Informator Samorządowy „Wieści Skoczowskie”, nr 11, Listopad 2018
Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Skoczów, Szanowni Wyborcy, serdecznie dziękuję za zaufanie, poparcie i Państwa głosy w tegorocznych wyborach samorządowych. Jest to dla mnie wyraz akceptacji dotychczasowego kierunku rozwoju naszej Gminy, ale także wielkiej wagi kredyt zaufania, któremu należy sprostać konsekwentnie realizując program wyborczy. Zapewniam przy tym, że dołożę wszelkich starań, aby rozwój Gminy Skoczów był dynamiczny, zrównoważony oraz ukierunkowany na najistotniejsze potrzeby miasta i sołectw. Razem nadal rozwijajmy naszą Gminę!
MIROSŁAW SITKO, Burmistrz Skoczowa
POD SKRZYDŁAMI ORŁA BIAŁEGO
13 października ogromny powód do satysfakcji i dumy miała społeczność Kiczyc. W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiczycach odbyła się uroczystość nadania sztandaru, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz wielu zaproszonych gości.
Uroczystość rozpoczęły występy artystyczne uczniów kiczyckiej podstawówki, ukazujące, jak istotną rolę odgrywa od wieków Orzeł Biały w naszym kraju. Dumne ze swojego patrona dzieci, wraz z opiekunami, przygotowały program tak, aby zaprezentować różnorodne formy oraz pokazać, że Orzeł Biały jest ponadczasowym symbolem państwa oznaczającym siłę, niezależność i męstwo. Po części artystycznej nastąpiło poświęcenie sztandaru oraz uroczyste przekazanie go szkole, którego dokonali burmistrz Skoczowa z sołtysem Kiczyc, zaś dyrektor szkoły otrzymany sztandar przekazała w ręce pocztu sztandarowego, który z dumą zaprezentował go wszystkim zebranym. Następnie przedstawiciele uczniów różnych klas złożyli ślubowanie.
W dalszej części uroczystości głos zabrali goście i sympatycy szkoły, a na końcu dyrektor placówki, która podkreśliła, że otrzymany sztandar – cenny dar Rady Sołeckiej i sołtysa Kiczyc Franciszka Pompra – będzie dla szkoły jak flaga dla kraju, czyli symbolem więzi łączącej społeczność szkolną. Będzie też motywował do działania i nada szkole odpowiedniej rangi, a wydarzeniom doniosłości i powagi. Goścmi uroczystości byli m.in.: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, jego zastępca Andrzej Bubnicki, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Papkala, przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Maria Sobik, sekretarz gminy Beata Macura, proboszcz Parafii św. Ap. Piotra i Pawła ks. Witold Grzomba, wikariusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Marcin Ratka-Matejko, przedstawicielka Kuratorium Oświaty Agata Franek, zastępca dyrektora MZO w Skoczowie Łukasz Stępień, fundatorzy sztandaru, czyli sołtys Kiczyc Franciszek Pomper i przedstawiciele Rady Sołeckiej, członkinie KGW w Kiczycach, prezes oraz naczelnik OSP w Kiczycach, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych, emerytowani dyrektorzy kiczyckiej szkoły, a także przedstawiciele Rady Rodziców.
Tekst: JRK
KOLEJNA PROMESA DLA GMINY
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego odebrali 17 października z rąk wicewojewodów Jana Chrząszcza oraz Piotra Kołodziejczyka kolejne promesy. Gminę Skoczów reprezentowała sekretarz Beata Macura, a gwarancje finansowe zostały przekazane dziewiętnastu gminom i trzem powiatom z subregionu północnego oraz południowego województwa śląskiego.
To już kolejne w tym roku środki przeznaczone z budżetu państwa na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.
– Możemy państwu przekazać kolejną, bardzo dużą transzę środków finansowych, które mają pomóc w realizacji inwestycji i napraw dróg, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe. Razem z tą transzą są to dziesiątki milionów, które trafiają do samorządów – mówił podczas spotkania wicewojewoda Jan Chrząszcz.
W ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przewiduje się dofinansowanie w 2018 r. zadania „Odbudowa ul. Nad Młynką w Ochabach Wielkich w km od 1+113 do 1+213”. Wysokość dotacji wynosić będzie 80 tysięcy złotych, nie więcej jednak niż 80% wartości zadania po udzieleniu zamówienia publicznego. Łącznie w 2018 roku Rząd RP przekazał środki w wysokości 88 623 750 zł na 209 zadań dotyczących usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz 2 173 zł na 8 zadań związanych z osuwiskami. Jest to największa w ciągu ostatnich kilku lat kwota przeznaczona na ten cel.
Tekst: Śląski Urząd Wojewódzki/BPI
PRACOWNICY URZĘDU UHONOROWANI W KATOWICACH
Wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk 22 października był gospodarzem ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych, która odbyła się w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Uhonorowanych zostało kilkadziesiąt osób z województwa śląskiego zasłużonych w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym w pracy zawodowej czy na rzecz rozwoju nauki i kultury, a odznaczenia i medale zostały nadane przez prezydenta RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas wydarzenia odbyła się dekoracja złotymi, srebrnymi i brązowymi Krzyżami Zasługi, przyznanymi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, rozwoju nauki, kultury polskiej, turystki krajoznawczej, a także w uznaniu dla trudu wychowania dzieci w rodzinie opartej na wspólnych wartościach moralnych oraz działalności społecznej i duszpasterskiej. Złotymi i srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę, stanowiącymi nagrodę za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa, uhonorowani zostali także pracownicy m.in. Urzędu Miejskiego w Skoczowie. Wręczono też medale „Pro Patria”, „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Tekst: Śląski Urząd Wojewódzki/BPI
INWESTYCJE NA SKOCZOWSKICH DROGACH
Urząd Miejski w Skoczowie realizuje inwestycje dotyczące wymiany nawierzchni drogowej w rejonie osiedla Górny Bór oraz oświetlenia na terenie całego Skoczowa. Prace stale posuwają się do przodu, o czym na bieżąco staramy się informować w kolejnych numerach „Wieści Skoczowskich”. Efekty prac już są widoczne!
– Na ul. Morcinka, części ul. Górny Bór oraz na rondzie u zbiegu ul. Górny Bór, Mickiewicza i Targowej można cieszyć się nową, gładką nawierzchnią asfaltową, natomiast prace trwają obecnie na skrzyżowaniu ul. Górny Bór, Ciężarowej i Gołęszyców. Z pewnością efekt będzie cieszył Państwa i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość, ponieważ wykonawca – w związku z wymianą oświetlenia – musi niekiedy wyłączyć cały odcinek sieci elektrycznej, co jest spowodowane wymianą okablowania i konieczności ponownego odbioru instalacji przez dystrybutora energii. W niektórych miejscach może się też pojawić niedostateczna moc świecenia nowych lamp. Ten problem zostanie zażegnany po skoordynowaniu sterowników lamp. Prace przebiegają zgodnie z założeniami i jest to standardowy etap przejściowy konfiguracji oświetlenia ledowego na przerabianej do tego celu sieci – informuje Krzysztof Brudny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Skoczowie.
Tekst: BPI
WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: W SKOCZOWIE BEZ DRUGIEJ TURY
Podczas wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października, wybraliśmy burmistrza oraz skład Rady Miejskiej Skoczowa na lata . Według danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w gminie Skoczów w poszczególnych okręgach wyniosła: okręg 1: 50,74%, okręg 2: 50,48%, okręg 3: 51,54% oraz okręg 4: 52,15%.
O stanowisko burmistrza Skoczowa ubiegało się trzech kandydatów, którzy uzyskali odpowiednio: Maciej Bieniek – 3122 głosy (29,68%), Stefan Jan Chrapek – 1654 głosy (15,72%) oraz pełniący tę funkcję od 2014 r. Mirosław Sitko, który otrzymał 5743 głosy (54,60% poparcia). Z kolei mandaty radnych rozdzielono pomiędzy poszczególne komitety wyborcze następująco: KW Prawo i Sprawiedliwość – 9 mandatów (37,46%), KWW Bezpartyjni Dla Gminy Skoczów – 7 mandatów (24,63%), KWW Porozumienie Dla Samorządów – 5 mandatów (27,59%), KWW Stefana Chrapka – 0 mandatów (10,32%).
Znane są też wyniki wyborów do Rady Powiatu Cieszyńskiego. W gminie Skoczów najwyższy wynik wyborczy do Rady Powiatu zdobyła lista Prawa i Sprawiedliwości, której kandydaci – na czele z sekretarz gminy Beatą Macurą – zdobyli 3898 głosów. Drugi w kolejności ilości zdobytych głosów był Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie dla Samorządów z 3352 głosami. Komitet Wyborczy Wyborców Akcja Samorządowa AS zdobył 1064 głosy, Komitet Wyborczy Wyborców Ruch dla Ziemi Cieszyńskiej 1035 głosów, a Komitet Wyborczy Wyborców Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego uzyskał 819 głosów.
Skład nowej Rady Miejskiej Skoczowa kształtuje się następująco:
Okręg 1:
- Sobik Maria Halina (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 136 głosów,
- Duda-Michalak Joanna Maria (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 197 głosów,
- Brodniewicz Maria Danuta (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 297 głosów,
- Idasiak Irena Maria (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 164 głosy,
- Pszczółka Tomasz Grzegorz (KWW Prozumienie dla Samorządów) – 657 głosów,
- Żagan Marek Roman (KWW Prozumienie dla Samorządów) – 219 głosów.
Okręg 2:
- Baranowski Zdzisław Zygmunt (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 236 głosów,
- Rohnka Mateusz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 234 głosy,
- Dedio Rajmund Marian (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 504 głosy,
- Papkala Teresa Maria (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 351 głosów,
- Michalak Tomasz Rafał (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 163 głosy.
Okręg 3:
- Szyndler Monika (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 531 głosów,
- Pomper Franciszek Błażej (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 172 głosy,
- Bocek Lucyna Maria (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 151 głosów,
- Bieniek Maciej (KWW Prozumienie dla Samorządów) – 427 głosów,
- Krużołek Jacek Arkadiusz (KWW Prozumienie dla Samorządów) – 194 głosy.
Okręg 4:
- Ludka Rafał Marek (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 281 głosów,
- Szwarc Mirosław Marek (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 179 głosów,
- Drózd Ryszard Paweł (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 179 głosów,
- Romańska Halina (KWW Bezpartyjni dla gminy Skoczów) – 230 głosów,
- Malik Jerzy (KWW Prozumienie dla Samorządów) – 268 głosów.
Wszystkim, którzy zostali wybrani, zarówno burmistrzowi, jak i radnym Rady Miejskiej Skoczowa, składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia oraz zapału do pracy w służbie mieszkańcom i na rzecz naszej gminy!
Tekst: BPI
PODZIĘKOWANIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Szanowni Przedsiębiorcy, na terenie naszej gminy już ponad 50 różnych podmiotów zgłosiło chęć udziału w programie pomocy seniorom i honoruje Ogólnopolską Kartę Seniora w swoich firmach. Program wspierania seniorów to jeden z nielicznych programów, dzięki któremu zyskują obie strony – przedsiębiorcy dostrzegają wzrost liczby klientów, a klienci cieszą się, kiedy zauważają, że w ich portfelu zostaje kilka groszy więcej niż wcześniej.
Karta seniora cieszy się nieustającym powodzeniem wśród seniorów. Dziennie wydawanych jest około 20 nowych kart, a do tej pory w Skoczowie wydano ich już około 700! Dzięki Państwa uprzejmości ich posiadacze mogą korzystać z wielu zniżek. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji liczba zadowolonych klientów wzrośnie w tak szybkim tempie, jak szybko rozchodzą się karty seniora wśród mieszkańców naszej gminy.
Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, którzy pamiętają o najstarszych mieszkańcach naszej gminy i honorują Ogólnopolską Kartę Seniora.
Mirosław Sitko, Burmistrz Skoczowa
W listopadzie producenci rolni, w których gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, będą mogli składać wnioski o pomoc. Szczegóły na temat pomocy i warunki ubiegania się o nią, będą zamieszczone na stronie www.arimr.gov.pl. Prosimy zainteresowanych o monitorowanie programu pomocowego.
100 DRZEWEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
20 października przed szkółką leśną na Dolnym Borze zebrała się spora grupa strażaków ochotników. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości OSP Skoczów zorganizowała akcję sadzenia drzewek.
Leśnik gminny Ryszard Domian przygotował iglaki do nasadzeń oraz wybrał miejsce. Upalne lato dla części drzewek posadzonych wiosną okazało się zbyt gorące – dzięki pomocy strażaków uschnięte rośliny zostały zastąpione młodymi świerkami i sosnami. Przeprowadził też krótkie szkolenie, w którym przekazał najważniejsze i bardzo przydatne informacje związane z sadzeniem.
– W przypadku sosen ważne jest, by korzenie nie były podgięte, co może być przyczyną uschnięcia drzewa nawet po czterech czy pięciu latach. Przy sadzeniu np. świerków należy także pamiętać, by nie wsadzać drzewek zbyt głęboko. Warto mieszać różne gatunki drzew, gdyż lasy mieszane są najzdrowsze – mówił Ryszard Domian.
Sektor wyznaczony do prac leśnych szybko się zazielenił. Po zakończonej pracy wszyscy zebrali się wokół ogniska z kiełbaskami na patykach oraz herbatą przygotowaną przez organizatorów. W lesie pracowali strażacy z jednostek OSP w Skoczowie, Pierśćcu, Wiślicy, Międzyświeciu i Ochabach, a także burmistrz Mirosław Sitko. Ochotnicy jak zwykle udowodnili, że na ich pomoc zawsze można liczyć.
Tekst: BPI
CO NOWEGO W RADZIE OSIEDLA „ZA WISŁĄ”?
18 lipca wybrano nowy zarząd Rady Osiedla. Jego członkami zostali: Janusz Bardzik, Anna Lazar, Teresa Papkala, Otylia Pleciak i Wanda Zamojska, a na przewodniczącą ponownie wybrano Danutę Gabzdyl. Od tego czasu odbyło się wiele ciekawych imprez i inicjatyw.
W ostatnim tygodniu sierpnia po raz trzeci zorganizowano zajęcia wakacyjne dla dzieci. W tym roku skupiono się na edukacji prozdrowotnej. Najmłodsi uczyli się rozpoznawać warzywa i poznawać ich smak, pomogli też w przygotowaniu zupy jarzynowej. Na koniec dzieci wykonały rysunki roślin jadalnych. W kolejnym dniu odbyła się piesza wycieczka do sadu. Spacer był niezwykle atrakcyjny za sprawą niecierpka i możliwości zabawy jego nasionami. Na miejscu uczestnicy poznali sposób uprawy jabłoni, pozbierali również owoce, które później wykorzystano do upieczenia ciasta.
Rada Osiedla zorganizowała też wyjazdy do zoo w Ostrawie oraz do DinoParku. Były one niewątpliwie największą atrakcją organizowanych zajęć! Z kolei czwartkowe zawody gry w kręgle dostarczyły dzieciom wiele emocji i sportowej rywalizacji. Zwieńczeniem wakacyjnych zajęć były natomiast rozmaite konkursy z nagrodami.
Na początku września odbyło się ogólne zebranie mieszkańców. Podsumowano na nim najważniejsze działania Rady w minionym roku i przedstawiono plany na rok 2018/2019. Nie zabrakło też zorganizowanego przez Radę Pikniku Rodzinnego w Bielowicku, który odbył się 27 września. Obecnie Rada planuje organizację takich imprez, jak Dzień Seniora czy Mikołajki dla dzieci, będących już osiedlową tradycją.
Tekst: Teresa Papkala
JAK GROMADZIĆ POPIÓŁ?
W związku z rozpoczynającym się okresem grzewczym informujemy, że w zakresie gromadzenia popiołu mają Państwo do wyboru:
- gromadzenie popiołu w workach, które bezpłatnie dostarczy firma odbierająca odpady komunalne – dotyczy osób, które zadeklarowały segregację odpadów.
- gromadzenie popiołu w dotychczasowych pojemnikach na odpady zmieszane – dotyczy tylko osób, które nie zadeklarowały segregacji odpadów.
Jednocześnie apelujemy, by w pojemnikach przydomowych nie gromadzić gorącego, palącego się popiołu, który m.in. powoduje pękanie worków oraz uszkadza pojemniki.
Przypominamy też, że zbieranie odpadów w sposób selektywny stanowi podstawowy element systemu Zdjęcia z archiwum Rady Osiedla „Za Wisłą” gospodarki odpadami i ma wpływ na wysokość poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych, które gmina musi osiągnąć. Przypominamy również, żeby wszystkie osoby gromadziły popiół w workach przy selektywnej zbiórce odpadów komunalnych. Popiół zebrany w pojemnikach w sposób nieselektywny podwyższa tylko masę odpadów zmieszanych, których powinno być coraz mniej. W przypadku nie dostosowania się do zasad zagospodarowania odpadami komunalnymi zostanie naliczona opłata tak jak za odpady niesegregowane.
Tekst: WGKiŚ
W WILAMOWICACH POWSTANIE WIATA
Udało się pozyskać środki na wiatę dla mieszkańców Wilamowic. 25 października została podpisana umowa w ramach projektu unijnego „Hrádek-Skoczów. Współpraca ponad granicami”, dzięki czemu zostanie wybudowana wiata rekreacyjna usytuowana w pobliżu miejscowej remizy strażackiej. Pozwoli to na organizację wielu wydarzeń plenerowych.
Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na przyszły rok, a obecnie trwa postępowanie przetargowe.
Projekt został złożony w marcu 2018 r. do piątego konkursu ogłoszonego przez Euroregion Śląsk Cieszyński-Tĕšínské Slezsko w ramach Funduszu Mikroprojektów, jego Partnerem Wiodącym jest gmina Skoczów, a celem zwiększenie intensywności współpracy społeczności w regionie przygranicznym poprzez organizację imprez spor- towo-rekreacyjnych. W ramach projektu w Wilamowicach odbędzie się piknik dla dzieci połączony z otwarciem wiaty oraz turnieje: piłki siatkowej i bowlingowy, natomiast w Hrádku zorganizowane zostaną: gry towarzyskie, marsz z latarniami dla rodzin z dziećmi oraz Dzień Ziemi. Istotną częścią projektu są inwestycje w poprawę bazy rekreacyjnej w obu gminach – w Wilamowicach powstanie wspomniana wiata, a w Hrádku zaplanowano wyposażenie wiaty już istniejącej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Tĕšínské Slezsko i budżetu państwa.
Tekst: BPI
SKOCZOWSKI DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
16 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji na skoczowskim rynku można było zobaczyć wnętrze karetki oraz ratowników w akcji. Krótko przed południem skoczowski rynek wypełnił się dziećmi, które mogły podziwiać z bliska wyposażenie karetek oraz podglądać profesjonalnie przeprowadzone pokazy ratownictwa medycznego.
Udzielać komuś pomocy w niebezpieczeństwie lub w trudnej sytuacji – to definicja słowa „ratować”. Właśnie tak na co dzień wygląda praca ratowników medycznych. Nie zważając na przeciwności, na pogodę czy porę dnia – ich zadaniem jest niesienie pomocy. Często walka jest nierówna, często też trwa zbyt długo. Największym wrogiem jest czas…
Ratownicy medyczni Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili dla skoczowskiej młodzieży szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz instruowali jak wezwać pomoc. Gospodarzami imprezy byli burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko oraz dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego Jan Kawulok. Przykładowe akcje ratowników na płycie skoczowskiego rynku śledzili również poseł na Sejm i sekretarz stanu Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta cieszyński Janusz Król, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek, wicestarosta Maria Cieślar, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Beata Macura oraz wielu zaproszonych gości.
Tekst: BPI
PROGRAM POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ FEAD 2018
Rusza kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa , współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie FEAD 2018. Zachęcamy wszystkie osoby, które kwalifikują się do uzyskania pomocy żywnościowej, zgodnie z kryterium dochodowym, które od dnia 1.10.2018 r. wynosi dla Programu POPŻ: 1402,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1056,00 zł dla osoby w rodzinie, do kontaktu z pracownikami socjalnymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie (zgodnie z rejonizacją) w celu uzyskania skierowania do otrzymania żywności.
Tekst: OPS
UWAGA! Tylko OPS wydaje skierowania do uzyskania pomocy żywnościowej!
DUMNA SP3 JAKO JEDYNA W POWIECIE REALIZUJE PROJEKT „NIEPODLEGŁA”!
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również setnej rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie rozpoczęliśmy już we wrześniu. Wówczas to odbył się rajd nordic walking „W hołdzie Niepodległej” do Górek Wielkich, gdzie zwiedziliśmy stanicę Aleksandra Kamińskiego, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej i dwór Kossaków.
W wyniku konkursu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie została wytypowana do realizacji projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość’, którego częścią jest program rządowy „Niepodległa” na lata . Byliśmy jedną z 257 szkół i placówek oświatowych w Polsce na 2500 składających wnioski konkursowe, których projekty zostały zatwierdzone do realizacji ze znacznym wsparciem finansowym. W powiecie cieszyńskim tylko SP3 w Skoczowie wygrała realizację projektu „Niepodległa”!
Autorkami projektu są nauczycielki Natalia Gabryś-Klus (nauczycielka historii) i Izabela Steciuk (polonistka). W realizacji „Niepodległej” możemy liczyć na wsparcie dyrektor Małgorzaty Jasionowicz i innych nauczycieli. Program zakłada popularyzację wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i osiągnięciach II Rzeczypospolitej wśród uczniów, wzbudzenie w uczniach szacunku dla Ojczyzny, poznanie biografii osób zasłużonych dla Polski oraz zachęcenie do kreatywnych działań. Projekt „Niepodległa”, realizowany w naszej szkole, został objęty patronatem przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
W ramach projektu organizujemy wycieczki, liczne konkursy (literacki, recytatorski, historyczny, plastyczny), uczestniczymy w prelekcjach, odwiedzamy muzea. Będziemy się też bawić na dyskotece w strojach z 20-lecia międzywojennego. Nawiązujemy współpracę z bibliotekami i muzeami, włączamy się w uroczystości patriotyczne na Śląsku Cieszyńskim, organizujemy dla uczniów dwudniową wycieczkę edukacyjną na Śląsk „Szlakiem bohaterów tamtych dni – walki o przyłączenie Śląska do Polski”, jak również jednodniowe wyjazdy. Uczniowie zbierają także pamiątki związane z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości – to projekt uczniowski „Pamięć o Niepodległej”. Wszystkie działania naszej społeczności zostaną podsumowane podczas uroczystej gali „Niepodległej” 23 listopada w auli szkolnej. Wówczas rozstrzygniemy konkursy i zaprezentujemy wystawę pamiątek zebranych przez uczniów, prace plastyczne, wystawę przedwojennych pocztówek i wystawę książek pisarzy z 20-lecia międzywojennego. W murach naszej szkoły zagości również piękna wystawa „Nasza Niepodległa”.
„Niepodległa” świętuje 100. rocznicę powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego
100 lat temu, 19 października 1918 roku, powołano Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Jako mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego możemy być dumni z tego, że to właśnie na naszej ziemi radość z niepodległości rozbrzmiewała wcześniej niż na pozostałych terenach. Dlatego postanowiliśmy, że jako szkoła realizująca projekt „Niepodległa” włączymy się w różnorodne formy świętowania powrotu Śląska Cieszyńskiego do „Ziemi Obiecanej”, zwiększając tym samym świadomość historyczną uczniów i ich lokalny patriotyzm. 12 października byliśmy na uroczystym otwarciu wystawy fotografii wielkoformatowych „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a nasi uczniowie byli jedynymi młodymi uczestnikami tego wydarzenia, co zauważył nawet burmistrz Cieszyna, z którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Tego samego dnia byliśmy świadkami odsłonięcia tablicy upamiętniającej Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie oraz Związek Spółek Rolniczych. Nie zabrakło nas również na konferencji „Polskie organizacje społeczne na Śląsku Cieszyńskim a niepodległość”. Tu również nasi uczniowie należeli do najmłodszych słuchaczy, wzbudzając jednocześnie zainteresowanie pięknymi mundurkami i strojami galowymi. Uczniowie godnie reprezentowali naszą gminę w stolicy powiatu cieszyńskiego.
Nasi uczniowie z przejęciem włączyli się też w kolejne ciekawe wydarzenia w ramach obchodów 100. rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. 18 października byliśmy na prezentacji albumu „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości”. Uczestnicy otrzymali unikatowe albumy z autografami Barbary Michejdy-Pinno, córki Władysława Michejdy. Z kolei 19 października nasza delegacja z pocztem sztandarowym oddała hołd zasłużonym dla walk o wolność Śląska Cieszyńskiego na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Tego samego dnia wieczorem nasi uczniowie – aktorzy z kółka teatralnego – udali się do cieszyńskiego teatru na niezwykły koncert galowy, podczas którego został również zaprezentowany film „Pierwsi Niepodlegli”. Na widowni zasiedli m.in. burmistrz Cieszyna, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, posłowie, senatorowie, radni i wielu znamienitych gości. Uczniowie tym bardziej czuli się zaszczyceni, że mogą być świadkami tego niezwykłego wydarzenia. Sam koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego był niepowtarzalny! Ukazano drogę Polaków do niepodległości w formie taneczno-muzycznego widowiska, które wzruszało, zachwycało i wzbudzało wielkie emocje. Na widowni nie milkły brawa po każdej pieśni, tańcu, czy popisie baletowym. A na końcu publiczność nagrodziła wykonawców wielominutowymi owacjami. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że takiego występu jeszcze nigdy nie widzieli… Byli zachwyceni, tak samo jak ich nauczycielki, koordynatorki projektu „Niepodległa”.
„Sztandary Niepodległości” nad Cieszynem
100 lat temu, 19 października 1918 roku, powołano w Cieszynie Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, będącą reprezentacją ludności polskiej i rządem tymczasowym w latach . 27 października 1918 roku na Rynku w Cieszynie odbył się wiec ludności polskiej opowiadającej się za przynależnością do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Podobno na wiecu zgromadził się 40-tysięczny tłum. W sobotę, 20 października 2018 roku, na cieszyńskim Rynku ponownie zgromadzili się mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego na wiecu historycznym. Wśród gości byli: burmistrz Cieszyna, burmistrz Skoczowa, senatorowie i posłowie. Wszystkie wydarzenia sygnowane piękną nazwą „Sztandary Niepodległości w Cieszynie” zostały objęte patronatem prezydenta RP. Na Rynku nie zabrakło też reprezentacji naszej szkoły wraz z koordynatorkami projektu „Niepodległa”. Wprawdzie tak jak przed stu laty pogoda była niesprzyjająca, ale za to panowała gorąca patriotyczna atmosfera. Zobaczyliśmy widowisko w wykonaniu zespołu wojskowego i koncert pieśni skomponowanych specjalnie na tę okazję o dążeniu do wolności na Śląsku Cieszyńskim. Podczas wiecu wszyscy uczestnicy otrzymali plakietki i pamiątkowe zdjęcie z certyfikatem. Wcześniej nasza delegacja uczestniczyła w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego w Cieszynie w 1938 roku i upamiętniającej miejsce, w którym obradowała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Odsłonięcia tablicy dokonała Barbara Michejda-Pinno. Do Cieszyna przyjechali również nasi uczniowie z całymi rodzinami, żeby włączyć się w ten niepowtarzalny happening historyczny. Z kolei w niedzielę, 21 października, na cieszyńskim Rynku odbył się piknik artystyczny, podczas którego występowały zespoły artystyczne z naszego regionu. Wieczorem wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. W tym dniu również nie zabrakło naszych uczniów z rodzinami. W ten sposób zwiększamy świadomość historyczną naszych uczniów oraz dumę z przynależności do narodu i regionu, w którym żyjemy.
Oczywiście pamiętamy o tym, że jesteśmy skoczowianami i dlatego 24 października klasa 6a została zaproszona do Biblioteki Publicznej w Skoczowie na prelekcję Wojciecha Grzebielca „Skoczowianie dla niepodległości”, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jak trudna była droga do polskości, także w naszym mieście…
Wszystkie dotychczasowe działania zostały przeprowadzone w zakresie przedsięwzięć z edukacji patriotycznej i obywatelskiej związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata .
Tekst: Izabela Steciuk, Nauczyciel języka polskiego w SP3
PODZIĘKOWALI NAUCZYCIELOM W TEATRZE ELEKTRYCZNYM
12 października w Teatrze Elektrycznym odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej gali nadano tytuły nauczyciela mianowanego, a także wręczono nagrody dla dyrektorów i nauczycieli, które przekazali burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko oraz przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Maria Sobik. Po raz pierwszy wręczone zostały również pamiątkowe listy gratulacyjne dla stypendystów naszej gminy. Trzydziestu najzdolniejszych uczniów otrzymało także edukacyjne gry planszowe o Skoczowie i Karwinie. Podczas przemówienia burmistrz Mirosław Sitko odczytał też list gratulacyjny Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, zaś całą Galę zwieńczyły występy Zespołu Regionalnego „Pogórzanie” pod kier. Janusza Zmełtego oraz uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogórzu. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania pieśni „Ojcowski Dom”.
Tekst: BPI
SKOCZOWSKI DZIEŃ NAUCZYCIELA
W październiku w skoczowskich placówkach oświatowych obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. W SP3 uroczystości odbyły się 11 października. Były kwiaty, życzenia i jak co roku – uroczysta akademia przygotowana przez Radę Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie podziękowali nauczycielom w swoim stylu – pełny fantazji. Scenariusz występu napisali uczniowie z klasy 8b, czyli członkowie kółka teatralnego wraz z nauczycielką Izabelą Steciuk. Pokazali młodszym kolegom szkołę, w której wszystko stanęło na głowie: uczniowie zamienili się we wzory do naśladowania, a nauczyciele zaczęli się zachowywać jak uczniowie. Uśmiechy na twarzach widzów wywołała scenka „Michałek” wg wiersza Jana Brzechwy w wykonaniu uczennicy klasy 4. Największą niespodzianką było pojawienie się na scenie wuefistów przebranych za Prota i Filipa z wiersza Brzechwy. Oprawę muzyczną akademii przygotował Sławomir Chmiel, a autorką dekoracji była Sylwia Kwas.
Z kolei w skoczowskiej „Ósemce” świętowano 12 października, tuż przed uroczystą galą, która miała miejsce w Teatrze Elektrycznym. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy, zaproszono także laureatów IX Skoczowskiego Dyktanda Ortograficznego „Diamentowa Ósemka”, aby uroczyście ich nagrodzić. Oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli Rady Rodziców, zaś burmistrz odczytał list gratulacyjny, jaki gmina Skoczów otrzymała od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i wraz z zastępcą złożyli gronu pedagogicznemu najlepsze życzenia. Wystąpili też uczniowie, prezentując wiersze, piosenki, tańce i pełną humoru scenkę teatralną. Nie zabrakło życzeń i kwiatów, a uczniowie obdarowali swoich pedagogów Medalami dla Super Nauczyciela.
Tekst: SP3/SP8/BPI
PRZEDSZKOLAKI W GÓRACH
13 października przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Pierśćcu z oddziałami zamiejscowymi w Kowalach, wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, wyruszyły na kolejną wyprawę górską. Naszym celem była tym razem Karkoszczonka.
Z Brennej Bukowej żółtym szlakiem przemierzaliśmy trasę, podziwiając piękno jesiennego górskiego krajobrazu. Poznaliśmy różne ciekawe historie i opowieści związane z terenem, który przemierzaliśmy oraz miejscem docelowym, jakim była Chata Wuja Toma. Po 45 minutach marszu i 2 postojach dotarliśmy do celu, skąd mogliśmy podziwiać widoki dalszych i bliższych pasm górskich, m.in. Skrzyczne z wieżą. W drodze powrotnej snuliśmy już plany na kolejną wędrówkę górską. Za wspólne wędrowanie wszystkie dzieci otrzymały Dyplom Zdobywcy Gór.
Tekst: Regina Waliczek, Dyrektor PP w Pierśćcu
SŁODKI URWIS, CZY TRUDNE DZIECKO?
10 października w Przedszkolu Publicznym w Harbutowicach odbyły się warsztaty dla rodziców i nauczycieli pod tytułem „Słodki urwis, czy naprawdę trudne dziecko?”. Oprócz otrzymania wiedzy teoretycznej, uczestnicy spotkania pracowali metodami praktycznymi, takimi jak word cafe, burza mózgów czy mapa skojarzeń.
Prowadząca warsztaty dyrektor PP w Harbutowicach Ewa Zimny omówiła pojęcie agresji i złości, tłumaczyła na czym polega różnica, a także czym może być spowodowana agresja u dzieci i jak jej zapobiegać. Została przedstawiona piramida potrzeb Maslova, aby ukazać, jak ważne są potrzeby w życiu każdego z nas.
– W relacji z dziećmi bardzo ważne jest, aby właściwie formułować swoje wypowiedzi – mówiła prowadząca, więc uczestnicy zostali zapoznani z 6 etapami skutecznego wydawania poleceń dzieciom, a także ze sposobami wymuszania stosowanymi przez dziecko, aby osiągnąć swój zamierzony cel, takimi jak: marudzenie, wybuch złości, groźby, bycie męczennikiem, podlizywanie się, aż po uderzenie lub zniszczenie przedmiotu.
– Warsztaty zostały bardzo dobrze przyjęte i ocenione pod względem panującej atmosfery, sposobu przekazania wiedzy, a także wykorzystania jej w życiu codziennym. Następne zostaną przeprowadzone w II półroczu, a tematyka będzie zgodna z oczekiwaniami rodziców i nauczycieli – informuje dyrektor przedszkola.
Na zakończenie warsztatów została rozdana ankieta ewaluacyjna w celu zbadania stopnia zadowolenia z warsztatów, a także zapotrzebowania na tematykę kolejnych zajęć.
– Bardzo się cieszę, że pani dyrektor Ewa Zimny jest jedną z aktywnych dyrektorek naszych placówek edukacyjnych realizujących dodatkowe inicjatywy m.in. ukierunkowane na pogłębianie naszej wiedzy jako rodziców. Taka wiedza, świadome wychowywanie i kształtowanie rozwoju naszych dzieci, są szczególnie ważne w wieku przedszkolnym, kiedy umysł dziecka, jak i więzi z rodzicem, bardzo intensywnie się kształtują - komentuje zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki.
Tekst: BPI
PIERWSZY RAJD „JEDYNKI”
6 października odbył się pierwszy rodzinny rajd górski organizowany przez skoczowską SP1. W rajdzie uczestniczyli nasi uczniowie wraz z rodzicami, a także innymi członkami rodzin. W sumie na starcie rajdu zjawiło się ponad 50 osób oraz dwa sympatyczne pieski, które skradły serca wszystkich dzieci. Trasa rajdu rozpoczynała się w Wiśle Łabajowie, skąd wyruszyliśmy na Stożek. Na szczycie Stożka, w schronisku, zostało zorganizowane ognisko oraz pieczenie kiełbasek, a po chwili wytchnienia i posileniu się wyruszyliśmy w drogę powrotną przez Kiczerę do Wisły Łabajowa. Trasa rajdu miała długość ok. 11 km. Wszyscy uczestnicy rajdu spisali się na medal i wróciliśmy cali i zdrowi. Mamy nadzieję, że następny rajd będzie się cieszył równie dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
Tekst: Patrycja Szczyrba
SP3 NA SZLAKU...
Mimo że pogoda dwukrotnie płatała nam figle i musieliśmy nasz rajd odwoływać, to jednak trzecie podejście okazało się udane. 8 października wybraliśmy się na kolejny Jesienny Rajd Górski, a tym razem naszym celem była Błatnia. Wędrowaliśmy w dwóch grupach – jedna szlakiem z Jaworza, druga z Brennej. Warto było tyle czekać na tę wyprawę – pogoda w tym terminie naprawdę dopisała! Z każdym ko- lejnym zdobytym metrem mieliśmy coraz lepsze humory. Jedni czerpali radość z samej wędrówki i rozmowy, drudzy cieszyli się poszukiwaniem darów jesieni, a jeszcze inni rozwijali swoje fotograficzne pasje. Dziękujemy organizatorce Iwonie Czakon-Kobus za stworzenie okazji do integracji naszej szkolnej społeczności.
Tekst: SP3
PONAD 14 TYSIĘCY NA ZABYTKOWE NAGROBKI
Jak co roku na skoczowskich cmentarzach odbyła się kwesta na rzecz zabytkowych skoczowskich nagrobków. Datki były zbierane 1 listopada na cmentarzach katolickich i ewangelickim, a łączna zebrana kwota wyniosła tym razem 14 802,80 zł (na cmentarzach katolickich 11 705 zł, zaś na ewangelickim 3 097, 80 zł) oraz 1 euro i 15 koron.
Koordynatorem akcji był skoczowski MCK „Integrator”, zaś wśród kwestujących znaleźli się między innymi: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko wraz z żoną, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio wraz z żoną, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, radni miejscy, sekretarz gminy Beata Macura, dyrektor MCK Julia Raszka, dyrektor Biblioteki Publicznej Marcin Wieczorek, dyrektor SOSiR-u Zbigniew Gil, dyrektor OPS-u Edyta Godziek, działacze społeczni i wiele innych osób, którym zależało na wsparciu akcji.
Tekst: BPI
SUPERBOHATEROWIE W BIBLIOTECE
Filia nr 1 Biblioteki Publicznej w Skoczowie kontynuuje cykl spotkań dla dzieci i młodzieży odbywających się w ramach projektu „Superbohaterowie w kulturze i sztuce”. 9 października pojawił się tam Dariusz Rekosz, autor 37 książek i animator kultury, który poprowadził warsztaty literackie. Autor uczył i bawił, często zaskakiwał uczestników ciekawymi pomysłami oraz niecodzienną puentą, a także inspirował uczestników do rozwijania własnej twórczości literackiej.
Z kolei 18 października odbyły się spotkania z Marcinem Pałaszem, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk, a także laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestniczyła w nich skoczowska młodzież, a nasz gość opowiedział m.in. o swojej pierwszej książce „Opowieści z Krainy Potworów”, napisanej w jednym egzemplarzu dla chrześniaka Krzysia, który nie lubił czytać. Książka okazała się tak ciekawa, że autor, zachęcony przez przyjaciela, wysłał ją do wydawnictwa, które niebawem zakupiło do niej prawa autorskie… Prelekcje, pełne zabawnych anegdot, były zaskoczeniem dla młodzieży, która nie spodziewała się, że spotkanie z „żywym” pisarzem może być tak ciekawe i wesołe! Zachęciły też do sięgnięcia po książki Marcina Pałasza, które są dostępne w naszej bibliotece.
Projekt „Superbohaterowie w literaturze i sztuce” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tekst i zdjęcia: BP w Skoczowie
PIERWSZY SKOCZOWSKI JARMARK KSIĄŻKI
11 października na Rynku w Skoczowie odbył się I Jarmark Książki. Była to nowa inicjatywa Biblioteki Publicznej w Skoczowie, zorganizowana w ramach trwającego właśnie międzynarodowego projektu „Współpraca i rozwój bibliotek w Karwinie i Skoczowie”, realizowanego przez Urząd Miejski i Bibliotekę Regionalną w Karwinie oraz skoczowską bibliotekę.
Na skoczowskim Rynku pojawiły się stoiska z książkami i grami planszowymi, a zaproszenie do udziału przyjęły między innymi Biblioteka Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie oraz cieszyńska Księgarnia BookBook (dawniej Piastowska). Nie zabrakło też stoisk Biblioteki Publicznej w Skoczowie i Biblioteki Regionalnej w Karwinie, gdzie można było otrzymać wiele materiałów promocyjnych i wydawnictw związanych z biorącymi udział w projekcie bibliotekami oraz ich miastami – czyli Skoczowem i Karwiną. Z kolei na płycie Rynku odbywały się animacje i zabawy dla dzieci, łącznie z niezwykle popularnym malowaniem twarzy, a na scenie wystąpiły zespoły muzyczne ze Skoczowa i Republiki Czeskiej.
– To kolejna już inicjatywa, którą nasza biblioteka zorganizowała po raz pierwszy, niejako testowo. Cieszymy się bardzo, że wszystko się udało, zwłaszcza że dopisała pogoda. Mamy nadzieję, że nasz Jarmark spodobał się wszystkim, którzy odwiedzili nas na Rynku. Na pewno chcemy kontynuować tę imprezę i liczymy, że na stałe wpisze się w kalendarz skoczowskich wydarzeń kulturalnych. Tym bardziej, że pojawiło się wiele ciekawych pomysłów na przyszłoroczną edycję – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor skoczowskiej biblioteki.
Projekt „Współpraca i rozwój bibliotek w Karwinie i Skoczowie“, numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_ , współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.
Tekst i zdjęcia: BP w Skoczowie
LEGENDY I PODANIA ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO
26 września w Bibliotece Regionalnej w Karwinie odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci, przeprowadzone przez Bibliotekę Publiczną w Skoczowie w ramach projektu „Współpraca i rozwój bibliotek w Karwinie i Skoczowie”. Wzięło w nich udział 100 dzieci z karwińskich szkół i przedszkoli.
– W czerwcu bibliotekarze z Karwiny złożyli wizytę w Skoczowie i przeprowadzili zajęcia dla naszych skoczowskich przedszkolaków. Teraz przyszła pora na rewizytę. Najmłodsi czytelnicy biblioteki w Karwinie mieli okazję zapoznać się między innymi z legendami Śląska Cieszyńskiego oraz historią regionu, a potem, za pomocą takich materiałów, jak różne ziarna czy kawałki roślin, tworzyli obrazki przedstawiające stwory z naszych legend – informuje Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie.
Projekt „Współpraca i rozwój bibliotek w Karwinie i Skoczowie“, numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_ , współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.
Tekst i zdjęcia: BP w Skoczowie
ELEKTRYZUJĄCY LIMBOSKI!
Teatr Elektryczny w Skoczowie coraz częściej gości czołowych artystów sceny muzycznej! 12 października, w ramach Elektrycznej Sceny Muzycznej, w skoczowskim kinie wystąpił charyzmatyczny gitarzysta Michał Augustyniak z projektem LIMBOSKI SOLO ACT. Po żywiołowym koncercie publiczność miała okazję obejrzeć film „Jarocin. Po co wolność”. Muzyczno-filmowe wydarzenie było inauguracją nowego cyklu koncertów rockowych, które będą wyświetlane na dużym ekranie w skoczowskim kinie. Wstęp na spotkania z muzyką światową będzie bezpłatny!
Tekst: MCK
SKOCZÓW PAMIĘTA O SKALDACH
Już po raz dziewiąty Teatr Elektryczny w Skoczowie gościł fanów zespołu Skaldowie z całej Polski. W tym roku skupiono się na twórczości śp. Leszka Aleksandra Moczulskiego, przywołując jego twórczość poetycką i nie tylko. Podczas kilkugodzinnego Maratonu Muzyczno-Filmowego wystąpił również gość specjalny wydarzenia – Jacek Zieliński. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć też filmy dokumentalne o zespole, wysłuchać ich kultowych piosenek oraz wierszy poety zaprezentowanych przez Natalię Nowaczek i Grażynę Kumiegę. Maraton, zorganizowany 27 października, poprowadzili tradycyjnie Klaudiusz Zawada i Krzysztof Nowaczek.
Tekst i zdjęcie: MCK
ANIOŁY I DEMONY... POD ELEKTRYCZNYM DACHEM
Pełen wrażliwości, metafor, a szczególnie tytułowych aniołów i demonów „spektakl pisany słowem i muzyką” miał miejsce 3 listopada w Teatrze Elektrycznym. Na tamtejszej scenie zaprezentował się zespół Jestem. Klimat przemijania, trudnych do zdefiniowania uczuć oraz dualizmu dobra i zła współtworzyli: Grażyna Kumiega, Aleksandra Kalinowska-Legin, Ewa Kocurek-Muszyńska, Józef Salik, Bronisław Staszczyszyn, Sławomir Warsiński i Mariusz Śniegulski. Przenieśli oni zasłuchaną widownię w swój świat. Potwierdzili, że biegnący nieubłaganie czas w dzisiejszych realiach da się jednak zatrzymać…
Tekst i zdjęcie: MCK
SKOFOT PO RAZ CZWARTY
19 i 20 października w Skoczowie odbyła się czwarta edycja Skoczowskiego Festiwalu Fotografii Analogowej SKOFOT. Tradycyjnie miłośnicy fotografii zjechali do Teatru Elektrycznego. Ideą Festiwalu jest prezentacja dorobku współczesnych twórców fotografii analogowej z całej Polski, a inicjatorem wydarzenia jest Jerzy Rzechanek – animator kultury i fotograf. Tym razem wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anna Musiałówna, Tomasz Rak, Krzysztof Szlapa, Przemysław Kot i Joanna Chudy. Każdy z tych artystów zaprezentował swoje autorskie spojrzenie na warsztat pracy fotografa korzystającego z klasycznych technik.
Organizatorem SKOFOT-u było Stowarzyszenie „Wrzos” ze Skoczowa przy współpracy z Urzędem Miejskim w Skoczowie, MCK „Integrator”, Teatrem Elektrycznym oraz ZSTiO w Skoczowie. Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na rok 2018.
Tekst i zdjęcie: MCK
BIBLIOMANIACY NAGRODZENI!
5 października w Bibliotece Publicznej w Skoczowie odbyło się rozdanie nagród w kolejnym już konkursie czytelniczym „Bibliomaniak”. Z rąk dyrektora biblioteki Marcina Wieczorka nagrody otrzymały osoby, które w okresie wakacyjnym przeczytały najwięcej książek. Laureaci zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach wiekowych – 6-12 lat i 13-15 lat. Wyróżnione zostały także najmłodsze dzieci, które w okresie wakacyjnym najczęściej odwiedzały bibliotekę.
Tekst i zdjęcie: BP w Skoczowie
SPRZĄTANIE ŚWIATA PO SKOCZOWSKU
Urząd Miejski w Skoczowie, przy udziale skoczowskich placówek oświatowych oraz Rady Osiedla „Za Wisłą”, zorganizował sprzątanie odpadów komunalnych w ramach akcji „Sprzątanie Świata”. W naszej gminie akcję prowadzono w okresie od 21 września do 12 października.
Jak zwykle w akcję chętnie włączyli się młodsi mieszkańcy naszej gminy. I niestety – jak zwykle było co zbierać... Dzieci i młodzież zebrały prawie 25 metrów sześciennych odpadów komunalnych, co dało razem 227 worków o pojemności 110 l.
Dziękujemy dzieciom i młodzieży za wzorowe sprzątanie, nauczycielom za opiekę nad sprzątającymi, wszystkim osobom, które włączyły się w akcję za pomoc w jej przeprowadzeniu, natomiast firmie odbierającej odpady za dostarczenie worków i rękawic.
Tekst: WGKiŚ
987 – CZYLI POMOC DLA BEZDOMNYCH
Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki – od 1 listopada pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego. Ponadto na stronie ŚUW znajduje się wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa.
Tekst: BPI
BIELSKI RIT NAJSZYBSZY W POLSCE
Zintegrowane/Regionalne Inwestycje Terytorialne (ZIT/RIT) są nowym elementem wdrażania funduszy europejskich, wprowadzonym w obecnej perspektywie finansowej , dzięki któremu lokalne samorządy mają większy wpływ na wydatkowanie części środków unijnych. W Polsce realizowane są 24 ZIT/RIT, z czego 4 funkcjonują w województwie śląskim w ramach subregionów: centralnego, zachodniego, północnego i południowego. Subregion południowy obejmuje powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki oraz Miasto Bielsko-Biała.
Na podstawie porozumienia, zawartego przez wszystkie 41 samorządów subregionu południowego województwa śląskiego, w latach opracowana została Strategia RIT określająca kierunki rozwoju subregionu. Strategia RIT stanowi jednocześnie podstawowe kryterium przyznawania środków projektom wpisującym się w wyznaczone w niej cele rozwojowe. Na realizację RIT subregion południowy otrzymał środki europejskie w wysokości ponad 105 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata (RPO WSL ). Za prawidłową realizację Strategii RIT odpowiada Miasto Bielsko-Biała jako lider subregionu, jednocześnie pełniący funkcję tzw. Instytucji Pośredniczącej RIT w ramach RPO WSL , na podstawie porozumienia zawartego w tym celu z Zarządem Województwa Śląskiego. Realizacja Strategii RIT obejmuje różne dziedziny rozwoju sformułowane w ramach 15 działań RPO WSL finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego:
- Odnawialne źródła energii,
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej,
- Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie,
- Gospodarka wodno-ściekowa,
- Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych,
- Rewitalizacja obszarów zdegradowanych,
- Infrastruktura wychowania przedszkolnego,
- Infrastruktura kształcenia zawodowego,
- Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych,
- Promocja samozatrudnienia na obszarach rewitalizowanych,
- Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego społeczności lokalnych,
- Rozwój usług społecznych i zdrowotnych,
- Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej,
- Wsparcie szkolnictwa zawodowego,
- Kształcenie ustawiczne.
W ramach wdrażania Strategii RIT zrealizowanych zostało już ponad 50 projektów, w tym tak znaczące, jak np. projekt Miasta Bielska-Białej pn. Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej (o wartości dofinansowania ok. 60 mln zł), w ramach którego zakupiono nowy tabor autobusowy dla MZK oraz wdrożono inteligentny system transportu wraz z dynamiczną informacją pasażerską. Tabor autobusowy zakupiono także w Żywcu i Czechowicach-Dziedzicach, a w Cieszynie powstał nowoczesny zintegrowany węzeł przesiadkowy przy dworcu kolejowym. Powstały nowe przedszkola (np. w Żywcu Zabłociu) i zmodernizowano bazę dydaktyczną szkolnictwa zawodowego (w ramach projektów Powiatu Bielskiego i Zakładu Doskonalenia Zawodowego). Zrealizowano także projekty wodno-kanalizacyjne (np. w gminie Łękawica, gdzie powstało prawie 2 km sieci kanalizacyjnej, czy w gminie Zebrzydowice, gdzie zmodernizowano system zaopatrzenia w wodę), a także rewitalizacyjne (np. projekt gminy Lipowa, w ramach którego utworzono Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce).
Dla kolejnych ponad 80 projektów podpisano umowy o dofinansowanie. Ogółem wybrano już do dofinansowania w ramach RIT projekty o łącznej wartości dofinansowania ponad 300 mln zł (ok. 70% alokacji środków dla subregionu), z czego projekty na kwotę prawie 120 mln zł (ok. 26% alokacji środków dla subregionu) zostały już rozliczone, co jest najlepszym wynikiem w Polsce spośród 24 wdrażanych ZIT/RIT. Jest to tym bardziej istotne, że biorąc pod uwagę pakiet projektów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie przyszłej polityki spójności, pula środków, jakie kraje członkowskie będą zobligowane do przeznaczenia na realizację ZIT/RIT w latach , będzie podwyższona z 5% do 6% całości przyznanych środków (https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie- /). Szczegółowe informacje na temat wdrażania RIT w subregionie południowym województwa śląskiego dostępne są na stronie http://rit-subregion-poludniowy.um.bielsko.pl/.
Tekst: FE
MECZ POLSKA-AUSTRIA NA SKOCZOWSKIM STADIONIE
25 października, w samo południe, po raz pierwszy w historii Skoczowa na Stadionie Miejskim im. R. Kukucza rozegrany został mecz reprezentacji Polski i Austrii w kategorii wiekowej poniżej 16 roku życia (U16). Organizatorem spotkania był PZPN.
Wszystko wskazuje na to, że o przyszłość piłki nożnej w naszym kraju nie musimy się obawiać! W dobrym stylu piłkarze reprezentacji Polski pokonali gości, wygrywając 4:2.
Pierwsza połowa meczu była bardzo wyrównana, ale w drugiej górą byli nasi! Na szczelnie wypełnionych trybunach zasiadła głównie młodzież szkolna, która rewelacyjnie dopingowała piłkarzy. Zimny, dżdżysty dzień, gorąca atmosfera wśród kibiców i piłka nożna w dobrym stylu – tak można w jednym zdaniu podsumować czwartkowe spotkanie.
W loży honorowej nie mogło zabraknąć burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Rajmunda Dedio, a także przedstawicieli skoczowskiego magistratu i wielu zaproszonych gości.
Tekst: BPI
UROCZYSTA GALA BOSKOCUP
14 października w Bielskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala piłkarska na zakończenie X sezonu rozgrywek turnieju BoskoCup. Turniej ministrantów z terenu diecezji bielsko-żywieckiej został zainicjowany, jest organizowany i prowadzony od lat przez ks. Marcina Pompera oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia Persette, a rozgrywkom patronuje św. Jan Bosko – stąd nazwa BoskoCup. Rozgrywki prowadzone są na hali oraz na boiskach pod gołym niebem, zaś ideą turnieju jest zapobieganie przemocy wśród młodzieży oraz by każdy młody człowiek, pełen energii, mógł poczuć się ważny i doceniony. Sport łączy w pięknym stylu – nie tylko piłkarzy, ale wszystkich, którzy poczuli choć raz niepowtarzalną atmosferę turnieju!
Po zakończonym sezonie wybierana jest reprezentacja najlepszych ze wszystkich drużyn. Piłkarze na zgrupowaniu trenują razem, by zmierzyć się z drużynami klubowymi. W 2018 r. trenerem reprezentacji został Adrian Sikora, były piłkarz Beskidu Skoczów, który w polskiej ekstraklasie rozegrał 157 spotkań, strzelając 57 bramek, a w reprezentacji Polski rozegrał dwa mecze i strzelił jedną bramkę. W tym roku reprezentacja BoskoCup stanęła oko w oko z drużynami Podbeskidzia oraz Ruchu Chorzów. Miniturniej został rozegrany na boisku na Górnym Borze przy SP8 w Skoczowie, a poziom był bardzo wyrównany, zaś reprezentacja BoskoCup zajęła 2 miejsce.
Gala rządzi się swoimi prawami, a najważniejszymi z nich są nagrody. Wyróżnieniom i podziękowaniom nie było końca. Mimo że BoskoCup obejmuje swoim zasięgiem całą diecezję, nie zabrakło mocnego akcentu z naszej gminy. Joanna Duda-Michalak – radna zarówno mijającej, jak i nadchodzącej kadencji Rady Miejskiej Skoczowa – otrzymała wyróżnienie przyznane przez sekretarza stanu Stanisława Szweda za pracę na rzecz Stowarzyszenia Persette, a co za tym idzie – za organizację Turnieju BoskoCup. Z kolei jeżeli chodzi o piłkarzy, to niewątpliwie bank rozbił Przemysław Górecki z Pogórza. Zdobył Złotego Buta, przyznanego mu przez gremium składające się z członków stowarzyszenia, organizatorów turnieju i samych zawodników oraz zwyciężył w głosowaniu internautów. Na słowa uznania zasługuje też Tomasz Dybczyński – trener ministrantów reprezentujących parafię NMP Królowej Polski z Pogórza – który wszedł do pierwszej trójki najlepszych trenerów turnieju, a w głosowaniu internautów zajął pierwsze miejsce.
Podczas gali nie zabrakło oprawy muzycznej w wykonaniu grupy „Włóczykije”, bardzo przypadła do gustu uczestnikom. Z kolei wśród zaproszonych gości znaleźli się: sekretarz gminy Skoczów Beata Macura oraz dyrektor skoczowskiego MCK „Integrator”, które jednogłośnie zaprosiły organizatorów gali do powrotu w progi Skoczowa (dotychczas gala zawsze odbywała się w Teatrze Elektrycznym i wszystko wskazuje na to, że w jego progi powróci). Na widowni zasiedli również członkowie Stowarzyszenia Persette i ich rodziny, piłkarze wraz z rodzinami, trenerzy, organizatorzy i ludzie dobrej woli, którzy zawsze kibicują nie tylko piłkarzom na boiskach, ale i stowarzyszeniu w jego codziennej pracy.
Tekst i zdjęcie: BPI
WOJEWÓDZKI FINAŁ SEZONU LEKKOATLETYCZNEGO
Z kompletem medali wrócili nasi najmłodsi lekkoatleci, którzy zakończyli sezon startowy udziałem w Mistrzostwach Województwa rozgrywanych w ramach programu prowadzonego przez PZLA – „Lekkaatletyka Dla Każdego”. W zawodach, które odbyły się 9 października na stadionie TL Pogoń w Rudzie Śląskiej, rywalizowała 18-osobowa grupa podopiecznych sekcji LA LKS Pogórze. Na medal spisała się trójka chłopców: Sebastian Libura – złoty medal w biegu na 100 m, Cezary Machej – srebrny medal na 300 m i Szymon Ogiegło – brązowy medal w skoku w dal.
Tekst: Zdzisław Kołodziejczyk