Informator Samorządowy „Wieści Skoczowskie”, nr 7, Lipiec 2019
ZA NAMI 52. DNI SKOCZOWA!
52. Dni Skoczowa przeszły już do historii. Zapiszą się jednak w naszej pamięci bardzo pozytywnie, a to nie tylko ze względu na piękną pogodę, ale również za sprawą wielu emocji, dostarczonych nam przez występy najmłodszych mieszkańców, lokalnych talentów, a także gwiazd, które w tym roku odwiedziły Skoczów. Święto Skoczowa było również pełne ciekawych wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znalazły się m.in. XX Mistrzostwa Skoczowa w Rzucie Beretem.
W tym roku święto naszego miasta rozpoczęło się nietypowo, bo na targowisku miejskim. Tam stanęła mała scena, z której burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio oraz dyrektor MCK „Integrator” Julia Raszka oficjalnie otworzyli trzydniową imprezę.
[Fot. Rafał Raszka.]
SKOCZÓW NAGRODZIŁ ZASŁUŻONYCH
7 czerwca w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbyła się wyjątkowa uroczystość – przyznano dziewięć tytułów Zasłużony dla sołectwa/miasta. Był to dzień wyjątkowy i wzruszający nie tylko dla samych Zasłużonych, ale dla wszystkich zebranych. W naszej społeczności, wśród nas wszystkich, są ludzie, którzy przez wiele lat pracowali społecznie i tym zapisali się na kartach historii Skoczowa i sołectw. Ich otwartość, bezinteresowność i zaangażowanie w poprawę warunków życia mieszkańców gminy do dziś budzi podziw i nie może być zapomniana. Dlatego co roku Rada Miejska Skoczowa za pomocą odpowiedniej uchwały przyznaje im wspomniane tytuły.
– Od 2015 roku, mocą uchwały Rady Miejskiej Skoczowa, honoruje się tych, którzy nie bacząc na własne korzyści, dążą do wspólnego dobra wszystkich mieszkańców gminy Skoczów. Te statuetki, kwiaty i dyplomy mają wymiar materialny, bo tylko tak możemy naszych zasłużonych wyróżnić. Nie to jest jednak najistotniejsze. Najważniejsze, że na zawsze pozostaną w naszej pamięci, naszych sercach z naszym długiem wdzięczności. Drodzy Zasłużeni – dziękujemy wam z całego serca. Bądźcie z nami jak najdłużej, bo jeszcze wiele możemy się od was nauczyć – tymi słowami rozpoczął Galę burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
W sali skoczowskiego kina, oprócz Zasłużonych, zebrali się również ich krewni oraz zaproszeni goście. Krótką mowę wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, a w uroczystości uczestniczyli między innymi zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Beata Macura oraz radni Rady Miejskiej Skoczowa i sołtysi. Zebrani na wielkim ekranie mogli obejrzeć krótkie filmiki prezentujące sylwetki tegorocznych Zasłużonych, a pamiątkowe statuetki wręczał przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio. Laudacje o Zasłużonych dla sołectw wygłosili z kolei sołtysi danego sołectwa oraz (dla Zasłużonego dla Skoczowa) burmistrz Mirosław Sitko.
W tym roku tytuły otrzymali:
- „Zasłużony dla Bładnic” – Jerzy Duda: Rozbudowa strażnicy OSP w Bładnicach oraz zadbane tereny wokół to w dużej mierze jego zasługa. Całe swoje życie związał z OSP Bładnice – jest jej naczelnikiem od 42 lat. Bierze udział w organizowaniu niemal każdej imprezy czy wydarzenia na wsi. Za swoją postawę był już wielokrotnie nagradzany.
- „Zasłużony dla Harbutowic” – Emil Wyleżuch: Dzięki jego determinacji i zdrowemu rozsądkowi pod drogą ekspresową S52 powstał tunel, który ułatwił mieszkańcom komunikację. Zasługi są tym większe, że pierwszy przyjęty projekt nie uwzględniał budowy tunelu. Działania, których podjął się Emil Wyleżuch, skutkowały zmianą projektu i powstaniem drogi lokalnej.
- „Zasłużona dla Kiczyc” – Aniela Kuś: Od wielu lat działa społecznie na rzecz wszystkich mieszkańców wsi. Organizatorka i inicjatorka wielu imprez. Działaczka KGW Kiczyce, której szczególnie leżą na sercu tradycja i historia regionu. Pomysłodawczyni programu obchodów 700-lecia wsi Kiczyce.
- „Zasłużony dla Kowali” – Janusz Stroka: Przedsiębiorca i społecznik. Dzięki jego bezinteresownej pomocy Kowale mogą pochwalić się zagospodarowanymi poboczami i zabezpieczonymi skarpami przy drodze. Zawsze służy pomocą i wspiera KGW Kowale oraz OSP Kowale.
- „Zasłużony dla Ochab” – Jan Szkucik: Rodowity ochabianin, który od lat wspiera wieś, w której mieszka. Służył swoją pomocą podczas budowy gazociągu w Ochabach. Aktywny działacz Rady Sołeckiej i rady parafialnej w Kościele św. Marcina. Doświadczony samorządowiec i społecznik, który zawsze służy pomocą i radą.
- „Zasłużony dla Pierśćca” – Ludwik Herok ): Uhonorowany pośmiertnie. W niezwykły sposób zapisał się na kartach historii Pierśćca i całego regionu. Architekt, autor m.in.: projektu przebudowy kaplicy Jana Sarkandra (Rynek 2) oraz zagospodarowania terenu wokół krzyża na Kaplicówce, współautor projektu ołtarza papieskiego. Twórca projektu rozbudowy budynku SP3 w Skoczowie oraz adaptacji ruin dworu Kossaków w Górkach Wielkich. Pierwszy prezes Stowarzyszenia Musica Sacra, autor przewodników i publikacji nt. architektury i zabytków regionu. Swoją życiową postawą zwracał uwagę na to, że w życiu są pewne wartości, o które trzeba dbać za wszelką cenę. Wzór godny naśladowania.
- „Zasłużony dla Pogórza” – Stanisław Morkisz: Od zawsze pomagał innym – nie potrafi przejść obojętnie obok kogoś, kto potrzebuje wsparcia. Był tam, gdzie czekała praca do wykonania. Stanisław Morkisz ma niezwykły dar zjednywania ludzi. Potrafił zorganizować społeczność Pogórza do prac przy budowie kościoła czy budowie siedziby LKS Pogórze. Brał udział w przygotowaniach pierwszych Crossów Świętojańskich. Potrafi rozwiązywać konflikty międzyludzkie, dlatego ulica przy której mieszka, nosi nazwę Zgodnej.
- „Zasłużony dla Wilamowic” – Benjamin Czerch: Społecznik, wieloletni członek Rady Sołeckiej, który wiele swojego wolnego czasu poświęcił na budowę boiska do siatkówki i kortu tenisowego w Wilamowicach. Po oddaniu ich do użytku, przez wiele lat, w czynie społecznym, był ich gospodarzem i konserwatorem.
- „Zasłużony dla Skoczowa” – Karol Kojma: Związany z pracami melioracyjnymi w całej gminie. Jego pomoc dla mieszkańców i sołtysów jest wprost nieoceniona. Zna gminę Skoczów od podszewki i zawsze można liczyć na jego pomoc. O przyznanie tytułu wnioskowali sołtysi gminy Skoczów, doceniając jego zaangażowanie w prace prowadzone na terenie gminy. Karol Kojma zawsze osobiście nadzoruje prace, co jest gwarancją solidnego wykonania.
Oprawę muzyczną gali zapewnił kwartet smyczkowy Unique String Quartet, a ostatnim punktem było wspólne odśpiewanie pieśni „Ojcowski dom”. Zasłużeni złożyli również swoje podpisy w księdze pamiątkowej.
Tekst: BPI
[Fot. Rafał Raszka.]
ĆWICZENIA OBRONNE W SKOCZOWSKIM URZĘDZIE
Urząd Miejski w Skoczowie, zgodnie z planem szkoleń obronnych, wziął udział w kompleksowym ćwiczeniu obronnym pod kryptonimem „Granit – 2019”, do którego przystąpiły wszystkie gminy powiatu cieszyńskiego. Wiązało się to z odpowiednim przygotowaniem wszystkich wydziałów i jednostek organizacyjnych urzędu.
Prezes Rady Ministrów zarządził w terminie 10-14 czerwca kontrolę wykonywania zadań obronnych w województwie śląskim. Urząd Miejski w Skoczowie, wraz z trzema innymi gminami, został wytypowany do przedmiotowej kontroli, która odbyła się 12 i 13 czerwca. Kontrolującymi dokumentację byli przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kontrolujący nie mieli żadnych zastrzeżeń do procedur, jak i ćwiczebnej realizacji zadań obronnych przez pracowników Urzędu Miejskiego.
Tekst: WSO
BURMISTRZ MIASTA SKOCZOWA INFORMUJE O ROZPOCZĘCIU PRAC NAD BUDŻETEM GMINY NA 2020 ROK
Wszyscy zainteresowani mogą składać pisemne wnioski do projektu budżetu na 2020 rok w terminie do 30 września 2019 roku. Wniosek zawierający opis zadania wraz z uzasadnieniem należy złożyć w siedzibie Urzędu Miejskiego w Skoczowie, Rynek 1 w pok. nr 2 w godzinach pracy urzędu. 2 Wieści Skoczowskie
Z BURMISTRZEM O... RAPORCIE O STANIE GMINY
Za nami sesja absolutoryjna, w czasie której jednomyślnie podjętą uchwałą radnych uzyskał Pan absolutorium. Czym jest absolutorium dla burmistrza?
Formalnie jest potwierdzeniem zgodnego z prawem i prawidłowego gospodarowania środkami publicznymi. Rzeczywiście, do końca czerwca, na podstawie ustawy o finansach publicznych, radni zobowiązani są do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia burmistrzowi absolutorium. Uchwałą tą Rada Miejska stwierdza prawidłową realizację przez burmistrza budżetu gminy oraz prawidłowe gospodarowanie gminnym majątkiem w ocenianym roku budżetowym. Zgodnie z ustawą, radni podejmują tę uchwałę po zapoznaniu się z szeregiem dokumentów – w tym sprawozdaniem z wykonania budżetu, sprawozdaniem finansowym, opinią biegłego rewidenta, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, informacją o stanie mienia komunalnego. Przed podjęciem uchwały radni zapoznali się także ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej.
W tym roku w ramach porządku obrad tzw. sesji absolutoryjnej radni głosowali także w kwestii wotum zaufania dla Pana. Z czego to wynikało?
Z nowych przepisów, które nakładają na radnych taki obowiązek. Ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. Sejm przyjął wiele nowelizacji, których celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Jedną z takich zmian jest wprowadzenie art. 28aa ustawy o samorządzie gminnym. Na podstawie tego przepisu zobowiązany byłem do przedłożenia radnym tzw. Raportu o stanie gminy. Po przedstawieniu radnym Raportu i debacie radni podejmują uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielenia burmistrzowi wotum zaufania. Uchwała ta jest obligatoryjna i poprzedza uchwałę dotyczącą udzielenia absolutorium.
Czym wotum zaufania różni się od absolutorium?
Każda z tych uchwał dotyczy oceny działalności burmistrza w danym roku. Zasadnicza różnica pomiędzy wotum zaufania a absolutorium to zakres działalności, który podlega ocenie. Można uogólnić, że absolutorium obejmuje ocenę działalności burmistrza w zakresie prawidłowości gospodarowania budżetem gminy oraz zarządzania mieniem gminnym. Dotyczy więc kwestii związanych z finansami gminy. Zakres oceny działalności burmistrza w ramach wotum zaufania obejmuje podsumowanie całej działalności burmistrza w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy. Te wszystkie informacje zawarte są z kolei w tzw. Raporcie o stanie gminy, nad którym radni mają prawo debatować przed podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia wotum zaufania. O ile więc absolutorium skupia uwagę na prawidłowości polityki finansowej, o tyle wotum zaufania obejmuje de facto ocenę kierunków działalności burmistrza w zakresie prowadzenia całości spraw gminy. Co więcej, w debacie nad Raportem o stanie gminy mogą zabierać głos także mieszkańcy.
O czym możemy dowiedzieć się czytając Raport o stanie gminy za rok 2018?
W Raporcie opisany jest praktycznie każdy obszar funkcjonowania gminy Skoczów, a więc opieka społeczna, oświata, ład przestrzenny, gospodarka mieszkaniowa, inwestycje, środowisko, bezpieczeństwo, infrastruktura komunalna, kultura i promocja oraz sport. Podsumowując sprawy, którymi zajmowaliśmy się w roku 2018, nie sposób nie stwierdzić, że wydarzyło się w nim bardzo wiele. Przede wszystkim w roku 2018 zrealizowaliśmy wiele zadań inwestycyjnych. Ich koszt wynosił łącznie ponad 14,2 mln zł. Dużym sukcesem było zakończenie w terminie budowy przedszkola w Pierśćcu. Koszt tej inwestycji to ponad 3,6 mln zł – z czego niespełna 1,7 mln udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Inwestycją bardzo istotną dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale i estetyki ulic, była wymiana systemu oświetlenia ulicznego na ledowe, której koszt wynosił ponad 5,3 mln zł przy uzyskaniu dofinansowania w wysokości niespełna 4,3 mln zł. To bardzo ważne zadanie inwestycyjne, które będziemy kontynuować. Istotnym sukcesem było także doprowadzenie do przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania ulic Górny Bór, Mickiewicza i Targowej, a także skrzyżowania ul. Górny Bór, Gołęszyców i Cieżarowej. W celu realizacji tych przebudów gmina Skoczów podjęła się zaangażowania projektanta oraz udzieliła zarządcy drogi pomocy na realizację zadania w wysokości niespełna 1,5 mln zł. W 2018 roku gmina Skoczów złożyła wnioski o dofinansowanie na 33 zadania, których łączna wartość wynosi ponad 38,7 mln zł, a kwota wnioskowanego dofinansowania to ponad 23,7 mln zł. W przypadku 29 zadań na łączna kwotę niespełna 30,4 mln zł procedury konkursowe zostały już zakończone, pozyskane dofinansowanie na te zadania wyniosło 17,5 mln zł, natomiast wkład własny opiewa na kwotę ponad 12,8 mln zł. Ponadto Spółka SKO-EKO podpisała 3 umowy na dofinansowanie zadań kanalizacyjnych o łącznej wartości ponad 32,4 mln zł i pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 17,1 mln zł. Obecnie w gminie Skoczów w trakcie realizacji są 32 zadania inwestycyjne na łączną kwotę ponad 62,8 mln zł, na które pozyskano ponad 34,6 mln zł. Na rozpatrzenie oczekuje 5 wniosków (w tym 1 Spółki SKO-EKO) na zadania o łącznej wartości niespełna 9,2 mln zł, dla których wnioskowane dofinansowanie wynosi ponad 7 mln zł. Na uwagę zasługuje także wielkość środków pozyskanych dla projektów oświatowych. W 2018 roku pozyskaliśmy kwotę aż ponad 4,6 mln zł na projekty miękkie realizowane w oświacie. Jest to bardzo dobry wynik relatywnie do wielkości gminy. W ogóle wiele wydarzyło się w oświacie. Sztandarowym przedsięwzięciem, które udało się wprowadzić, jest gminne stypendium dla najlepszych uczniów w wysokości 200 zł miesięcznie. Wprowadzono także nowe wyróżnienie dla najlepszych uczniów, którzy są do tego wyjątkowo zaangażowani w życie szkoły – statuetki „Skoczowski Prymus”. Na uwagę zasługuje wprowadzenie wielu projektów pilotażowych, również opisanych w raporcie, w Szkole Podstawowej w Kiczycach oraz program ewaluacji przygotowania przedszkolnego. Zaistniały także inne nowe inicjatywy, takie jak cyklicznie realizowane Forum Uczniów czy też Akademia Rodzica. Rok 2018 był także dobry w zakresie polityki społecznej, szczególnie w zakresie oferty dla seniorów. W Skoczowie, z wielkim sukcesem, udało się wdrożyć kartę seniora. Do udzielenia zniżek dla seniorów udało się przekonać ponad 50 przedsiębiorców oferujących różne towary i usługi. Krokiem milowym w zakresie opieki nad seniorami było pilotażowe wdrożenie systemu teleopieki, potocznie nazywanej przyciskiem życia – czyli połączonego z dedykowanym systemem niewielkiego urządzenia, z pomocą którego senior jednym przyciskiem może wezwać pomoc. Testowane urządzenia mają wiele funkcji, takich jak GPS (na wypadek zgubienia się lub utraty przytomności) czy monitor tętna automatycznie informujący pomoc medyczną w przypadku alertu. Sporą popularnością cieszy się uruchomiona w roku 2018 infolinia dla seniora. Co istotne, są to urządzenia mobilne. Rok 2018 był także pełen wydarzeń istotnie pozytywnie wpływających na promocję Skoczowa. Pierwszy raz od dziesiątek lat uruchomiliśmy w Skoczowie lodowisko, które usytuowane na skoczowskim Rynku cieszyło się bardzo dużą popularnością. Rekordową ilość odwiedzających można było odnotować podczas Dni Skoczowa, podczas których wystąpili m.in. Kasia Kowalska, Mesajach i Wojciech Gąsowski. Podobną frekwencję miały gminne dożynki, których gwiazdą był zespół „Baciary”. W Orszaku III Króli w Skoczowie uczestniczył zaproszony przeze mnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką. W związku z podjęciem przeze mnie rozmów w sprawie przebudowy estakady oraz przywrócenia linii kolejowej nr 190, w czerwcu 2018 roku do Skoczowa przyjechał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. We wrześniu 2018 r. gościem była także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wielokrotnie podczas uroczystości okolicznościowych nasze zaproszenie przyjmował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, sekretarz stanu i poseł na Sejm RP Stanisław Szwed. To oczywiście nie wszystko. Z uwagi na rosnącą popularność „Wieści Skoczowskich”, przygotowano się także do zwiększenia nakładu gazety, który od stycznia 2019 roku wzrósł z 2500 do 3000 egzemplarzy. W 2018 roku unowocześniono także szatę graficzną informatora. Z ciekawostek statystycznych dodam, że w ramach przyjmowania stron w 2018 roku przyjąłem 214 interesantów, a oprócz spraw związanych z bieżącym zarządzaniem gminą, rozpatrzyłem – jak się okazało – 428 wniosków i wydałem 247 zarządzeń. W sumie w Urzędzie Miejskim w Skoczowie przeprowadzono ponad 17,6 tys. postępowań administracyjnych i w konsekwencji wystawiono tyleż decyzji administracyjnych. Jak widać, jednomyślne wotum zaufania to duża zasługa wszystkich moich współpracowników, z którymi codziennie pracujemy po prostu dla dobra mieszkańców. Dlatego serdecznie dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego, zarządzającym i pracownikom gminnych jednostek organizacyjnych, gminnych spółek, a także radnym i sołtysom za dobrą współpracę. Dzięki niej oraz zaangażowaniu i naszemu wzajemnemu szacunkowi możemy po prostu działać wspólnie dla dobra mieszkańców.
Tekst: BPI
RUSZYŁ REMONT MOSTU W OCHABACH
Dzięki wspólnemu wygospodarowaniu środków przez gminę Skoczów i powiat cieszyński ruszyła długo oczekiwana przez mieszkańców naprawa ostatniej wymagającej remontu przeprawy przez rzekę Wisłę w gminie Skoczów. W roku 2015 wyremontowany został most w ciągu ul. Bielskiej, w roku 2016 kładka przy ul. Sportowej, która stała się jednocześnie obiektem architektonicznym charakterystycznym dla Skoczowa, a teraz przyszedł czas na remont mostu w ciągu ul. Strażackiej w Ochabach.
Zadanie obejmie m.in. wykonanie oświetlenia obiektu, zabezpieczenie koryta rzeki, odwodnienie obiektu, przebudowę uzbrojenia technicznego kolidującego z inwestycją (sieć teletechniczna oraz sieć gazowa), korektę dojazdów do obiektu wraz z wykonaniem jednostronnego chodnika, odtworzenie drogi technologicznej na prawym wale rzeki Wisły oraz wykonanie barieroporęczy i balustrad. Całkowity koszt zadania wynosi 7,7 mln zł, z czego 50% stanowić będzie dofinansowanie z budżetu państwa (3,85 mln zł), 25% to wkład miasta Skoczów (1,925 mln zł) oraz 25% z budżetu powiatu cieszyńskiego (1,925 mln zł).
Planowany termin zakończenia prac przewidziany został na grudzień 2019 roku. O utrudnieniach wynikających z realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco na stronie www.skoczow.pl oraz na portalu społecznościowym facebook: Gmina Skoczów – Skocz do Skoczowa.
Tekst i zdjęcie: BPI
NOWY PROGRAM NAKŁADKOWY W REALIZACJI
Innowacyjny program funduszu nakładkowego w gminie Skoczów wszedł w etap realizacji. Jako pierwsza, z dwunastu przeznaczonych w tym roku do remontu ulic w ramach nowego programu remontu dróg na terenie gminy, została wykonana ul. Rekreacyjna w Wilamowicach. Położono 620 metrów bieżących nowej nawierzchni asfaltobetonowej. Dzięki nowemu podejściu do realizacji zadania możliwe było wykonanie odcinka o 480 m dłuższego niż w poprzednich latach.
Program zakłada cykl 2-letni, czyli podział remontów na połowę sołectw w ciągu jednego roku, realizując remonty ustalone wspólnie na zebraniach sołeckich. W skali całej gminy długość nakładek wydłuży się trzykrotnie.
– Dotychczas każde sołectwo miało przyznawane na utrzymanie dróg 6000 zł na kilometr drogi. W tej kwocie sołectwo miało środki na remonty pozimowe i bieżące, łatanie dziur, oświetlenie i nakładki (nowa nawierzchnia). W praktyce, w przypadku większości sołectw, pozwalało to na wykonanie od stu do kilkuset merów nakładek nawierzchni w każdym z sołectw w zależności od jego wielkości. Wykonywane odcinki nowej nawierzchni były więc nieekonomicznie krótkie. Przewożenie sprzętu do wykonania kilkudziesięciu metrów nawierzchni było mało efektywne dla wykonawców, a dla nas w rezultacie niewspółmiernie drogie. W każdym sołectwie remont tak małych odcinków dróg nie przekładał się ponadto na widoczną poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego teraz postanowiliśmy zmienić ten model i wykonywać w danym roku dłuższe odcinki w bliskiej odległości od siebie. Do funduszy na nakładki dołożyliśmy sołectwom milion złotych rocznie. Do tego z obecnych 900 tysięcy, które są przeznaczone na drogi sołeckie, przekazujemy połowę na nakładki. W ten sposób możemy odnowić co roku nawierzchnię dróg sołeckich za w sumie 1,5 mln, a nie jak dotychczas ok. 500 tysięcy – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, w roku 2019 wykonane zostaną remonty następujących dróg: Pogórze – ul. Kępki oraz ul. Wierzbowa; Pierściec – ul. Spacerowa oraz ul. Graniczna; Kiczyce – ul. Długa, ul. Wiosenna oraz ul. Świerkowa; Kowale – ul. Pożarnicza; Skoczów – ul. Torowa, ul. Boczna oraz ul. Puścina.
Tekst: BPI/MZD
TRWA BUDOWA EKRANÓW AKUSTYCZNYCH
Po zakończonych pracach projektowych i uzgodnieniach terenowych, 10 stycznia rozpoczęły się prace związane z budową zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż drogi S52, obwodnicy Skoczowa. GDDKiA przygotowuje łącznie ponad 3 km ekranów akustycznych, z czego 480 m przebiega przez Górny Bór, a pozostałe przez Pogórze.
Według planu prace powinny zakończyć się w połowie sierpnia 2019 r.
– Osobiście, mimo starań, nie jestem do końca zadowolony z efektu. Najbardziej zależało mi na wyciszeniu terenów rekreacyjnych na Górnym Borze. W tej sprawie odbyły się nawet wizje lokalne, m.in. z dyrektorem GDDKiA. Prace w pewnym zakresie są zrealizowane. Inwestycja w wyciszenie terenów gminy Skoczów to łącznie zł, ale efekt wyciszenia terenów na Górnym Borze nie został zrealizowany nawet w 50% moich oczekiwań. Będziemy nadal prowadzić rozmowy z GDDKiA w tej sprawie, jak i innych – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Tekst i zdjęcie: BPI
TERMOMODERNIZACJA BASENU PRZERWANA
Informujemy, że zaplanowane na ten rok roboty budowlane związane z termomodernizacją budynku Krytej Pływalni „Delfin” w Skoczowie nie zostaną zrealizowane.
– Mieliśmy wiele zastrzeżeń wobec wykonawcy prac. Dotyczyły one m.in. zbyt małej liczby zaangażowanych w inwestycję pracowników. Przez długi czas nie udało nam się skontaktować ani z prezesem, ani z dyrektorem przedsiębiorstwa. Firma nie reagowała na wezwania dotyczące zintensyfikowania postępu robót. Realizacja prawie w ogóle nie korespondowała z harmonogramem robót. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, zdecydowałem o rozwiązaniu umowy. Zanim jednak ją wypowiedzieliśmy, wykonawca już sam zaczął wywozić zgromadzone materiały budowlane. Ta cała sytuacja jest dla nas zupełnie niezrozumiała – przyznaje Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa podkreślając, że nie mógł postąpić inaczej. – Wolałem rozwiązać umowę teraz niż zostać z rozebranym dachem i zdjętymi oknami na basenie.
Pływalnia została powtórnie uruchomiona 1 lipca. Ponowne zamknięcie pływalni nastąpi w terminie, który będzie określony po rozstrzygnięciu przetargu i wybraniu nowego wykonawcy.
– Przetarg na realizację termomodernizacji był pierwotnie ogłoszony na przełomie roku 2018 i 2019, ale najtańsza oferta przewyższała możliwości budżetu i była o ok. 1,4 mln. zł droższa niż oferta, która wygrała w drugim przetargu i była zbliżona do naszych przewidywań kosztorysowych. Prowadzimy przetargi uczciwie. Wygrywa podmiot, który oferuje najlepsze warunki i spełnia kryteria formalne. Ustawa Prawo zamówień publicznych zabrania nam ustalenia kryterium dotyczącego właściwości wykonawcy, czyli np. ilości osób zatrudnionych, wielkości przedsiębiorstwa, ilości lat funkcjonowania na rynku. Takie zapisy niestety nie mogą nas zabezpieczać. Prawo pozwala nam wyłącznie na ustalenie kryteriów dotyczących przedmiotu zamówienia, czyli np. ceny, terminu wykonania, warunków gwarancji itp. Pozostaje legitymowanie się przez wykonawcę doświadczeniem i warunki realizacji inwestycji, której dotyczy przetarg. To jest prawnie dopuszczalne, ale nie gwarantuje niestety pomyślności realizacji inwestycji przez wykonawcę. Tak się też stało. W zaistniałej sytuacji będziemy egzekwować kary umowne od wykonawcy, który nie zrealizował umowy i będziemy ogłaszać nowy przetarg – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Tekst: BPI
W WILAMOWICACH OTWARTO NOWĄ WIATĘ
15 czerwca miało miejsce oficjalne otwarcie wiaty rekreacyjnej w Wilamowicach, połączone z piknikiem dla dzieci. Na otwarciu wiaty była obecna delegacja z gminy Hrádek – partner projektu.
Wiata stanęła na terenach przy świetlicy wiejskiej (ul. Rekreacyjna). Budowa wiaty jest jednym z działań projektu „Hrádek – Skoczów. Współpraca ponad granicami”. Projekt, w ramach którego są organizowane również imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym, otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezko i budżetu państwa w wysokości 21 176,47 Euro. Wartość budowy wiaty wynosi 125 tysięcy złotych. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu z programu „Inicjatywa Sołecka”, możliwe było wykonanie nawierzchni wiaty z kostki brukowej oraz postawienie oświetlenia. Wartość inwestycji wyniosła 15 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 80%.
Tekst i zdjęcie: BPI
Z PRAC RADY MIEJSKIEJ SKOCZOWA...
Szanowni Państwo, w kalendarzu prac rady miejskiej czerwcowa sesja zasługuje na szczególną uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze od obecnej kadencji ustawodawca nakazał władzom samorządowym przygotowywanie Raportu o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności burmistrza w poprzednim roku kalendarzowym, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał rady miejskiej. Nad treścią raportu przeprowadza się debatę. Udział w debacie mogą wziąć nie tylko radni, ale również mieszkańcy. Ostatnim etapem procedury rozpatrywania przez radę raportu o stanie gminy jest przeprowadzenie głosowania nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Drugim niezwykle ważnym elementem czerwcowej sesji jest procedura udzielenia burmistrzowi absolutorium. Absolutorium jest najważniejszym głosowaniem potwierdzającym prawidłową realizację budżetu i w pewnym sensie stanowi wyraz ostatecznej oceny działalności burmistrza przez radnych gminy. Należy podkreślić, że uchwała o wotum zaufania, jak również uchwała o udzieleniu absolutorium, zostały przyjęte jednogłośnie.
W kolejnych punktach radni przyjęli zmiany w budżecie gminy, które dotyczyły wpłat rad sołeckich oraz zmian wprowadzonych do budżetu zarządzeniami burmistrza (dotyczy to dotacji celowych z budżetu Państwa, np. zwrot kosztów przeprowadzenia wyborów).
W związku z kończącą się, a rozpoczętą w 2017 roku reformą oświaty, została podjęta uchwała określająca obwody oraz porządkująca sieć szkół. Dodam, że zgodnie z treścią uchwały budynek dawnego liceum przy ulicy Bielskiej 34 będzie teraz należał do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II.
Radni zapoznali się też z informacją z realizacji Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy za 2018 rok. Zasób mieszkaniowy gminy Skoczów liczy 414 lokali. Na koniec 2018 roku na liście oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu było 47 rodzin, w tym na lokale socjalne 28 rodzin. Czynsz najmu lokalu socjalnego wynosi 1,08 zł/m2. Natomiast czynsz lokalu mieszkalnego od 2,15 zł/m2 przy niskim standardzie do 7,47 zł/m2 w lokalach o pełnym wyposażeniu i wysokim standardzie.
W porządku obrad znalazło się również sprawozdanie z działalności Biura Promocji, Informacji i Turystyki. Biuro angażuje się w organizację lub promocję wydarzeń gminnych, prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej oraz prowadzenie biura prasowego, które zajmuje się m.in. redakcją „Wieści Skoczowskich” i obsługą strony internetowej.
W imieniu radnych Rady Miejskiej Skoczowa życzę wszystkim mieszkańcom bezpiecznego i pełnego słońca wypoczynku wakacyjnego.
Szczegółowe informacje o podjętych uchwałach, tematyce i protokołach z posiedzeń komisji oraz sesji można znaleźć na stronie www.skoczow.esesja.pl lub www.bip.skoczow.pl. Relacja z przebiegu sesji zostały przeniesione do serwisu YouTube. W polu „wyszukaj” należy wpisać zwrot „Sesje Rady Miejskiej Skoczowa”. Kolejna planowa sesja Rady Miejskiej odbędzie się 28 sierpnia o godz. 15.00.
Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa
A CO NA LATO?...
Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie, jak co roku, wraz z placówkami oświatowymi organizuje półkolonie dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Skoczów. W zajęciach mogą wziąć udział osoby w wieku od 7 do 16 lat. Na nudę na pewno nie będzie można narzekać! Półkolonie odbywać się będą w ośmiu placówkach z terenu gminy Skoczów: w SP w Pogórzu, w ZSS w Skoczowie, w SP1 w Skoczowie, w Domu Rolnika w Harbutowicach, w SP3 w Skoczowie, w SP w Ochabach, w Świetlicy Wiejskiej w Bładnicach i w SP w Kiczycach. Półkolonie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców, zapewniając opiekę nad dziećmi, w zależności od placówki, od godzin porannych – 8.00, 8.30 czy 9.00 – aż do godzin popołudniowych – 13.30, 14.00 czy 15.00.
W ramach zajęć dla uczestników przewidziano liczne atrakcje, między innymi: gry i zabawy grupowe, zajęcia plastyczne, zajęcia profilaktyczne, wyjście na basen, jak również do kina. W tym sezonie królują takie bajki, jak: „Aladyn”, „Praziomek” oraz „Cudowna kraina”. Na uczestników czekają również ciekawe wyjazdy – do Tradycyjnej Zagrody Rolnej w Ochabach, gdzie uczestnicy mogą zwiedzić muzeum i skorzystać z szerokiej oferty warsztatów m.in. kiszenia kapusty, pieczenia placków, budowania latawców czy karmników dla ptaków. Wśród atrakcji jest jeszcze zwiedzanie z poszukiwaniem skarbów, przejażdżka „złomkiem” po terenach zielonych, a także zajęcia pod nazwą „siejemy nasiona”. Oprócz wycieczki do Ochab zaplanowano również wizytę w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej, zwiedzanie Koziej Zagrody w Brennej oraz wycieczkę do Pszczyny. Uczestnicy będą mieli także okazję wyszaleć się w Sali Zabaw „Zabawowo” w Bielsku-Białej, która posiada trzypoziomową, jedną z największych w Polsce konstrukcję do zabaw ruchowych. Dzieci odwiedzą również Park Wodny „Aquarion” w Żorach.
Udział w półkoloniach jest nieodpłatny. OPS w Skoczowie, jako organizator wypoczynku, zapewnił dla każdej placówki artykuły papiernicze oraz chemiczne, wodę, ciepły posiłek w postaci cateringu, bądź sfinansowanie zakupu artykułów spożywczych dla placówki, która gotuje we własnym zakresie. Oprócz tego sfinansowano zajęcia profilaktyczne, opiekę, transport, wstęp na basen i do kina oraz wycieczki. Całość zadania finansowana jest przez gminę Skoczów w kwocie 165 000 złotych.
Tekst: OPS
Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT...
30 maja odbył się II Powiatowy Konkurs Historyczny „W obronie Ojczyzny – 4. Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna w kampanii wrześniowej 1939 roku”. Został on zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Książnicę Cieszyńską, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie i Wojskową Komendę Uzupełnień w Bielsku-Białej. Podczas konkursu nie zabrakło uczniów z SP3 w Skoczowie. Julia Buda, prezentując bardzo wysoki poziom wypowiedzi, zdobyła I miejsce w kategorii prezentacja multimedialna. W kategorii plastycznej nagrodzone zostały: Sonia Czyż (I miejsce) i Natalia Franek (II miejsce). Z kolei w kategorii wiedzy historycznej wzięli udział Emilia Stanula i Maciej Bąk. Uczniów do konkursu przygotowały Sylwia Kwas oraz Natalia Gabryś-Klus.
Tekst i zdjęcie: SP3
OBÓZ JĘZYKOWY WE WŁOSZECH
Trzynaścioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie, wraz z opiekunem Darią Wierzbicką-Lapczyk (nauczycielką języka angielskiego), przebywało od 24 maja do 2 czerwca na obozie językowym we Włoszech w San Mauro Mare. Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w krótkim kursie języka włoskiego oraz lekcji kulturoznawczej przeprowadzonej przez Katarzynę Gembalę. Natomiast już na miejscu brali udział w zajęciach doskonalących z języka angielskiego, a ponadto mogli też sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce.
Grupa zwiedziła wiele ciekawych historycznie i kulturowo miejsc. Choć pogoda początkowo nie była sprzyjająca, uczniowie odwiedzili między innymi Padwę, Weronę, Rzym, Rimini oraz jedno z najmniejszych państw – San Marino. Udało się nawet popływać w Adriatyku. Wyjazd został zorganizowany przez biuro podróży Robinson we współpracy ze szkołami w Zawierciu i Porębie. Uczestnicy wyjazdu mają nadzieję, że nawiązane kontakty pozwolą im w przyszłości powtórzyć podobne obozy.
Tekst i zdjęcie: SP8
NAJLEPSI UCZNIOWIE ZOSTALI UHONOROWANI
Gala Nasi Najlepsi to coroczne wydarzenie, które w szczególny, uroczysty sposób wyróżnia i nagradza uczniów skoczowskich szkół za ich osiągnięcia w nauce, sporcie oraz za osiągnięcia artystyczne. W tym roku uhonorowana została grupa stu uczniów, którzy zajęli najwyższe miejsca w konkursach, przeglądach, zawodach – począwszy od szczebla powiatu, poprzez region, województwo, pułap ogólnokrajowy, aż do pułapu międzynarodowego.
W trakcie gali nagrodzono uczniów z osiągnięciami naukowymi, artystycznymi i sportowymi, stypendystom uroczyście wręczono listy gratulacyjne, a siedmiu najbardziej wyróżniających się uczniów uhonorowano przyznawanymi od zeszłego roku przez burmistrza Skoczowa na wniosek dyrektorów szkół statuetkami Skoczowski Prymus.
– Każdy młody człowiek, każdy uczeń potrzebuje właściwej motywacji do pracy, oczekuje pochwały, nagrody za rzetelne jej wykonanie, a także satysfakcji i zadowolenia. Ci młodzi ludzie wyróżniają się nie tylko wiedzą, ale i zaangażowaniem w życie swoich środowisk. Znajdują czas i energię na naukę, pracę społeczną, rozwijanie własnych zainteresowań – mówił burmistrz Mirosław Sitko, który w przemówieniu podziękował także za szczególny wkład w rozwój uczniów nauczycielom, jak i rodzicom oraz stwierdził, że to właśnie nauczyciele odnajdują te diamenty i potrafią je oszlifować – efektem czego są sukcesy młodych skoczowian.
W grupie osiągnięć naukowych wyróżniono 17 uczniów, za osiągnięcia artystyczne – 7 uczniów, a za wyniki sportowe – 58 uczniów. W grupie stypendystów gminy Skoczów za 2019 rok znalazło się 21 uczniów. Z kolei na końcu wręczono te najważniejsze nagrody – Skoczowskie Prymusy 2019. Statuetki są szczególne, ponieważ otrzymują je uczniowie, którzy nie tylko mają na swoim koncie osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe, ale także wykazują się dużym zaangażowaniem dla społeczności szkolnej lub lokalnej. Skoczowskimi Prymusami 2019 zostali: Mateusz Gabzdyl ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie, Natalia Przybyła ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie, Krzysztof Krysiński ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie, Maksymilian Wantulok z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiczycach, Dominika Kuczera z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogórzu, Karol Dega ze Szkoły Podstawowej w Ochabach Małych i Martyna Czerny ze Szkoły Podstawowej w Pierśćcu.
W części artystycznej gali zaprezentowała się tanecznie Martyna Krawczyk, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Ochabach Małych, a także zaśpiewał dla publiczności Zespół Allegro z Ochab Małych. Dla wyróżnionych uczniów ufundowano także nagrody. Gmina Skoczów ufundowała wejściówki na basen oraz bony na artykuły sportowe – dla każdego wyróżnionego o wartości 100 zł i dla każdego Skoczowskiego Prymusa o równowartości 150 zł. Pozostałe nagrody ufundowali sponsorzy: Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, SOBIK Zakład Produkcyjny w Skoczowie, MOTO-ART Skoczów, Czantoria Kolej Linowa w Ustroniu, Drogeria Alicja w Skoczowie, Bampton Sp. zo.o. Skoczów, Agencja Ochrony Adamex w Międzyświeciu, Pizzeria Verona w Skoczowie i PHU Beskid Plus sp.j w Cieszynie, PRESTIGE TEAM Skoczów. Dziękujemy w imieniu nagrodzonych!
Tekst: BPI
[Zdjęcia: Rafał Raszka.]
PIERWSZE OBRONY W SKOCZOWSKIEJ UCZELNI!
22 czerwca, po raz pierwszy w Skoczowie, miały miejsce obrony prac licencjackich studentek Wydziału Nauk Społecznych w Skoczowie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Z uwagi na doniosły i historyczny charakter tego wydarzenia, obrony odbyły się na sali sesyjnej skoczowskiego Urzędu Miejskiego. Przewodniczącym komisji w trakcie pierwszej obrony był rektor WSB dr Andrzej Zduniak. Członkiem komisji był także zastępca burmistrza Skoczowa dr Andrzej Bubnicki. Broniono prace z kierunku Bezpieczeństwo Zdrowotne, specjalność: BHP i ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy, bezpieczeństwo żywności i żywienia oraz psychodietetyka – trener personalny.
Tekst: BPI/WSB
SKOCZOWSKIE SZKOŁY ZAKOŃCZYŁY ROK
Za uczniami rok wytężonej pracy, zdobywania nowych doświadczeń i odnoszenia indywidualnych sukcesów. Przyszedł czas na wakacje. Uroczystości zakończenia roku szkolnego miały wyjątkowy charakter, gdyż mury szkoły opuściły dwa roczniki uczniów – gimnazjaliści i ósmoklasiści. Tym samym zakończyliśmy erę istnienia gimnazjum i otwarliśmy nowy rozdział w historii – szkołę ośmioklasową.
W tym roku burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki oraz radna Maria Brodniewicz uczestniczyli w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 oraz Szkole Podstawowej nr 8.
W SP8 uroczystości zakończenia roku szkolnego rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie nagrodzono uczniów, którzy wykazywali się przez ostatnie 10 miesięcy dobrymi wynikami w nauce, wysokimi miejscami w konkursach i zawodach sportowych, oraz zaangażowaniem w wolontariat szkolny. Uroczystość zakończenia roku wzbogaciła cześć artystyczna. Utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena zaśpiewała Karolina Klimus z klasy 8a, zaś uczniowie kończący w tym roku szkołę zaprezentowali krótki film dotyczący oczekiwań i zderzenia się z rzeczywistością szkolną, a także opowieść stworzoną na podstawie wspomnień. Jak sami zaznaczyli: niekoniecznie naszych, lecz gdyby jednak przez przypadek ktoś lub coś wydawało się wam znajome, to pamiętajcie, że wszelka zbieżność osób i zdarzeń jest przypadkowa, naprawdę przypadkowa. Wspomnienia przywołał również pokaz zdjęć, który umilił występ wokalny Weroniki Kusy z klasy 8c. Uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom za pomocą kwiatów i słodkich upominków, a swoim wychowawcom specjalnie dedykowanej piosenki. Pod koniec tanecznie zaprezentowali się również przyszli uczniowie szkoły – przedszkolaki, którzy zachwycili publiczność i zgarnęli gromkie brawa. Na pożegnanie zaśpiewali przedstawiciele klas trzecich, wprowadzając wszystkich w melancholijny nastrój.
Zakończenie roku szkolnego w SP3 podzielono na dwie części. O 9.00 w auli szkoły zebrały się klasy I-III, a akademię przygotowała klasa 2b. Występ był iście wakacyjny – jak na zakończenie roku przystało. Do akompaniamentu na ksylofonach włączyli się przedstawiciele różnych klas. O godz. 10.00 aulę wypełnili uczniowie klas IV-VIII. W pierwszej kolejności wręczono najlepszym świadectwa z wyróżnieniem. Uczniowie odbierali je z rąk burmistrza Mirosława Sitko, przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa Rajmunda Dedio, zastępcy burmistrza Andrzej Bubnickiego oraz dyrektor szkoły Małgorzaty Jasionowicz. Nie trudno zgadnąć, że akademia skupiła się głównie na pożegnaniu odchodzących w tym roku uczniów klas ósmych. Młodsi koledzy przygotowali dla opuszczających mury szkoły akademię pełną wspomnień, dobrych i mądrych rad na przyszłość. Po raz pierwszy w historii szkoły przyznano też specjalne nagrody „Lolki”. Powędrowały one w ręce: Natalii Przybyły (Najlepszy absolwent – Potęga umysłu); Arkadiusza Liszki (Najlepszy sportowiec); Julii Budy (Najlepsza sportsmenka); Natalii Franek (Najlepsza frekwencja – Byłem, jestem i zawsze będę); Kewina Gawlasa („Lolek” w kategorii Działalność społeczna – Lwie serce). Został wręczony również „Lolek” w kategorii Przyjaciel Szkoły – Swojak, który powędrował do rodzica zaangażowanego w życie szkoły Dawida Budy. Przyznano także „Super Lolka” dla nieprzeciętnie utalentowanej uczennicy za szczególne zaangażowanie w życie szkoły i godne jej reprezentowanie – odebrała go Julia Buda. Oklaski i owacje uczniów zebranych w auli szkoły dla otrzymujących wyróżnienia potwierdzały zasadność ich przyznania. Dzięki „Lolkom” i fantastycznej atmosferze akademia na zakończenie roku szkolnego 2018/2019 zostanie zapisana w kartach historii szkoły jako jedna z ważniejszych.
– Dotrwaliście do ostatniego dzwonka roku szkolnego 2018/2019, więc mam nadzieję, że większość z was, albo i wszyscy, są zadowoleni ze swoich ocen, które mają na świadectwie. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z wyników egzaminów. Zapomnijcie teraz na dwa miesiące o szkole, dobrze odpocznijcie, bawcie się, zdobądźcie nowych przyjaciół, starajcie się być jak najlepsi w tym, co robicie, w czasie kiedy odpoczywacie, a potem wróćcie do szkoły – zwrócił się do uczniów podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 8 burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Tekst i zdjęcia: BPI
ZA NAMI 52. DNI SKOCZOWA!
Po powitaniu odbył się Synchroniczny Rajd Pojazdów Zabytkowych. Można je było podziwiać aż do północny. Jednak tego dnia w Skoczowie miało wcześniej miejsce kilka wydarzeń towarzyszących. Na stadionie miejskim rywalizowali uczniowie szkół podstawowych gminy Skoczów w jubileuszowej XX Gminnej Spartakiadzie Lekkoatletycznej, a o godz. 16.00 w Parku im. F. Nowaka do akcji wkroczyli strażacy z wydarzeniem „I Ty możesz zostać strażakiem”, podczas którego prezentowali swój sprzęt i elementy ubioru, szkolili w zakresie pierwszej pomocy oraz zorganizowali atrakcje dla dzieci, np. w postaci zabawy z mini-wężem strażackim. Natomiast wieczór należał do zasłużonych dla sołectw i miasta, którzy odebrali statuetki i podziękowania na uroczystej gali w Teatrze Elektrycznym.
Rano drugiego dnia świętowania odbyły się Otwarte Zawody Szachowe o Puchar Dyrektora SOSiR-u. Następnie emocje przeniosły się na scenę ustawioną na Rynku, gdzie ruszył finał Familijnego Festiwalu Piosenki, a także występ Cezarego Macheja, który zachwycił publiczność swoją grą na perkusji. Popołudnie należało do dzieci. Rynek zamienił się w Kolorową Ulicę Sezamkową, a to za sprawą gości z bajki – Wielkiego Ptaka, Elmo i Kermita, którzy przygotowali dla dzieci zabawy, konkursy i kilka piosenek. Jednocześnie trwała rywalizacja na Krytej Pływali „Delfin” w najszybszym zjeździe rurą, zorganizowana przez SOSiR. W programie trwającym na skoczowskiej scenie nie mogło również zabraknąć prezentacji formacji tanecznych w klimatach tańca nowoczesnego, hip-hopu czy tańca klasycznego. Wrażenie na publiczności zrobił pokaz umiejętności judoków z KS Akademii Sparta ze Skoczowa, zaś w godzinach wieczornych przyszedł czas na gwiazdy 52. Dni Skoczowa. Najpierw imprezę rozkręciła niezwykle energiczna Ruda z zespołem Red Lips, a następnie spędziliśmy czas z Andrzejem Krzywym i zespołem De Mono oraz z ich hitami – „Kochać inaczej”, „Wszystko na sprzedaż”, „Zostańmy sami”, „Póki na to czas” i wieloma innymi.
Trzeci, ostatni dzień świętowania rozpoczęła sportowa rywalizacja w turnieju tenisa stołowego dzieci i młodzieży o „Puchar Burmistrza Skoczowa”, zorganizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy „Sportowa Jedynka”. Po południu 52. Dni Skoczowa ponownie przeniosły się na scenę na Rynku, gdzie wystąpiły wokalne talenty Mariusza Śniegulskiego i Gwiazdy Szeryfa z taneczną wizytówką Skoczowskiego Uniwersytetu III Wieku. Publiczność miała okazję zobaczyć również filmy stworzone na warsztatach w pracowni filmu animowanego w MCK „Integrator” oraz spotkać się z jego najmłodszymi twórcami. Zaprezentowane zostały też filmy z archiwum skoczowskich wydarzeń, które odbyły się na przestrzeni tego roku. W tym samym czasie toczył się zacięty jubileuszowy konkurs w rzucie beretem, obchodzącym w tym roku swoje 20. urodziny. Po zakończeniu konkursu na scenie pojawił się Krzysztof Respondek, który rozbawił publiczność anegdotami i piosenkami, a na pożegnanie ze świętem Skoczowa „Wszystko czego dziś chcę...” wyśpiewała nam ostatnia gwiazda tegorocznych Dni Skoczowa – Izabela Trojanowska.
Imprezę poprowadził Mirosław Riedel z TV Silesia, z kolei organizatorem Dni Skoczowa tradycyjnie był MCK „Integrator”. W tym roku sponsorem głównym imprezy był GAZ-SYSTEM, natomiast wśród pozostałych sponsorów i partnerów znaleźli się: Bank Spółdzielczy w Skoczowie, Agencja Reklamowa Graphic Design, Chrześcijańska Słuzba Charytatywna, Filia Skoczów, Ludwig Czekolada sp. z o.o., PPHU MES- P. Mech, T. Sterkowiec, J. Zajonc Sp. J., Rewelka – Sala zabaw dla dzieci, Skoczowska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap S.A. i Strządała Jacek „Wodnik“.
Tekst: BPI
[Zdjęcia: Rafał Raszka.]
ŚRODKI Z URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO PŁYNĄ DO SOŁECTW
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, dostrzegając w sołectwach potencjał prężnie działających lokalnych społeczności, ogłosił Konkurs „Inicjatywa Sołecka”. Umożliwia on sołectwom ubieganie się o środki finansowe, które mają za zadanie zmianę przestrzeni, infrastruktury i architektury naszych sołectw. W ramach konkursu dofinansowanie otrzymało w województwie śląskim 238 projektów na łączną kwotę dofinansowania 4 499 527,35 zł.
Z naszej gminy dofinansowanie otrzymały sołectwa Harbutowice, Ochaby, Międzyświeć, Wilamowice i Pierściec. W ramach projektów zostaną zrealizowane:
- Zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w „Domu Rolnika” w Harbutowicach (łączna wartość przedsięwzięcia: 28 000 zł, kwota dofinansowania: 14 000 zł).
- Wykonanie monitoringu w sołectwach Ochaby i Międzyświeć (łączna wartość przedsięwzięcia: 21 000 zł, kwota dofinansowania: 10 000 zł).
- Przebudowa placu zabaw w sołectwie Pierściec (łączna wartość przedsięwzięcia: 34 400 zł, kwota dofinansowania: 17 200 zł).
- Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych w sołectwie Wilamowice (łączna wartość przedsięwzięcia: 16 000 zł, kwota dofinansowania: 12 800 zł).
Tekst i zdjęcie: BPI
PLAKATY NA 70-LECIE NAGRODZONE
Biblioteka Publiczna w Skoczowie obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia placówki. Z tej okazji Filia nr 1 w Skoczowie zaprosiła młodzież do udziału w konkursie plastycznym, którego tematem był plakat przedstawiający 70-lecie biblioteki.
Uczestnicy zmierzyli się z niełatwym zadaniem. W efekcie powstało mnóstwo ciekawych prac, w których sposób przedstawienia tematu ograniczony był jedynie wyobraźnią twórcy.
Jury konkursowe nie miało łatwego zadania! Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu pierwszego miejsca Zuzannie Szostok. Na miejscu drugim uplasowała się Nikola Krużołek, zaś trzecia nagroda powędrowała do Roksany Kisiały. Jury przyznało też wyróżnienie, które otrzymała Natalia Górniok.
25 czerwca w siedzibie Filii nr 1 przy ul. Bielskiej 34 w Skoczowie odbyło się rozdanie nagród w konkursie. Wręczali je dyrektor biblioteki Marcin Wieczorek oraz nauczycielka plastyki Karina Szewczyk.
– Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny, ponieważ wszyscy uczestnicy bardzo poważnie podeszli do zadania. Cieszy mnie, że tak wielu młodych ludzi zainteresowało się konkursem i wzięło w nim udział, mimo że zbliżał się koniec roku szkolnego, a z nim sprawdziany i egzaminy. Mamy w Skoczowie bardzo utalentowaną młodzież, a ten konkurs tylko to potwierdził – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie. – Dziękujemy również Karinie Szewczyk za ogromną pomoc w przeprowadzeniu konkursu oraz pracę w komisji konkursowej.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
SPOTKANIE Z PERŁAMI POŁUDNIOWEGO KAUKAZU
14 czerwca w Czytelni skoczowskiej biblioteki odbyła się prelekcja Marcina Chałupki „Armenia i Gruzja. Perły południowego Kaukazu”. Prelegent, dziennikarz i fotograf, zabrał uczestników w zabawną podróż prowadzącą przez Kaukaz. Podczas spotkania goście wysłuchali zaskakujących i ciekawych historii okraszonych pięknymi autorskimi fotografiami. Z kolei zgromadzona publiczność zadawała liczne pytania dotyczące tego, jak zaplanować i zorganizować podróż do Gruzji.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
POLSKA WIELU NARODÓW
Od 7 czerwca do 4 lipca na korytarzu i w Czytelni Biblioteki Publicznej w Skoczowie można było oglądać ciekawą wystawę edukacyjną „Jestem Stąd. Polska Wielu Narodów”. Wystawa, zaprezentowana na rozstawionych w bibliotece roll-upach, dawała możliwość konfrontacji wiedzy na temat mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce, a jej celem było m.in. skłonienie odbiorców do refleksji nad wielokulturowością oraz tolerancją względem społeczności o odmiennej tożsamości kulturowej.
Dodatkowo 13 czerwca w bibliotece odbyły się specjalne warsztaty dotyczące mniejszości narodowych żyjących w naszym społeczeństwie. Wzięła w nich udział skoczowska młodzież – uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 i 3 w Skoczowie. Podczas zajęć rozmawiano o tym, jak przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych postrzegają Polskę, z jakimi borykają się problemami oraz nad ich rolą – historycznie, jak i w dniu dzisiejszym.
Wystawa została opracowana w taki sposób, by po wcześniejszym przygotowaniu przez edukatora młodzież mogła z nią samodzielnie pracować. Jej pedagogiczne założenia opierają się na tzw. „edukacji rówieśniczej”, zgodnie z którą uczniowie są sami odpowiedzialni za oprowadzanie po wystawie i organizację towarzyszącego jej programu edukacyjnego. Warsztaty, na zaproszenie skoczowskiej biblioteki, poprowadził Mateusz Trojański, przedstawiciel Stowarzyszenia Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie i Domu Anny Frank w Amsterdamie.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
JUBILEUSZOWY RZUT BERETEM
W trakcie 52. Dni Skoczowa, a dokładnie 9 czerwca, odbyły się XX Mistrzostwa Skoczowa w Rzucie Beretem. W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział aż 87 osób. Uczestnicy zawodów tym razem zmagali się z powiewami wiatru. Zmaganiom towarzyszyła również upalna aura. W tych trudnych dla zawodników warunkach jedynie niewielu udało się przekroczyć barierę 15 metrów, przy czym zwycięzca oddał rzut na odległość niemal 25 metrów. Jubileuszowa klasyfikacja medalowa przedstawia się następująco: I miejsce – Paweł Malik (24,60 m), II miejsce – Marek Lipa (22,80 m) oraz III miejsce – Szymon Kozłowski (21,40 m).
Dziękujemy Skoczowskiej Fabryce Kapeluszy „Polkap” za przekazanie bonu na nakrycie głowy – głównej nagrody. Została ona odebrana w głównej siedzibie MCK „Integrator”, ponieważ zwycięzca niestety nie był obecny podczas dekoracji medalowej odbywającej się 9 czerwca na scenie podczas Dni Skoczowa. W tym roku dodatkowo uhonorowano wszystkich tych, którzy oddali rzuty w okolicy 20 m (od 19 m do 21 m), podkreślając tym samym wymowę jubileuszu Mistrzostw. Wszyscy uczestnicy otrzymali także okolicznościowe „urodzinowe” czapeczki.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
PLENEROWE EMOCJE NA GÓRNYM BORZE
21 czerwca mieszkańcy Skoczowa wzięli udział w rodzinnej imprezie na Górnym Borze. Jak co roku odbywają się tam spotkania pod chmurką z dobrym kinem. Tegoroczna edycja kina plenerowego nosi nazwę: „Filmowe podróże z Woody Allenem!”, a wydarzenie jak zwykle przyciągnęło całe rodziny i mnóstwo miłośników kina.
Spotkania „na stawach” są świetnym sposobem na spędzenie letniego popołudnia. Czerwcowa odsłona kina plenerowego po raz kolejny potwierdziła zapotrzebowanie mieszkańców na takie wydarzenia. W pierwszy dzień wakacji w parku na Górnym Borze pojawiło się wielu uczestników w różnym wieku. Spotkanie rozpoczęliśmy animacjami dla dzieci z grupą „Animusie”, która zapewniła maluchom różnorodne zabawy. Nie zabrakło malowania buziek, baniek mydlanych, baloników o różnych kształtach, zabaw z chustą i wspólnych tańców w rytm znanych dziecięcych przebojów! Po 2 godzinach zabaw na świeżym powietrzu zaprosiliśmy dzieci do obejrzenia kultowych bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, natomiast później rozpoczęła się projekcja dla widzów dorosłych – wyświetlony został film Woody Allena „O północy w Paryżu”.
Przypominamy, że przed nami jeszcze dwie odsłony kina plenerowego: 26 lipca o godz. 22.00 zobaczymy film „Zakochani w Rzymie”, a 30 sierpnia o godz. 21.00 – „Vicky Cristina Barcelona”. Filmy dla dorosłych będą tradycyjnie poprzedzone animacjami dla dzieci oraz projekcjami bajek animowanych. Organizatorem kina plenerowego jest MCK „Integrator” w Skoczowie. Udział we wszystkich atrakcjach kina plenerowego jest bezpłatny!
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
„MAYDAY” PO RAZ PIERWSZY W TEATRZE ELEKTRYCZNYM!
Publiczność wspaniała, aktorzy cudowni, atmosfera pełna zachwytu, a komedia legendarna i rozśmieszająca do łez! Tak było w Teatrze Elektrycznym 16 czerwca. Zadowolenia nie kryli zarówno widzowie – rozbawieni perypetiami bohaterów sztuki „Mayday”, jak również aktorzy – artyści Sceny Polskiej Těšínského Divadla, którzy obiecali odwiedzić nas na jesień z drugą częścią sztuki Ray’a Cooney’a! Tak, to prawda! Już na jesień będzie można zobaczyć w Teatrze Elektrycznym „Mayday 2”! Tym razem jednak bilety będzie można kupić przez Internet na stronie www.teatrelektryczny.pl oraz w kasie kina, ale nie będzie rezerwacji internetowych.
Tymczasem przypomnijmy emocje z pierwszej części spektaklu. Perełką obsady „Mayday” w Skoczowie była niewątpliwie obecność na scenie kierownika artystycznego Sceny Polskiej Bogdana Kokotka w roli ekstrawaganckiego projektanta sukienek oraz samego reżysera przedstawienia, Karola Suszki, w roli inspektora Porterhouse’a. Dziękujemy publiczności za stuprocentową frekwencję, a aktorom za zaufanie co do nowego miejsca na mapie wystawiania przedstawień Těšínského Divadla! Warto podkreślić, że „Mayday” został wystawiony w Teatrze Elektrycznym po raz pierwszy. Było to duże, wymagające wielu przygotowań z obu stron przedsięwzięcie. Jednak zadowolenie i pochwały widzów oraz deklaracje o chęci uczestniczenia w spektaklach teatralnych sprawiła, że pomysł wystawiania sztuk w kameralnym Teatrze Elektrycznym wpisze się na stałe w repertuar skoczowskich imprez kinowych.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
[Zdjęcia: Rafał Raszka.]
MCK „INTEGRATOR” – KULTURALNE SERCE GMINY
ROZMOWA Z DYREKTOR MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY „INTEGRATOR” W SKOCZOWIE JULIĄ RASZKĄ
Kolejne Święto Miasta za nami…
Tak. W MCK powoli zaczynamy już myśleć o kolejnym. Czerwcowe terminy imprez plenerowych są najbardziej oblegane w roku (oprócz Sylwestra), stąd dobór artystów na kolejne Święto Miasta zawsze rozpoczynamy praktycznie zaraz po zakończeniu Dni Skoczowa.
Z zasłyszanych opinii mieszkańców wynika, że wydarzenie było dużym sukcesem. A jak Pani uważa?
Zawsze w pierwszej kolejności podsumowuję Dni Skoczowa od strony bezpieczeństwa, bo to bardzo ważne, aby uczestnicy po prostu nie bali się pojawić na imprezie. Zgodnie z przepisami dopełniamy wszystkie zalecenia i dokładamy wszelkich starań, aby przygotować całość jak należy i ogromnie cieszy mnie fakt, że są to kolejne Dni Skoczowa, podczas których nie odnotowano żadnych poważnych, a nawet większych niebezpiecznych zdarzeń. Brawo dla służb mundurowych (policja, straż miejska, OSP, opieka medyczna)! I oczywiście ukłony dla kulturalnej, umiejącej się zachować skoczowskiej publiczności! Dla nich chce się pracować po naście godzin! Jestem zadowolona też z tego, że uczestnicy docenili sprofilowanie programu. Staramy się tak dobrać atrakcje, by widz w każdym wieku znalazł coś dla siebie i przyznam, że odebrałam wiele słów uznania za takie właśnie podejście do tematu.
W tym roku formuła Dni Skoczowa trochę się zmieniła. Było to widoczne zwłaszcza w piątek.
Nie ma co ukrywać, że koszty, szczególnie te związane z bezpieczeństwem, ale też z honorariami topowych artystów, z roku na rok rosną. Nie chcemy rezygnować z poziomu imprezy, który od kilku lat wydaje mi się naprawdę dobry i nie mamy się czego wstydzić, ale też musimy mierzyć zamiary na siły. Toteż w tym roku postanowiliśmy poeksperymentować. Święto Miasta nadal trwało trzy dni, jednak na pierwszy z nich składały się głównie imprezy towarzyszące, w tym prestiżowa Gala Zasłużonych oraz wydarzenie realizowane wraz z Automobilklubem Cieszyńskim – Nocny Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych. Prawdę mówiąc, obawiałam się złej oceny takiego pomysłu, ale… nie dotarło do mnie żadne krytyczne zdanie na ten temat. Wydaje mi się, że mieszkańcy zrozumieli w czym rzecz i zdali sobie sprawę, iż lepiej przemodelować formułę święta tak, by nie stracić po drodze jego atrakcyjności i pójść w stronę dwóch dni „koncertowych”. Sobota i niedziela z piękną oprawą świetlną, jeszcze większą sceną niż ostatnio i bardzo ciekawymi gwiazdami to znacznie lepsze wyjście niż trzy dni „scenicznej imprezy” na niższym poziomie. Warto też podkreślić, że motoryzacyjno-zabytkowe wydar