Od października 2024 r. w gminie Skoczów wzrośnie stawka za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Opłata za śmieci wynosić będzie 43 zł za osobę na miesiąc, natomiast dla osób kompostujących bioodpady będzie wynosić 37 zł.
Skąd wzięła się taka stawka? Po pierwsze – z przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, który przeprowadzony został jeszcze w poprzedniej kadencji. Ogłoszono go 12 lutego, a otwarcie jedynej złożonej oferty nastąpiło 15 marca. Zawierała ona stawkę wyższą aż o 22,4 % (za 1 tonę odbieranych odpadów). Nowo wybrany burmistrz Skoczowa w pierwszym dniu urzędowania, czyli 8 maja tego roku, został postawiony przed faktem dokonanym. W tamtym momencie było jednak konieczne zapewnienie ciągłości odbioru odpadów komunalnych, co jest obowiązkiem gminy.
Trzeba przy okazji podkreślić, że problem z wygórowanymi stawkami w przetargach nie dotyczy tylko naszej gminy. W ostatnim czasie w przetargach obserwuje się znikome zainteresowanie firm świadczących takie usługi, a podawane przez nich stawki są wyższe od dotychczasowych. Dodatkowo sprawy nie ułatwia sposób rozliczania się gminy z firmą obsługującą wywóz odpadów – od 2020 roku brana jest pod uwagę waga śmieci. To daje prosty rachunek – im więcej śmieci, tym większe koszty (taki sposób rozliczania się reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Są to powody, które zmuszają gminy do podnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kolejną istotną informacją jest to, że system gospodarowania odpadami w gminie musi się bilansować. Co to oznacza? Chodzi o to, że wpływy z pobranych opłat od mieszkańców powinny pokryć wydatki roczne na cele związane z funkcjonowaniem tego systemu. W 2023 roku wydatki były wyższe od zebranych opłat o ponad 950 tys. zł! Środki te wygospodarowano z gminnego budżetu, rezygnując z kolejnych inwestycji, remontów dróg, czy też szkół i przedszkoli. Co więcej, z analizy bieżącego roku wynika, że różnica ta ma wynieść co najmniej 1,2 mln zł! Dlatego końcem sierpnia Rada Miejska Skoczowa po szczegółowej analizie przyjęła nowe stawki. Niestety, nie niwelują one jednak całkowicie konieczności „dopłacania” do systemu gospodarki odpadami z gminnego budżetu.
Podsumowując, pomimo wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów aż o 22,4 %, dla mieszkańców będzie to oznaczało wzrost na poziomie 10% (czyli o 4 zł), natomiast dla osób kompostujących bioodpady wzrost o 5,7% (czyli o 2 zł).