupili na własność i tak już od ponad 30 lat Leopold pomaga żonie prowadzić sklepik spożywczy, wcześniej też jako sprzedawca, a teraz już jako kierowca i zaopatrzeniowiec. Dodatkowo w roku 1990 ze wspólnikiem otworzyli własny biznes odlewniczy, najpierw pracując sami, z czasem zatrudniając pracowników. Leopold jest skromnym człowiekiem, oddanym każdej nawet najmniejszej sprawie, której się podejmuje. Zdaniem jego pracowników jest wyrozumiałym i dobrym szefem. Nie jest prezesem przy biurku i pod krawatem. Mimo, że zatrudnia 30 osób, codziennie zagląda w każdy kąt firmy, osobiście zamyka firmę, przywozi zaopatrzenie, dostarcza towar do klientów – cały czas jest w ruchu. Jako mąż, tata i dziadek jest na każde zawołanie. Cokolwiek się dzieje on rzuca wszystko i jedzie, ratuje z opresji, nieważne ile czasu mu to zajmie i jak daleko musi pojechać. Jest osobą niezwykle pomocną, wspiera członków rodziny w ich codziennym działaniu, ale i potrafi też nie szczędzić konstruktywnej krytyki.
- Aleksandra Gluza - 2024 r.
Jest członkiem rady Sołeckiej od 2019 roku. To dobra koleżanka, osoba pomysłowa, zaangażowana i chętna do pomocy w sprawach sołectwa. Od wielu lat wspiera osobiście i rzeczowo różne inicjatywy, imprezy i wydarzenia w naszej wsi. Zawsze z entuzjazmem i uśmiechem bierze aktywny udział w naszej drużynie na Spartakiadach Sołectw oraz w korowodach Dożynkowych. W czasie pandemii COVID-19, jako jedna z kilkunastu kobiet, ochoczo zaangażowała się w gminną akcję szycia maseczek. Przez kilka lat aktywnie działała w Radzie Rodziców przy pierścieckiej szkole. Uszyła m.in. fartuszki dla dzieci z zespołu regionalnego oraz flagi na potrzeby pracowni językowej. W czasie wolnym, wraz z pomocą męża i syna, zaprojektowała, a później wykonała prace związane z założeniem rabat i sadzeniem roślinności, wykonaniem koszy i ławek przy budynku szkoły oraz przedszkola. Współtworzyła także rabatkę w centrum wsi obok wiaty przystankowej oraz na sołeckim placu zabaw. Pani Aleksandra od kilku lat własnoręcznie wykonuje wiązanki i wieńce, składane potem przy naszym pomniku, przy okazji uroczystości państwowych (3 maja, 11 listopada). Wraz z mężem w 2021 roku społecznie wykonali i zamontowali dwa nowe maszty przy tymże pomniku, ponadto Pani Aleksandra uszyła też flagi na specjalny wymiar. Na jej pomoc i udział zawsze możemy liczyć przy okazji wiejskich imprez plenerowych. Organizując festyny czy ogniska, animacje i inne atrakcje dla dzieci – Pani Aleksandra stara się zawsze być i pomagać np. malować dzieciom buzie, dmuchać balony, wydawać napoje. Ma zmysł dekoratorski, chętnie majsterkuje, a efektami swoich prac dzieli się tworząc dekoracje na różne okazje m.in. dla obu parafii czy przedszkola. Na jej pomoc zawsze mogą liczyć też strażacy – Pani Aleksandra dekorowała m.in. nowy wóz na jubileusz OSP. Wsparła też klub sportowy LKS i Stowarzyszenie Nasz Pierściec, pomagając dekorować sale na ich jubileuszowe imprezy. Warto podkreślić, że wykonała dużą, plenerową foto ramkę w 2021 roku czy piękne dekoracje zimowe pod wiatą przy OSP, na potrzeby imprezy z Mikołajem w 2022 i 2023 roku. Na mikołajkowych imprezach zawsze przebiera się za anioła, a dzieci ją uwielbiają. W 2022 roku, tuż po Dożynkach, Pani Aleksandra pomagała przy montażu słomianych dekoracji – kury, koguta i piskląt. Konkurs na imiona dla wspomnianych dekoracji oraz promocja na Facebooku sprawiły, że instalacją zainteresowały się lokalne media, następnie Radio Bielsko, a w efekcie wzmianka o sołectwie Pierściec i parze kurek Koko & Szanel pojawiła się w TVP3, a nawet w ogólnopolskim Teleexpresie. Była to niesamowita promocja naszego sołectwa i radość mieszkańców. Sołtys i Rada Sołecka w imieniu mieszkańców bardzo dziękują Pani Aleksandrze za jej złote serce, pomocne dłonie i bezinteresowne działanie na rzecz rozwoju sołectwa Pierściec.
- Władysław Gawlas - 2023 r.
Od 1965 roku jest członkiem OSP Pierściec. Brał czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Szczególnie zaangażowany w budowę oraz remont strażnicy OSP Pierściec. Wraz z Czesławem Giemzą wykonał oraz w następnych latach utrzymywał w należytym stanie technicznym całą instalację w budynku remizy. Przez niespełna 30 lat pełnił funkcję administratora oraz skarbnika OSP Pierściec. Członek Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP w Skoczowie. Poza działaniem w straży brał czynny udział w życiu sołectwa Pierściec, m.in. jest wykonawcą instalacji elektrycznej pracowni komputerowej Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu. Wykonał oraz zamontował żyrandole i kinkiety w pierścieckim Sanktuarium św. Mikołaja, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Od 2022 r. jest honorowym członkiem OSP Pierściec. Na jego radę oraz wsparcie można zawsze liczyć, co dla strażaków OSP Pierściec, ze względu na bogate doświadczenie pana Władysława oraz niesamowitą wiedzę, jest bardzo cenne.
- Wincenty Ciupka - 2022 r.
Zamieszkał w Pierśćcu początkiem czerwca 1992 r., po czym niezwłocznie podjął decyzję, podyktowaną pasją i zamiłowaniem, o przystąpieniu do miejscowego klubu piłkarskiego LKS Błękitni Pierściec.
Jego zaangażowanie w grę, ale i w rozwój drużyny, zostało docenione przez powołanie go do Zarządu „Błękitnych”. W 2002 r. objął stanowisko zastępcy prezesa klubu. W roku 2006 został trenerem juniorów, a dwa lata później drużyny seniorów. Od roku 2010 pełni funkcję prezesa klubu LKS Błękitni Pierściec. W tych latach ciężka praca prezesa, członków Zarządu, jak i samych zawodników, doprowadziła do wielu sukcesów – zarówno w rozgrywkach ligowych (których ukoronowaniem było wejście zespołu do klasy „A”), jak i tych związanych z odbudową oraz modernizacją infrastruktury boiska. Za czasów jego prezesowania oddano do użytku boisko treningowe, wykonano ogrodzenie obiektu, montaż piłkochwytów, kompleksową modernizację płyty boiska głównego oraz budowę trybun wraz z krzesełkami dla kibiców. Nie sposób nie zauważyć wielu zmian wokół boiska, które na równi z innymi modernizowanymi obiektami, współtworzy pozytywny wizerunek Pierśćca.
Prezes klubu nieustannie podejmuje wszelkie możliwe działania, by ten dobry wizerunek podtrzymywać. Za działalność na rzecz sportu Wincenty Ciupka otrzymał do tej pory brązową, srebrną i złotą odznakę Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz srebrną odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes LKS od roku 2015 jest także członkiem Rady Sołeckiej.
Wincenty to dobry kolega, pomysłowy, zaangażowany i chętny do pomocy w sprawach sołectwa. Od wielu lat wspiera osobiście, finansowo i rzeczowo różne inicjatywy, imprezy i wydarzenia w naszej wsi.
- Śp. Roman Korwin - 2021 r.
(ur. 07.10.1957 r. zm. 11.08.2020 r.) Działacz społeczny i wieloletni radny Rady Miejskiej Skoczowa. Pierścieckiej społeczności postać Romana Korwina jest szczególnie bliska. Od końca lat osiemdziesiątych do schyłku dziewięćdziesiątych pan Korwin pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego (po zmianie nazwy: Rady Rodziców) i były to najlepsze lata w działalności tej organizacji.
W 1991 roku, będąc członkiem dziesięcioosobowego komitetu, pomagał w zorganizowaniu uroczystości nadania pierścieckiej szkole imienia Zofii Kossak. W pamięci większości z nas pozostanie jako ostatni z trójki Budowniczych szkoły w Pierśćcu (obok śp. Pawła Sikory i śp. inż. architekta Ludwika Heroka). Stanowili Oni trzon komitetu rozbudowy szkoły i brali udział w cotygodniowych naradach budowlanych jako czynnik społeczny.
Pan Roman podsunął dyrektor Stefanii Kewesz pomysł zorganizowania zawodów sportowych szkół wiejskich gminy Skoczów, które z czasem przekształcono w potyczki rodzinne, a następnie w biesiadę regionalną – cykliczną imprezę dla całych rodzin mającą na celu między innymi zaprezentowanie dorobku artystycznego szkoły. Często bywał w szkole, żywo interesując się jej bieżącymi sprawami, sukcesami dzieci i młodzieży, nowymi inicjatywami.
Wspominamy go jako człowieka życzliwego, otwartego i serdecznego, zapalonego społecznika, z poczuciem humoru i dystansem do rzeczywistości, umiejącym się odnaleźć w różnych sytuacjach. Nigdy nie traktował siebie zbyt poważnie, potrafił w różnych sytuacjach dostrzec ich zabawne strony i zawsze trzymały się go żarty. Pan Roman był jednym z założycieli i pomysłodawców powstania Stowarzyszenia „Nasz Pierściec” - to u państwa Korwinów w ogrodzie odbyło się pierwsze robocze spotkanie i początek rozmów o zrzeszeniu się, wspólnym działaniu dla dobra sołectwa.
Przez kilkanaście lat działał w Radzie Sołeckiej Pierśćca. Jako przewodniczący prowadził wiele zebrań wiejskich a także strażackich. Był druhem wspierającym miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Zasiadał w Zarządzie Społecznego Komitetu Budowy Wodociągu wsi Pierściec. Był także przewodniczącym Skoczowskiego Towarzystwa Kupiecko-Gospodarczego. Przez dwie kadencje był wybierany w wyborach samorządowych na radnego do Rady Miejskiej Skoczowa.
Pan Roman otaczał się wspaniałymi i bezinteresownymi ludźmi, którzy tak jak on chcieli zrobić coś dobrego.
- Śp. Stefan Krzempek - 2020 r.
Urodził się 03.03.1930 r. w Zarzeczu. W 1976 r. z żoną Cecylią kupili dom i gospodarstwo w Pierśćcu. Z powodu choroby serca Stefan przeszedł na rentę, nie mógł ciężko fizycznie pracować na roli i mając sporo wolnego czasu, zaczął poświęcać się pracy społecznej i temu co kochał nad życie - folklorowi Śląska Cieszyńskiego.
Tak więc w 1980 r. związał się z skoczowskim Zespołem Regionalnym „Senior”, a 10 lat później objął jego kierownictwo. Dzięki temu „Senior” wielokrotnie, z powodzeniem prezentował się na scenach wielu miast i domów kultury oraz zdobył uznanie na ogólnopolskich przeglądach zespołów amatorskich. Stefan Krzempek wraz z członkami zespołu opracowali ponad 100 piosenek ludowych, 12 tańców oraz kilkanaście inscenizacji związanych z lokalnymi obrzędami. Bez osobistego zaangażowania kierownika i ogromnej pracy, jaką włożył w kształtowanie wizerunku artystycznego „Seniora”, zespół nie odniósłby aż tylu sukcesów, a kultura ludowa gminy Skoczów nie rozwijała by się tak prężnie. Jako kierownik zespołu regionalnego i sołtys wsi ściśle współpracował z pierściecką szkołą podstawową i przedszkolem. W 1987 roku nauczyciel muzyki p. Franciszek Cebula założył w szkole zespól regionalny „Junior”, co kierownika Krzempka ogromnie ucieszyło i służył im radą i pomysłami. Również swoje wnuki i prawnuki od najmłodszych lat uczył folkloru i zamiłowania do pieśniczek i tańca.
Dziesięć lat po osiedleniu w Pierśćcu, w 1986r Stefan Krzempek został wybrany sołtysem wsi. Od początku była to praca społeczna, bez wynagrodzenia, dopiero kilka ostatnich lat sołtys otrzymywał niewielką dietę. W tamtych latach mieszkańcy prawie wszystkie podatki wpłacali u sołtysa, nie było popularnych kont bankowych, przyjmował więc wpłaty też na spółkę wodną, wydawał „paszporty” dla zwierząt. Przez dom codziennie przewijało się mnóstwo ludzi, drzwi się nie zamykały. W okresie jego sołtysowania w Pierśćcu zawiązały się komitety budowy gazociągu i wodociągu, w których z racji funkcji czynnie uczestniczył.
Zorganizował wiejskie dożynki w Pierśćcu, na przejazd korowodu udało się wykonać i utwardzić nawierzchnię ul. Spacerowej. Za jego kadencji wyasfaltowano wiele dróg, wykonano oświetlenie głównej ulicy, do dziś wielu starszych mieszkańców wspomina, że za sołtysa Krzempka wreszcie mieli jak dojechać do domu, po równej ceście. Nie posiadał samochodu, więc wsiadał na swój czerwony rower, jeździł po wsi, doglądał wszystkiego, z każdym przemówił i na ławce przed domem posiedział, co wspomina wielu pierszczan.
Przez wiele lat był także członkiem wspierającym Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierśćcu. Stefan Krzempek ponadto wiele lat pracował społecznie w parafii Św Mikołaja, jako palacz c.o. Z żona Cecylią przez całe lata opiekowali się kamiennym przydrożnym krzyżem, stojącym na rozstaju dróg do Zaborza i Iłownicy. Sołtysem Stefan Krzempek był przez 12,5 roku niestety pogarszający się stan zdrowia spowodował, że nie mógł już dalej wypełniać swoich obowiązków. W czasie, kiedy nadawano w Pierśćcu nazwy ulic, droga, przy której mieszkał były już wtedy sołtys Krzempek została nazwana Sołecką. Dla niego był to wyraz uznania i szacunku.
Cześć Jego pamięci.
- Śp. Ludwik Herok - 2019 r.
Urodził się w 1930 roku w Skoczowie. Na Politechnice Krakowskiej ukończył studia architektoniczne, uzyskując dyplom architekta. Po 30 latach pracy w Gliwicach, wyjechał służbowo z „Energoprojektu” do Iranu, na budowę elektrowni w Isfahanie, na okres 3 lat. Po powrocie do kraju zamieszkał z rodziną w Pierśćcu. Pracę podjął w Wojewódzkim Biurze Projektów w Bielsku-Białej, w pracowni urbanistycznej w Cieszynie. Po kilku latach – dalszą działalność projektową zaczął od założenia własnej firmy „Herok-Projekt” w Pierśćcu. Brał czynny udział w przebudowie i modernizacji starego budynku Szkoły Podstawowej im Zofii Kossak w Pierśćcu, a także dobudowy budynku sali gimnastycznej i świetlicy szkolnej. Projektował rozbudowę kościoła pw. Św. Mikołaja w Pierśćcu o trzecią nawę. Zaprojektował i nadzorował budowę wolnostojącej drewnianej dzwonnicy na pograniczu cmentarza katolickiego i ewangelickiego w Pierśćcu. Był pomysłodawcą i współtwórcą Stowarzyszenia Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, jak i jego pierwszym prezesem. Był także inicjatorem postawienia okolicznościowego kamiennego monumentu upamiętniającego wizytę Jana Pawła II na Kaplicówce. Jest autorem wielu publikacji na temat: zabytków architektury Skoczowa. Jest autorem projektów:
· Przebudowa kaplicy św. Jana Sarkandra w piwnicy budynku nr 2 w Skoczowie;
· Ukształtowanie terenu na przedpolu Krzyża papieskiego i kaplicy św. Jana Sarkandra na Kaplicówce;
· Projekt ołtarza Papieskiego (współautor arch. A. Wróblewski) na Kaplicówce w Skoczowie wraz z urbanistycznym rozplanowaniem sektorów i komunikacji oraz osobisty nadzór nad realizacją całego obiektu;
· Kościół i klasztor ojców Franciszkanów w Górkach Wielkich;
· Przebudowa budynków dawnego dworu Kossaków w Górkach Wielkich na Schronisko Młodzieżowe oraz adaptacja zabytkowych ruin dworu na cele kulturalne;
· Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 im. JP II wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Osiedlowej w Skoczowie.
- Albina Sojka - 2018 r.
Urodzona w 1962 r., od 1985 r. mieszkanka Pierśćca. Zaangażowana i uczynna członkini Komitetu Rodzicielskiego szkoły podstawowej w Pierśćcu. Od 2002 r. przewodnicząca pierścieckiego Koła Gospodyń Wiejskich, które organizuje wiele spotkań integrujących mieszkanki sołectwa, np. Dzień Kobiet, wigilijki, wycieczki, ogniska. Niezastąpiona i niezwykle pomocna podczas imprez organizowanych dla mieszkańców sołectwa – festynów, bali, Dni Seniora itp. Pani Albina chętnie pomaga przy każdej społecznej akcji. Regularnie i aktywnie uczestniczy także w życiu tutejszej parafii rzymsko-katolickiej poprzez szereg prac porządkowych wokół budynków oraz wewnątrz świątyni. Nigdy nie odmówiła swojej pomocy organizacjom działającym w Pierśćcu, tj. klubowi sportowemu, strażakom czy Radzie Sołeckiej.
Dużo pracy i czasu poświęciła w ostatnich miesiącach na pomoc w porządkowaniu pomieszczeń kuchni i sali strażnicy OSP po zakończonym remoncie.
- Stefania Kewesz - 2017 r.
Urodzona w 1957 r., mieszkanka Skoczowa. Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Pierśćcu. Całą swoją pracę zawodową i działalność społeczną związała z Pierśćcem. W czasie swojej 37-letniej kariery zainicjowała i sfinalizowała wiele działań wykraczających poza jej obowiązki służbowe. Szkoła pod jej kierownictwem stała się nie tylko placówką dydaktyczno-wychowawczą na wysokim poziomie, ale również placówką kulturalno-sportową, organizującą w dni wolne od pracy wiele cyklicznych imprez dla mieszkańców. Aktywnie działała w radzie rodziców na rzecz modernizacji i rozbudowy Szkoły Podstawowej w Pierśćcu, doprowadziła także do budowy boiska sportowego i zastępczej sali gimnastycznej, stwarzając tym samym podstawowe warunki do prawidłowego prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Powołała Stowarzyszenie Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Pierśćcu, którego działalność zaowocowała powstaniem placówki oświatowej na miarę XXI wieku. Stworzyła miejsce dla Szkolnej Izby Regionalnej. Koncepcję pracy szkoły oparła na idei regionalizmu, starając się ocalić od zapomnienia bogate dziedzictwo kulturalne Śląska Cieszyńskiego. Jest m.in. inicjatorką założenia Szkolnego Zespołu Regionalnego. Przekazuje wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe, wygłaszając społecznie referaty na konferencjach naukowych i podczas warsztatów ze studentami. Jest autorką książki „Regionalizm w pracy dydaktyczno-wychowawczej SP w Pierśćcu”. Za swoją działalność została nagrodzona m.in. Laurem Srebrnej Cieszynianki.
- Stanisław Bronowski - 2016 r.
Zaangażowany w sprawy sołectwa społecznik, zawsze chętnie służący pomocą. W latach 90. sprawował funkcję przewodniczącego społecznego komitetu wodno-kanalizacyjnego. Jako wieloletni przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pierśćcu bardzo zaangażował się w integrację mieszkańców poprzez organizację balów karnawałowych i kuligów, które też często dofinansowywał. Jako właściciel firmy działającej w branży budowlanej, niejednokrotnie przeznaczał sprzęt, pracowników i materiały na rzecz różnego rodzaju inwestycji realizowanych w sołectwie. W ten sposób przyczynił się do powstania boiska asfaltowego, przykościelnego parkingu i dojazdu na plac budowy w czasie remontu szkoły. Pomógł także klubowi sportowemu LKS Błękitni przy budowie boiska treningowego.
- Paweł Sikora - 2015 r.
Działacz społeczny, człowiek pracowity i uczciwy, chętnie niosący pomoc drugiemu człowiekowi. Szczególnie zaangażowany w rozwój oświaty w gminie i sołectwie. Z jego inicjatywy Rada Miejska Skoczowa podjęła uchwałę o rozbudowie szkoły w Pierśćcu. Przez 15 lat społecznie nadzorował rozbudowę tej placówki, obejmującą budowę budynku dydaktycznego, sali gimnastycznej i obiektów sportowych na wolnym powietrzu oraz świetlicy szkolnej. Wykonał nieodpłatnie wiele prac związanych z kapitalnym remontem starego budynku szkoły. Prelegent licznych spotkań z młodzieżą szkolną, propagator kształcenia obywatelskiego. Jako członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaangażowany był w ruch tworzenia i wzorowego funkcjonowania świetlic środowiskowych w gminie Skoczów, zapobiegających patologiom społecznym.