O konsekwencjach kryzysu klimatycznego oraz ochronie zasobów wodnych trzeba dziś rozmawiać z najmłodszymi – tak twierdzi Beata Halama, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, która właśnie zakończyła projekt edukacyjny pod nazwą: “Łap wodę, czyli proste sposoby na duże zmiany, które opłaca się wprowadzić”. Polegał on na budowie ogrodów deszczowych oraz cyklu warsztatów ekologicznych połączonych z konkursem plastycznym. Wzięło w nim udział ponad półtora tysiąca dzieci i nauczycieli z 11 gmin a dokładnie z 11 placówek oświatowych. Jedną z nich był Zespół Szkolno – Przedszkolny Kiczycach.
Dzieci ze szkół z rejonu działalności Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej uczyły się racjonalnego gospodarowania wodą. O tym jak należy o nią dbać opowiadała dzieciom bajkowa postać - Profesor Beskidzki. „Łap wodę, czyli proste sposoby na duże zmiany, które opłaca się wprowadzić. Profesor Beskidzki wraz z Wodźminami na tropie” – pod takim hasłem pracownicy WZC zapraszali dzieci z klas 1-4 do zabawy. Podczas warsztatów ekologicznych, które rozpoczęły się w maju specjaliści, którzy na co dzień pracują w Dziale Produkcji Wody oraz jednym z laboratoriów, tłumaczyli dzieciom dlaczego nasza planeta nazywana jest błękitną, ile wody jest na kuli ziemskiej i dlaczego należy ją oszczędzać. “Gotowi, aby dołączyć do grona Strażników Czystej Wody, czyli Wodźminów?” - takim zaproszeniem zaczynali warsztaty, po których obieg wody w przyrodzie nie miał dla dzieci żadnych tajemnic. Podczas zajęć pokazywali również symulację krążenia wody w przyrodzie i tłumaczyli na czym polega uzdatnianie wody przez wodociągowców i dlaczego polecają oni picie “kranówki” zamiast wody butelkowanej. Najważniejszą częścią zajęć było wykorzystywanie deszczówki w ogródkach i małych przestrzeniach zielonych znajdujących się przy budynkach. Dzieci dowiadywały się jak w prosty i estetyczny sposób, poprzez założenie ogrodu deszczowego, można gromadzić lub spowalniać spływ wód jednocześnie zwiększając w ten sposób bioróżnorodność otoczenia. Celem projektu było oczywiście zbudowanie takich ogrodów deszczowych. Dzieci wykonywały je własnoręcznie.
- Zależy nam na kształceniu zachowań proekologicznych u naszych dzieci, dlatego też z ogromną radością uczestniczyliśmy w kampanii przygotowanej przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej. Dzieci miały okazję poznać otaczającą przyrodę w sposób bezpośredni, co jest niezwykle istotne dla ich rozwoju. Warsztaty, doskonale wpisały się w nasz światopogląd szkolny, a widząc zaangażowanie naszych uczniów, jestem przekonana, że taka forma nauki przynosi wspaniałe efekty – mówi Aleksandra Trąbała, dyrektorka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kiczycach.
W sumie w projekcie „Łap wodę” wzięło udział ponad półtora tysiąca uczniów i nauczycieli. To sukces, bowiem dzieci te wiedzą coraz więcej, są bardzo ciekawe i chętnie angażują się w takie działania. Dzięki temu rośnie ich świadomość.
- Sama mam dzieci i wiem, że zmiany klimatu związane z suszą i coraz mniejszym dostępem do czystej i zdrowej wody właśnie to pokolenie dotkną o wiele bardziej niż nas – osoby, które w tej chwili są dorosłe. Z tego powodu lekcje, podczas których promuje się i kształtuje w młodych ludziach postawy proekologiczne oraz szacunek do natury wydaje się być niezbędnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw wodociągowych. Pamiętajmy, że za 20 lub 30 lat to właśnie oni będą podejmować decyzje, które będą świadczyć o jakości życia nas wszystkich – mówi Beata Halama, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.
Na realizację projektu Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Danuta Horowska