Pomimo sezonu urlopowego tegoroczne lato było pracowite dla członków Towarzystwa Miłośników Skoczowa, a to za sprawą projektu „Letnie spacery z TMS”, obejmującego organizację i przeprowadzenie czterech wycieczek tematycznych od czerwca do września. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na rok 2024, dzięki czemu zakupiono przenośny sprzęt nagłaśniający umożliwiający dobrą słyszalność podczas wędrówek ulicami Skoczowa.
Pierwszy spacer pn. „Skoczów, którego już nie ma” odbył się 15 czerwca. Pomimo niepewnej pogody uczestnicy pod przewodnictwem Witolda Kożdonia przeszli trasą z targowiska miejskiego, przez teren dawnego amfiteatru nad Wisłą, ulicą Ustrońską do siedziby TMS, gdzie obejrzeli omawiane miejsca – nieistniejącą zabudowę Zabawy, kasarnię, czyli koszary austriackie, młyn Bermana, itp. na archiwalnych fotografiach wykonanych przez Leona Parę.
Kolejny spacer o zbliżonym tytule został zorganizowany 21 lipca. Tym razem trasa była krótsza. Wiodła ścisłym centrum miasta, a mimo to można się było przekonać, jak wiele się zmieniło w ciągu niespełna 100 lat w okolicach ulicy Zamkowej, Objazdowej czy Cieszyńskiej. Część budynków zniknęło – zamek, hotel pod Białym Koniem, synagoga, natomiast Groszówka czy zbocze Kaplicówki poprzez zabudowę zyskały zupełnie inny wygląd. W roli przewodników wystąpili: Zofia Jagosz-Zarzycka, Diana Pieczonka-Giec i Witold Kożdoń, a spacer zakończyła prezentacja zdjęć archiwalnych oraz dokumentujących badania archeologiczne na terenie zamku i synagogi, przeprowadzonych w 2014 roku.
Trzeci letni spacer, zorganizowany 2 sierpnia przez Krystynę Filipek, miał zupełnie inny charakter. Z okazji 100. rocznicy powstania skoczowskiej fabryki kapeluszy dyrekcja zakładu zgodziła się na „zwiedzanie” linii produkcyjnej. Prawie 70 osób mogło z bliska zobaczyć wiekowe maszyny i prześledzić cały proces produkcyjny – od przygotowania surowca po gotowy produkt, a na zakończenie w sklepie firmowym przekonać się czy w kapeluszu im do twarzy. W tajniki powstania tych wyjątkowych nakryć głowy wprowadziła uczestników dyrektor produkcji Alicja Duda.
Ostatni spacer tegorocznej edycji odbył się 22 września. Tym razem tematem przewodnim była zabytkowa architektura Skoczowa. Można było popatrzeć na mijane setki razy budynki z nieco innej perspektywy – pod kątem wyróżniających je detali architektonicznych oraz cech charakterystycznych dla czasu ich powstania. Czym różni się kamienica secesyjna od historyzującej, dlaczego wille modernistyczne mają narożne okna, jakie są powiązania architektury Skoczowa z Wiedniem – te i inne kwestie wyjaśniała prowadząca Diana Pieczonka-Giec.
Tegoroczna edycja „Letnich spacerów z Towarzystwem Miłośników Skoczowa” spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy, ale i sąsiednich miejscowości. Są już plany kontynuowania projektu w przyszłym roku. Tematów na pewno nie zabraknie!
Tekst i foto: Towarzystwo Miłośników Skoczowa