Drodzy Mieszkańcy,
powszechnie wiadomo, jak ważne dla stanu środowiska naturalnego, jakości naszego życia i zdrowia jest to, w jaki sposób postępujemy z odpadami. Pomimo tego, że w naszym kraju już od kilku lat obowiązują przepisy regulujące ten obszar, to nadal wiele osób nie stosuje się do zasad segregacji odpadów komunalnych.
Pamiętajmy, że od właściwej segregacji zależy to, ile drzew ocalimy (papier), ile energii zaoszczędzimy (szkło), ile ropy naftowej nie zużyjemy (tworzywa sztuczne) oraz ile wartościowego nawozu uzyskamy dla życia organicznego (biodpady), a im mniej będzie w naszych koszach odpadów, tym mniejszy będzie obszar składowisk i wynikających z nich zanieczyszczeń.
Jak prawidłowo segregować odpady? Pierwszy krok to właściwa ocena danego odpadu – z jakiego materiału jest wykonany i do jakiego pojemnika powinien być wrzucony. Pamiętajmy przy tym, że nie segreguje się opakowań z resztkami jedzenia czy kartonów z płynami w środku. Powinny one być przed wyrzuceniem opróżnione, ponieważ zanieczyszczą inne surowce w pojemniku. Nie jest natomiast konieczne płukanie butelek czy zrywanie naklejek. Proste, prawda? Dobrą praktyką jest również odkręcanie nakrętek i zgniatanie plastikowych butelek, kartonów, puszek z aluminium, przez co oszczędzamy dużo miejsca w koszu.
Niestety często zdarza się, że niektóre rodzaje odpadów wywołują w nas konsternację lub po prostu błędnie wrzucamy je do nieodpowiednich pojemników.
Oto krótki poradnik właściwej segregacji odpadów, czyli przyporządkowanie ich do odpowiedniego koloru pojemnika lub worka na odpady:
TWORZYWA SZTUCZNE I METALE
Zgniecione butelki typu PET, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, margarynie, wędlinach), woreczki foliowe, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach), puszki, kapsle metalowe.
SZKŁO
Butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i lekarstwach.
PAPIER
Gazety, katalogi, zeszyty, książki, kartony.
ODPADY ZMIESZANE
Pozostałości po segregacji, odpady higieniczne, ceramika, naczynia żaroodporne i talerze, zabezpieczone igły, opakowania po aerozolach (np. po dezodorantach), worki z odkurzacza, resztki żywności pochodzenia zwierzęcego.
POPIÓŁ
W workach należy gromadzić wystudzony popiół.
ODPADY BIO
Gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, zrębki drewniane zepsute owoce i warzywa, resztki kuchenne.
Dbajmy o środowisko razem!