Tytuł projektu: Przebudowa budynku na potrzeby przedszkola publicznego w sołectwie Pierściec w gminie Skoczów wraz z zakupem wyposażenia
Realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa XII Infrastruktura edukacyjna, Działania 12.1 Infrastruktura wychowania przedszkolnego, Poddziałanie 12.1.2 Infrastruktura wychowania przedszkolnego-RIT
Wartość projektu ogółem: 3 758 296,01 zł
Dofinansowanie: 1 686 465,33 zł
Celem projektu jest podniesienie jakości i dostępności edukacji przedszkolnej w Gminie Skoczów poprzez rozbudowę istniejącej placówki o nową infrastrukturę dla dzieci 3-4-letnich.
Realizacja projektu zakończyła się 28.02.2019 r.
Przedmiotem projektu była przebudowa budynku Przedszkola Publicznego w Pierśćcu w gminie Skoczów. Dzięki realizacji projektu w przebudowywanym przedszkolu powstał nowy oddział dla dzieci 3-4-letnich z sołectw Pierściec, Kowale i okolicy.
Zamiast istniejących 2 niefunkcjonalnych sal przedszkolnych powstały 3 sale z odrębnymi wejściami z ogólnodostępnego korytarza. Przy każdej sali powstał sanitariat dla dzieci oraz magazynek na leżaki. W budynku zaprojektowano m.in. pełne zaplecze kuchenne spełniające obowiązujące wymogi sanitarne, gabinet logopedyczny, szatnię.
Budynek jest dostępny i wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Został zamontowany system fotowoltaiczny, produkujący energię na potrzeby własne. Dla wspomagania wytwarzania ciepłej wody użytkowej wykonano instalację solarną.
Ponadto zaprojektowano nowy plac zabaw i ogrodzenie terenu.
Budynek rozbudowano w kierunku zachodnim, północnym oraz wschodnim, z jednoczesną przebudową istniejącego budynku. Dzięki temu zamiast istniejących 2 niefunkcjonalnych sal przedszkolnych powstały 3 sale z odrębnymi wejściami z ogólnodostępnego korytarza. Przy każdej sali powstał sanitariat dla dzieci oraz magazynek na leżaki. W budynku powstało pełne zaplecze kuchenne spełniające obowiązujące wymogi sanitarne, pomieszczenia socjalne dla personelu, gabinet dyrektora, pokój intendentki, gabinet logopedyczny, szatnia, sanitariaty dla niepełnosprawnych, kotłownia, pomieszczenia magazynowe. Wykonano nowe wejście główne do budynku od ul. Skoczowskiej w miejscu istniejącego tarasu, ponadto zostały wykonane dodatkowe wejścia od strony północnej – dla dostaw do kuchni oraz wyjście dla dzieci na plac zabaw.
Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych poprzez zamontowaną platformę.
Budynek ogrzewany jest z własnej kotłowni gazowej wraz z instalacją centralnego ogrzewania wodnego. Został zamontowany kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania o mocy 80 kW. Dla wspomagania wytwarzania ciepłej wody użytkowej wykonano instalację solarną, składającą się z 2 baterii po 3 kolektory meandryczne. W budynku został zamontowany system fotowoltaiczny, produkujący energię na potrzeby własne – na dachu budynku zamontowano 15 szt. ogniw monokrystalicznych o łącznej mocy 5,1 kWp. System produkuje prąd podczas największego zapotrzebowania mocy oraz w najdroższej taryfie popołudniowej, co obniża koszty użytkowania obiektu. W salach przedszkolnych, sanitariatach oraz w zapleczu kuchennym wykonano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.
Na terenie należącym do przedszkola powstał nowy plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Wykonano nasadzenie zieleni niskiej i wysokiej, ustawione zostały ławki, wykonano nowe ogrodzenie terenu. Zostało zakupione wyposażenie: kuchni, sal przedszkolnych, szatni.