Informator Samorządowy „Wieści Skoczowskie”, nr 3, Marzec 2020
PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH JEST NASZYM OBOWIĄZKIEM
W Skoczowie, jak co roku, uroczyście uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody trwały dwa dni. 1 marca w Teatrze Elektrycznym MCK „Integrator” zrealizowano pokaz filmu „Ziemia przemówiła”, obrazującego odkrycie na Opolszczyźnie śladów „śląskiego Katynia” (reż. Marcin Pawełczak, Maciej Nowak, dokument, Polska, 2016, 54 min.). Po projekcji odbyła się minikonferencja historyczna „Wyzwolenie czy zniewolenie? Działania Armii Czerwonej między Bielskiem, Strumieniem a Skoczowem w 1945 roku i narodziny nowego ładu na Śląsku Cieszyńskim”. Prelegentami byli Grzegorz Kasztura i Wojciech Kiełkowski, autorzy książki „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”). Moderatorem konferencji był pracownik MCK „Integrator”, a zarazem historyk Wojciech Grajewski.
Drugi dzień obchodów zrealizowano przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Kiczycach, gdzie co roku przypominamy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Kiczycach w 1946 roku. Wówczas nastąpił atak grup UB i MO na tamtejszą gajówkę. W wyniku ataku zginęło 6 żołnierzy, a gajowy Józef Majko, który użyczył partyzantom noclegu, został zakatowany na śmierć w Urzędzie Bezpieczeństwa w Cieszynie. Aresztowana została także jego córka Helena Kuś.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Monika Szyndler, skoczowscy radni, sołtys Kiczyc Franciszek Pomper, córka zamordowanego gajowego Józefa Majko Helena Kuś, dyrektorzy skoczowskich szkół i przedszkoli oraz uczniowie, przedstawiciele jednostek miejskich, Nadleśnictwa Ustroń, policji i straży miejskiej, a także mieszkańcy Kiczyc. Na początku uroczystości kilka słów do zebranych skierował burmistrz Mirosław Sitko.
– To były trudne czasy, ludzie nie wiedzieli, czy wojna na pewno się skończyła. Niemiecki okupant został zmuszony do opuszczenia naszej ziemi, ale w to miejsce przyszedł inny – władza radziecka, która pod pozorami władzy ludowej niszczyła bezwzględnie tych wszystkich, którzy w czasie II wojny światowej należeli do Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Niestety, ci 19-letni, 20-letni i 21-letni chłopcy nie mieli wyjścia, musieli ukryć się w lesie. Mieli nadzieję, że niedługo Amerykanie, Anglicy, a być może Francuzi przyjdą i wyzwolą nas od władzy radzieckiej. Później odkrywano groby masowe żołnierzy, których zamordowano i zakopano pod drzewami. To nasz obowiązek, żebyśmy pamiętali o nich, żebyśmy przywrócili tą pamięć, żebyśmy wiedzieli od tej pory, co to znaczy nienawiść i wrogość. Ona potrafi doprowadzać do takich właśnie tragedii – zaznaczył burmistrz.
Dokładną historię wydarzeń przedstawił zebranym historyk Wojciech Grajewski, a uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiczycach recytowały zebranym okolicznościowe wiersze. Uroczystość wzbogacił apel poległych żołnierzy oddziałów partyzanckich VII Okręgu Śląsko -Cieszyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych, odczytany przez dowódcę 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego.
Pamięć poległych uczczona została również salwą honorową wykonaną przez żołnierzy bielskiego batalionu, po czym zebrani pod obeliskiem złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.
W zrealizowanych w godzinach południowych uroczystościach nie mógł uczestniczyć wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz z uwagi na posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Wicewojewoda przyjechał jednak do Skoczowa o wczesnych godzinach rannych, aby osobiście oddać hołd pamięci żołnierzy wyklętych, jak i złożyć kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z 1946 roku.
– Dla mnie osobiście to bardzo ważny dzień. Mój ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, działał na żywiecczyźnie, w pobliżu Śląska Cieszyńskiego. Wiem, że ta grupa często współpracowała z żołnierzami Armii Krajowej ze Śląska Cieszyńskiego. Bardzo ważne dla mnie jest to, aby pamiętać i czcić bohaterów, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce i cieszyć się z niepodległości ojczyzny. To oni właśnie tą niepodległość wywalczyli. Ten piękny obelisk w Kiczycach świadczy o tym, że tutaj żyli bohaterowie i musimy o nich pamiętać, dlatego co roku staramy się razem z panem ministrem Stanisławem Szwedem być tutaj, aby oddać hołd i chylić czoła przed wielkimi bohaterami tej ziemi – powiedział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
Tekst: BPI
Zdjęcia: Rafał Raszka
WALCZYMY Z KORONAWIRUSEM
- Numer całodobowej infolinii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie na temat koronawirusa – nr tel.: 502 281 673
- Numery kontaktowe do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie nr tel: ; czynne w godz. 7.00-15.00
- Numer całodobowej infolinii NFZ – Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? – nr tel.: 800 190 590
- Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – nr tel.:
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie – nr tel:
- Specjalna linia OPS w Skoczowie dla seniorów oraz osób potrzebujących pomocy nr tel.: czynna w godz. 7.00-21.00
- Urząd Miejski w Skoczowie – nr tel.:
- Straż Miejska w Skoczowie – nr tel.:
W SPRAWIE KORONAWIRUSA NAJWIĘCEJ ZALEŻY OD NAS SAMYCH...
Szanowni Mieszkańcy,
z początkiem marca dotarła również do Polski epidemia koronawirusa. Jest to choroba, której objawy mogą przypominać zwykłą grypę. Zgodnie z danymi, większość przypadków choroby ma lekki przebieg. Wirus jednak atakuje płuca, w związku z czym może okazać się niebezpieczny. Jak podają eksperci z WHO, śmiertelność wirusa utrzymuje się na poziomie 3,4%. Nikt jednak nie chce być chory i nie ma pewności, że w jego przypadku lub jego najbliższych nie nastąpią komplikacje. Niestety, statystyki z innych krajów wskazują, że koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego nie dziwią wprowadzane przez służby rządowe i samorządy coraz ostrzejsze i dotykające nas ograniczenia.
Chcę zapewnić, że wpisując się w rządową strategię zwalczania koronawirusa, wraz z pracownikami urzędu miejskiego, dyrektorami i pracownikami gminnych jednostek organizacyjnych, strażą miejską, ochotniczą strażą pożarną i policją, robimy wszystko, aby zapobiegać zakażeniom w Skoczowie. Podejmowanie działań w takiej sytuacji wymaga zachowania równowagi między racjonalnymi działaniami ograniczającymi zakażenia, a jednocześnie jak najmniej dotkliwym ograniczaniem praw i wolności, które wszyscy mamy na co dzień. Pierwsze działania w Skoczowie obejmowały zatem profilaktykę i rozpoczęły się jeszcze na długo przed dotarciem koronawirusa do Polski. Jeszcze w lutym i już na tydzień przed wykryciem w Polsce pierwszego przypadku pacjenta z koronawirusem w szkołach i przedszkolach w gminie Skoczów wprowadzono obostrzone przestrzeganie zasad dotyczących higieny rąk uczniów. Wprowadzono także dezynfekcyjne mycie powierzchni, które potencjalnie mogą być największym siedliskiem wirusów. 28 lutego odbyło się specjalne szkolenie dla dyrektorów w kuratorium. Po szkoleniu w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przeprowadziliśmy kolejne szkolenie w tym zakresie dla dyrektorów placówek oświatowych gminy Skoczów.
Zaleciliśmy dyrektorom szkół i przedszkoli:
- przeszkolenie młodzieży w zakresie zasad higieny i profilaktyki rozprzestrzeniania koronawirusa,
- wywieszenie w widocznym miejscu instrukcji w zakresie higieny rąk i zasad higieny osobistej,
- zaapelowanie do rodziców, aby nie posyłać do szkoły lub przedszkola dzieci chorych lub przeziębionych,
- zwracanie uwagi, aby na terenie placówek oświatowych nie przebywali chorzy nauczyciele lub inne osoby zainfekowane,
- poinformowanie rodziców dzieci do 8 roku życia o przyznanym specustawą prawie do zasiłku opiekuńczego na wypadek zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły,
- bieżące informowanie rodziców za pomocą dziennika elektronicznego, stron www i Facebooka.
Od tego czasu, chcąc przeciwdziałać epidemii, zmuszeni byliśmy wzmóc działania o charakterze prewencyjnym. W Urzędzie Miejskim w Skoczowie cyklicznie odbywały się posiedzenia sztabu kryzysowego. Zostały też odwołane wszelkie zajęcia, seanse filmowe, wydarzenia itp., zaplanowane przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Zamknięta dla czytelników została także czasowo biblioteka. Czasowo zawiesiliśmy również funkcjonowanie żłobka miejskiego. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) w szkołach i przedszkolach realizowane były wyłącznie zajęcia opiekuńcze. Zaleciliśmy także klientom Urzędu Miejskiego, dokonującym wpłat w kasie urzędu, aby realizować płatność kartą (posługiwanie się gotówką sprzyja przenoszeniu wirusów).
Uruchomiliśmy także specjalną infolinię dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i objętych kwarantanną domową pod nr tel.: , czynną w godz. 7.00-21.00 oraz pod nr w godzinach urzędowania Ośrodka Pomocy Społecznej. Informację o infolinii rozpropagowaliśmy tak, aby możliwe było pozyskiwanie informacji właśnieo starszych lub samotnych osobach potrzebujących pomocy. Od 12 marca odwołane zostały także popołudniowe zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w MCK „Integrator”, zajęcia zaplanowane w Programie Aktywności Lokalnej (PAL) na obszarze Zawiśle i Bajerki oraz Górny Bór. 13 marca dwukrotnie zrealizowaliśmy wideokonferencję wójtów i burmistrzów oraz starosty powiatu cieszyńskiego. W ten sposób wymieniliśmy się poglądami w zakresie stosowanych rozwiązań i ujednoliciliśmy działania w kluczowych obszarach.
Od poniedziałku 16 marca zmuszeni byliśmy przyjąć kolejne ograniczenia mające na celu zminimalizowanie liczby osób zakażonych. Szkoły i przedszkola są zamknięte dla uczniów, a dyrektorom wydaliśmy zalecenia dotyczące realizowania nauki w sposób zdalny – bez konieczności wychodzenia przez nauczycieli z domów. Ograniczyliśmy również godziny przyjmowania stron w Urzędzie Miejskim w Skoczowie oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej do godzin między 10.00 a 14.00. Wprowadziliśmy także ograniczenie ruchu klientów Urzędu Miejskiego oraz OPS-u do pierwszych pomieszczeń. Obsługę klientów urzędu musieliśmy ograniczyć do najważniejszych spraw.
Od 16 marca funkcjonują też zalecenia wydane dyrektorom szkół w zakresie ograniczenia do niezbędnego minimum ilości pracowników, którzy muszą przebywać w szkołach i przedszkolach, ograniczenia przyjmowania stron, zagwarantowania jak najlepszego informowania rodziców oraz odkażania placówek oświatowych.
Drodzy Mieszkańcy, mam świadomość, że wprowadzone nie tylko w Skoczowie, ale także w całej Polsce obostrzenia nie są dla nas wszystkich komfortowe i znacząco ograniczają realizację naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Trzeba jednak podkreślić, że także dzięki dyscyplinie nas, Ślązaków, liczba zakażeń nie rośnie w naszym rejonie tak, jak ma to miejsce w innych województwach. Wierzę, że dzięki zrozumieniu, współpracy i zaangażowaniu nas wszystkich uda nam się wyjść obronną ręką z ataku koronawirusa w Polsce. Najwięcej jednak zależy od nas samych. Dlatego apeluję o:
- Otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
- Unikanie uczestniczenia w skupiskach ludzi. Szczególnie apeluję tu do rodziców, aby w miarę możliwości wpływać na ograniczenie kontaktów między dziećmi. Dzieci i młodzież mogą przechodzić chorobę nawet bezobjawowo, ale zakażając się, zakażają rodziców i dziadków.
- Wspieranie dzieci i młodzieży w zakresie realizowania nauki – którą w zaistniałej sytuacji nauczyciele prowadzą zdalnie, za pośrednictwem komputera i Internetu.
- Dokładne, co najmniej 30-sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem.
- Korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie. Informacje z pierwszej ręki pozyskacie Państwo na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ .
- Racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.
W przypadku objawów choroby lub kontaktu z osobą zakażoną apeluję o telefoniczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej. Całodobowa infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie na temat koronawirusa: 502 281 673.
Mirosław Sitko
Burmistrz Skoczowa
NOWOCZESNA STRONA INTERNETOWA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
Ruszyła nowa strona internetowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie. Adres pozostał ten sam – www.ops.skoczow.pl – lecz nowa szata graficzna jest czytelniejsza i bardziej przejrzysta. Bez problemu można teraz odnaleźć najważniejsze informacje bezpośrednio dotyczące każdego beneficjenta (rodzin, seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych), m.in. na jakich zasadach przyznawane są świadczenia (500+ i 300+ czy „becikowe”) i zasiłki. W przystępny sposób zebrano i opisano wsparcie oraz programy pomocowe skierowane dla seniorów oraz osób chorych. Co ważne, strona wyświetla się na wszystkich urządzeniach z dostępem do Internetu oraz jest tak przystosowana, by mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne.
Podczas tworzenia nowej strony zwrócono uwagę na prawidłowe działanie wyszukiwarki na stronie. Po wpisaniu danego zwrotu do okienka w lewym górnym rogu, na dole strony, pod panelem głównym, wyświetlają się wszystkie wyniki wyszukiwania z krótkim opisem ułatwiającym odnalezienie poszukiwanych informacji, np.: jeżeli w okienko zostanie wpisane słowo „wniosek”, na dole strony wyświetlają się wszystkie druki wniosków, które można składać w OPS w Skoczowie, a ich krótki opis pozwala na odnalezienie właściwego druku. Jest to bardzo pomocne i ułatwia przygotowanie wszystkich dokumentów oraz informacji, by szybko i sprawnie załatwić formalności już na miejscu.
– Ideą nowej strony internetowej było, aby zawierała prosty i łatwo dostępny pakiet informacji o każdym świadczeniu. Teraz każdy skoczowianin, klikając na nazwę świadczenia, może dowiedzieć się, co to za świadczenie, komu przysługuje i w jakiej wartości. Na dole każdego opisu znajduje się wzór wniosku do wypełnienia. Myślę, że to bardzo przejrzyste. Myślę też, że ułatwi jeszcze bardziej naszym mieszkańcom dostęp do wiedzy o przysługujących im świadczeniach – objaśnia zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki.
Zmiana strony internetowej podyktowana jest zmianami, jakie zaszły w skoczowskim OPS-ie. W ciągu kilku ostatnich lat znacznie zmienił się profil palcówki, która oprócz działań związanych z przyznawaniem zasiłków, realizuje programy wspierające rodziny i seniorów. Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie wychodzi również poza standardowe ramy pracy ośrodków pomocy społecznej i realizuje dwa projekty unijne, na które pozyskano niespełna 600 tys. zł. Środki te są przeznaczone na wzmocnienie potencjału mieszkańców dwóch obszarów Skoczowa: Górnego Boru oraz terenu Zawiśla i Bajerek, co może polepszyć ich sytuację na obecnym rynku pracy. Drugi projekt skupia się na seniorach, a dzięki środkom finansowym organizowane są spotkania dla seniorów, na których mogą oni wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących zdrowia czy historii regionu.
Zapraszamy do odwiedzenia strony. Więcej o pracy i zadaniach Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie można przeczytać w wywiadzie z jego dyrektor Edytą Godziek, który został opublikowany w ostatnim, lutowym numerze „Wieści Skoczowskich”. Elektroniczna wersja tego numeru „Wieści Skoczowskich” znajduje się na stronie www.skoczow.pl.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie ma swoją siedzibę na Górnym Borze przy ul. Morcinka 18 (nr tel.: , e-mail: ).
Tekst: BPI
NOWA KARETKA TRAFIŁA DO SKOCZOWA
Skoczowska Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się o nową karetkę pogotowia. Jest to Mercedes Sprinter z napędem na cztery koła, którego wartość wynosi ponad 495 tys. zł. Zakup został sfinansowany ze środków własnych Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. 17 lutego symbolicznego odbioru pojazdu dokonali m.in.: wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko oraz dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego Jan Kawulok. Dotychczasowy pojazd służył blisko 10 lat, mając około 550 tys. km przebiegu.
Zakup nowoczesnego sprzętu jest niezwykle ważny. Skoczowska stacja, z uwagi na doskonałe skomunikowanie z całym powiatem, jest najbardziej obciążoną jednostką. Wynika to z faktu, że czas dojazdu do potrzebujących jest krótszy od pojazdów ulokowanych nieraz bliżej miejsca zdarzenia. Warto również podkreślić, że w ostatnim czasie gmina Skoczów sfinansowała budowę garażu dla pojazdu, który dzięki takiemu udogodnieniu jest zawsze gotowy do wyjazdu. Samochód nie wymaga odśnieżania czy dodatkowego ogrzewania, a wnętrze pojazdu nie przegrzewa się w słoneczne dni.
Tekst i zdjęcie: BPI
RUSZYŁ REMONT ULIC SZKOLNEJ I POLNEJ
24 lutego rozpoczęło się kolejne zadanie inwestycyjne na skoczowskich drogach. Generalnej przebudowy doczekają się ulice Szkolna i Polna. Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę istniejącej konstrukcji i nawierzchni drogi, wymianę wszystkich mediów biegnących w konstrukcji drogi oraz remont istniejących chodników.
W ramach tego zadania wyremontowana zostanie również część ulicy Menniczej. Łączny koszt inwestycji to ponad 1,8 mln zł. Na to zadanie udało się pozyskać dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacja pokryje 55% kosztów kwalifikowanych inwestycji (czyli ponad 1 mln zł).
Przypominamy, że na terenie gminy Skoczów z Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020 realizowane są zadania drogowe na łączną kwotę ponad 16,4 mln. zł.
Tekst: BPI
XIX FORUM ROLNICZE W MIĘDZYŚWIECIU
28 lutego w Zespole Szkół Przyrodniczo -Technicznych w Międzyświeciu po raz 19. odbyło się spotkanie rolników, działaczy środowisk rolniczych, przedstawicieli organizacji, instytucji i samorządów, a także uczniów kształcących się w zawodach rolniczych. Forum, jak co roku, było okazją do przekazania najważniejszych merytorycznych informacji oraz do omówienia aktualnych programów rolnictwa w regionie. Było też okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także integracji środowisk rolniczych.
Gości powitała dyrektor ZSP-T Barbara Lasoń, która poprowadziła to wydarzenie razem z prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Danutą Kożusznik oraz przewodniczącym Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Cieszyńskiego Marcinem Sikorą. Następnie oficjalnego otwarcia dokonali starosta cieszyński Mieczysław Szczurek i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
– Mam nadzieję, że dzisiaj dowiecie się tutaj czegoś nowego, że te propozycje wam coś podpowiedzą, żeby być jeszcze lepszym w tym, co się robi – podkreślił podczas otwarcia spotkania burmistrz Mirosław Sitko.
Głównym tematem tegorocznej edycji forum były uwarunkowania prawne oraz podatkowe rolniczego handlu detalicznego i sprzedaży bezpośredniej, które omówił prezes Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz. Ponadto podczas forum omówiono tematy nowych zasad paszportowania roślin, a także uboju zwierząt w gospodarstwie, zagrożenia chorobami zakaźnymi, przemieszczania trawieńca u krów, stosowania ProBio Emów w gospodarstwie rolnym i domowym oraz warunków uzyskania wsparcia finansowego do wapnowania w gospodarstwie rolnym. Podczas forum skorzystać można było również z materiałów znajdujących się na specjalnie przygotowanych stoiskach informacyjnych instytucji związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi.
Organizatorami tegorocznego forum byli: powiat cieszyński, Śląska Izba Rolnicza, Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji w Bielsku-Białej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i ZSP-T w Międzyświeciu. XIX Forum Rolnicze Ziem Cieszyńskich patronatem honorowym objęli burmistrz Skoczowa oraz starosta cieszyński.
Tekst i zdjęcie: BPI
SPOTKANIE Z PROBOSZCZAMI SKOCZOWSKICH PARAFII
16 stycznia w skoczowskim ratuszu odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie z proboszczami parafii gminy Skoczów. Na spotkanie przybyli: proboszcz parafii śś. Piotra i Pawła w Skoczowie ks. Witold Grzomba, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu ks. Ignacy Czader, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Skoczowie ks. Alfred Borski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bładnicach ks. Marcin Markuzel, proboszcz Parafii św. Marcina w Ochabach ks. Dariusz Paneth, proboszcz parafii Świętego Mikołaja w Pierśćcu ks. Zbigniew Paprocki oraz proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie ks. Zbigniew Macura. Jak co roku spotkanie było okazją do złożenia noworocznych życzeń, ale również do podsumowania zeszłorocznych działań oraz omówienia współpracy w 2020 roku.
Tekst i zdjęcie: BPI
Z PRAC RADY MIEJSKIEJ SKOCZOWA...
Szanowni Państwo, lutowa sesja rozpoczęła się wręczeniem medali z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Odznaczenia wręczyli Bogdan Ogrocki, dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach oraz Ireneusz Kolon i Eugeniusz Hyski – odpowiednio prezes i wiceprezes zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi i PCK przy Urzędzie Miejskim w Skoczowie.
W kolejnych punktach radni przyjęli sześć uchwał w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego, trybu zawarcia umowy dzierżawy z uprzednim dzierżawcą nieruchomości gminnej.
Przez aklamację przyjęto uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla powiatu cieszyńskiego z przeznaczeniem na prowadzenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (34 065 zł) oraz na prowadzenie Muzeum Śląska Cieszyńskiego im. Gustawa Morcinka w Skoczowie (16 000 zł).
Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie zwierząt, zapewnienie opieki dla zwierząt bezdomnych jest zadaniem gminy. Na ten cel w budżecie gminy zostało zarezerwowane aż 115 tys. zł, z czego na opiekę nad bezdomnymi psami zostanie przeznaczone około 95 tys. zł. Jestem pewien, że bardziej świadoma kontrola oraz opieka nad czworonożnymi pupilami przyczyniłaby się do znacznego zmniejszenia wydatków na ten cel, umożliwiając jednocześnie przeznaczenie środków na np. rozbudowę sieci wodociągów lub oświetlenia. Warto o tym pamiętać.
Rada miejska podczas lutowej sesji podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Skoczów na 2020 rok. Zmiana dotyczyła przyjęcia dotacji z powiatu cieszyńskiego w wysokości 19 602 zł przeznaczonej na zimowe utrzymanie chodników w ciągu dróg powiatowych. Przesunięto również kwotę 44 900 zł na dofinansowanie mieszkańcom gminy Skoczów kosztów usuwania wyrobów zawierających azbest i 100 000 zł na zakup kontenerów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
Na sesji podjęto uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczącego za- rządu Osiedla „Górny Bór” oraz zarządu Osiedla „Górny Bór”, które odbędą się 23 marca 2020 roku.
Szczegółowe informacje o podjętych uchwałach, tematyce i protokołach z posiedzeń komisji oraz sesji znajdują się na stronie www.skoczow.esesja.pl. Kolejna planowa sesja Rady Miejskiej Skoczowa odbędzie się 18 marca o godz. 15.00.
Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa
NOWY PROFIL KLASY SPORTOWEJ: JUDO W „ÓSEMCE”
Od nowego roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek w Skoczowie planowane jest otwarcie 4 klasy sportowej szkoły podstawowej o profilu judo/siatkówka. O ile oddziały z profilem siatkówka otwierano już wielokrotnie, to judo, jako sport nauczany obowiązkowo w szkole podstawowej, jest nowością na skalę całego powiatu.
Otwarcie tych profili podyktowane jest posiadaniem przez szkołę wykwalifikowanej, profesjonalnej kadry trenerskiej. Planowanych jest 10 godzin zajęć wychowania fizycznego tygodniowo – w tym 6 godzin przeznaczonych na wybraną dyscyplinę sportu. W powstającej klasie uczniowie będą podzieleni na dwie grupy – w jednej nacisk będzie położony na naukę gry w siatkówkę (6 godzin zajęć z siatkówki), a w drugiej sportem wiodącym będzie judo (6 godzin treningu judo).
Lekcje siatkówki w SP 8 odbywają się już w każdej klasie o profilu sportowym, a uczniowie skoczowskiej „Ósemki” ugruntowali swoją pozycję często wygrywając mecze siatkówki na poziomie rozgrywek gminnych, grupowych, powiatowych, półfinałów i finałów wojewódzkich, a nawet finałów ogólnopolskich. Siatkówka jest bardzo popularnym i widowiskowym sportem. Trening siatkarski poprawia kondycję i koordynację ruchową oraz korzystnie wpływa na kształt sylwetki, poprawiając umięśnienie ciała. Jest dyscypliną zespołową, uczy więc współdziałania i buduje poczucie przynależności do grupy.
W SP 8 od września 2018 r. trenują judocy z KS „Akademia Sparta”, szkoła posiada więc dostęp do salki judo, która jest w całości wyłożona materacami i wyposażona w sprzęt niezbędny do rozwoju młodych sportowców. Judo jest sportem rozwijającym sprawność fizyczną i psychomotoryczną dzieci. W innych krajach już wiele lat temu doceniono wszechstronność tej dyscypliny sportu i jest ona obowiązkowym przedmiotem w szkołach – np. we Francji. Nieoceniony jest także wpływ judo na samodyscyplinę i potrzebę samodoskonalenia u dzieci. Judo uczy również szacunku do przeciwnika i rywalizacji w duchu fair play. Skoczowscy judocy bardzo często stają do walki z zawodnikami z największych klubów w Polsce jak równy z równym i odnoszą sukcesy – np. w lutym 2020 r. w międzynarodowym turnieju judo dla dzieci, zorganizowanym przez TS Wisła Kraków, w medalowej klasyfikacji drużynowej skoczowska „Sparta” zajęła pierwsze miejsce.
Do klasy sportowej o profilu judo mogą uczęszczać również dzieci, które dopiero chcą zacząć trenować ten sport. Uczniowie klasy objęci będą pełnym wsparciem przez klub KS „Akademia Sparta” Skoczów (np. zakup judogi „na start”, opłata startowa we wszystkich turniejach itp.). Zainteresowanych zapisaniem dzieci do 4 klasy sportowej zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły pod nr tel.: .
Zarówno judo, jak i siatkówka, są dyscyplinami olimpijskimi. Dodatkowe godziny przeznaczone na treningi wybranej dyscypliny sportu już od 4 klasy szkoły podstawowej dają dzieciom możliwość rozwoju ich sportowej pasji oraz otwierają drzwi do kariery. Zajęcia sportowe, które prowadzone będą w ramach obowiązkowego kształcenia w szkole, w naturalny sposób nauczą młodych sportowców systematycznego treningu, który jest gwarancją postępów i sukcesu.
Tekst: BPI
DNI OTWARTE SKOCZOWSKICH SZKÓŁ ŚREDNICH W KWIETNIU I MAJU
11 maja rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich i branżowych. Ciekawą ofertę dla uczniów kończących ośmioletnią szkołę podstawową przygotował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie oraz Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Nie trzeba wyjeżdżać ze Skoczowa, żeby kształcić się w dobrej szkole średniej i branżowej. Takie szkoły skoczowianie mają na miejscu!
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie ponownie uczniom oferowane są profile licealne: profil humanistyczny, kosmetyczny, ratowniczo-pożarniczy, sportowy (piłka nożna dla chłopców i dziewcząt), a także klasy techniczne: technik elektronik, technik reklamy, technik handlowiec, technik fotografii i multimediów, technik pojazdów samochodowych. Wybierać będzie można również spośród bogatej ofert zawodów w branżowej szkole I stopnia: elektronik (warsztaty), sprzedawca, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych, klasa wielozawodowa, fryzjer, fotograf, piekarz, kelner, kucharz, blacharz samochodowy, elektryk, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, automatyk, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, ślusarz, stolarz i wiele innych. Ponadto rekrutacja będzie prowadzona do Szkoły dla Dorosłych – do liceum, szkoły branżowej II stopnia oraz na kursy kwalifikacyjne. Szerzej z ofertą szkoły będzie można zapoznać się podczas dnia otwartego, który został zaplanowany na 28 kwietnia 2020 r. w godz. 8.00-14.00. Zaproszenie skierowane jest nie tylko do uczniów szkół z terenu gminy Skoczów, ale również z terenu całego powiatu.
Atrakcyjną ofertę przygotował również Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. W planach jest otwarcie klas technicznych: technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, a także zupełnie nowy kierunek, jedyny taki w powiecie cieszyńskim – technik weterynarii. W branżowej szkole I stopnia oferowane są zawody: kucharz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz klasa wielozawodowa; natomiast w branżowej szkole II stopnia: technik mechanizacji rolnictwa i agrotechniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie jest jeszcze zawód opiekunki środowiskowej w tamtejszej szkole policealnej.
Specyfikę tych klas będzie można poznać podczas dnia otwartego szkoły, który według planu ma się odbyć 14 maja 2020 r.
Tekst: BPI
PONAD 600 TYSIĘCY DLA PRZEDSZKOLI
Od września 2020 roku we wszystkich przedszkolach w gminie Skoczów ruszy projekt „W przedszkolu odkrywam siebie i świat”. Na realizację projektu udało się pozyskać ponad 600 tys. zł, a jego wartość to łącznie 749 152,46 zł. Celem jest wzrost dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez wprowadzenie dla 420 dzieci dodatkowych zajęć wyrównujących szanse edukacyjne oraz podniesienie kompetencji oraz umiejętności u 11 nauczycieli.
Umowę na dofinansowanie wręczono 3 marca podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego z udziałem Fot. z archiwum MZO marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego oraz członka zarządu województwa Izabeli Domogały. Gminę Skoczów reprezentował zastępca dyrektora MZO w Skoczowie Łukasz Stępień, który odebrał umowę na dofinansowanie w kwocie 636 779,59 zł.
W ramach projektu w przedszkolach będą odbywać się zajęcia m.in. z arteterapii, dogoterapii, gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii, terapii sensoryczno-integracyjnej i logopedii. Placówki zostaną również doposażone w pomoce dydaktyczne i zabawki.
Tekst: BPI/MZO
[Fot. Z archiwum MZO.]
POCZĄTEK ROKU W PRZEDSZKOLU NR 1
W przedszkolu nr 1 w Skoczowie zmienia się dyrektor. Dr Lidia Wollman, która pełniła funkcję dyrektora placówki, przeszła na emeryturę, a burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko wręczył akt powierzenia funkcji dyrektora Katarzynie Izdebskiej – dyplomowanemu nauczycielowi w tejże placówce.
Podczas podsumowania swojej pracy dr Lidia Wollman przybliżyła zebranym to, co udało się zrealizować i jakie zmiany wprowadziła w czasie, kiedy pełniła funkcję dyrektora. Niewątpliwie w kwestii nauczania najważniejszą z nich jest poprawa kompetencji kluczowych wśród przedszkolaków, która jest mocno zauważalna. Na uwagę zasługuje też stworzenie specjalnego, lecz bardzo ważnego miejsca w przedszkolu – tzw. pokoju ciszy, gdzie dzieci w swoim tempie mogą się wyciszyć, co bardzo pomaga im w efektywnym uczestniczeniu w zajęciach.
Burmistrz Mirosław Sitko oraz nadzorujący oświatę w Skoczowie zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki podziękowali odchodzącej dyrektor za pasję, z jaką podeszła do zarządzania przedszkolem. Podziękowania dr Lidii Wollman złożyli również rodzice. Sympatia, z jaką przewodnicząca Rady Rodziców żegnała odchodzącą dyrektor, jest dowodem uznania i wdzięczności za całą pracę wykonaną na rzecz przedszkola i przedszkolaków.
Tekst i zdjęcie: BPI/PP1
ZAMKNIĘTE SZKOŁY TO NIE #KORONAFERIE!
Drodzy Rodzice, Szanowni Uczniowie, z uwagi na zagrożenie epidemiczne budynki szkół są tymczasowo zamknięte dla uczniów. Ale nie oznacza to, że uczniowie nie mają realizować nauki. Dziś technika daje nam możliwości pracy z uczniami przez Internet, dlatego nauczyciele naszych szkół pracują z uczniami zdalnie. Nie wiemy jak długo stan zamknięcia szkół będzie się utrzymywał, ale na podstawie obserwacji innych krajów mamy podstawy sądzić, że nie będzie to czas krótki. Odstąpienie od nauki w tym czasie może doprowadzić do olbrzymich zaległości, które ciężko będzie nadrobić. Nasi nauczyciele pracują z uczniami poprzez e-dziennik, zakładane są grupy na portalach społecznościowych. Co więcej, 5 skoczowskich szkół podstawowych może wykorzystać platformę NUADU, która umożliwia m.in. zlecanie zestawów zadań zgodnych z obowiązującą podstawą pro- gramową i zbieranie danych o postępach uczniów. Poniżej opublikowane są informacje dotyczące możliwości zdalnego realizowania nauki. Informacje te są oparte na rekomendacjach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji. Wspomagajmy pracę nauczycieli z uczniami, wspomagajmy i motywujmy naszą młodzież w nauce. Niech nie stracą cennego czasu.
Andrzej Bubnicki, Zastępca burmistrza Skoczowa
- www.gov.pl/zdalnelekcje
Na stronie znajdują się tematy lekcji na każdy dzień z każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne. - www.podreczniki.pl
Platforma do zdalnej nauki – bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, a nawet tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem. Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji: e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia, dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki, a także przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć. - www.cke.gov.pl
Na tej stronie, specjalnie dla ósmoklasistów, zamieszczono pakiety zadań od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca. Każdy taki zestaw składa się z: zadań z języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII, zadań z matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej oraz zadań z języka angielskiego – zorganizowanych według umiejętności. Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9.00 na stronie internetowej, natomiast rozwiązania – o godz. 15.00.
LISTA MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH – POLECANE SERWISY INTERNETOWE
- Epodreczniki.pl – https://epodreczniki.pl/
- Niepodległa.gov.pl – https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/zrodla-i-materialy-edukacyjne/
- Portal wiedzy dla nauczycieli – http://www.scholaris.pl/
- Centralna Komisja Egzaminacyjna i komisje okręgowe – https://www.cke.gov.pl/
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!” – http://wlaczpolske.pl/
- Portal lektury.gov.pl – https://lektury.gov.pl/
- Centrum Nauki Kopernik – https://esero.kopernik.org.pl/
- Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej – https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
- Serwis IPN Przystanek historia – https://przystanekhistoria.pl/
- Krajowe Biuro Programu eTwinning– https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje/
- Serwis Ninateka – https://ninateka.pl/edu
- Serwis Muzykoteka Szkolna – http://www.muzykotekaszkolna.pl/
- Biblioteka Cyfrowa Polona – http://www.polona.pl/
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji – http://www.bc.ore.edu.pl/dlibra
- Serwis Telewizji Polskiej – https://rozrywka.tvp.pl/ /telewizja
- Serwis Polskie Radio Dzieciom – http://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
SZKOŁA BEZ GRANIC
W Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu ruszył projekt „Szkoła bez granic”. Program jest kierowany do uczniów szkół podstawowych i młodzieży uczęszczającej do szkoły w Międzyświeciu, a jego celem jest przybliżenie specyfiki nauczanych zawodów oraz promocja szkoły. Ponadto ma on uświadamiać uczniom szkół podstawowych, że wybór szkoły zawodowej daje wiele możliwości i może być drogą do sukcesu. W tym roku szkoła rozszerza ofertę kształcenia o nowe kierunki poszukiwane na rynku pracy.
Pierwsze spotkanie odbyło się 13 lutego. Na pierwszy ogień poszły takie zawody, jak technik architektury krajobrazu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, a także kucharz. Zaproszeni goście z okolicznych szkół podstawowych chętnie uczestniczyli w przygotowanych konkursach, pokazach i rozgrywkach sportowych. W pracowni architektury krajobrazu szkicowali martwą naturę, a następnie przeprowadzili studium rysunkowe na sztalugach. Był to wstęp do prac projektowych, z jakimi mierzą się w szkole przyszli architekci krajobrazu. Z zainteresowaniem uczestniczyli również w pokazie synchronicznej obsługi kelnerskiej przygotowanej przez techników żywienia i usług gastronomicznych. Zwieńczeniem imprezy był towarzyski mecz piłki siatkowej. Goście otrzymali również walentynkowe piernikowe serca w całości wykonane przez uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia z zawodu kucharz. Następne spotkania zaplanowane są na kolejne miesiące, a wraz z nimi liczne niespodzianki i prezentacja kolejnych zawodów – w szczególności nowego kierunku, jakim od września 2020 r. będzie technik weterynarii.
Tekst: ZSP-T/BPI
SPOTKANIE Z TRADYCJĄ W POGÓRZU
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – tym przysłowiem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pogórzu otworzyły spotkanie z tradycją zorganizowane dla uczniów szkoły podstawowej w Pogórzu, które odbyło się w 20 lutego (czyli w Tłusty Czwartek) w sali OSP Pogórze. Dzieci poznawały etapy powstawania pysznych, domowych pączków, które według tradycji je się w ostatnim tygodniu karnawału.
Na początku spotkania panie z KGW, wraz dyrektorem ZSP w Pogórzu Grzegorzem Topolem, opowiedziały dzieciom o kilku ciekawostkach związanych z Tłustym Czwartkiem. Według przesądów, tego dnia trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka, co zapewnić ma powodzenie w życiu. Dozwolone jest objadanie się, ponieważ tydzień później rozpoczyna się okres postny (w czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych powinno się zachować post i wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów). Najpopularniejszymi potrawami, które je się w Tłusty Czwartek, są pączki i faworki, choć dawniej objadano się słoniną, boczkiem i mięsem. Zwyczaj jedzenia potraw w słodkiej wersji przyjął się w Polsce około XVI wieku. Na początku pączki wyglądały jednak nieco inaczej – w środku ukryty był mały orzeszek lub migdał. Kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się powodzeniem. Dzisiaj pączki przygotowuje się na wiele sposobów i w wielu smakach.
Podczas spotkania w Pogórzu przygotowywano pączki z domowych jaj z dodatkiem pysznej marmolady. Jak zdradziły panie z KGW, w formowanie pączków należy „włożyć sporo serca”. Tego zaangażowania nie można odmówić dzieciom z Pogórza, które z dużym zainteresowaniem uczyły się sztuki przygotowywania pączków. Świeżo usmażone pączki trafiły na stół, a spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Tekst i zdjęcie: BPI
KONCERT CHARYTATYWNY W „JEDYNCE”
„Dobro nie toleruje lodówki. Dobro należy pełnić dzisiaj. Jeśli nie wypełnisz go dzisiaj – jutro go nie będzie. Nie ukrywaj dobra na dzień jutrzejszy” – słowa te, wypowiedziane przez papieża Franciszka, były mottem przewodnim tradycyjnego Koncertu Charytatywnego, który odbył się 12 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Skoczowie. Po raz kolejny w to wydarzenie zaangażowali się uczniowie i nauczyciele „Jedynki”, by wspólnie z innymi pomóc osobom w potrzebie.
Publiczność podczas koncertu mogła wysłuchać muzyki Blach Kapeli i występów uczniów, a także spróbować smacznego bigosu i domowych ciast. Zebrane podczas koncertu datki, łącznie 2553,91 zł, trafiły do bielskiego hospicjum Jana Pawła II w ramach akcji „Pola Nadziei” oraz na wsparcie rehabilitacji i powrót do zdrowia absolwentki „Jedynki” – Karoliny.
Tekst: BPI
DZIEŃ OTWARTY W SKOCZOWSKIEJ „TRÓJCE”
13 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie zorganizowany został Dzień Otwarty. Zainteresowane osoby mogły zobaczyć, jak pracuje się w „Trójce”. Było to niezwykle ważne doświadczenie zwłaszcza dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy przekonali się, że w szkole jest miejsce i na naukę, i wspaniałą zabawę.
Wszystkich zwiedzających powitała dyrektor szkoły Małgorzata Jasionowicz, która opowiedziała o działaniach podejmowanych przez placówkę, a także zachęciła obecne osoby do uczestnictwa w przygotowanych zajęciach – a tych nie brakowało! Najbardziej aktywni mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć sportowych oraz zabaw muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Na lubiących twórcze rozwiązania czekały działania konstrukcyjne z zastosowaniem klocków oraz tzw. Daltońskie inspiracje. Dla artystów przygotowano pracę w świetlicy i kreatywne warsztaty „Coś z niczego”. Miłośnicy nauk ścisłych bawili się w królestwie matematyki lub informatyki. Nie zapomniano również o przyrodnikach, którzy dowiedzieli się, jak spędzać czas na łonie natury. Mali poligloci ćwiczyli język angielski, a chętne dzieci dowiedziały się, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Dla niektórych w tym dniu pojawiła się pierwsza okazja, aby zajrzeć do szkolnej izby regionalnej. Ogromną radość sprawiły wszystkim zajęcia z dogoterapii. Odwiedzający szkołę rodzice mieli możliwość porozmawiania z psychologiem, pedagogiem i logopedą.
– Nie byłoby tylu pozytywnych wrażeń, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli: Kaliny Stefaniak, Katarzyny Kozieł, Sylwii Kwas, Aleksandry Pary, Beaty Gaś, Joanny Kołodziejczyk, Darii Kur, Klaudii Niesyt, Darii Cimały, Joanny Machej, Magdaleny Tyc, Natalii Gabryś-Klus, Doroty Maciejewskiej, Łukasza Stracha i Krystiana Neliszera, dyrekcji oraz obsługi szkoły. Przy okazji takich pozytywnych wydarzeń zawsze podkreślam, że najważniejsza jest pasja, chęć pracy, która nas napędza. Bez pasji nasza praca po prostu nie miała by sensu, bo nie byłaby wykonana odpowiednio dobrze. Dziękuję za to zaangażowanie – komentuje zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki.
Tekst: SP3/BPI
WYSTAWA O TRUDNEJ HISTORII CICHOCIEMNYCH
Mija 79 lat od dzikiego zrzutu Cichociemnych na teren Dębowca. 15 lutego 1941 roku odbył się pierwszy, eksperymentalny lot Cichociemnych do Polski – żołnierzy, ochotników szkolonych w Wielkiej Brytanii do dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich przeciwko niemieckiemu okupantowi. Połowa lutego to czas, w którym upamiętniamy tych cichych bohaterów. Ich losy do dziś nie są do końca zbadane. Takiej próby podjął się jednak prof. Krzysztof Hejke – jeden z twórców wystawy „Cichociemni aresztowani przez NKWD...”, którą było można obejrzeć na skoczowskim Rynku od 14 do 28 lutego.
Spośród 316 Cichociemnych zrzuconych do okupowanego kraju, 97 doświadczyło aresztowania przez NKWD, a wielu z nich więzienia i niewolniczej pracy w łagrach. Pierwsze aresztowania, wówczas jeszcze przyszłych Cichociemnych, miały miejsce w latach . Byli oni zatrzymywani na granicy wschodniej przy próbie przekraczania granicy rumuńskiej, bądź deportowani na Wschód z terenów zajętych przez Armię Czerwoną. Niektórzy, po krótkim aresztowaniu lub ucieczce, odzyskiwali wolność, inni skazywani byli na więzienie, łagry lub zsyłkę. 10 Cichociemnych zostało dwukrotnie skazanych na koszmar więzień i łagrów – pierwszy raz na początku wojny i drugi raz pod koniec lub po jej zakończeniu. Aresztowani odzyskiwali wolność na mocy układu Sikorski-Majski w latach i wstępowali do Armii gen. Andersa, a potem decydowali się na wstąpienie do formacji Cichociemnych.
Od 14 lutego wystawę dotyczącą aresztowania Cichociemnych przez NKWD można było oglądać w Skoczowie na Rynku. Do Skoczowa trafiła dzięki Stowarzyszeniu „Dębowiecka Przyszłość” oraz Dębowieckiemu Klubowi Cichociemnych. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, historyk prof. Krzysztof Hejke oraz prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Bogdan Rowiński. Na otwarcie przybyli m.in. historycy oraz młodzież. Wystawa to wspólne dzieło prof. Krzysztofa Hejke i Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Jest częścią projektu polegającego na poszukiwaniu śladów losów cichych bohaterów. O jego szczegółach opowiedzieli twórcy wystawy podczas konferencji w sali sesyjnej skoczowskiego ratusza. Prof. Hejke przybliżył słuchaczom swoją niezwykle trudną podróż na Kołymę, która była próbą odkrycia związku tego miejsca z zesłańcami. Uczestnikami konferencji byli nauczyciele historii ze wszystkich skoczowskich szkół podstawowych.
„(…) Poznawałem więc krajobrazy, które ich otaczały, doświadczałem skrajnych warunków klimatycznych, w których żyli, wdychałem powietrze z przeszłości niosące chmury insektów, które chciały mnie żywcem pożreć. Choroba niepamięci utrudnia poszukiwania. Do dziś leciwi świadkowie niedoli zesłańców z wysiłkiem cedzą słowa uważając by za dużo nie powiedzieć. Na swojej drodze spotkałem tylko jedną polską historyk dr hab. Annę Zapalec, której dziękuję za wsparcie. Zadziwia fakt, że przez lata nasza pamięć o tylu ludzkich tragediach praktycznie znalazła osadzenia w tamtych terenach. Nasi zesłańcy wciąż jeszcze nie doczekali się ekshumacji i pomników w przeciwieństwie do obywateli Litwy, Niemiec, Ukrainy czy Czech (...)” – napisał prof. Krzysztof Hejke na jednej z planszy wystawy.
Wystawa była niezwykle cennym źródłem informacji, z którego korzystali mieszkańcy, młodzież i turyści.
Tekst i zdjęcie: BPI
KOLEJNA NIEDZIELA ZWYKŁA
26 lutego w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie odbył się wernisaż wystawy „Kolejna niedziela zwykła”. Autorką prac jest dr Paulina Poczęta, pracownik naukowy w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, a zarazem artystka sztuk wizualnych poruszająca się w obrębie różnych mediów. Pracuje w oparciu o przedmioty znalezione – analogowe i cyfrowe, materiały codziennego użytku i fotografie. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Galerii Bielskiej BWA, Pawłowicach, Radomiu, Zielonej Górze, na Słowacji oraz w Czechach. „Kolejna niedziela zwykła” przedstawia najnowsze prace autorki z zakresu medium tkaniny eksperymentalnej i obiektu.
Tekst i zdjęcie: BPI
ZMAGANIA Z CERAMIKĄ
Za nami już trzecie spotkanie w ramach projektu Biblioteki Publicznej w Skoczowie „Splot Regionalny”, którego głównym celem jest poszerzenie wiedzy mieszkańców gminy Skoczów na temat kultury regionu oraz pielęgnowanie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego wśród młodzieży i dorosłych. 7 lutego uczestnicy mogli zmierzyć się z ceramiką i pod pilnym okiem Oli Chmiel wykonać własne, wyjątkowe talerze. Każda z osób uczestniczących w warsztatach otrzymała glinę, którą następnie mogła uformować w pożądany kształt oraz ozdobić. Projekt „Splot Regionalny” został sfinansowany ze środków Fundacji „Orlen Dar Serca” w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”, którego skoczowska biblioteka została w 2019 r. jednym z laureatów. Na realizację projektu biblioteka pozyskała z programu 7500 zł.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
RUSZYŁY SKOCZOWSKIE SPOTKANIA PLANSZOWE!
14 lutego w skoczowskiej bibliotece odbyło się pierwsze „Skoczowskie Spotkanie Planszowe”. To nowa propozycja biblioteki, której celem jest popularyzacja wszelkiego rodzaju gier planszowych. Spotkanie poprowadzili członkowie Żywieckiego Stowarzyszenia Fantastyki „Parzenica”.
– Wiemy, że w Skoczowie jest wiele osób, które są miłośnikami planszówek. Grają w nie osoby w każdym wieku, a taki sposób spędzania wolnego czasu to doskonała alternatywa dla komputera, czy wszechobecnych telefonów komórkowych, która dodatkowo rozwija wyobraźnię, umiejętność strategicznego myślenia oraz pozwala nauczyć się współdziałania. Myślę, że biblioteka jest doskonałym miejscem do takiej aktywności i będziemy dążyć do tego, by podobne spotkania odbywały się częściej. Zwłaszcza że obecna oferta gier planszowych jest bardzo ciekawa i bogata. Mamy też nadzieję, że w przyszłości uda nam się stworzyć skoczowski Klub Gier Planszowych z prawdziwego zdarzenia – mówi dyrektor skoczowskiej biblioteki Marcin Wieczorek.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
PRZEZ GÓRY Z PLECAKIEM
31 stycznia w Centrali skoczowskiej biblioteki odbyło się spotkanie dla młodzieży „Przez góry z plecakiem”. Prelekcję dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie poprowadził Kacper Kłósko – zdobywca najwyższego szczytu Europy, czyli Mont Blanc. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jak wyglądały przygotowania do wyprawy i jak przebiegła. Prelegent omówił też zasady postępowania w górach oraz bezpiecznego wypoczynku. Uczestnicy mogli także zobaczyć i przymierzyć elementy ekwipunku.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
GDY RODZIŁA SIĘ INKWIZYCJA...
20 lutego Biblioteka Publiczna w Skoczowie gościła Andrzeja Otczyka – wieloletniego redaktora i sekretarza redakcji „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, a także pisarza. Spotkanie odbyło się z okazji premiery najnowszej książki autora „Wzgórze doskonałych”, będącej fabularyzowanym reportażem historycznym nawiązującym do dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się we Francji w XIII w. – czyli w czasach, gdy papież Innocenty III ogłosił jedyną na naszym kontynencie krucjatę przeciwko wyznawcom innej wiary – w tym wypadku katarom (albigensom). Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o katarach, a także poznać tło historyczne jednego z ostatnich akordów krucjaty, czyli zdobycia twierdzy Montsegur oraz spalenia ponad dwustu jej obrońców.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
18 000 KILOMETRÓW POD JEDNYM DACHEM
Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach jubileuszu 90-lecia istnienia Miejskiego Koła PTTK w Skoczowie, które przypada właśnie na 2020 rok, był maraton prelekcyjny zatytułowany „18 000 km z Miejskim Kołem PTTK w Skoczowie”. 22 lutego w sali widowiskowej MCK „Pod Pegazem” zaprezentowano szereg ciekawych prelekcji, które wraz z pokazem filmów i fotografii przedstawili: Katarzyna Kulisz, Tomasz Kędzior, Karolina Jendrysik, Andrzej Koczur i Piotr Stebel. Dodatkowo Robert Noszka i Krzysztof Kempny, członkowie Beskidzkiej Grupy GOPR, udzielili instruktażu dotyczącego hipotermii w górach. Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne autorstwa członków Koła.
Podczas spotkania radość z istnienia Koła wyrazili zarówno burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, jak i dyrektor MCK „Integrator” Julia Raszka. Kolejne przedsięwzięcie związane z Miejskim Kołem PTTK w Skoczowie i jego jubileuszem, również organizowane wspólnie z MCK „Integrator”, zaplanowano na 25 kwietnia w Teatrze Elektrycznym.
Tekst: MCK „Integrator”
[Fot. Piotr Górecki.]
KURY NA SCENIE!
Kolejny raz młodzi aktorzy, przygotowywani do prezentacji spektaklu teatralnego przez instruktor Wiesławę Herman, pokazali klasę! 21 lutego, w sali widowiskowej MCK „Pod Pegazem”, pochwalili się swą półroczną pracą warsztatową. Zaprezentowali przedstawienie „Rosół z kury” niosące uniwersalne przesłanie. Wśród dzieci i młodzieży, bajecznie ucharakteryzowanych przez Monikę Rakowską-Kubik, znaleźli się: Berenika Burska, Anna Chmiel, Dagmara Chmiel, Malwina Dzierbanowicz, Wiktoria Holeksa, Nikola Jaczkowska, Nadia Kaleta, Jakub Kuźnik, Olga Pergół, Zofia Pilich, Liliana Pilich, Mateusz Rduch, Kinga Rogacz i Igor Waszut. Spektakl emanował kolorami, humorem, dobrą energią i radością „głównych bohaterów popołudnia” ze samego bycia na scenie.
Podobno pomysły na kolejny spektakl już się pojawiły, ale na razie trzymane są w tajemnicy. Efekt teatralnej pracy II semestru poznamy w czerwcu. Jednak już teraz zapraszamy na następne spotkanie z młodymi aktorami, którzy z pewnością jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczą. Natomiast wszystkich, którzy chcieliby jeszcze dołączyć do wspomnianej grupy, gorąco do tego zachęcamy.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
KARNAWAŁ W KINIE
Miesiąc luty Teatr Elektryczny w Skoczowie rozpoczął koncertem karnawałowym duetu Olisound Music. W przebojach operetkowych, kompozycjach muzyki filmowej i rozrywkowej wystąpiły Olivia Ohl-Szulik i Paulina Stateczna (jeden z najpiękniejszych głosów operowych w Europie oraz akompaniatorka i artystka o wszechstronnych możliwościach pianistycznych).
Zachwycona publiczność dała się porwać rytmom uwielbianych kompozycji, jak i często zabawnych historii opowiadanych przez wokalistkę. Długie brawa były dowodem na to, że muzyczne spotkanie karnawałowe w skoczowskim kinie będzie nie raz wspominane z sentymentem.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
GRAFICZNA INTYMNOŚĆ
„Intymność” na 10 graficznych sposobów została zaprezentowana 28 stycznia w Galerii ARTadres. Otwarcie wystawy pozwoliło poznać niektórych autorów pokazanych prac, jak również poszerzyć wiedzę na temat litografii – jednej z tradycyjnych metod graficznych. Wystawa, którą można było oglądać do 28 lutego, przybliżyła działania studentów Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie, zrzeszonych w kole artystyczno-naukowym litografów „Kurant”. Wśród autorów prezentowanych prac znaleźli się: Daria Kowalczyk, Emilia Skowronek, Karolina Stańko, Kacper Kościółek, Zofia Grudzień, Zofia Kurda, Emiliia Lisova, Helena Malczewska, dr hab. Adam Czech i dr hab. Krzysztof Pasztuła.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
WALENTYNKI NA SPORTOWO
Walentynki kojarzymy przede wszystkim ze świętem zakochanych. W gminie Skoczów przyjęło się jednak, że mogą być one również okazją do aktywnego spędzenia czasu. 12 lutego, w hali sportowej szkoły podstawowej w Pogórzu, rozegrany został powiatowy turniej szkół średnich w halowej piłce nożnej dziewcząt – Walentynki Cup. Była to już druga edycja turnieju organizowanego przez klub KKS „Wisła” Skoczów.
Na rozpoczęcie turnieju kilka słów do zawodniczek skierowali: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio oraz wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan. Grę obserwowali również: zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, radna Rady Miejskiej Maria Sobik, dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Skoczowie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu Joanna Hadyk oraz dyrektor ZSP w Pogórzu Grzegorz Topol. Wszyscy życzyli zawodniczkom i organizatorom udanego, stojącego na wysokim poziomie turnieju. Nie mogło być inaczej – dziewczyny ze wszystkich drużyn: UKS RIO Pielgrzymowice, ZST im. płk. G. Langera Cieszyn, LO Pawłowice, ZSEG Cieszyn, LO Wisła oraz KKS „Wisła” Skoczów zaprezentowały solidną i zaciętą grę. A wszystko to pod okiem patronki turnieju Katarzyny Moskały – wychowanki KKS „Wisła” Skoczów, a obecnie reprezentantki Polski w piłce halowej.
Katarzyna Moskała zaczęła swoją przygodę z piłką w wieku 14 lat właśnie w skoczowskim klubie KKS „Wisła”, kolejnym przystankiem był klub Czarni Świerklany, a obecnie swoją karierę rozwija w klubie Rekord Bielsko-Biała.
– Moja pasja do piłki nożnej wzięła się z rozgrywek podwórkowych z moimi kuzynami i tatą. To podczas nich bardzo dużo się nauczyłam. Później uznałam, że warto spróbować zagrać w klubie. Teraz moja kariera trwa – łączę rozgrywki futsalu w Ekstralidze i grę na trawie, gdzie również mamy szansę awansować do Ekstraligi. Dwa lata temu w grudniu po raz pierwszy otrzymałam powołanie do kadry narodowej w futsalu i pomimo roku przerwy od kadry, trener ponownie dał mi szansę. Mam nadzieję, że będę grać w kadrze jak najdłużej. Niedaw