Tradycji stało się zadość i jak co roku mieszkańcy Gminy Skoczów uczcili Narodowy Dzień Niepodległości, uczestnicząc w obchodach, zorganizowanych w różnej formie i w wielu miejscach w gminie.
11 Listopada 2023 roku na Rynku zgromadzili się uczestnicy centralnych uroczystości, które rozpoczęły się o godzinie 8:45, gdy na Rynek, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej „Glorieta” z Jaworza, wmaszerowała kompania honorowa Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Skoczów wraz z plutonem uczniów z klas ratowniczo-gaśniczych ZSTiO w Skoczowie. Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko przyjął raport komendanta miejsko-gminnego OSP w Skoczowie, Romana Kohuta i powitał strażaków. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” podczas uroczystego podniesienia na maszt flagi państwowej. Później głos zabrał gospodarz miasta.
- Patriotyzm, Polska, to są najważniejsze dla nas rzeczy, które kierują nami w naszym życiu. Nigdy o nich nie zapominajmy. Patriotyzm. Istnieje taka próba w tej chwili, żeby zdewaluować to słowo. Ale pamiętajmy: są takie pojęcia, które nigdy nie stracą na wartości – mówił Mirosław Sitko - Musimy zachować swoją tożsamość. To nie jest tak, że możemy poddać się tym lub innym siłom. Włączyliśmy się do Unii Europejskiej, do NATO, wszystko po to abyśmy byli bezpieczni, abyśmy mogli bezpiecznie żyć, ale niezależnie od tego sami musimy pilnować, żeby być silnymi, żeby się nie dać skłócać, bo inni tylko na to czekają – dodał burmistrz Skoczowa - Życzę Wam, żebyście to święto radośnie spędzili, żebyście przekazali pozdrowienia do swoich domów, do rodzin, żebyście byli dobrymi Polakami, żebyście zawsze pamiętali o tym, ze najważniejsze w sercu jest być dobrym Polakiem i być patriotą. Szczęść Boże! – zakończył swoje krótkie przemówienie Mirosław Sitko.
W części artystycznej, zgromadzeni na Rynku wspólnie odśpiewali pieśń „My Pierwsza Brygada…”, w której - podobnie jak przy hymnie państwowym - głosem wiodącym była Magda Pietrzyk z Prywatnej Szkoły Muzycznej Harmony w Skoczowie. Największe brawa zebrali laureaci 4 Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, zorganizowanego przez Przedszkole Publiczne w Harbutowicach. Julia Bojda, reprezentująca Przedszkole Publiczne w Kiczycach, zwyciężczyni w kategorii pięciolatków, zaśpiewała piosenkę: „Płynie Wisła, płynie…”, a Patrycja Bijok z Przedszkola Publicznego Nr 2 w Skoczowie, laureatka pierwszego miejsca w kategorii sześciolatków, wykonała piosenkę: „Czy to noc czy to dzień…”.
Na tym zakończono uroczystość na Rynku, a uczestnicy, udekorowani przez harcerzy z Pierwszej Drużyny Wędrowniczej „Połoniny” chorągiewkami oraz okolicznościowymi, biało-czerwonymi kotylionami, wykonanymi przez sekcję rękodzieła prowadzoną przez radną Panią Marię Brodniewicz, sformułowali pochód, który za orkiestrą, strażakami i pocztami sztandarowymi szkół, udał się się pod Pomnik „Naszym Bohaterom” u zbiegu ulic Targowej i Mickiewicza, gdzie liczne delegacje szkół, instytucji, miejskich przedsiębiorstw i władz miasta oraz organizacji społecznych, złożyły kwiaty. Następnie, przy akompaniamencie orkiestry „Glorieta”, pochód udał się ulicą Mickiewicza pod Pomnik Solidarności, gdzie również złożono kwiaty. Tam uroczysty powód rozwiązano. Już indywidualnie, świętujący 105. rocznicę odzyskania niepodległości udali się do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Skoczowie, gdzie pod przewodnictwem księdza Alfreda Borskiego odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny, na którym obecni byli również przedstawiciele władz miasta. O godzinie 13:30 ci, którzy aktywnie postanowili uczcić Niepodległą, wzięli udział w już po raz siódmy zorganizowanym przez Skoczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji Biegu Niepodległości. Mimo kapryśnej pogody, na starcie na Stadionie Miejskim imienia Rudolfa Kukucza pojawiło się wielu biegaczy, którzy na sygnał wydany przez burmistrza Skoczowa rozpoczęli rywalizację w kilku kategoriach i dystansach. Wszystkim uczestnikom Biegu ciepła grochówkę ufundowali i przygotowali radni Rady Miejskiej Skoczowa. Wręczenie nagród z rąk zastępcy burmistrza Andrzeja Bubnickiego i dyrektora SOSiR Zbigniewa Gila, zorganizowano na hali sportowej.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, Narodowy Dzień Niepodległości uczczono również na sołectwach. Najpierw, o godzinie 14:00, przed obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych w Kiczycach, zgromadzili się licznie mieszkańcy, przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej, rady sołeckiej z sołtysem Franciszkiem Pomprem, radni, delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiczycach z pocztem sztandarowym, harcerze z Pierwszej Drużyny Wędrowniczej „Połoniny”. Szczególnym gościem była Pani Helena Kuś, córka świętej pamięci gajowego Józefa Majko, zamordowanego przez cieszyńską bezpiekę. Pani Helena, mimo trudności związanych z podeszłym wiekiem i stanem zdrowia, dzięki staraniu rodziny wraz z synem Adamem wzięła udział w uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów w miejscu, gdzie subecy spalili jej dom i zamordowali partyzantów Podziemia Niepodległościowego. Dzięki staraniom szkolnego historyka, Mirosława Lapczyka i dyrektor ZSP w Kiczycach, Aleksandry Trąbała, i tutaj uroczystość miała artystyczny akcent w postaci występu uczennic kiczyckiej szkoły: Marty Kupka, Mileny Kisza i Łucji Kaleta, które przygotowały wiersz i utwór melorecytacyjny. Następnie, o godzinie 14:30, burmistrz Mirosław Sitko, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Monika Szyndler i sekretarz Gminy Magdalena Fober oraz radny Mirosław Szwarc, spotkali się pod obeliskiem w Pierśćcu, gdzie delegacje Ochotniczej Straży Pożarnej i tamtejszej szkoły podstawowej z pocztami sztandarowymi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Pierściec” i mieszkańcy Pierśćca wspólnie złożyli kwiaty i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa i zarazem sołtys Pierśćca, Monika Szyndler, przypomniała historię ustanowienia miejsca pamięci przy ulicy Sobeckiego obok OSP, a Karolina Kozieł, uczennica Szkoły Podstawowej im. Z. Kossak w Pierśćcu, wykonała pieśń: „Ojczyzno ma...” Następnie delegacja władz miasta udała się pod pomnik upamiętniający 22 Pułk Piechoty Rezerwy oraz 1 Batalion 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Pogórzu, gdzie w obecności mieszkańców Pogórza również złożono kwiaty i odśpiewano hymn państwowy, a żołnierze 133. Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, zaś wojskowy hejnalista odegrał na trąbce sygnał: „Śpij kolego”. W tym samym miejscu hołd Niepodległej oddali również sołtys Pogórza Mariusz Rodenko z radą sołecką, a o godzinie 19:00 Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza zorganizowało doroczną Wieczornicę Niepodległościową. Na tym tegoroczne obchody Narodowego dnia Niepodległości w Gminie Skoczów zakończyły się.