Informator Samorządowy „Wieści Skoczowskie”, nr 12, Grudzień 2018
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Wolność to niezwykła wartość, której wielu ludzi nie docenia do czasu, dopóki jej nie utracą. Nasz kraj, Polska, na 123 lata zniknął z mapy Europy i Polacy dopiero 11.11.1918 r. poczuli smak wolności na nowo.
W 2018 roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W gminie Skoczów tę piękną datę – 100 lat wolności – postanowiono świętować honorowo, uroczyście i hucznie. Za nami już wiele interesujących wydarzeń, skupionych wokół dnia 11 listopada, ale zakończenie skoczowskich obchodów nastąpi dopiero 28 grudnia.
Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP rozpoczęły się w Skoczowie już w piątek 9 listopada. Tego dnia w Teatrze Elektrycznym odbył się unikalny autorski spektakl muzyczny – pokaz filmu „Pan Tadeusz” z muzyką „na żywo” w wykonaniu kompozytora i performera Marcina Pukaluka.
Z kolei 10 listopada na Małym Rynku spotkali się włodarze Skoczowa, radni, a także delegacje szkół, harcerze (Szczep Drużyn Skoczowskich „Strzała”) i mieszkańcy naszej gminy. Właśnie tam zostały odsłonięte tablice „Wojny o granice ”, a Honorowy Obywatel Skoczowa Halina Szotek podzieliła się z zebranymi historycznym komentarzem. Natomiast wieczorem w ARTadresie odbył się finisaż wystawy fotograficznych portretów dokumentalnych współczesnej Polki autorstwa Iwony Wilczek „POLKA /fryzjerKA, lekarKA, sportsmenKA, matKA, babKA …/”.
Główne wydarzenia miały miejsce 11 listopada. Na skoczowskim Rynku, na zaproszenie burmistrza Mirosława Sitko, w obchodach uczestniczyli tacy goście, jak: sekretarz stanu Stanisław Szwed, senator RP Tadeusz Kopeć, radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Kawulok, starosta cieszyński Janusz Król oraz radni Rady Powiatu Cieszyńskiego, a także przedstawiciele duchowieństwa, szkolnictwa wyższego, szkół średnich, podstawowych i przedszkoli, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, muzeów oraz rad osiedli i jednostek organizacyjnych. W całych obchodach uczestniczyły też poczty sztandarowe wszystkich skoczowskich szkół podstawowych. Harcerze ze Szczepu Drużyn Skoczowskich „Strzała” od rana rozdawali biało-czerwone chorągiewki, przypinki i kotyliony oraz albumy „Skoczów dawniej i dziś”, zaś same uroczystości rozpoczęły się od uroczystego złożenia rapor- tu Kompanii Honorowej OSP, wciągnięcia flagi na maszt oraz wspólnego odśpiewania hymnu i pieśni patriotycznych. Wypuszczono także gołębie, na co z dużym entuzjazmem zareagowali najmłodsi uczestnicy obchodów. Uroczystość uświetniły również piosenki patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej „Glorietta” z Jaworza. Następnie przemaszerowano w pochodzie, prowadzonym przez orkiestrę i służby mundurowe, pod pomnik „Naszym Bohaterom”, gdzie delegacje, przy dźwiękach werbla, złożyły kwiaty. Minister Stanisław Szwed, starosta Janusz Król, burmistrz Mirosław Sitko oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio dokonali też odsłonięcia nazwy ronda „100-lecia odzyskania niepodległości”. Po tej części uroczystości przemaszerowano do kościoła rzymskokatolickiego pw. śś. ap. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 11.00 odbyła się uroczysta, ekumeniczna msza w intencji ojczyzny.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ o godz. 13.30 na Stadionie Miejskim „Beskid” im. R. Kukucza świętowano niepodległość na sportowo – III Skoczowskim Biegiem Niepodległości. Nieco później złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych w Kiczycach, a także pod pomnikiem upamiętniającym 202 pułk piechoty rez. oraz 1 batalion 4 pułku strzelców podhalańskich w Pogórzu. Również w Pogórzu, w sali spotkań Parafii NMP Królowej Polski, odbyła się wieczornica niepodległościowa – Pogórze razem dla niepodległości. Zwieńczeniem 11-listopadowych wydarzeń był koncert patriotyczny młodych talentów, uczniów Mariusza Śniegulskiego, „Dla Niepodległej” oraz pokaz filmu „Syberiada Polska” w Teatrze Elektrycznym.
Tego samego dnia w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza odbyło się wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej, podczas których Złotą Cieszynianką uhonorowano Halinę Szotek, zaś Srebrną – Franciszka Pompera.
Jednak na tym nie zakończyły się skoczowskie obchody Święta Niepodległości. 14 listopada w Muzeum Parafialnym im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie oraz w galerii ARTadres odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej „Piękno naszej Polski. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości” połączony z wykładem dr. Tadeusza Kani „Pierwsze lata niepodległości”. Natomiast 28 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się finisaż tej wystawy, zaś wykład „100 lat fotografii niepodległej” wygłosi Jerzy Pustelnik.
Tekst: BPI
ODBIÓR GÓRNEGO BORU
30 listopada dokonano odbioru jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji tego roku – inwestycji drogowej realizowanej na terenie Górnego Boru!
– Zakończyła się rozbudowa ulicy Górny Bór w Skoczowie na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ciężarową do skrzyżowania z ulicami Mickiewicza i Targową wraz ze skrzyżowaniami. Wartość zadania wyniosła 7,2 mln zł. Zadanie otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej w wysokości 5 mln zł. Pozostały wkład własny jest finansowany po połowie przez powiat cieszyński i gminę Skoczów – podaje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Cieszynie Katarzyna Raszka-Sodzawiczny.
Na miejscu obecni byli m.in.: starosta cieszyński Janusz Król, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Hanzel, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Krzysztof Brudny oraz przedstawiciel Eurovia Polska S.A. Andrzej Mitka.
Dzięki tej inwestycji poprawiono znacząco bezpieczeństwo ruchu kołowego na terenie Skoczowa, a jazda nową drogą jest bardzo komfortowa.
Tekst i zdjęcia: BPI
Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH
Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu wiele zdrowia, radości, pięknych chwil w gronie najbliższych oraz pogody ducha, wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Niech ostatnie dni 2018 roku będą czasem pozytywnych podsumowań, a nadchodzący 2019 rok niech obfituje w to, co najlepsze.
Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa oraz Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.
JEST BEZPIECZNIEJ!
Za nami już remont parkingu przy przedszkolu w Kiczycach. Po ustaleniach burmistrza i dzięki zgodzie wykonawcy na ponadplanową inwestycję, rodzice i dzieci mogą cieszyć się z efektu. Wcześniej sporym utrudnieniem były kałuże, które powstawały przy każdych opadach, a doraźne podsypywanie terenu nie przynosiło oczekiwanych rezultatów.
Powróciła także lampa przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawa ł II, która została zdemontowana podczas termomodernizacji pla ówki kilc kadziesiąt lat temu. Jest jaśniej, a dzięki temu zdecydowanie bezpieczniej. Mamy nadzieję, że inwestycje będą służyć mieszkańcom naszej gminy przez długie lata.
– Parking pełen wody w deszczowe dni, czy brak oświetlenia w miejscu stale uczęszczanym przez mieszkańców w centrum miasta – to przykłady możliwych do rozwiązania problemów, które od lat niepotrzebnie utrudniają mieszkańcom bezpieczne funkcjonowanie i które po prostu trzeba jak najszybciej zmieniać. Nie ma w tym nic szczególnego. Po prostu staramy się to robić – mówi burmistrz Mirosław Sitko.
Tekst: BPI/WIR
PORADNIK AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA
Na stronie www.skoczow.pl w zakładce „Dla Mieszkańców” znajduje się „Poradnik aktywności w zakresie bezpieczeństwa” – vademecum postępowania w sytuacjach zagrożeń. Broszura została opracowana przez Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Skoczów. Ulotki w wersji papierowej są dostępne bezpłatnie w Urzędzie Miejskim w Skoczowie (dziennik podawczy lub pok. nr 15, 1 piętro) lub w siedzibie Straży Miejskiej w Skoczowie. Druk został sfinansowany z dotacji Wojewody Śląskiego.
Tekst: BPI
TRWAJĄ PRZETARGI – BĘDĄ INWESTYCJE
Obecnie prowadzone są dwa postępowania przetargowe dotyczące kolejnych, dużych inwestycji realizowanych przez gminę. Jedno z nich dotyczy budowy boiska sportowego przy szkole podstawowej w Ochabach – z tej budowy najbardziej zadowoleni będą uczniowie szkoły, którzy będą mogli rozwijać swoje pasje sportowe na obiektach spełniających wszystkie wymogi techniczne. Na ten cel gmina pozyskała środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata .
Szykuje się też wielka zmiana wizerunku skoczowskiego basenu – termomodernizacja budynku, wymiana stolarki okiennej oraz ocieplenie rury zjazdowej. Właśnie tej inwestycji dotyczy drugie trwające postępowanie przetargowe. Inwestycje będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
– Trzeba z dużą dozą pokory oczekiwać na oferty w ramach tak dużych postępowań przetargowych. To wielomilionowe inwestycje. Mam jednak nadzieję, że znajdą się wykonawcy, którzy będą mo- gli wykonać te zadania i złożą realne cenowo oferty przetargowe. Jeżeli tak się stanie, to największą intensywność prac w budynku basenu planujemy na okres wakacyjny – wszystko po to, aby inwestycja nie wpływała negatywnie na możliwość korzystania z basenu przez szkoły – mówi Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.
Przypominamy też, że w Wilamowicach powstanie wiata rekreacyjna, również współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. O kolejnych inwestycjach będziemy informować na bieżąco!
Tekst: BPI
DRUGA KADENCJA POD ZNAKIEM INWESTYCJI I REMONTÓW DRÓG
Szanowni Państwo, wyniki wyborów samorządowych w Skoczowie są wyrazem dużego zaufania, które okazaliście Państwo mnie, jak i radnym poprzedniej kadencji. Na drugą kadencję patrzę zatem z perspektywy realizacji nowych celów, które zapowiadałem w czasie kampanii wyborczej, ale także kontynuacji inicjatyw, które zostały wcześniej rozpoczęte. Jest wiele zadań inwestycyjnych, do których realizacji jesteśmy już przygotowani. Mówię tu o zadaniach realizowanych samodzielnie, jak i przygotowywanych wspólnie z powiatem cieszyńskim, a także tych, na które pozyskaliśmy dofinansowanie. Stopniowo będziemy również wdrażać kolejne inwestycje, a do wyboru mamy aż ponad 100 zadań, które udało nam się zdefiniować w pierwszej kadencji.
Głównym priorytetem drugiej kadencji, zgodnie z tym co zapowiadałem podczas kampanii wyborczej, są drogi. Uważam, że najskuteczniejszym dla Skoczowa rozwiązaniem korków będzie budowa estakady na DK81 na kierunku Katowice-Wisła z rondem pod estakadą. Kontynuuję starania w tym zakresie. To bardzo duża inwestycja – szacowana na ok. 80 mln zł. Choć rozmowy z GDDKiA nie są łatwe, póki co idą w dobrym dla nas kierunku. Estakada to jedna z naszych najistotniejszych potrzeb w zakresie dróg, ale nie jedyna. Podczas poprzedniej kadencji udało nam się w sumie wyremontować 21 kilometrów dróg na terenie gminy Skoczów. Istotną część tych odcinków stanowiły drogi powiatowe, których remont współfinansowaliśmy jako gmina. Na ukończeniu są też prace związane z wymianą oświetlenia w gminie na ledowe. Koszt inwestycji to ponad 5,7 mln zł. Myślę, że to o wiele wydajniejsze oświetlenie istotnie przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa pieszych, jak i kierowców. Teraz z pewnością należy zaplanować rozbudowę oświetlenia w miejscach, w których go nie ma.
Dużym zadaniem był też remont ulic Górny Bór i Morcinka wraz z wybudowaniem nowego Ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości, którego nazwę odsłoniliśmy symbolicznie 11 listopada 2018 r. Koszt tej inwestycji wyniósł 7,2 mln zł, z czego 5 mln pozyskaliśmy w formie dofinansowania od wojewody. W ciągu minionej kadencji przebudowaliśmy także dwie kładki piesze przez Wisłę, a wspólnie z powiatem cieszyńskim udało się przebudować most przez Wisłę w ciągu ul. Bielskiej. Łączna kwota tych inwestycji przekroczyła 8,1 mln zł.
Trzeba także skupić uwagę na zwiększeniu ilości nowych nawierzchni dróg sołeckich (tzw. nakładek). Środki, które corocznie przeznaczane były w budżecie na te nakładki, to zaledwie ok. 0,5 mln zł, corocznie rozdzielanych na 10 sołectw proporcjonalnie do ilości dróg w każdym z nich. To stanowczo mało. Realizowana od lat metodyka podziału powoduje, że w sołectwach realizowane są co roku symboliczne, często kilkudziesięciometrowe odcinki nowej nawierzchni. Tę metodykę należy zmienić. W projekcie budżetu na rok 2019 przewidujemy zwiększenie środków na remonty dróg o ok. 1 mln zł z przeznaczeniem na nakładki. Łącznie więc na ten cel dysponowalibyśmy kwotą ok. 1,5 mln zł rocznie, przy założeniu, że ta kwota zostanie wydatkowana w roku 2019 w 5 sołectwach, a kolejne 1,5 mln zł w pozostałych 5 sołectwach w 2020 r. Myślę więc, że mieszkańcy powinni zauważyć znaczne przyspieszenie remontów dróg sołeckich.
Mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę z powiatem i wspólną modernizację ul. Stalmacha, Góreckiej, a także przebudowę mostu przez Wisłę w Ochabach. Mam również nadzieję na dalsze współfinansowanie nakładek na drogach powiatowych, w tym np. ul. Landeckiej w Pierśćcu. Ponadto w roku 2019 planujemy wykonać II etap remontu ulicy Kossak-Szatkowskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że ważnym problemem podczas tych remontów jest konieczność wymiany wszystkich sieci podziemnych.
Kontynuujemy również inwestycje w zakresie obiektów sportowych. Ogłosiliśmy już przetarg na termomodernizację basenu „Delfin”, a z początkiem roku ogłaszać będziemy przetarg na modernizację hali sportowej przy stadionie miejskim. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozstrzygnięty, modernizacja hali będzie milowym krokiem w zakresie rozwoju skoczowskiego sportu. Zyskamy bowiem rozbudowaną, nowoczesną halę z widownią na 200 osób, z możliwością rozszerzenia do 300, bezpieczną nawierzchnią i nowoczesnym zapleczem sportowym. Te dwa duże projekty to zadania o łącznej wartości ok. 11 mln zł. Kolejną inwestycją jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej w Ochabach, warta ponad 1 mln zł. Istotną inwestycją jest też odbudowa kamienicy Rynek 3, która z uwagi na warunki dofinansowania przewidziana jest na rok 2020. Złożony został również wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie termomodernizacji szkoły podstawowej przy ul. Bielskiej 34. Łączna wartość inwestycji planowanych na przyszły rok wynosi ok. 25 mln zł. Posiadamy też projekt przebudowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Skoczowie, a także projektujemy trzy oddziały żłobkowe przy Przedszkolu nr 3 na ul. Południowej.
Będziemy także kontynuować nacisk na dynamiczny rozwój oświaty. W pierwszej kadencji postawiliśmy na poziom kształcenia. W drugiej kadencji nie tylko kontynuujemy wszystkie realizowane przez nas programy, w tym także program stypendialny, ale dodatkowo rozwijamy szeroko rozumiane wsparcie ucznia i rodzica. XXI wiek to nie tylko czas szans dla młodzieży szczególnie uzdolnionej, czas wielu zagrożeń, które mogą spotkać młodych ludzi. W związku z tym uważam za istotne, aby w tej kadencji położyć zwiększony nacisk na przygotowanie młodych skoczowian oraz wsparcie ich rodziców – zarówno w zakresie jak najlepszego kształcenia, ale także umiejętności reagowania na te zagrożenia. Pierwsze działania w tym zakresie zostały już podjęte. Uruchomiony został specjalny program szkoleń dla nauczycieli, wdrażamy także kolejny program szkoleń dla uczniów i ich rodziców. Cieszy fakt, że zarezerwowano wszystkie 250 miejsc, które były dostępne w sali MCK „Pod Pegazem” na potrzeby konferencji „Myśl pozytywnie”, poświęconej wiedzy na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W tej kadencji pojawią się też kolejne nowości w zakresie poszerzania oferty kształcenia. Dla przykładu, w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiczycach w styczniu 2019 roku ruszy pierwszy w powiecie cieszyńskim nabór do klasy dwujęzycznej na tym szczeblu kształcenia. Przypomnę, że w bieżącym roku realizujemy pilotaż w tym zakresie. Systematycznie będziemy także zwiększać środki na remonty w placówkach oświatowych. Jeszcze 3 lata temu wynosiły one 350 tysięcy złotych – w projekcie budżetu na rok 2019 kwota ta wynosi już 550 tysięcy. Do tego dochodzą także liczne inwestycje oświatowe, które wymieniłem wcześniej.
Druga kadencja to także kontynuacja rozwoju polityki senioralnej. Myślę, że możemy z dumą mówić o skoczowskich przedsiębiorcach, z których aż 57 przystąpiło do wprowadzonego przez nas programu „Karta Seniora”. W ciągu 2 miesięcy funkcjonowania programu kartę pobrało już 1000 seniorów. Kontynuujemy także program „Koperta życia”. Aktualnie trwa również pilotażowe wdrożenie przycisku życia. Pilotaż zakończy się w czerwcu, a w projekcie budżetu na rok 2019 przewidzieliśmy obsługę przycisku życia dla kolejnych 20 seniorów. Będziemy corocznie stopniowo rozwijać ten program. Reasumując, będzie to kadencja kontynuacji wszechstronnego rozwoju Skoczowa, ale myślę, że kontynuacji o tyle lepszej, że wspartej wiedzą na temat realnych i istotnych potrzeb gminy i jej mieszkańców, wypracowaną w czasie pierwszych 4 lat spotykania się z problemami skoczowian.
Mirosław Sitko, Burmistrz Skoczowa
FLAGI OD PREZYDENTA
5 listopada, w związku z obchodami 100-lecia niepodległości, prezydent RP Andrzej Duda przekazał do wszystkich samorządów (wojewódzkich, powiatowych i gminnych) biało-czerwone flagi. Jak podaje Kancelaria Prezydenta, łącznie rozesłano 43 500 przesyłek!
Flagi otrzymane przez Urząd Miejski w Skoczowie przekazano do szkół funkcjonujących w sołectwach naszej gminy. Trzy z nich burmistrz Mirosław Sitko przekazał uczestniczącym w uroczystej mszy w intencji Ojczyzny proboszczom parafii ewangelickiej i katolickiej oraz ks. biskupowi seniorowi Archidiecezji Bielsko Żywieckiej Tadeuszowi Rakoczemu.
– Flaga, która jest naszym narodowym symbolem – barwy, za które umierali nasi pradziadkowie walcząc o wolną Polskę, za które umierali później, broniąc jej granic i które dzisiaj są dla nas wielkim i wspaniałym symbolem. Ale przede wszystkim są dziś dla nas symbolem naszej państwowości – są dumą i radością, towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych momentach naszego życia i naszej historii – powiedział podczas okolicznościowego wystąpienia prezydent Andrzej Duda.
Tekst: BPI
PIERWSZA SESJA NOWEJ RADY MIEJSKIEJ
20 listopada odbyła się I sesja Rady Miejskiej Skoczowa VIII kadencji. Podczas niej ślubowali i zostali zaprzysiężeni nowi radni, a także burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Poprzez głosowanie wybrano przewodniczącego Rady Miejskiej, którym ponownie został Rajmund Dedio. Wybrano także dwóch zastępców przewodniczącego – Joannę Dudę-Michalak oraz Monikę Szyndler. Gratulujemy i życzymy powodzenia oraz zapału do pracy na rzecz naszej gminy!
Tekst: BPI
LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH
19 listopada ruszyła w Skoczowie kampania społeczna „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” zorganizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa. Partnerami kampanii są Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska. Tego dnia mieszkańcy gminy mogli poddać się bezpłatnym spirometrycznym badaniom płuc, które odbyły się galerii miejskiej ARTadres na Rynku.
Celem akcji jest walka ze smogiem, a dzięki temu: poprawa jakości życia mieszkańców polskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Skoczów jest jedną z 21 miejscowości wytypowanych do otrzymania od PSG profesjonalnego urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery.
– Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski. Zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę. Zwiększa ryzyko zawału serca, przyczynia się do rozwoju nowotworów i – według badań – skraca średnią długość życia o ponad 2 lata – mówił Ziemowit Podolski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu PSG.
Z kolei burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko zapewniał, że gmina nadal będzie działać na rzecz ekologii i współpracować z PSG. Zaznaczył również, że w gminie od lat prowadzone są różne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, jak np. program wymiany kotłów. Podczas spotkania zostało też podpisane przez burmistrza Skoczowa oraz Ziemowita Podolskiego porozumienie, a gmina otrzymała wspomniane urządzenie, które mierzy zanieczyszczenie powietrza: PM1; PM2,5; PM10.
Tekst: BPI
Z PRAC RADY MIEJSKIEJ SKOCZOWA...
Szanowni Mieszkańcy, w imieniu wszystkich radnych Rady Miejskiej VIII kadencji serdecznie dziękuję za Państwa głosy oddane w ostatnich wyborach samorządowych. Otrzymany kredyt zaufania jest dla każdego z nas ogromnym wyróżnieniem.
Radnym życzę mądrości w podejmowaniu możliwie najlepszych decyzji oraz satysfakcji z pełnionej funkcji i dziękuję za jednogłośny wybór na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa.
Mieszkańcom życzę, aby budżet naszej gminy oraz pozyskane środki zewnętrzne umożliwiły jeszcze szybszy rozwój oraz pomogły rozwiązać najbardziej uciążliwe problemy.
Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa
AKADEMIA RODZICA: W TEATRZE ELEKTRYCZNYM O ROZWOJU NASTOLATKA
5 listopada w Teatrze Elektrycznym miał miejsce kolejny wykład z cyklu Akademia Rodzica zatytułowany „O rozwoju nastolatka”. O aspektach dojrzewania – i nie tylko – opowiadał dr Marek Kaczmarzyk, znany biolog, neurodydaktyk i memetyk.
Wykłady dra Kaczmarzyka zawsze przyciągają rzesze słuchaczy. Nie inaczej było tym razem – sala skoczowskiego kina wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Wykładowca przyjął już drugi raz zaproszenie od inicjatorki Akademii Rodzica dr Lidii Wollman.
Tematyka poruszana na wykładzie bliska jest każdemu, kto zajmuje się wychowaniem dzieci. Nie ma znaczenia, czy pracujemy zawodowo jako nauczyciele, czy też wychowujemy dzieci – prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się ze wszystkim tym, z czym wiąże się dorastanie kolejnego pokolenia. Wiek nastoletni to czas niestabilności i zmian nastrojów. Kluczem do zrozumienia zachowania nastolatków jest poznanie sposobu, w jaki funkcjonują ich mózgi – i na tej kwestii skupił się dr Kaczmarzyk podczas swojego wykładu. Mamy nadzieję, że nie była to jego ostatnia wizyta w Skoczowie.
Już teraz serdecznie Państwa zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Akademia Rodzica, który jest planowany na 16 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w SP8 (ul. Morcinka 20) w Skoczowie.
Tekst: BPI
KONFERENCJA DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI
21 listopada w sali MCK „Pod Pegazem” odbyła się konferencja „Reagujemy na zachowania agresywne uczniów. Prawa i obowiązki dyrektora i nauczyciela” zorganizowana przez Miejski Zarząd Oświaty w Skoczowie. Przybyli na nią dyrektorzy i nauczyciele skoczowskich placówek oświatowych, burmistrz Mirosław Sitko, jego zastępca Andrzej Bubnicki oraz pracownicy MZO i UM w Skoczowie. Spotkanie poprowadził z kolei dyrektor MZO Krzysztof Kusiński. Organizatorzy zaplanowali ciekawe i różnorodne wykłady, które poruszały niezwykle ważne kwestie. Dyrektor PP w Harbutowicach Ewa Zimny opowiadała o zaburzeniach zachowania u dzieci, Joanna Bala z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie uświadamiała jak zrozumieć agresję, dyrektor skoczowskiego OPS-u Edyta Godziek mówiła o profilaktyce uzależnień, zaś przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gminy Skoczów Agnieszka Kubaczka przekazała informacje dotyczące Niebieskiej Karty. Z kolei o prawnych możliwościach reakcji na agresywne zachowania dzieci i młodzieży mówiły kuratorki sądowe Sądu Rejonowego w Cieszynie Bożena Grabowska i Aleksandra Dyrda, natomiast podkomisarz Wojciech Sikora, komendant Komisariatu Policji w Skoczowie, przedstawiał, jak skorzystać z prawa ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Ostatnią prelegentką była dr Ligia Gepfert, omawiająca zagadnienia profilaktyczne na przykładzie autorskiego programu nauczania tańca towarzyskiego w szkole, będącego sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów.
Po części wykładowej odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy spotkania zadawali pytania do ekspertów i prelegentów.
– Dziękuję dyrektorowi Miejskiego Zarządu Oświaty, Krzysztofowi Kusińskiemu, za inicjatywę i organizację tej konferencji. Dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy to specjaliści, ale także oni muszą się szkolić na bieżąco, a przede wszystkim mieć przestrzeń do konsultacji i wymiany doświadczeń. Konferencja była zorganizowana w formule umożliwiającej osiągnięcie tego celu – podsumowuje zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki.
Tekst: BPI
O NIEPODLEGŁOŚCI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH
Skoczowskie placówki oświatowe chętnie włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowywano okolicznościowe prace plastyczne, wystawki szkolne czy kotyliony.
7 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pogórzu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odśpiewano hymn Polski, a następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedszkolaki w specjalnym programie artystycznym zaprezentowali okolicznościowe wiersze i piosenki. Można było obejrzeć także multimedialną prezentację dotyczącą historii Polski od 1918 r. Zwieńczeniem akademii było wypuszczenie w powietrze białych i czerwonych balonów, poprzedzone wysłuchaniem Mazurka Dąbrowskiego wykonanego na saksofonie, które odbyło się na szkolnym boisku.
W wielu szkołach uroczyste akademie odbyły się 9 listopada. Na obchody do Szkoły Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II zostali zaproszeni włodarze Skoczowa. Najpierw burmistrz Mirosław Sitko, na zaproszenie dyrekcji Przedszkola Publicznego nr 2 (na ul. Targowej), wręczał nagrody laureatom międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Orzeł Biały”. Ich prace zachwycały pomysłowością i jakością wykonania. Dostrzec można było na nich także serce, które maluchy włożyły w ich wykonanie. Burmistrz wręczył także dyrektor placówki Bożenie Szypule książki „Skoczów dawniej i dziś” oraz gazetę „Ilustrowany Kurier Społeczny”.
W szkołach podstawowych – m.in. „Jedynce” „Trójce” i „Ósemce” – świętowano hucznie! O godzinie 11.11 – włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej” – uroczyście zaśpiewano cztery zwrotki hymnu Polski. Głos zabrali też burmistrz Mirosław Sitko, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki czy przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, a także dyrektorzy placówek. Można było również podziwiać występy uczniów, pięknie zaśpiewane piosenki patriotyczne, ujmujące wiersze, tańce czy specjalne prezentacje historyczne, a wszystko odbywało się w duchu patriotycznym – i było niezwykle wzruszające!
– Wszystkie szkoły i przedszkola w gminie Skoczów chętnie włączyły się w ogólnopolskie obchody 100-lecia niepodległości. Dziękuję nauczycielom za ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie uroczystości, których poziom artystyczny był adekwatny do jubileuszu. Szczególnie wzruszające było dla mnie to, że nie tylko występująca młodzież, ale także przedstawiciele najmłodszych klas, jak i przedszkolaki, śpiewały teksty hymnu narodowego oraz patriotycznych pieśni z pamięci. Za to w szczególności dziękuję nauczycielom. To wasza wielka zasługa – mówi Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.
Tekst: BPI
PATRIOTYCZNIE W SKOCZOWSKIEJ „TRÓJCE”
Wernisaż wystawy „Nasza Niepodległa” oraz podsumowanie projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata – właśnie tak wyglądał piątek 23 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie. Dla społeczności szkolnej był to wielki, patriotyczny dzień. Dzięki projektowi przez dwa ostatnie miesiące uczniowie z SP3 zgłębiali historię naszego kraju oraz poznawali miejsce, w którym mieszkamy i żyjemy. W końcu przyszedł czas na podsumowanie.
Galę zaszczycili obecnością znamienici goście, wśród których byli między innymi: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, radni miejscy, sekretarz gminy Beata Macura, przedstawicielka Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Ewa Ochwat, proboszcz Parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie ks. kanonik Witold Grzomba, emerytowany proboszcz kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy w Skoczowie ks. Andrzej Czyż, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Krzysztof Kusiński, dyrektor MCK „Integrator” Julia Raszka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie Marcin Wieczorek, honorowa obywatelka Skoczowa Halina Szotek, przedstawiciel Muzeum św. Jana Sarkandra Jakub Staroń, kierownik Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich Diana Pieczonka-Giec, kierownik Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Cieszynie Agata Chromik oraz Stefan Król, dyrektorzy skoczowskich szkół i przedszkoli, kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Skoczowie Jan Stebel, a także były dyrektor I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie Mateusz Czupryna. Projekt był objęty patronatem honorowym burmistrza Skoczowa oraz patronatem: Biblioteki Publicznej w Skoczowie, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Cieszynie, Książnicy Cieszyńskiej, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Szkołę w realizacji projektu wspierało również Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej – Filia w Cieszynie.
Podczas gali uczniowie zaprosili uczestników na „wędrówkę” ku niepodległości Polski i Śląska Cieszyńskiego, przypominając wiele chwalebnych faktów związanych np. z Legionem Śląskim, powołaniem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz wiecem, podczas którego mieszkańcy regionu opowiedzieli się za przynależnością do Polski. Pochwalili się także własną twórczością literacką, talentami wokalnymi, tanecznymi i recytatorskimi. Na scenie pojawiły się postaci historyczne zasłużone dla Polski i regionu, a oprócz uczniów, wystąpili też nauczyciele, którzy wspólnie z młodzieżą zaśpiewali „O mój rozmarynie” oraz „Radosna niepodległość”. Galę uświetnił też zespół taneczny „Merlin”. Podczas uroczystości wręczono również uczniom nagrody za udział w konkursach realizowanych w związku z projektem: literackim, recytatorskim, plastycznym oraz na projekt uczniowski polegający na zbieraniu wspomnień rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Największe zainteresowanie wzbudziły efekty konkursu „Pamięć o Niepodległej”, ponieważ uczniowie, wraz z rodzicami i nauczycielami, zgromadzili pamiątki historyczne, zdjęcia, dokumenty, książki z okresu międzywojennego, a także listy.
Dla uczniów i nauczycieli SP3 czas realizacji projektu był bardzo intensywny i inspirujący. Pokazał, że poznawanie historii swojego kraju, regionu i rodziny może być wielką patriotyczną przygodą.
– Dziękuję dyrektor Jasionowicz, jak i jej współpracownikom, w szczególności Natalii Gabryś oraz Izabeli Steciuk, za szczególne zaangażowanie, dzięki któremu skoczowska SP3 była jedyną szkołą podstawową w powiecie, która zakwalifikowana została do programu „Niepodległa”. Muszę przyznać, że wielkie wrażenie zrobiło na mnie nie tylko zaangażowanie młodzieży, ale także pomysł na wspólne wykonywanie programu artystycznego przez nauczycieli i młodzież – podsumowuje zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki.
Tekst: BPI
TABLICE HISTORYCZNE NA MAŁYM RYNKU
10 listopada na Małym Rynku w Skoczowie spotkali się włodarze gminy, radni, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych, a także delegacje szkół, harcerze (Szczep Drużyn Skoczowskich „Strzała”) i mieszkańcy. Okazją było odsłonięcie tablic „Wojny o granice ”, podczas którego komentarzem historycznym podzieliła się z zebranymi Halina Szotek – historyk i Honorowy Obywatel Skoczowa.
Poniżej zamieszczamy kody QR, które po zeskanowaniu za pomocą specjalnej aplikacji przeniosą Was na stronę www.skoczow.pl, gdzie znajdziecie teksty historyczne dotyczące bitwy pod Skoczowem. Zapraszamy do czytania i odwiedzania Małego Rynku!
Tekst: BPI
DWIE CIESZYNIANKI DLA MIESZKAŃCÓW GMINY SKOCZÓW
11 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej. Tradycyjnie tego dnia osoby w sposób szczególny zasłużone dla gmin zostały uhonorowane Laurami Ziemi Cieszyńskiej. Galę poprowadziła dyrektor skoczowskiego MCK „Integrator” Julia Raszka, a w jej części artystycznej wystąpili artyści z Cieszyna, m.in.: Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kier. Izabelli Zieleckiej-Panek, Miejska Orkiestra „Cieszynianka” pod kier. Franciszka Widnica, Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego „Klezmer” pod kier. Doroty Herok, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej pod kier. Karoliny Małysz-Tulec oraz Studio Tańca „Relevé” pod kier. Aleksandry Jurczak.
Do gminy Skoczów, tak jak w roku 2017, powędrowały aż dwie statuetki! Za zasługi dla naszej ziemi Laur Srebrnej Cieszynianki z rąk burmistrza Mirosława Sitko oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa Rajmunda Dedio otrzymał Franciszek Pomper, a laureatką Złotej Cieszynianki została Halina Szotek.
Tekst: BPI
NIEZWYKŁA WYSTAWA W ZSS
Od 9 do 23 listopada w Zespole Szkół Specjalnych w Skoczowie można było obejrzeć niezwykłą, wpisującą się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wystawę prac uczniów placówki „Zainspirowani polskim malarstwem”. Ekspozycja prezentowała prace będące twórczą interpretacją dzieł wybitnych polskich malarzy. Każdy odwiedzający po obejrzeniu prac mógł opisać na małej kartce swoje wrażenia i wrzucić je do specjalnie przygotowanego słoika. Obecnie część prac można obejrzeć w Bibliotece Publicznej w Skoczowie.
Tekst: BPI
OSTATNIE SPOTKANIE Z SUPERBOHATERAMI
8 listopada w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Skoczowie odbyły się dwa spotkania autorskie z Kazimierzem Szymeczko, pisarzem oraz autorem książek dla dzieci i młodzieży. Gość w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom historię Polski, a także przedstawił bohaterów literackich i postacie historyczne oraz nawiązywał do tematów bliskich dzieciom i młodzieży. Opowiadał również o swoich pasjach, inspiracjach oraz powstawaniu książki – od pomysłu do jego realizacji.
Spotkania te były ostatnimi z szeregu wydarzeń, które odbywały się w ramach projektu „Superbohaterowie w literaturze i sztuce”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ten sposób uroczyście zakończono realizację projektu. Warto dodać, że Kazimierz Szymeczko jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Został też uhonorowany w 2013 r. tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, zaś w 2017 r. został laureatem nagrody „Guliwer w krainie Liliputów”, przyznawanej przez Redakcję „Guliwera – czasopisma o książce dla dziecka”.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
KOLEJNE WARSZTATY DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW
9 listopada w Bibliotece Publicznej w Skoczowie odbył się ostatni w tym roku „Wieczór młodych naukowców”. Uczestnicy pogłębiali wiedzę, którą zdobyli na wcześniejszych zajęciach połączonych z warsztatami z robotyki. Tym razem prowadzący warsztaty Dawid Staniek zaprezentował Photona – interaktywnego robota edukacyjnego, a za pomocą aplikacji mobilnej oraz powiązanych z nią doświadczeń i eksperymentów wprowadził skoczowskich młodych naukowców w świat nowych technologii. Dodatkowo uczestnicy stworzyli czujniki wody oraz jakości powietrza.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
NIEPODLEGŁOŚĆ NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM
Biblioteka Publiczna w Skoczowie zakończyła cykl spotkań związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W jego ramach w skoczowskiej bibliotece odbyły się wykłady dla dorosłych oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży, połączone z projekcjami filmów i pokazami mundurów i broni.
Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 7 listopada, prelegentami byli Zdzisław Hutyra oraz Emil Borecki, zaś tematem głównym było odzyskanie niepodległości na Śląsku Cieszyńskim. Oprócz tego w ramach cyklu w skoczowskiej bibliotece gościli Wojciech Grzebielec oraz członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Barwa i Broń – Wczoraj i Dziś – Schron 45” Mirosław Gaura i Szymon Brejza.
Biblioteka dziękuje wszystkim prowadzącym za zaangażowanie i pomoc w organizacji obchodów, zaś uczestnikom za udział w wydarzeniach!
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
JEDNA WYSTAWA W DWÓCH GALERIACH
„Piękno naszej Polski. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości” – to tytuł wystawy zaprezentowanej w aż dwóch skoczowskich galeriach: Muzeum Parafialnym św. Jana Sarkandra i Galerii ARTadres. Otwarcie ekspozycji, wpisanej w skoczowskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, miało miejsce 14 listopada.
Wernisaż został wzbogacony wykładem dra Tadeusza Kani na temat „Pierwszych lat niepodległości”. Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć też kilka słów o konkursie fotograficznym, którego pokłosie stanową pokazywane zdjęcia.
Przedsięwzięcie, zorganizowane przez PTTK – Koło Miejskie w Skoczowie, Klub Fotograficzny „Start”, Miejskie Centrum Kultury „Integrator” oraz Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra, zwieńczy finisaż zaplanowany na 28 grudnia, podczas którego będzie miało miejsce wystąpienie Jerzego Pustelnika „Sto lat fotografii w niepodległej”.
Zdjęcie i tekst: MCK „Integrator”
ZJAWISKOWY KONCERT...
MCK „Integrator” zaprasza 26 stycznia na zjawiskowy spektakl muzyczny. O godz. 18.00 w sali „Pod Pegazem” wystąpią Tomasz Stockinger & Siggy Davis (USA), którzy do muzyki George’a Gershwina zaprezentują m.in. takie utwory, jak: Fascinating rhytm, O’sole mio, Oh’ Lady be good, Summertime czy Seranada. Na fortepianie będzie im towarzyszył Stefan Gąsieniec, zaś na kontrabasie zagra Stan Michalak. Bilety w cenie 50 zł do nabycia pod adresem: www.salapodpegazem.pl.
Tekst: MCK „Integrator”
WACHLARZ SZTUKI...
Od kilku miesięcy Teatr Elektryczny prezentuje nie tylko kinowe hity, ale również jest przestrzenią, w której widzowie mają okazję poznać wiele innych dziedzin sztuki. Wszystko za sprawą retransmisji, dzięki którym na dużym ekranie można zobaczyć wspaniałe spektakle wystawiane w Teatrze Narodowym w Londynie, genialne przedstawienia baletowe z Teatru Bolszoj w Moskwie czy też dzieła mistrzów światowego malarstwa znajdujące się w słynnych muzeach na całym świecie! Jak dotąd największym zainteresowaniem wśród skoczowskich widzów cieszył się koncert André Rieu. Z tym uwielbianym przez publiczność i charyzmatycznym muzykiem będzie można „spotkać się” po raz drugi na początku stycznia 2019 roku podczas retransmisji Koncertu Noworocznego z Sydney. Wcześniej jednak, bo już 23 grudnia o godz. 18.30, odbędzie się retransmisja baletu Piotra Czajkowskiego z moskiewskiego Teatru Bolszoj „Dziadek do orzechów”!
Oprócz retransmisji w grudniowych propozycjach skoczowskiego kina znalazło się wiele innych ciekawych wydarzeń kulturalnych! Koneserów legendarnych rockowych brzmień ucieszy na pewno wiadomość, że w ramach Elektrycznej Sceny Muzycznej na 17 grudnia zaplanowano kolejną projekcję koncertu znanej grupy. Szczegóły tego wydarzenia znajdą się na plakatach w siedzibie głównej MCK „Integrator”, w sali MCK „Pod Pegazem” oraz w Teatrze Elektrycznym. Interesująco zapowiada się również projekcja filmu dokumentalnego „Ostatni górale”. Film przedstawia portrety kilku polskich górali, którzy wykonują te same zawody i dzielą te same pasje, co ich przodkowie na przestrzeni minionych kilku stuleci. Ideą, która przyświecała twórcom filmu, było przekonanie, że kultura górali jest bezcenna i warto rejestrować ją na żywo, wśród gór, a nie tylko prezentować w muzeach sztuki ludowej.
Tekst: MCK „Integrator”
ŚWIĘTOWALI DZIEŃ SENIORA
24 listopada w Bładnicach i Międzyświeciu odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora. Było dużo śmiechu, dobrej muzyki i śpiewu, a także wspomnień i przyjacielskich rozmów. Nie zabrakło też pysznego poczęstunku.
W Bładnicach, wraz z seniorami i współorganizatorami spotkania, czyli członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkami OSP, świętował burmistrz Mirosław Sitko w towarzystwie swojego zastępcy Andrzeja Bubnickiego, sekretarz gminy Beaty Macury, sołtys Bładnic Jadwigi Kozok, sołtys Harbutowic Haliny Romańskiej oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie Edyty Godziek. Burmistrz, jego zastępca oraz dyrektor OPS-u odwiedzili też seniorów w Międzyświeciu, gdzie powitał ich sołtys Rafał Ludka.
Podczas obydwu spotkań rozmawiano między innymi o potrzebach i problemach osób starszych, z jakimi muszą mierzyć się w codziennym życiu. To jednak nie wszystko – w obu sołectwach burmistrz złożył seniorom najlepsze życzenia oraz podarował im publikację fotograficzną „Skoczów dawniej i dziś”, zaś pracownicy OPS-u wręczali Karty Seniora i Koperty Życia, a także przedstawili ważne informacje dotyczące polityki senioralnej gminy Skoczów.
Tekst i zdjęcia: BPI
SMS-OWA REWOLUCJA W BIBLIOTECE
W Bibliotece Publicznej w Skoczowie pojawiło się nowe udogodnienie dla czytelników – powiadomienia SMS o zarezerwowanych książkach!
– Nasza przestrzeń jest niestety ograniczona, więc wiele książek posiadamy tylko w jednej czy dwóch kopiach. Z tego powodu bardzo często się zdarza, że nasi czytelnicy rezerwują książki. Wiele pozycji, z racji dużego zainteresowania, posiada po kilka rezerwacji na parę miesięcy do przodu. Do tej pory działało to tak, że nasi bibliotekarze w chwili zwrotu książki po prostu dzwonili do kolejnej osoby z informacją, że dana pozycja już jest dostępna i czeka. Bywało to problematyczne, zwłaszcza że nie każdy czytelnik mógł odebrać telefon za pierwszym razem, zajmowało też wiele czasu. Poza tym nie zawsze udawało się do danej osoby dodzwonić mimo kilku prób – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor skoczowskiej biblioteki.
Jak informują bibliotekarze, dzięki wpisaniu całego księgozbioru do programu bibliotecznego i pełnej informatyzacji systemu wypożyczeń, co zostało wykonane w 2017 r., część czytelników takie powiadomienia mogła otrzymywać na maila – jeżeli został wcześniej podany. Jednak nie wszyscy posiadają adres mailowy i dostęp do Internetu, co dotyczy zwłaszcza osób starszych. Nie każdy też sprawdza maila codziennie. Dlatego postanowiono wprowadzić kolejne udogodnienie.
– System działa od 30 listopada. Aby z niego skorzystać, trzeba przyjść do biblioteki i podać numer komórkowy, na który będą przychodziły powiadomienia. Niestety, trzeba to zrobić osobiście, ponieważ ze względu na wymogi RODO każdy czytelnik musi podpisać stosowne oświadczenie. Co ważne, wymóg ten dotyczy również osób, które już wcześniej podały nam swój numer telefonu podczas rejestracji – wyjaśnia dyrektor biblioteki. – Podobne systemy działają z powodzeniem w wielu bibliotekach w Polsce. Dla nas to jednak nowość i mamy nadzieję, że się sprawdzi. Testy wypadły obiecująco.
Po podpisaniu oświadczenia i dodaniu telefonu do konta czytelnika, w chwili zwrotu zarezerwowanej pozycji kolejny czytelnik otrzyma automatyczne powiadomienie wraz z maksymalnym terminem odbioru książki.
Tekst: BP w Skoczowie
SENATOR W PRZEDSZKOLU
16 listopada Przedszkole Publiczne w Pierśćcu odwiedził senator RP Tadeusz Kopeć. Nie była to przypadkowa wizyta – placówka, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski, w ciągu całego roku podejmowała różne działania, wśród których znalazły się m.in. udział w konkursach plastycznych, warsztatach i zajęciach przybliżających dzieciom historię naszego kraju czy spotkanie z zawodowym żołnierzem. Oprócz tego na placu przedszkolnym został zamontowany maszt, na który po raz pierwszy 9 listopada została wciągnięta flaga Polski. Maszt powstał z inicjatywy dyrektor przedszkola, ale fundatorem został senator Tadeusz Kopeć, który z historią placówki związany jest osobiście.
Podczas wizyty przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności słowno-muzyczno-wokalne oraz miały możliwość bliżej zapoznać się z pracą senatora. Spotkanie było okazją do utrwalenia wiadomości na temat naszej stolicy – Warszawy, pojawiła się też refleksja „Co znaczy kochać swój kraj?” i próby odpowiedzi na to pytanie. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia.
– Nasze przedszkole, dzięki staraniom władz lokalnych oraz pracy wielu ludzi, stało się wizualnie pięknym budynkiem. Cieszymy się, że możemy w tak dobrych warunkach, realizując różne dodatkowe zajęcia, wychowywać i kształcić przyszłe pokolenia Polaków, u których już od najmłodszych lat warto rozbudzać zamiłowanie do własnego kraju – Regina Waliczek, dyrektor przedszkola.
Tekst: PP w Pierśćcu
III SKOCZOWSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada na Stadionie Miejskim w Skoczowie odbył się III Skoczowski Bieg Niepodległości. W tym dniu pogoda dopisała wyśmienicie i zgromadziła 124 osoby lubiące aktywność na świeżym powietrzu, a oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Dzieci do lat 8 biegły na dystansie 111 metrów, starsze dzieci od 9 do 12 roku życia na dystansie 1111 metrów, młodzież od 13 do 17 lat pokonywała dystans 2222 metry, a osoby dorosłe – 11 kilometrów.
W kategorii PP dziewcząt (do 6 lat) pierwsze miejsce zdobyła Gabriela Targosz, drugie miejsce należało do Emilii Łysień, trzecia była Weronika Noszka. W kategorii A dziewcząt (7-8 lat) 1 miejsce zdobyła Amelia Dybczyńska, druga była Marlena Czyż, trzecia Zofia Madej. W kategorii B dziewcząt (9-10 lat) pierwsze miejsce uzyskała Antonina Rakus, druga była Emilia Wojtynek, na trzeciej pozycji uplasowała się Iga Kowala. W kategorii C dziewcząt (11-12 lat) zwyciężyła Magdalena Podżorska, drugie miejsce zdobyła Daria Baranowska, trzecia była Klaudia Gruszczyk. W kategorii D dziewcząt (13-14 lat) pierwsze miejsce przypadło Marcelinie Słowak, druga była Kinga Zdunek. W kategorii E dziewcząt (15-17 lat) pierwsza była Julia Chromik, tuż za nią, na drugiej pozycji, znalazła się Magdalena Nowak. W kategorii F kobiet (1830 lat) pierwsze miejsce zdobyła Marta Wojtynek, drugie należało do Magdaleny Pietrzyk, trzecią lokatę uzyskała Anna Stekla. W kategorii G kobiet (31-40 lat) zwyciężyła Jadwiga Dybczyńska, druga była Ewelina Kafka, trzecie miejsce było dla Natalii Stawskiej. W kategorii H kobiet (41-50 lat) zwyciężyła Leonarda Czyż, druga była Joanna Wojtynek, tuż za nią na trzecim miejscu znalazła się Ewa Wojtynek. W kategorii I kobiet (51+) jedyną zawodniczką była Dorota Serafinowska.
W kategorii PP chłopców (6 lat) pierwsze miejsce zdobył Mikołaj Pszczółka, drugi był Kajetan Bura, trzecie miejsce należało do Jakuba Kałuży. W kategorii A chłopców (7-8 lat) pierwszy był Maciej Pszczółka, drugie miejsce zajął Kuba Hernik, a trzeci był Wiktor Kowala. W kategorii B chłopców (9-10 lat) pierwsze miejsce wywalczył Piotr Matuszny, drugi był Mateusz Cekierka, trzecie miejsce należało do Macieja Nowaka. W kategorii C chłopców (11-12 lat) na pierwszym miejscu znalazł się Mikołaj Pisz, drugi był Konrad Świder, a trzeci Dawid Knyps. W kategorii D chłopców (13-14 lat) zwyciężył Marcin Kędzior, a na drugim miejscu był Kacper Dybczyński. W kategorii E chłopców (15-17 lat) pierwszy był Patryk Kamel, drugi Maciej Strządała. W kategorii F mężczyzn (18-30 lat) na pierwszym miejscu uplasował się Michał Matlęga, drugi był Piotr Matuszny, a trzeci Bar- tłomiej Serafinowski. W kategorii G mężczyzn (31-40 lat) pierwszy był Wojciech Lichota, drugie miejsce zajął Tomasz Dybczyński, trzecią lokatę zajął Sławomir Jarząbek. W kategorii H mężczyzn (41-50 lat) pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Grudzień, na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Krużołek, a trzeci był Tomasz Lipiński. W kategorii I mężczyzn (51+) jedynym zawodnikiem był Piotr Serafinowski.
SOSiR składa serdeczne podziękowania instytucjom i osobom, które pomogły w zorganizowaniu imprezy, a w szczególności: Bankowi Spółdzielczemu w Skoczowie za wsparcie finansowe, Radnym Rady Miejskiej Skoczowa za ufundowanie pysznej grochówki, uczniom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształącących w Skoczowie wraz z opiekunką Joanną Stec, Zdzisławowi Kołodziejczykowi za pełnienie roli konferansjera oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego sportowego wydarzenia.
Tekst i zdjęcie: SOSiR
44. BARBÓRKA ZA NAMI
Na Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2018 składało się 6 rund, w których zawodnicy ścigali się po asfaltowych odcinkach specjalnych. Rajd Cieszyńskiej Barbórki był ostatnią rundą, a trasę jednego odcinków specjalnych tegorocznego 44. Rajdu Cieszyńskiej Barbórki poprowadzono drogami Kiczyc i Pierśćca. Zmienne warunki pogodowe sprawiły załogom spore trudności, a kibice obserwowali przetasowania w klasyfikacji generalnej.
Na odcinku Kiczyce-Pierściec świetną, drugą lokatę zajęła załoga Janusz Stebel i Michał Baron. Janusz Stebel pochodzi z Kiczyc, więc znajomość lokalnych dróg była atutem, którego z pewnościom zazdrościły inne załogi. Z kolei finał i dekoracja zawodników odbyły się 24 listopada w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Puchary za odcinek specjalny Kiczyce-Pierściec wręczał zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki. Nad tegorocznym Rajdem Cieszyńskiej Barbórki patronat honorowy objął burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
Tekst: BPI
KLUB BESKID SKOCZÓW ŚWIĘTUJE 95-LECIE!
Klub Piłkarski Beskid Skoczów świętuje 95-lecie istnienia. Z tej okazji 23 listopada odbyła się uroczysta gala.
Był to czas podsumowań i wzruszeń, a także przyznania wyróżnień zasłużonym osobom. Przedstawiono także cele i wyzwania, jakie stoją przed klubem w nadchodzącej przyszłości. Z pewnością w dalszym rozwoju klubu pomoże pierwsze, niezachwiane miejsce w tabeli – czego życzymy z całego serca!
Tekst: BPI
DRUGIE ŻYCIE PO PIĘĆDZIESIĄTCE... ROZMOWA Z EUGENIĄ SZAFARCZYK
Dzień dobry, Pani Eugenio! Pewnie wielu ludzi kojarzy Panią przede wszystkim z bieganiem, ale wiadomo, że jest to tylko jedna ze sfer Pani życia. Proszę opowiedzieć nam coś o sobie.
Mieszkam od 30 lat w Ochabach Małych, jednak pochodzę z miejscowości Jarząbkowice, nieopodal Bąkowa. Przez większość życia zajmowałam się domem i wychowywaniem dzieci oraz pomagałam w prowadzeniu niewielkiej działalności gospodarczej. Najbardziej lubię spędzać czas na świeżym powietrzu – pracując, a także spełniając się w swojej pasji, która mi to umożliwia. Należę też do chóru, który funkcjonuje w Ochabach, gdzie spełniam się muzycznie, ponieważ lubię śpiewać.
Kiedy rozpoczęła się Pani przygoda z bieganiem? Skąd wzięła się ta pasja?
Sama miłość do lekkoatletyki zakorzeniła się już w czasach szkoły podstawowej, kiedy to reprezentowałam szkołę na licznych zawodach, zarówno w biegach, jak i konkurencji skoku w dal. Po jej ukończeniu miałam możliwość pójścia do szkoły o profilu sportowym w Chorzowie, jednak ze względu na to, że w rodzinnym domu mieliśmy duże gospodarstwo, a do pracy liczyła się każda para rąk, rodzice się nie zgodzili. Byłam więc zmuszona pójść do szkoły średniej bliżej miejsca zamieszkania, aby móc codziennie pomagać w domu. Później przyszedł czas na wychowywanie dzieci i tak minęło 30 lat… Wróciłam do aktywności po 30 latach przerwy, gdy córka Kinga zapisała mnie na I Jastrzębski Bieg Kobiet, w którym bez specjalnych przygotowań zajęłam 4 miejsce w kategorii K50. Pokonały mnie zawodniczki, które w tym czasie regularnie trenowały, były w klubach sportowych – a ja po prostu za namową dzieci wyrwałam się z domu. Od tego dnia – dzięki tylu emocjom – pasja ożyła na nowo.
Co daje Pani bieganie?
Przede wszystkim masę emocji. Na spokojnych wybieganiach można się wyciszyć i mieć czas tylko dla siebie i na swoje przemyślenia. Dodatkowo mogę dzielić swoją pasję z dziećmi, co pozwala nam jeszcze bardziej zżyć się ze sobą.
Wiadomo, że pasja pochłania wiele czasu, a treningi sportowca są szczególnie zajmujące i wymagają wiele czasu i samodyscypliny. Jak wyglądają Pani treningi? Czy w związku z bieganiem musiała Pani z czegoś zrezygnować?
Myślę, że wszystkich szczegółów mojego treningu nie mogę zdradzić... Treningi mam różne i są dopasowane do okresu, w jakim jestem w czasie przygotowań pod dane zawody. Bieganie to nie tylko monotonia, jak niektórym może się wydawać! Jest szereg różnych jednostek treningowych, takich jak: wybiegania, tempa, biegi ciągłe, siła biegowa i wiele innych. Najważniejsze to mieć plan i go realizować. Nieraz trening wykonuję wieczorem z czołówką na głowie, kiedy pada czy jest mróz. Nie przypominam sobie, żebym musiała z czegoś zrezygnować przez bieganie, a wręcz przeciwnie! Sport i bieganie uczy lepszego gospodarowania czasem.
Trenuje Pani sama, czy z trenerem?
Moim trenerem jest mój syn Marcin – to pod jego skrzydłami cały czas się rozwijam i z roku na rok jestem lepsza, mimo że przybywa mi lat. Trenuję zarówno sama, jak i z córką Kingą i synem. Nie zawsze jest nam dane trenować wspólnie, ale kiedy tylko jest taka możliwość, staramy się to robić.
Gdzie najczęściej Pani trenuje? Na zewnątrz, czy na siłowni?
Można mnie spotkać przede wszystkim na ścieżkach w Ochabach i okolicznych miejscowościach. Preferuję trening na świeżym powietrzu, jak wspomniałam wcześniej, siłownia nie jest dla mnie.
Z czego jest Pani najbardziej dumna?
Z moich kochanym dzieci. Są zaradne w życiu, idą dobrą drogą i wierzę, że zawsze będą dobrymi ludźmi.
Jakie są Pani – jako biegacza – plany i marzenia?
Udział w Mistrzostwach Świata w Toruniu, które odbędą się w marcu 2019. Zapewniłam sobie w nich udział tegorocznym zwycięstwem w Mistrzostwach Polski na dystansie 10 km w Krynicy-Zdroju w kat. K50. Moim marzeniem jest stanąć na podium tej imprezy – wiem, że będzie ciężko i dużo pracy przed mną, ale już od połowy listopada zaczęłam przygotowania.
Czego można Pani życzyć?
Przede wszystkim zdrowia oraz czerpania dalszej radości z mojej pasji i tego, co robię. Wierzę, że dzięki temu jakiekolwiek sukcesy będą możliwe do osiągnięcia!
Zatem życzymy Pani wszystkiego najlepszego i bardzo dziękujemy za rozmowę!
Ja również dziękuję!
Tekst: BPI
NOWY PROBOSZCZ SKOCZOWSKIEJ PARAFII!
18 listopada odbyła się instalacja ks. Alfreda Borskiego na proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Wprowadzenia dokonał ks. bp Adrian Korczago w asyście ks. Marka Londzina i ks. Piotra Wowrego. Władze gminy reprezentowali burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio.
Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił nowy proboszcz, a mowę spowiednią – ks. bp Waldemar Pytel. Oprawę artystyczną zapewniły z kolei Chór Gloria i zespół Dla Niego, funkcjonujące w skoczowskiej parafii.
Tekst: BPI