W dniach 27 października do 13 listopada dostępna jest na skoczowskim Rynku wystawa „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja prezentuje wydarzenia ogólnopolskie, regionalne oraz z terenu Podbeskidzia z roku 1980. Stanowi ona część obchodów 40-lecia powstania NSZZ Solidarność okręgu Podbeskidzie, które będą miały miejsce w najbliższych miesiącach.
W otwarciu wystawy udział wzięli: Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko,
Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność - Marek Bogusz,
Przewodniczący NSZZ Solidarność oddział w Skoczowie - Czesław Chrapek,
oraz uczestnik skoczowskich wydarzeń z roku 1980 – Zdzisław Baranowski.
W utworzonym w 1975 r. województwie bielskim nie było zorganizowanej opozycji lub tradycji strajkowych, jednak informacje o strajkach na Wybrzeżu w 1980 roku docierały do miejscowych robotników i padały na podatny grunt. 8 sierpnia w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Bielsku-Białej pracownicy zaczęli zbierać podpisy pod listą postulatów do dyrekcji zakładu. Tego samego dnia strajk rozpoczął się w Bielskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Lenko”. Trzy dni później wybuchł strajk w Bielskiej Fabryce Maszyn „Befama” – jednym z największych zakładów w mieście.
Po ogłoszeniu postulatów gdańskich pracownicy bielskich zakładów zaczęli je popierać na masówkach, dokładając do nich swoje żądania. Tak rozwijały się protesty m.in. w Fabryce Aparatów Elektrycznych „Apena”, Bielskiej Fabryce Armatury „Befa” i Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Protesty w zakładach odbywały się oddzielnie, w sposób nieskoordynowany. 27 sierpnia powołano komitet strajkowy w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji, którego śladem poszli pracownicy Befamy i FSM. Strajki objęły także zakłady z Oświęcimia, Andrychowa, Kęt i Żywca.
Strajki na Podbeskidziu trwały jeszcze w pierwszych dniach września. 11 września 1980 r., w siedzibie bielskiego oddziału Stowarzyszenia PAX, odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego samorządnych, niezależnych związków zawodowych w województwie bielskim. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele trzydziestu zakładów pracy, dało ono następnie początek podbeskidzkiej „Solidarności”. – Źródło: www.ipn.gov.pl
Więcej informacji na temat wystawy o charakterze ogólnopolskim można zobaczyć po linkiem: https://ipn.gov.pl/pl/40-rocznica-powstania-n/102321,Druga-odslona-wystawy-IPN-TU-rodzila-sie-Solidarnosc.html