Informator Samorządowy „Wieści Skoczowskie”, nr 3, Marzec 2019
PAMIĘCI ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM
1 marca, jak co roku, mieszkańcy gminy Skoczów spotkali się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Kiczycach, aby uczcić tych, którzy oddali swoje życie walcząc o wolną Polskę, niezależną od obcych wpływów. W ramach tegorocznych obchodów uroczyście odsłonięto tablicę historyczną opisującą tragiczne wydarzenia z 1946 r.
Wówczas w tutejszej gajówce doszło do ataku grup MO i UB na partyzantów oraz na gajowego Józefa Majko, który użyczył im noclegu. W wyniku ataku śmierć poniosło 6 żołnierzy, natomiast Józef Majko został skatowany na śmierć w UB w Cieszynie.
Pamięć o wydarzeniach roku 1946 jednak pozostała w świadectwie córki gajowego Heleny Kuś, która jako dziecko była naocznym świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Dzięki temu świadectwu możliwe było odsłonięcie zamówionej przez Urząd Miejski w Skoczowie pamiątkowej tablicy przedstawiającej między innymi zabudowania, które podczas akcji zostały doszczętnie spalone. Akwarela autorstwa Iwony Korus została namalowana jedynie na podstawie wspomnień Heleny Kuś, która, pomimo upływu lat, doskonale pamięta, jak wyglądała gajówka.
Podczas uroczystości w Kiczycach kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele gminy, Urzędu Miejskiego w Skoczowie, powiatu cieszyńskiego, służb mundurowych oraz dyrektorzy jednostek oświatowych. Wartę honorową sprawowały z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” oraz Szczep Drużyn Skoczowskich „Strzała”.
Zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki w swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na fakt, że pamięć o żołnierzach wyklętych zaczęła być czczona zbyt późno, gdyż zdecydowana większość byłych żołnierzy wyklętych nie doczekała ustanowienia tego święta uchwałą Sejmu, podjętą dopiero 4 lutego 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dlatego – zwracając się do młodzieży szkolnej – apelował o pamięć o tej historii, czczenie miejsc pamięci i nie zapominanie o tych, którzy nie poddawali się i walczyli do końca o wolną i niepodległą Polskę. Głos zabrali też: przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, członek zarządu powiatu cieszyńskiego Stanisław Malina, sołtys Kiczyc Franciszek Pomper oraz Mirosław Lapczyk (miejscowy historyk oraz inicjator postawienia tablicy), który przedstawił rys historyczny wydarzeń z 1946 roku.
Tekst: BPI
W SKOCZOWIE TEŻ DZIAŁA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE!
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów zastanawiają się nad wyborem właściwej szkoły średniej. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba wyjeżdżać ze Skoczowa, by znaleźć dobrą szkołę. Z tego powodu na łamach „Wieści Skoczowskich” prezentujemy wywiad z Tadeuszem Gasiem, dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.
Jak co roku ruszył nabór do szkół średnich, w tym również w Skoczowie. Ale ZSTiO, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko technikum...
W ZSTiO jest wiele szkół. Zarówno Technikum jak i Branżowa Szkoła I stopnia, jest również Liceum Ogólnokształcące młodzieżowe, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w formie zaocznej, a także Szkoła Policealna, w której kształcimy w zawodzie technik usług kosmetycznych i prowadzimy kursy kwalifikacyjne w tym zawodzie. Jest to pełna oferta, jaką posiadamy.
Mało kto wie, lecz szkoła dysponuje najlepszym w powiecie zapleczem sportowym!
Stan obiektów jest na bardzo wysokim poziomie, w tym obiekty zewnętrzne mają pełne oświetlenie. Hala sportowa pełnowymiarowa, boisko „Orlik”, boisko do koszykówki i sześć boisk do piłki plażowej. Z tej infrastruktury korzysta wiele osób z zewnątrz. Sam stan techniczny budynku jest na niezwykle wysokim poziomie. 22 sale ogólnodostępne, w pełni wyremontowane. W każdej sali są zainstalowane środki audiowizualne, pomoce techniczne, 14 pracowni specjalistycznych, w tym w zeszłym roku wykonano remont sal dla mechaników samochodowych i elektroników, który wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 3 mln złotych. Jasna szkoła, duże korytarze. Z uwagi na ilość sal gwarantujemy w stu procentach, że w przyszłym roku będziemy się uczyć w systemie jednozmianowym. W naszej szkole nie ma innej możliwości.
Jakość kształcenia w dzisiejszych czasach jest podstawowym wyznacznikiem wyboru szkoły. Czy ZSTiO ma się czym tutaj pochwalić?
Zdawalność matury jest w naszej szkole wyższa niż średnia w powiecie cieszyńskim, a powiat ma jedną z najwyższych w województwie śląskim. I to też jest dla mnie świadectwem, że wiemy jak to robić, aby te wysokie wyniki uzyskać. Wynikiem tego jest fakt, że około 40% absolwentów kontynuuje naukę na wyższych uczelniach, w szczególności na kierunkach politechnicznych. Warto przy tym zauważyć, że za dobrymi wynikami uczniów musi stać dobra kadra nauczycielska. Mamy obecnie 38 nauczycieli, z czego 95% ma stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Wielu z nich jest czynnymi egzaminatorami oceniającymi arkusze egzaminacyjne egzaminów zawodowych i maturalnych.
W jakich specjalnościach mogą kształcić się uczniowie liceum i jakie ma to przełożenie na dalszą pracę zawodową?
Już w tej chwili widzimy, że z największym zainteresowaniem spotyka się profil kosmetyczny, ponieważ jest to jedyne liceum w powiecie posiadające taką ofertę. A posiadamy bazę, którą wykorzystujemy do kształcenia w zakresie technika usług kosmetycznych. Oprócz normalnego kształcenia ogólnokształcącego przewidujemy dodatkowe zajęcia z zakresu kosmetologii, o charakterze prawie zawodowym. Druga specjalność to profil ratowniczo -pożarniczy, którego również nie ma w ofercie na terenie powiatu. Jest on realizowany we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Skoczowie, z którą mamy bardzo dobry kontakt i wielu uczniów jest obecnie członkami Ochotniczych Drużyn Pożarniczych. W ramach specjalności przechodzi się kurs pierwszej pomocy, są przewidziane zajęcia poligonowe i przeciwpożarowe, więc uczeń będzie miał przygotowanie do egzaminów wstępnych oraz do dalszego kształcenia na uczelni wyższej, w tym o charakterze politechnicznym. Kolejne dwie specjalności to humanistyczna, gdzie poszerzona jest wiedza z zakresu literatury, historii, języków obcych czy wiedzy o społeczeństwie oraz politechniczna, gdzie rozszerzeniem jest matematyka i język angielski, ale również dodatkowe zajęcia z informatyki oraz zajęcia w pracowniach elektronicznych i mechanicznych. Kształcenie w naszym liceum ma założenie praktyczne, aby po zakończeniu normalnego liceum osoba posiadała już jakiś fach w ręku czy doświadczenie, którym może się wykazać u przyszłego pracodawcy niezależnie od kontynuowania dalszej nauki. Dlatego też łączenie technikum i liceum w jednej placówce oświatowej jest naszym niepodważalnym atutem, którego nie mają inne licea w powiecie. Dzięki temu możemy uzupełniać kompetencje absolwentów liceum – w którym kształcenie jest przecież o rok krótsze niż w technikum – w sposób taki, jaki mogą to zrobić tylko nauczyciele z doświadczeniem zdobytym także w kształceniu technicznym. Pozwala to na ciekawsze dla ucznia i bardziej praktyczne podejście do realizowanych zajęć. Atutem liceum jest wszechstronność i uniwersalność wykształcenia. Kształcenie techniczne daje oczywiście konkretną wiedzę zawodową, ale krótsze o rok liceum daje przygotowanie do każdych studiów – tych technicznych i tych humanistycznych. Warto zatem rozważyć nie tylko opcję kształcenia technicznego, branżowego, ale także opcję dającej formalnie takie same możliwości edukacji w liceum w Skoczowie.
Dużym problemem dla uczniów szkół średnich są dojazdy...
Jest to istotna sprawa. Praktycznie mieszkańcowi Skoczowa z dojazdów nie trzeba korzystać. Ja też codziennie chodzę do pracy, a mieszkam w centrum miasta. Taki spacer zajmuje około 20 minut. Na ulicy Góreckiej jest szeroki chodnik, a sama ulica Górecka w części od przejazdu kolejowego do węzła komunikacyjnego jest w przyszłym roku przewidziana do kapitalnego remontu. Zaraz naprzeciwko szkoły jest też przystanek autobusowy. Głównie z tej komunikacji korzysta młodzież z gminy Brenna, natomiast młodzież z Górnego Boru również może podjechać autobusem pod samą szkołę. Osoby dojeżdżające z sołectw także mogą dojechać do dworca i przejść do szkoły w ciągu 20 minut lub podjechać autobusem. Sam Skoczów jest bardzo dobrze usytuowany, więc można oszczędzić wiele czasu na dojazdach do Cieszyna czy Bielska, mając o wiele więcej czasu dla siebie. Trzeba pamiętać, że kończąc zajęcia, nie od razu mamy autobus z Cieszyna i musimy dodatkowo czekać na połączenie komunikacyjne. Nie bez znaczenia są też ceny biletów autobusowych, które znacząco obciążają każdy budżet.
Młodzież dąży obecnie do samodzielności, aby wyrwać się z jednego miejsca i doświadczyć czegoś nowego.
Faktycznie, przeprowadzając ankiety widzimy, że część młodzieży woli wybrać szkołę w Cieszynie lub Bielsku-Białej, ale nie zawsze takie podejście jest racjonalne. W Skoczowie mamy bardzo dobrze wyposażone liceum, ze świetną kadrą gotową do kształcenia młodzieży na najwyższym poziomie. Co więcej, mamy najlepszą infrastrukturę sportową spośród wszystkich szkół średnich w całym powiecie. To szczególny atut specjalności ratowniczo-gaśniczej. Nie mamy kompleksów i zapraszamy do kształcenia się w Skoczowie.
Rozumiem, że chodzenie do liceum w Skoczowie wcale nie jest tożsame z brakiem nowych wyzwań czy poznawania nowych ciekawych miejsc?
Jako Zespół Szkół współpracujemy z różnymi zagranicznymi szkołami. Mamy partnerskie szkoły w Polsce, w Czechach i na Słowacji, gdzie wyjeżdżamy na wymiany partnerskie oraz uczestniczymy w różnych konkursach. Natomiast od pięciu lat corocznie wyjeżdżamy na miesięczne praktyki zagraniczne do Hiszpanii i Włoch. Uczeń nie ponosi żadnych kosztów, a nawet dodatkowo otrzymuje kieszonkowe. Również podobna współpraca z zagranicznymi szkołami będzie dostępna w liceum i z pewnością będzie kontynuowana. Projekty są zawsze dostosowane do aktualnych potrzeb młodzieży, dlatego uczniowie mogą być pewni poszerzenia swoich horyzontów i zobaczenia innych ciekawych miejsc, gdzie można poznać inną kulturę, zwyczaje, gdzie można kształcić znajomość języka obcego w warunkach rzeczywistych. Dodatkowo warto zauważyć, że dostanie się na wyjazd w standardowym liceum jest o wiele trudniejsze z uwagi na większą liczbę uczniów z danego roku. Obecnie gwarantujemy wszystkim uczniom wymianę zagraniczną.
Ile musi napłynąć zgłoszeń, aby klasa powstała?
Obecny wymóg to 24 uczniów, natomiast w konkretnym rozszerzeniu wystarczy 7 uczniów. Dzięki temu liczebność klasy nie jest zbyt wielka. Jest to duży plus, ponieważ każdy uczeń jest zauważony i prościej jest dostrzec oraz realizować jego zainteresowania. Dzięki temu możemy dbać o wszechstronny rozwój każdego ucznia.
Z uwagi na to, że ZSTiO jest jedyną szkołą średnią w tak uprzemysłowionej gminie, czy możliwa jest współpraca pomiędzy szkołą a biznesem?
W samym szkolnictwie zawodowym współpraca jest bardzo szeroka. Polega ona na odbywaniu części praktycznej dwa lub trzy dni w tygodniu bezpośrednio u pracodawcy ucząc się zawodu. Mamy ponad 100 przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy. Należą do nich największe przedsiębiorstwa w gminie. Współpracujemy również z Ochotniczym Hufcem Pracy w Skoczowie, dzięki któremu jeździmy na różne wyjazdy, poznając rzeczywiste warunki pracy. Dlatego też z pewnością zostanie wykorzystana ta baza, aby uczniowie liceum mogli poznawać pracodawców i się odpowiednio zaprezentować.
Czy współpraca z przedsiębiorstwami jest nastawiona głównie na kierunki techniczne, czy również ogólnokształcące?
Widzimy spore zainteresowanie przedsiębiorstw, zwłaszcza pod koniec roku, kiedy absolwenci szukają miejsc pracy. Jeszcze pięć lat temu sami szukaliśmy firm, które chciałyby się zaprezentować, natomiast obecnie muszę prowadzić harmonogram spotkań, ponieważ pracodawcy sami do mnie dzwonią i proszą o umożliwienie spotkania z przyszłymi absolwentami, aby się zaprezentować, nawet z tych dużych zakładów pracy. Tak więc widać, że rynek przyjmie osobę dobrze wykształconą i nie ma obecnie problemu ze znalezieniem pracy.
Czyli można wnioskować, że usytuowanie liceum w zespole szkół technicznych daje sporą przewagę na lokalnym rynku pracy?
Uczniowie klas ogólnokształcących mogą brać udział w spotkaniach z przedsiębiorcami oraz mogą w każdej chwili poszerzać swoją wiedzę o praktyczne aspekty, zarezerwowane tylko dla szkolnictwa technicznego. Również mogą uczestniczyć w szkoleniach zakończonych konkretnymi certyfikatami, pożądanymi na obecnym rynku pracy. Sama nauka w liceum ogólnokształcącym jest w porównaniu ze szkolnictwem technicznym jedynie etapem w zdobyciu konkretnych kwalifikacji czy zawodu. Natomiast możliwość poszerzenia kompetencji daje szersze spojrzenie i pomaga w wyborze dalszej drogi zawodowej. Zapraszam więc do kształcenia się w liceum w Skoczowie.
Bardzo dziękujemy za rozmowę.
BPI
RUSZYŁA BUDOWA WIATY W WILAMOWICACH
W ramach realizacji projektu „Hrádek – Skoczów. Współpraca ponad granicami” w grudniu 2018 r. została zawarta umowa na wykonanie robót związanych z budową wiaty rekreacyjnej w Wilamowicach, usytuowanej przy budynku OSP. Termin zakończenia robót planowany jest na 23 kwietnia. Dotychczas zostały wykonane roboty ziemne oraz konstrukcyjne fundamentów projektowanej wiaty sołeckiej. Obecnie trwają prace związane z izolacją fundamentów i zagęszczaniem warstw podbudowy wewnątrz fundamentów wiaty. Koszt realizacji robót według umowy z wykonawcą wynosi 124 999,99 zł brutto. Budowa wiaty jest elementem projektu, którego głównym celem jest wzmocnienie współpracy społeczności w regionie przygranicznym. Na projekt gmina Skoczów uzyskała dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko w wysokości 20.000 euro oraz z budżetu państwa 1176,47 euro.
Tekst i zdjęcie: BPI
PRZEBUDOWA BOISKA W OCHABACH!
Rozpoczęły się prace związane z przebudową boiska wraz z infrastrukturą przy Szkole Podstawowej w Ochabach. Zakres robót obejmuje: budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej wraz z odwodnieniem o wymiarach 57x24 m z wyznaczonymi polami do gry w piłkę ręczną, siatkówkę oraz koszykówkę, budowę bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni poliuretanowej wokół boiska, wykonanie rzutni do pchnięcia kulą, budowę piłkochwytów oraz ogrodzenia terenu, wykonanie chodników z betonowej kostki brukowej, budowę oświetlenia boiska, wykonanie instalacji monitoringu wizyjnego oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na potrzeby zasilania instalacji oświetlenia i monitoringu, a także montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci).
Planowany termin zakończenia robót przypada na wrzesień 2019 r. Obecnie na budowie wykonawca dokonał wytyczenia geodezyjnego obiektu sportowego, przystąpił do organizacji placu budowy, a także rozpoczął montaż instalacji fotowoltaicznej na istniejącym segmencie dydaktycznym budynku szkoły. Koszt realizacji robót na podstawie umowy z wykonawcą wynosi ,27 zł brutto. Gmina Skoczów uzyskała dofinansowanie do realizacji inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata , w wysokości 432 515,00 zł.
Tekst: WiR
Z BURMISTRZEM O... NAWIERZCHNIACH DRÓG SOŁECKICH
Panie burmistrzu, mówi się o tym, że chce Pan wdrażać rewolucyjne rozwiązanie w zakresie finansowania tzw. nakładek na drogach sołeckich. Co zmieni się w tym zakresie?
Tak, już w czasie kampanii wyborczej sygnalizowałem, że istnieje potrzeba radykalnych, ale i realnych zmian w zakresie poprawy stanu dróg sołeckich. Dróg gminnych mamy około 186 kilometrów, z czego 142 kilometry to właśnie drogi sołeckie. Aktualny system finansowania nakładek na drogach sołeckich jest po prostu niewydajny. Proszę sobie wyobrazić, że według analizy przygotowanej przez Miejski Zarząd Dróg w Skoczowie, przy kontynuacji funkcjonującego w Skoczowie od lat modelu finansowania nakładek powierzchniowych wykonanie wszystkich niezbędnych nakładek na sołectwach zajęłoby ok. 40 lat. Taki parametr czasu pokazuje, że utrzymywanie aktualnego modelu jest po prostu pozbawione sensu. Proponowane przez nas rozwiązanie skraca ten modelowy czas do zaledwie 12 lat, a tym samym wreszcie urealnia tak bardzo potrzebną poprawę stanu dróg sołeckich.
Na czym polega zmiana w finansowaniu nakładek na drogach sołeckich?
Dotychczas każde sołectwo miało przyznawane na utrzymanie dróg 6 000 zł na kilometr drogi. W tej kwocie sołectwo miało środki na remonty pozimowe i bieżące, łatanie dziur, oświetlenie i nakładki (nowa nawierzchnia). W praktyce w przypadku większości sołectw pozwalało to na wykonanie od stu do kilkuset merów nakładek nawierzchni w każdym z sołectw w zależności od jego wielkości. Wykonywane odcinki nowej nawierzchni były więc nieekonomicznie krótkie. Przewożenie sprzętu do wykonania kilkudziesięciu metrach nawierzchni było mało efektywne dla wykonawców, a dla nas w rezultacie niewspółmiernie drogie. W każdym sołectwie remont tak małych odcinków dróg nie przekładał się ponadto na widoczną poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego teraz postanowiliśmy zmienić ten model i wykonywać w danym roku dłuższe odcinki w bliskiej odległości od siebie. Do funduszy na nakładki dołożyliśmy sołectwom milion złotych rocznie. Do tego z obecnych 900 tysięcy, które są przeznaczone na drogi sołeckie, przekazujemy połowę na nakładki. W ten sposób możemy odnowić co roku nawierzchnię dróg sołeckich za w sumie 1,5 mln, a nie jak dotychczas ok. 500 tysięcy. Rozplanowanie prac nakładkowych poprzez podzielenie ich na 5 położonych blisko siebie sołectw rocznie pozwoli na skumulowanie środków tak, aby wymiana nawierzchni mogła odbywać się na jak najdłuższych odcinkach. Podział jest tak przewidziany, aby liczba kilometrów w roku bieżącym i kolejnym była taka sama, czyli po 70 kilometrów na rok. Efekt takiego podejścia powinien być widoczny już w pierwszym roku.
Co realnie da mieszkańcom takie rozwiązanie?
Efektywność tego rozwiązania wskazuje symulacja zamieszczona na wykresie. Wdrażane rozwiązanie pozwoli na niemal 3-krotne zwiększenie tempa prac w zakresie kładzenia nowych nawierzchni. Powinno także pozytywnie wpłynąć na jednostkowy koszt kilometra wykonywanych robót. Przykładem mogą być Ochaby, które starym systemem w przeciągu 6 lat miałyby położone 2,7 kilometra nowej nawierzchni, a przy realizacji wdrażanego rozwiązania powinno udać się zrealizować w tym samym czasie prawie 8 km nowych nakładek. Efektywność jest więc bezdyskusyjna, a taki sposób realizacji nie zamyka nam możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne na dofinansowanie remontów dróg. Chociażby z zapowiedzianego rządowego „Programu Morawieckiego”.
Czy fundusz nakładkowy dotyczy tylko sołectw?
Oczywiście nakładki realizowane będą również w mieście. Przeznaczamy na ten cel około pół miliona złotych. Tak więc cały fundusz na rok bieżący wynosi 2 miliony złotych. Myślimy jednak przede wszystkim o sołectwach, bo tam zaległości z czasu kilku dziesięcioleci małej efektywności remontów są największe. Te drogi po prostu trzeba doprowadzić proporcjonalnie szybciej do porządku.
Czy ta zmiana wpłynie w negatywny sposób na ilość dotychczasowych remontów dróg gminnych?
Wręcz przeciwnie. Będą one realizowane w ten sam sposób, jak dotychczas. Na remonty bieżące na drogach sołeckich pozostaje kwota około pół miliona złotych, natomiast na drogi w mieście niecałe 600 tysięcy złotych. Wszystkie sołectwa będą miały zagwarantowane środki na remonty cząstkowe, natomiast co dwa lata będą realizowane w danym sołectwie nowe nakładki nawierzchni i to w wymiarze o wiele większym niż aktualnie.
Czy w ramach nakładek będą brane pod uwagę te propozycje, które były ustalone na zebraniach wiejskich, czy też są to propozycje nowe?
Są to drogi, które zostały ustalone wspólnie na zebraniach sołeckich oraz te, które były zgłaszane do wymiany nawierzchni, ale nie było na to środków. Zazwyczaj są to przedłużone odcinki dróg oraz drogi, które byłyby niezależnie przedstawione w planach remontowych na kolejny rok.
W jaki sposób została wybrana kolejność sołectw do realizacji nakładek?
Gdybyśmy robili nakładki we wszystkich 10 sołectwach, nadal byłyby to niewielkie odcinki. Natomiast kolejność została wybrana względem kilku kryteriów. Pierwszym z nich są planowane remonty kanalizacji i wodociągów, jak np. w Ochabach czy Międzyświeciu. Nie będziemy przecież najpierw zmieniać nawierzchni, a potem rozkopywać jej, aby położyć instalacje. Kolejnym kryterium jest konieczność podziału dróg sołeckich na dwie równe części, w sensie ilości kilometrów nakładek. Cykl jest 2-letni. 5 sołectw w jednym, 5 w drugim roku. Chodzi o to, aby dzielić to równo i uczciwie. Trzecim aspektem jest niewielka odległość pomiędzy kolejnymi odcinkami przeznaczonymi do realizacji nakładek. Prace będą posuwały się w jednym kierunku tak, aby nie trzeba było przenosić całego sprzętu z jednego końca gminy na drugi. Trzeba więc w danym roku realizować prace w sołectwach najbliżej położonych względem siebie. Ostatnim kryterium jest obecna, bądź niedawna realizacja inwestycji drogowych w poszczególnych sołectwach. Chcemy uniknąć sytuacji, gdzie jedne sołectwa mają rok do roku realizowane spore inwestycje drogowe, podczas gdy inne muszą czekać kolejny rok. Dobrym przykładem jest sołectwo Ochaby, gdzie w zeszłym roku w związku z budową kanalizacji wykonane były dodatkowo remonty dróg, a w tym roku dodatkowo zostanie wykonana spora inwestycja budowy nowego mostu na ulicy Strażackiej. Dlatego w tym roku wybraliśmy inne sołectwo o podobnej ilości kilometrów. Z całą pewnością nie jesteśmy w stanie wymienić asfaltu przed każdą posesją w gminie w ciągu jednego roku, ale sukcesywnie będziemy dążyć, aby stan wszystkich dróg systematycznie i widocznie się poprawiał.
Nakładki są potrzebne nie tylko na drogach gminnych, lecz również powiatowych. Jak wyglądają plany w tym zakresie?
Niestety otrzymaliśmy informację, że w tym roku nakładki na drogach w gminie Skoczów zarządzanych przez powiat nie będą realizowane. Na terenie naszej gminy jest około 40 kilometrów dróg powiatowych, z czego co roku realizowany jest niecały kilometr nakładek. Natomiast w dalszym ciągu pozostawiamy pieniądze w budżecie na współfinansowanie tego zadania w kwocie 300 tysięcy złotych, jako pomoc dla powiatu cieszyńskiego na realizację ul. Landeckiej w Pierśćcu. Przez poprzedni Zarząd Powiatu była ta inwestycja przyjęta i nadal mamy nadzieje, że uda się realizacja tego zadania.
Oprócz remontów i nakładek planowane są także inwestycje drogowe. Czego skoczowianie mogą w tej kwestii oczekiwać w najbliższym czasie?
W bieżącym roku są to zarówno inwestycje gminne, jak i powiatowe. W zakresie dróg powiatowych mamy ustaloną przebudowę mostu w Ochabach, gdzie dofinansowujemy zadanie w kwocie 2 mln złotych. Łącznie wartość tego przedsięwzięcia wyniesie około 8 mln. Przewidziana jest też modernizacja ul. Stalmacha. W dolnej części jest to kompletna przebudowa drogi, łącznie ze wszystkimi instalacjami, które się w jej obrębie znajdują. Do wymiany będą wodociągi, kanalizacja, również deszczowa, skończywszy na liniach elektrycznych i teleinformatycznych. Co prawda inwestor jest jeden, ale każdy podmiot, który musi wykonać wymianę swojej infrastruktury, partycypuje w kosztach remontu. Jest przygotowany projekt i spodziewam się, że niedługo powinniśmy ogłosić przetarg. Projektowana przez powiat jest ul. Górecka, a zakres prac będzie znacznie większy, natomiast inwestycja realizowana będzie najprawdopodobniej w przyszłym roku. Mówimy tutaj o kwocie 10-12 mln zł. Jest to duży zakres, ale jest to również wynikiem tego, że o tej drodze przez wiele lat kompletnie zapomniano. Droga nie posiada kanalizacji deszczowej, oświetlenie jest wybiórcze, również przy samej drodze brakuje chodników, a jezdnia jest w stanie katastrofalnym. Dlatego generalny remont musi zostać wykonany. Z kolei jeśli chodzi o drogi gminne, to w tym roku wykonujemy projekt techniczny II etapu ul. Kossak-Szatkowskiej. Projekt obejmuje ul. J. Żebroka, ul. Groszówka i ul. Wspólną na całej długości oraz II etap ul. Z. Kossak-Szatkowskiej, tj. od skrzyżowania z ul. J. Żebroka i ul. Podlesie do skrzyżowania z ul. Objazdową. Mamy już też gotowy projekt naprawy ul. Polnej i ul. Szkolnej w Skoczowie. Analizujemy możliwości finansowania realizacji tych projektów.
Na koniec zapytam, czy kontynuowane są rozmowy w zakresie budowy estakady w Skoczowie?
Rozmowy z GDDKiA na temat inwestycji wartej ok. 80 mln. zł są kontynuowane, choć nie należą one do łatwych. My cały czas gwarantujemy nasz udział w przygotowaniu tej inwestycji. Sprawa posuwa się do przodu, choć nie jest to tempo, które byłoby dla mnie satysfakcjonujące. W ostatnim czasie w Katowicach uczestniczyłem w spotkaniu zorganizowanym na mój wniosek w tej sprawie przez marszałka województwa śląskiego. Wzięli w nim udział także pierwszy wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, władze powiatu cieszyńskiego oraz zarządcy dróg. Zgodnie z projektem porozumienia w sprawie budowy estakady w Skoczowie, który omawialiśmy, stronami umowy mają być: gmina Skoczów, GDDKiA, województwo śląskie oraz powiat cieszyński. Rozmowy jednak posuwają się do przodu bardzo powoli. Myślę, że jeżeli uda się ukończyć negocjacje i podpisać porozumienie jeszcze w tym roku, będzie to można traktować jako sukces. Będziemy robić wszystko, aby do tego doprowadzić. Liczę też, że rozwiązaniem tego ogólnopowiatowego problemu, jakim są korki przed Skoczowem, będą jednak także zainteresowane władze powiatu. Estakada to nie tylko problem Skoczowa. Utrudnienia komunikacyjne wpływają bowiem negatywnie na całość ruchu turystycznego w powiecie.
Bardzo dziękujemy za rozmowę.
BPI
SPÓR O UPORZĄDKOWANIE KĘPY WIŚLICKIEJ
Od ponad trzech miesięcy trwają rozmowy między Urzędem Miejskim w Skoczowie a Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Ich tematem są powalone i nieuprzątnięte drzewa w rezerwacie przyrody „Kępa Wiślicka”. Z uwagi na wiatrołomy oraz drzewa, które pozostały z wycinki, stwarzające zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego na DK nr 81, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko zwrócił się do GDOŚ-u z następującym pismem:
„W związku z licznymi pytaniami, wnioskami mieszkańców Gminy Skoczów, turystów oraz radnych Rady Miejskiej Skoczowa, dotyczącymi gospodarki leśnej w rezerwacie przyrody „Skarpa Wiślicka”, zwracam się o udzielenie informacji dotyczącej możliwości uprzątnięcia powalonych drzew i uporządkowania terenu Rezerwatu. Mieszkańcy Gminy Skoczów obawiają się, że liczne wiatrołomy oraz pozostałe drzewa z wycinki, które stwarzały zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego na drodze krajowej nr DK-81, mogą spowodować negatywny wpływ na cenną roślinność, a w konsekwencji jej zanik na powyższym terenie oraz wpływają niekorzystnie na jego estetykę.
Ponadto informuję, że Gmina Skoczów zwróciła się do Nadleśnictwa Ustroń w tej sprawie. Z uzyskanych informacji wynika, że w rezerwacie przyrody „Skarpa Wiślicka” możliwe są do wykonania jedynie czynności ochrony czynnej, które obejmują obserwacje i ocenę przeobrażeń roślinności – przekształceń składu gatunkowego oraz mechaniczne zwalczanie populacji gatunku obcego. Jakiekolwiek inne czynności podejmowane przez Nadleśnictwo mogą wynikać jedynie z zachowania bezpieczeństwa powszechnego (usuwanie drzew stanowiących zagrożenie dla ludzi i mienia). W związku z powyższym zwracam się również o udzielenie informacji, czy istnieje możliwość zmiany przepisów Zarządzenia nr 14/2016 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 13 czerwca 2016 r. tak, aby umożliwić uprzątnięcie Rezerwatu oraz jakie należy podjąć ewentualne czynności we wskazanym zakresie.
Dodatkowo zwracam się o zamontowanie na przedmiotowym obszarze tablic, które będą informowały o rezerwacie „Skarpa Wiślicka”, w tym o nieingerowaniu człowieka na obszarze Rezerwatu.”
GDOŚ w swej odpowiedzi wskazuje, że działania mające na celu bezpieczeństwo użytkowników drogi DK-81 są realizowane w wystarczający sposób, a obecne drzewa mogą jedynie być niezgodne z odczuciami estetycznymi. Ponadto nadmienia, że „pozostawienie powalonych drzew wynika z potrzeby ochrony przyrody na tym terenie”. Uprzątnięcie terenu rezerwatu nie jest działaniem ujętym w obowiązujących dokumentach planistycznych dla rezerwatu przyrody. GDOŚ odnosi się do art. 15 ust. 4 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody, który mówi iż: „Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może zezwolić na obszarze rezerwatu przyrody na odstępstwa od zakazów, o których mowa w art. 15 ust. 1, jeżeli jest uzasadnione potrzebą ochrony przyrody”.
W odpowiedzi na pismo burmistrza GDOŚ nie wyraża zgody na uprzątnięcie powalonych drzew i uporządkowania terenu Rezerwatu z racji, iż nie wynika to z potrzeby ochrony przyrody. Niestety, nie odniesiono się do kwestii ochrony roślinności, która może zaniknąć w wyniku sporej ilości powalonych drzew. Ponadto podając, że „celem ochrony przyrody w tym, obiekcie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych cennych drzewostanów bukowych oraz zbiorowisk łęgowych o charakterze naturalnym wraz z całym bogactwem gatunkowym flory i fauny”, nie widzi jednocześnie potrzeby zapewnienia dostępności terenu dla naukowców czy wycieczek dydaktycznych, czyniąc ten teren niedostępnym dla kogokolwiek.
– Wycinka drzew prowadzona była przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad po uzyskaniu zgody RDOŚ w Katowicach w uzgodnieniu z Nadleśnictwem Ustroń. Drzewa wycięte, które zagrażały bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego, po wycince zalegają w Rezerwacie – powyżej miejsca wycinki – informuje Janusz Międzybrodzki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Skoczowie.
Skoczowski Urząd Miejski zapowiada odwołanie do pisma i dalsze starania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony miejscowych gatunków.
Tekst i zdjęcie: WGKiŚ
Z PRAC RADY MIEJSKIEJ SKOCZOWA...
Szanowni Państwo, lutowa sesja rozpoczęła się od uroczystości odznaczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi: Krystyny Pilch (odznaczenie III stopnia), Dariusza Waliczka (odznaczenie I stopnia) oraz Rafała Pszczółki (odznaczenie III stopnia). Odznaczenia wręczał prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Eugeniusz Hyski oraz wiceprezes Ireneusz Kolon. Krew to jeden z najcenniejszych darów, jakim możemy dzielić się z drugim człowiekiem. Szczególnie serdecznie dziękuję wszystkim dawcom i zachęcam do oddawania krwi, która pomaga ratować zdrowie i życie.
W kolejnym punkcie sesji dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie Marcin Wieczorek przedstawił sprawozdanie z działalności biblioteki za 2018 rok. W krótkiej prezentacji zapoznał radnych z efektami II etapu modernizacji biblioteki oraz nowatorskimi inicjatywami, mającymi na celu dotarcie do czytelników – niezależnie od wieku. Wbrew obiegowej opinii, w Skoczowie co roku obserwuje się stały wzrost zainteresowania czytelnictwem! W 2018 roku w bibliotece zarejestrowano 3545 czytelników, którzy wypożyczyli prawie 72 tyś. woluminów. Stan księgozbioru wynosi prawie 57 tys. pozycji. Czytelnia ogólna posiada również 31 tytułów czasopism. Księgozbiór wzbogacił się o 3262 książki oraz 163 audiobooki. Biblioteka to jednak nie tylko książki i audiobooki, ale również działalność kulturalno-oświatowa. Tylko w 2018 roku w bibliotece odbyło się blisko 100 wydarzeń i akcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Krzysztof Brudny podsumował najważniejsze zadania inwestycyjne wykonane w 2018r. oraz przedstawił szczegółowe założenia zadań zaplanowanych na 2019r. Podjęto również następujące uchwały:
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej w postaci dotacji celowej dla Miasta Bielska-Białej na dofinansowanie działalności Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej (24059,00 zł);
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Cieszyńskiego z przeznaczeniem na prowadzenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (33951,00 zł);
- w sprawie przekazania środków finansowych dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z przeznaczeniem na zakup narkotestów (1.000,00 zł).
Przez aklamację przyjęto uchwałę w sprawie zmiany regulaminów korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, będących w trwałym zarządzie Skoczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Rada Miejska pod- jęła też uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Skoczów na 2019 rok. Zmiana dotyczyła przesunięcia kwoty 20.000,00 zł do Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” z przeznaczeniem na produkcję filmu poświęconego bitwie pod Skoczowem.
Szczegółowe informacje o podjętych uchwałach, tematyce i protokołach z posiedzeń komisji oraz sesji można znaleźć na stronie www.bip.skoczow.pl lub www.skoczow.pl zakładka Samorząd>Rada Miejska. Relacje z przebiegu sesji zostały przeniesione do serwisu YouTube. W polu „wyszukaj” należy wpisać zwrot „Sesje Rady Miejskiej Skoczowa”. Kolejna planowa sesja Rady Miejskiej odbędzie się 20 marca o godz. 15.00.
Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa
ZIMA W MIEŚCIE PEŁNA ATRAKCJI!
Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie, wraz ze skoczowskimi placówkami oświatowymi, zorganizował półkolonie dla dzieci z terenu gminy. W terminie od 11 do 15 lutego w akcji „Zima w mieście” wzięły udział Szkoła Podstawowa w Pierśćcu, Szkoła Podstawowa w Ochabach, a także Świetlica Wiejska w Bładnicach. Dla uczestników przygotowano bogatą ofertę programową, obejmującą między innymi: zajęcia plastyczne, sportowe, edukacyjne, seanse filmowe, a także gry i zabawy ruchowe. W programie dla dzieci zorganizowano wyjazd na Krytą Pływalnię „Delfin” w Skoczowie oraz na lodowisko, a uczestnicy mieli również możliwość zagrania w kręgle. Zaplanowano także wycieczki – dzieci pojechały m.in. do Wodnego Parku w Tychach oraz do Sali Zabaw „Zabawowo” w Bielsku-Białej, gdzie w aktywnie korzystały z tamtejszych atrakcji. Odwiedziły również Cieszyn i zwiedziły Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W ramach zajęć edukacyjnych odbyły się warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień i przemocy rówieśniczej, warsztaty „Siejemy nasiona”, w których dzieci poznawały techniki wysiewu nasion, a także zajęcia sensoplastyczne, decoupage, krawieckie i z języka migowego. Gościem specjalnym była również Państwowa Straż Pożarna – strażacy zapoznali uczestników z udzielaniem pierwszej pomocy i zaprezentowali sprzęt znajdujący się w samochodach strażackich. To wszystko działo się w pierwszym tygodniu ferii.
W drugim tygodniu półkolonii wypoczynek zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 3 w Skoczowie. Uczestnikom zapewniono liczne atrakcje, a wśród nich m.in.: zajęcia plastyczne, sportowe, edukacyjne, wyjście na Krytą Pływalnię „Delfin” w Skoczowie, na kręgle, a także do Teatru Elektrycznego na film „Asteriks i Obeliks”. Jednak największą radość sprawił uczestnikom wyjazd do Sali Zabaw „Zabawowo” w Bielsku-Białej. Warto wspomnieć również o warsztatach bibułkowych, które odbyły się w ostatni dzień półkolonii i nauczyły dzieci, jak z papieru wykonać wiosenne kwiatki czy papierowe motylki. Tradycyjnie pobyt na półkoloniach był całkowicie darmowy. Warto też zauważyć, że z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w zimowisku, zwłaszcza że atrakcje są coraz ciekawsze! Łącznie dzięki akcji „Zima w mieście” aż 161 dzieci ze szkół podstawowych miało zapewnioną opiekę, ciepły posiłek i fantastyczne atrakcje w czasie ferii zimowych!
Tekst i zdjęcia: OPS w Skoczowie
DZIEŃ OTWARTY W „TRÓJCE”
5 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Skoczowie zorganizowano Dzień Otwarty. Wszyscy zainteresowani mieli okazję poznać bazę dydaktyczną szkoły, zaznajomić się z przykładowymi formami zajęć oraz metodami pracy nauczycieli. W auli można było obejrzeć krótką prezentację artystyczną, a w salach lekcyjnych wziąć udział w grach i zabawach matematycznych, zajęciach komputerowych, językowych, przyrodniczych oraz z pierwszej pomocy przedmedycznej. Rodzice mieli też możliwość porozmawiania z nauczycielami, pedagogiem, psychologiem i logopedą. Mamy nadzieję, że Gościom spodobała się panująca w naszej szkole atmosfera!
Tekst: Sławomir Chmiel
UCZNIOWIE ZSTiO W RIMINI
2 lutego grupa uczniów z 2, 3 i 4 klas technikum Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie, wraz z opiekunami Kariną Rusok-Stanisławską i Celiną Krzempek, wyjechała na praktyki zagraniczne do Rimini we Włoszech w ramach programu ERASMUS+, poprzedzone kursem języka włoskiego i zajęciami kulturowymi oraz pedagogicznymi. Grupa 13 fototechników, 4 uczniów z organizacji reklamy oraz 1 handlowiec realizowała praktyki we włoskich firmach fotograficznych, handlowych i agencjach reklamy. Były to niezapomniane chwile oraz dużo pracy pod okiem włoskich specjalistów, dzięki czemu uczniowie rozwinęli umiejętności zawodowe i językowe oraz stawiali czoła nowym wyzwaniom. Z kolei 28 lutego odbyło się podsumowujące spotkanie uczestników projektu z ich włoskimi opiekunami. Sprawdzone zostały wszystkie dokumenty, rozdano certyfikaty potwierdzające odbycie stażu, uczniowie udzielili wywiadu na temat pobytu oraz zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.
Tekst i zdjęcie: ZSTiO
W SKOCZOWIE PRZYZNANO KOLEJNE STYPENDIA!
W Skoczowie po raz kolejny wdrożono postanowienia programu stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów. Tym razem stypendia przyznane zostały 21 uczniom z pięciu szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a ich wysokość będzie wynosiła 200 zł miesięcznie. Stypendia zostały przyznane na 5 miesięcy roku szkolnego 2018/19 uczniom szkoły podstawowej od klas czwartych w górę, w tym także oddziałów gimnazjalnych, którzy:
- posiadają średnią ocen za ostatnie półrocze przed złożeniem wniosku nie niższą niż określona w uchwale Rady Miejskiej Skoczowa (od 5,20 do 5,50 w zależności od tego, w której uczą się klasie),
- są laureatami finałów olimpiad lub konkursów przedmiotowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim i posiadają średnią ocen za ostatnie półrocze przed złożeniem wniosku nie niższą niż 4,75.
Kwota 200 zł miesięcznie pozwala realnie docenić wkład i zaangażowanie najlepszych uczniów w rozwój swojej wiedzy i zainteresowań.
– Program się sprawdza, a my opracowujemy już kolejne przedsięwzięcia ukierunkowane na rozwój uczniów. Jednym z nich jest program pod roboczą nazwą „Akademia Liderów”, czyli cykl dodatkowych zajęć dedykowany właśnie dla stypendystów. Będą to zajęcia rozwijające unikatowe kompetencje, które będą ułatwiały karierę zawodową naszym przyszłym najlepszym absolwentom, jak np. umiejętność wypowiadania się w mediach czy umiejętność autoprezentacji itp. Aktualnie jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółowego planu zajęć „Akademii” – mówi zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki.
Tekst: MZO
KICZYCE MAJĄ NOWĄ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ
Niemały powód do dumy ma Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiczycach, gdyż od 1 marca działa w niej wyremontowana biblioteka szkolna. Mieszczące się na pierwszym piętrze placówki pomieszczenie do tej pory zajmowało część starej biblioteki oraz zaadaptowany fragment korytarza. Po gruntownym remoncie biblioteka zyskała nie tylko nową podłogę, nowoczesne lampy i czyste, gładkie ściany, ale również całkowicie nowe wyposażenie i zakupione jeszcze w grudniu 2018 roku z pozyskanej dotacji meble. Nowe regały biblioteczne, lada dla nauczyciela bibliotekarza, kącik czytelniczy dla maluchów oraz pomysłowe stoły dla starszych, a także kolorowe krzesła i pufy pozwoliły niewielkie pomieszczenie zamienić w miejsce przyciągające dzieci i młodzież. Do biblioteki zakupiono także 3 laptopy oraz sprzęt potrzebny do rozpoczęcia procesu komputeryzacji. Z kolei księgozbiór wzbogacono o wszystkie książki z uczniowskiej „Listy życzeń”.
Proces przemiany kiczyckiej biblioteki zasługuje na uwagę również dlatego, że trwał niecałe dwa tygodnie i był możliwy dzięki grupie rodziców, którzy poświęcali swoje popołudnia i wolny czas, aby pomóc w przygotowaniu dla dzieci tej niespodzianki. To tylko dzięki nim oraz zaangażowaniu pracowników szkoły i nauczyciela biblioteki dzieci i młodzież z kiczyckiej podstawówki mogą cieszyć się teraz z nowoczesnego i pachnącego świeżością, przytulnego wnętrza oraz rozwijać swoje młode czytelnicze pasje.
Tekst: BPI
[Zdjęcia: 1 marca, w towarzystwie dyrektor szkoły Joanny Radwan-Kmiecik, bibliotekę odwiedzili też goście: zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Beata Macura, sołtys Kiczyc Franciszek Pomper i dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie Marcin Wieczorek.
Uczniowie szkoły bardzo dobrze czują się w swojej nowej bibliotece.
Zdjęcia: Rafał Raszka.]
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 1: PODSUMOWANIE WYDARZEŃ Z LUTEGO
- W trakcie ferii zaskoczyliśmy dzieci innowacją w sali – zastąpiliśmy zabawki pudełkami, kartonami i innymi materiałami wtórnymi. Dzieci miały też do dyspozycji farby, kredki, bibuły, sznurki oraz taśmy klejące. Po krótkiej dezorientacji codziennie powstawały ciekawe rzeczy: maluchy budowały wieże, tunele oraz pociągi. Starsze dzieci tworzyły z kolei domki, garaże i inne ciekawe rzeczy. Kreatywność i wyobraźnia hulała, a dzieciom wcale nie brakowało ich tradycyjnych zabawek!
- Otrzymaliśmy certyfikat udziału w projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. Wszystkie grupy poznawały piękno naszego kraju ojczystego wykonując wiele ciekawych prac oraz ucząc się piosenek i wierszy.
- W naszej placówce odbyło się szkolenie dyrektorów w ramach projektu „Szkoła Kompetencji”.
- Rozpoczęliśmy tzw. „Spacery edukacyjne”, czyli koleżeńskie obserwacje zajęć. Podglądamy jak pracują nauczycielki grup młodszych i starszych, podpatrujemy ciekawe rozwiązania metodyczne, uczymy się od siebie.
- 26 lutego odbyło się w przedszkolu przedstawienie teatru Kramarz z Krakowa „Kłopoty sroczki”. Dzieci poznały jakie szkody może wyrządzić drugiemu kłamstwo lub pomówienie. Po przedstawieniu w salach nauczyciele kontynuowali pracę wychowawczą dyskutując z dziećmi o kłamstwie i prawdomówności, a także o poszanowaniu innych, nawet gdy się od nas różnią.
Tekst i zdjęcie: PP nr 1
FERIE I... BAL PRZEBIERAŃCÓW!
Ferie zimowe to czas wolny od nauki szkolnej. W tym roku w naszej gminie niemal każda placówka oferowała zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży. Nie inaczej było na skoczowskim lodowisku przy Krytej Pływalni „Delfin”, gdzie organizowano gry i zabawy na lodzie wraz z darmowym poczęstunkiem. Imprezy pod hasłem „Wesołe lodowisko” odbyły się aż pięciokrotnie, zaś na zakończenie ferii na lodowisku zorganizowano bal przebierańców, w którym wzięła również udział zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa Monika Szyndler. Anioły, dinozaury, zebry, Myszka Miki, motyl i wiele innych stworzeń 23 lutego ślizgało się na łyżwach! Aura sprzyjała – mały mrozik nie przeszkadzał balowiczom w zabawach i piruetach na tafli. Nie zabrakło też gier, konkursów i pizzy, które zapewnił organizator – czyli Skoczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nagrody otrzymali także najlepiej przebrani uczestnicy zabawy.
Warto dodać, że podczas ferii najmłodsi mogli korzystać również z kręgielni. Uczestnicy zajęć mogli nauczyć się grać w kręgle pod okiem instruktora lub doskonalić swoją technikę gry.
Tekst: BPI
ZA WISŁĄ WIELE SIĘ DZIEJE!
W nowy rok 2019 mieszkańcy Osiedla „Za Wisłą” wjechali na saniach. Po raz 4. Rada Osiedla zorganizowała wyjazdy na kulig – w sumie trzy, w których uczestniczyło ogółem 150 osób. Były to wyjazdy rodzinne, tradycyjnie do Wisły Czarnego.
Podczas ferii zimowych dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez zarząd Rady. W drugim tygodniu ferii odbywały się one codziennie. Dwie godziny mijały szybko, tak że część malców wcale nie chciała wracać do domu! Ogółem w zajęciach wzięło udział 78 dzieci, a ich plan obejmował zajęcia kulinarne i świetlicowe (gry planszowe, szachy, zajęcia plastyczne oraz manualne), wyjście na kręgielnię, dzień na sportowo oraz rozdanie dyplomów i nagród wraz z dyskoteką.
Działania w tym kwartale wieńczy spotkanie przy kawie z okazji Dnia Kobiet. Niezmiennie przez cały rok w każdym tygodniu odbywają się dwa spotkania dla dorosłych oraz jedno dla dzieci.
Tekst i zdjęcia: Rada Osiedla „Za Wisłą”
WALENTYNKOWY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!
Tak jak w zeszłym roku, na terenie miasta pojawiły się iluminacje świetlne nawiązujące do święta zakochanych. Popularność świecących ozdób jest ogromna – niemal każdy mieszkaniec Skoczowa ma już zdjęcie z sercem w tle!
Biuro Promocji skoczowskiego ratusza zorganizowało również konkurs pod hasłem #kochamSkoczów. Jest rodzinnie, sportowo i z sercem! Zdjęcie, które skradło największą ilość serc użytkowników Facebooka, wygrało w kategorii „Największa ilość reakcji” i zdobyło pierwszą nagrodę główną, to fotografia autorstwa Agnieszki Kowali. Z kolei drugą nagrodę główną jury konkursowe przyznało fotografii autorstwa Tomasza Matuli. Nie zabrakło też wyróżnień, a nagrodzone zdjęcia prezentujemy obok.
– Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie. Nagrody wręczy burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko 13 marca o godz. 15.30 w Galeryjce Miejskiej ARTadres na skoczowskim Rynku. Zapraszamy autorów fotografii, bohaterów zdjęć lub ich przedstawicieli po odbiór nagród – mówi kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki Jan Stebel.
Tekst: BPI
[Fot. Agnieszka Kowala, Tomasz Matula, Regina Krzempek, Karolina Zabiegała.]
RUSZA REMONT WYPOŻYCZALNI DLA DOROSŁYCH
[Największym problemem skoczowskiej Wypożyczalni dla dorosłych jest brak miejsca na nowości wydawnicze oraz ciasne i ciemne przestrzenie między regałami.]
Od 11 marca centrala Biblioteki Publicznej w Skoczowie będzie nieczynna. Powodem, dla którego przez pewien czas korzystanie z placówki będzie niemożliwe, jest długo wyczekiwany remont Wypożyczalni dla dorosłych.
– To duże przedsięwzięcie, na które skoczowska biblioteka czekała od dawna. W tym roku, dzięki zwiększonej dotacji z gminy, za co bardzo dziękujemy włodarzom Skoczowa i Radzie Miejskiej, możemy przeprowadzić niezbędne prace. Dzięki zaplanowanym zmianom uda nam się przede wszystkim powiększyć przestrzeń na książki, czego nam obecnie bardzo brakuje, ponieważ nie mamy możliwości rozbudowy, ani też zorganizowania osobnego magazynu. Staramy się na bieżąco zaspokajać potrzeby czytelnicze mieszkańców naszej gminy, co roku kupujemy wiele nowości, zazwyczaj bezpośrednio po premierze, wymieniamy też najbardziej zniszczone woluminy, ale wiąże się to również z ciągłym rozszerzaniem naszego księgozbioru – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor skoczowskiej biblioteki. – Naszym największym problemem są zbyt szerokie regały, przez co za książkami powstaje pusta przestrzeń, której w żaden sposób nie możemy wykorzystać. Poza tym dużym kłopotem jest niewłaściwe ustawienie regałów. W efekcie wiele książek po prostu leży w stosach jedna na drugiej, a przestrzenie między regałami są bardzo ciasne. W wielu miejscach jest również dosyć ciemno, ponieważ obecne ustawienie regałów nijak ma się do zamontowanych na suficie lamp. Bardzo to utrudnia korzystanie z księgozbioru, zwłaszcza osobom starszym i najwyższy czas to zmienić.
W ramach remontu obecne regały zostaną odpowiednio zmodyfikowane i ustawione na nowo, zaś nowoczesne, energooszczędne lampy LED-owe zastąpią obecne lampy jarzeniowe. Między innymi zmienią się również kolory ścian, a na podłodze pojawią się płytki. Wypożyczalnia zy- ska też nowe meble. Wszystko po to, by skoczowska biblioteka zyskała nowy blask i stała się placówką przyjazną dla czytelników i nowoczesną.
– Tak naprawdę planowany remont to trzeci już etap modernizacji naszej biblioteki. Zmiany wprowadzamy konsekwentnie od początku 2017 roku. Zaczęliśmy od zmian wewnętrznych, których było sporo, a najważniejsze i najbardziej widoczne z nich to na przykład: znaczne rozszerzenie godzin otwarcia placówki dla czytelników, pełna informatyzacja systemu wypożyczeń, instalacja przewijaka dla niemowląt oraz dystrybutora z wodą, całkowicie nowa identyfikacja wizualna, znaczne rozszerzenie ilości wydarzeń kulturalnych i wiele innych. Z kolei etap drugi przeprowadziliśmy w roku 2018. Objął między innymi optymalizację przestrzeni i szereg zmian wizualnych w Oddziale dla dzieci, Kąciku Malucha, Czytelni oraz na korytarzu głównym. Oczywiście nie zapomnieliśmy też o ułatwieniach dla naszych czytelników, dlatego na przykład uruchomiliśmy sms-owy system powiadamiania o zarezerwowanych książkach, wprowadziliśmy usługę „Książka dla seniora” czy zmieniliśmy nasz katalog internetowy na nowoczesny, łatwiejszy w obsłudze i znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika – wylicza dyrektor biblioteki.
Zakończenie prac planowane jest na kwiecień. Wtedy też biblioteka ponownie zaprosi czytelników w swoje mury.
– Bardzo przepraszamy naszych drogich czytelników za utrudnienia, ale zakres prac po prostu uniemożliwi korzystanie z naszego księgozbioru w trakcie remontu. W tym czasie prosimy o korzystanie z Filii nr 1 (ul. Bielska 34 w Skoczowie) oraz Filii nr 2 (ul. Ks. H. Sobeckiego 8 w Pierśćcu), a w kwietniu znowu zapraszamy do nas – dodają skoczowscy bibliotekarze.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
FERIE Z BIBLIOTEKĄ
Ferie zimowe już za nami. W tym czasie, jak co roku, w Bibliotece Publicznej w Skoczowie odbyły się zajęcia dla najmłodszych czytelników, rozwijające zarówno ich zdolności plastyczne, jak i manualne, a także pobudzające wyobraźnię oraz kreatywne myślenie.
W pierwszym tygodniu ferii uczestnicy dowiedzieli się na przykład co to jest linoryt, jak dawniej i obecnie ozdabia się książki, a następnie stworzyli własne dzieła. Podczas kolejnych zajęć plastycznych dzieci wspólnie wykonały kolaż z okazji 70-lecia biblioteki (który można było później podziwiać w korytarzu placówki), natomiast na zajęciach z cyklu „O rety! T@blety!”, za pomocą programu graficznego Canva, stworzyły zakładki do książek oraz kartki walentynkowe.
Z kolei podczas drugiego tygodnia uczestnicy zajęć mogli ulepić z gliny swoją ulubioną postać z bajki, pograć w gry planszowe oraz zaznajomić się z aplikacją na tablety Quiver, która rozszerzyła ich wiedzę o świecie, kontynentach i państwach.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
Z PRZEKORĄ, CZYLI... WALENTYNKI DLA SENIORÓW
Wypełniona po brzegi sala kinowa, urok święta zakochanych i niezapomniane przeboje Anny German królowały w walentynkowy wieczór w Teatrze Elektrycznym. W dniu urodzin artystki (Anna German przyszła na świat właśnie w Walentynki!!!) publiczność wysłuchała ze wzruszeniem śpiewu Marty Gzowskiej-Sawickiej oraz gry jej akompaniatorów, czyli Art Music Trio w składzie: Arkadiusz Wiech, Janusz Korczyk i Jarosław Mitoraj. W przerwie występu Edyta Molęda, kierownik Teatru Elektrycznego, przeprowadziła filmowy konkurs, w którym wziął udział m.in. burmistrz Mirosław Sitko wraz z małżonką. Uczestnicy zabawy otrzymali romantyczne nagrody.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
MŁODZI AKTORZY W SMERFOWEJ ODSŁONIE
O tym, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, przekonali się zarówno widzowie, jak i młodzi aktorzy, którzy wystąpili na scenie sali widowiskowej „Pod Pegazem” 8 lutego. Przedstawienie zwieńczające pierwszy semestr warsztatów teatralnych MCK „Integrator”, prowadzonych przez Wiesławę Herman, zachwyciło lekkością oraz zabawowym, tanecznym charakterem. Balladzie o smerfach nie brakowało również żywej ferii barw, wplecionej w dekorację, kostiumy oraz charakteryzację – o co zadbała Monika Kubik. Drobne upominki i wyrazy uznania na ręce bohaterów wydarzenia złożyli: zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki oraz dyrektor MCK „Integrator” Julia Raszka. MCK gratuluje Pani instruktor, Pani plastyk i zgranej grupie aktorów, zapraszając jednocześnie już teraz na kolejne przedstawienie, które zostanie zaprezentowane w czerwcu!
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
ARCHITEKTONICZNE IMPRESJE W SKOCZOWSKIM ARTadresie
Pełna delikatności, lekkości, metafor i niedopowiedzeń wystawa litografii zdobi wnętrze galerii ARTadres od drugiej połowy lutego. Autorami prezentowanych prac są studenci Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie stanowi kolejną odsłonę współpracy Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” z przywołaną instytucją. Wśród autorów litografii znaleźli się: Agnieszka Rumak, Monika Puszek, Adam Czech, Krzysztof Pasztuła, Helena Malczewska, Monika Puszek, Szymon Tarabura, Emilia Skowronek i Anna Czarnota. Podczas wernisażu, który odbył się 21 lutego, Monika Puszek opowiedziała z pasją o warsztacie wyeksponowanych grafik, a także o działalności Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Litografów „Kurant”. Wystawę, zatytułowaną „Architektoniczne impresje”, można zwiedzać do 29 marca.
Tekst i zdjęcie: MCK „Integrator”
JUDO W SKOCZOWIE: WIELKIE SUKCESY MAŁEGO KLUBU
Dla judoków z KS „Akademia Sparta” w Skoczowie ferie zaczęły się startem 12 zawodników w VI memoriale Pawła Pytlińskiego, zorganizowanym przez Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków 9 lutego. Memoriał rozpoczął tegoroczną edycję International Judo League i wzięło w nim udział ok. 500 zawodników z Polski i zagranicy. Najbardziej cieszy fakt, że skoczowianie pokazali się z bardzo dobrej strony, wykonując szereg pięknych technik. W sumie do Skoczowa podopieczni Przemysława Kolondry – trenera KS „Akademia Sparta” – wrócili z 8 medalami i 3 miejscami punktowanymi, które zdobyli: Jan Kolondra (1 miejsce U13 kat. wag. 31 kg), Szymon Staniek (1 miejsce U13 kat. wag. 46 kg), Adam Skoczylas (1 miejsce U15 kat. wag. +81 kg), Karol Cieślar (2 miejsce U11 kat. wag. 51 kg), Ania Muras (2 miejsce U13 kat. wag. 44 kg), Helena Wątorek (3 miejsce U11 kat. wag. 31 kg), Hanna Kolondra (3 miejsce U11 kat. wag. 25 kg), Mateusz Hulboj (3 miejsce U15 kat. wag. 50 kg), Wojtek Tęcza (5 miejsce U11 kat. wag. 27 kg), Jan Słobodzian (5 miejsce U15 kat. wag. 46 kg) i Dawid Staniek (7 miejsce U17 kat. wag. 60 kg). Stasiu Tęcza odpadł w eliminacjach kat. wag. 42 kg U13.
W klasyfikacji medalowej po pierwszym turnieju skoczowski klub zajmował 5 miejsce, a w ogólnej klasyfikacji International Judo League – dziewiątą lokatę. Drugą częścią turnieju jest camp organizowany w kolejnym dniu. Zawodnicy trenują i walczą z judokami z innych klubów, co bardzo podnosi umiejętności młodych sportowców. Randori jest nadzorowane przez kadrę trenerską, która wspiera zawodników w doskonaleniu techniki.
Rewelacyjny występ zanotowali judocy „Sparty” w drugim turnieju z cyklu International Judo League, który 2 marca odbył się w Jaśle. Wiele walk zawodników ze skoczowskiego klubu kończyły piękne ippony, co pozwoliło naszej drużynie zająć III miejsce wśród 57 klubów startujących w turnieju! Do Jasła zjechało ponad 500 zawodników z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Mołdawii i Węgier. Z „Akademii Sparta” ze Skoczowa wystartowało 13 reprezentantów, którzy zdobyli 13 medali i 3 miejsca punktowane! Trzech dwunastoletnich zawodników z klubu zostało zgłoszonych w dwóch kategoriach wiekowych i walczyli ze starszymi od siebie zawodnikami, co nie przeszkodziło im jednak w zdobyciu medali. Jan Kolondra zdobył dwa złote medale w U13 kat. wag. 31 kg oraz w U15 kat. wag. 34 kg, Anna Muras wywalczyła I miejsce w U13 kat. wag. 44 kg oraz III miejsce w U15 kat. wag. 44 kg, zaś Szymon Staniek zajął I miejsce w U13 kat. wag. 46 kg oraz III miejsce w U15 kat. wag. 46 kg.
Medale i miejsca punktowane w Jaśle zdobyli: Hanna Klondra (2 miejsce U11 kat. wag.25 kg), Alan Lorek (2 miejsce U11 kat. wag. 36 kg), Karol Cieślar (2 miejsce U11 kat. wag. 51 kg), Adam Skoczylas (2 miejsce U15 kat. wag. +81 kg), Jędrzej Kurdun (3 miejsce U13 kat. wag. 33 kg), Kamil Baron (3 miejsce U15 kat. wag. 50 kg), Olek Kurdun (3 miejsce U15 kat. wag. 55 kg), Gabriela Kłobuch 4 miejsce U15 kat. wag. 40 kg), Helenka Wątorek (5 miejsce U11 kat. wag. 31 kg) i Dawid Staniek (7 miejsce U17 kat. wag. 60 kg).
Bardzo dobra postawa zawodników pozwoliła awansować klubowi na 4 miejsce w ogólnym rankingu International Judo League, a indywidualnie wielu zawodników „Sparty” znajduje się w czołówce ligi.
Ponadto 23 lutego czterech zawodników „Akademii Sparta” wzięło udział w Otwartym Pucharze Czech, który jest jednym z największych turniejów w Europie. Do Ostrawy zjechało się ok. 1500 zawodników z takich krajów, jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Francja, Holandia, Grecja, Ukraina, Białoruś, Niemcy, Dania, Szwecja i Polska. Judocy stoczyli bardzo dobre walki, walcząc z reprezentantami wielu krajów. Świetnie spisała się Anna Muras, która po czterech zwycięstwach i jednej porażce zajęła 2 miejsce. Dzielnie walczył także Janek Kolondra, który po 4 wygranych i 2 porażkach zajął miejsce siódme. W turnieju udział wzięli także Szymon Staniek, który po 1 wy