W niezwykle serdecznej, wręcz rodzinnej atmosferze odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie pracowników, podopiecznych z rodzinami i przyjaciół ustrońskiego Towarzystwa Opieki nad Niepełnosprawnymi, zorganizowane 7 grudnia br. w głównej sali Kościoła Aktywnych Chrześcijan w Nierodzimiu. Wśród zaproszonych gości był zastępca burmistrza Skoczowa dr Andrzej Bubnicki. Widownię wypełnili niepełnosprawni intelektualnie podopieczni z rodzinami, którzy na co dzień korzystają ze wsparcia Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla dzieci oraz Centrum Aktywności TON (Twórcze Odkrywanie Niezależności) dla osób dorosłych, prowadzonych przez Towarzystwo.
Na scenie wystąpili iluzjoniści – ojciec i syn – Maciej i Kacper Migdałowie oraz aktor i gwiazda musicali Maciej Pawlak – obdarzony wspaniałym głosem wykonawca filmowych przebojów, które widownia śpiewała wraz z nim. Artyści dali kilkugodzinne show, w którym brała udział cała, żywiołowo i spontanicznie reagująca widownia.
Na zakończenie prezes Towarzystwa, Dorota Kohut, poinformowała o planach na przyszłość: pozyskaniu ponad hektarowego terenu przy dotychczasowym Ośrodku, dzięki któremu będzie możliwość rozbudowy o dodatkowy obiekt i rozszerzenia działalności na rzecz osób dorosłych.
W chwili obecnej, Towarzystwo pomaga ponad pięciuset(!) małym podopiecznym w ramach programu wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka. Oprócz tego, ze wsparcia Ośrodka korzysta 107 dzieci wymagających wyjątkowej troski: z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz 55 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Z tych form pomocy korzystają również mieszkańcy naszej gminy. Ten fakt podkreślał zastępca burmistrza Skoczowa, Andrzej Bubnicki, wręczając prezes Dorocie Kohut symboliczny podarunek świąteczny wraz z życzeniami dalszego pomyślnego rozwijania działalności i dziękując za wsparcie, udzielane obecnie 118. skoczowskim dzieciom w ramach programu wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka, 26. podopiecznym Ośrodka dla dzieci i 13 dorosłym pensjonariuszom środowiskowego domu samopomocy – wszystkie te osoby dojeżdżają do Nierodzimia z terenu gminy Skoczów. Część dowożą rodziny, pozostali korzystają z transportu opłaconego przez Gminę Skoczów, która w tym roku przeznaczyła na ten cel dotację w wysokości 22 tys. zł. Jak podkreśliła prezes Towarzystwa Opieki nad Niepełnosprawnymi w Nierodzimiu, to bardzo znaczące wsparcie ze strony skoczowskiego samorządu.