Pierwszy Piknik Rodzinny „Skoczów naturalnie” w Kiczycach przeszedł do historii. Dziękujemy wszystkim, którzy bawili się razem z nami!
Impreza miała miejsce w Kiczycach w sobotę 8 lipca br. na terenie, przygotowanym przez sołtysa i Radę Sołecką Kiczyc przy OSP przy ul. Ochabskiej 44. W czasie wydarzenia zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki oraz sołtys Kiczyc Franciszek Pomper posadzili pamiątkowy dąb, otwierając to "zielone" i zarazem rodzinne spotkanie. Słoneczna pogoda i moc atrakcji przyciągnęły wielu mieszkańców gminy Skoczów, a nawet okolicznych miejscowości. Działo się wiele: były zawody w montowaniu budek dla ptaków, wręczenie nagród autorom ekologicznych prac w konkursie „Z drewna i wikliny” zorganizowanym przez CEE w Skoczowie, a na sam koniec zabawa taneczna z popularnym DJ Adacho – Adam Klus.
O stronę kulinarną pikniku zadbali: sołtys Wilamowic Ryszard Drózd wraz z Radą Sołecką oraz KGW w Wilamowicach razem z Panem Karolem Hussarkiem - którzy przygotowali pyszną – darmową - grochówkę dla każdego gościa Pikniku (na wsad do kotła złożyły się wszystkie Rady Osiedli oraz Rady Sołeckie Gminy Skoczów). Nie zabrakło również słodkich poczęstunków, o które zadbały gospodynie z KGW w Kiczycach, które częstowało domowym ciastem i cukrową watą, a panie z KGW w Bładnicach – plackami ziemniaczanymi z wyrzoskami i śmietaną.
Piknik poza swoim rodzinnym, rekreacyjnym charakterem spełniał dodatkowo funkcję edukacyjną. Dla gości przygotowane były specjalne stanowiska informacyjne ekodoradców z UM w Skoczowie oraz Aglomeracji Beskidzkiej, Miejskiej Spółki Sko-Eko, skoczowskiej Straży Miejskiej. Można było również zasięgnąć porad na stanowiskach firmowych wypożyczalni bagażników rowerowych oraz sprzedawców i serwisu maszyn do pielęgnacji ogrodów (robotów i traktorów koszących, pilarek itp.). Natomiast Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej częstowały chłodną wodą i namawiały do picia zdrowej skoczowskiej kranówki, a Ekologiczna, rodzina pasieka pszczelarska z Kiczyc prezentowała naturalne wyroby pszczele, do skosztowania i nabycia były również pyszne beskidzkie syropki z Pogórza. Dodatkowo Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie sprzedawał rękodzieło z surowców wtórnych wykonane na warsztatach terapeutycznych.
Zgromadzeni na pikniku mogli również poznać zalety kompostowania. W tym celu CEE wspólnie ze Sko-Eko i Wydziałem Promocji UM przygotowali informacyjny videoclip o zasadach poprawnego kompostowania i montażu/demontażu kompostowników, które bezpłatnie można wydzierżawić od Gminy Skoczów. Kompostowniki można było również wygrać, biorąc udział w Teście Ekologicznym, rozgrywanym w trakcie Pikniku.
Wpisując się w ekologiczny charakter pikniku przygotowano specjalny konkurs składania drewnianych budek lęgowych dla ptaków. Wzięli w nim udział Sołtysi i Przewodniczący Rad Osiedli, a także wszyscy inni zainteresowania. Po zakończeniu konkursu przedstawiciele sołectw i osiedli odebrali pamiątkowe, rękodzielnicze statuetki ekologiczne, wykonane przez CEE. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o Radzie Sołeckiej Pierśćca, która w czasie wydarzenia zaprezentowała prawdziwe dzieła sztuki recyklingowej: własnoręcznie zrobione instalacje ogrodowe/altanowe: szafę na napoje domowej roboty oraz niezbędnik toaletowy - oba „ekogadżety” opatrzono specjalną „instrukcją obsługi” - błyskotliwą, dowcipną i „po naszymu”.
Najmłodsi również nie mogli narzekać na nudę. Brali oni udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez CEE, Sko-Eko, bawili się na dmuchańcach, korzystali z przejażdżek na koniach, malowania buziek i stanowisk z grami plenerowymi oraz zajęć z animatorami warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, z wykorzystaniem tworzyw naturalnych i recyklingowych.
Co warte podkreślenia, we wszystkich zabawach wzięli udział goście zza Olzy – delegacja zaprzyjaźnionej gminy Hradek. Jeszcze raz dziękujemy za przybycie.
O zabezpieczenie medyczne zadbała - niezawodna jak zawsze - OSP Skoczów pod przewodnictwem prezesa Romana Kohuta.
Kolejne godziny imprezy należały już tylko i wyłącznie do DJ Adacho oraz do bawiących się na parkiecie gości. Natomiast, kiedy już umilkła muzyka taneczna, na rozstawionych na łączce obok Pikniku przez MCK Integrator leżaczkach zasiedli widzowie kina plenerowego, by obejrzeć „Green book”. Był to ostatni, ale jakże przyjemny punkt programu.
Pierwszy Rodzinny Piknik Ekologiczny organizowany w naszej gminie przeszedł już co prawda do historii, ale jego wspomnienia pozostaną na długo. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak podziękować wszystkim bawiącym się za świetną wspólna zabawę, a organizatorom pogratulować wspaniałego wydarzenia. W szczególny sposób do zorganizowania Pikniku Rodzinnego „Skoczów naturalnie” w Kiczycach przyczynili się:
- sołtys Kiczyc Franciszek Pomper
- Rada Sołecka Kiczyc
- Józef Krawczyk –użyczenie i przygotowanie terenu własnej działki pod parking
- Stanisław Skiba - użyczenie i przygotowanie łąki do stanowisk prezentacji sprzętu koszącego, jazdy konnej i kina plenerowego
- Dariusz Gil – przechowanie namiotów i sprzętu
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kiczycach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Bładnicach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wilamowicach razem z Panem Karolem Hussarkiem i sołtys Wilamowic Ryszard Drózd – przyrządzili grochówkę
- Wydziały: Organizacyjny, Gospodarki Komunalnej, Promocji i pracownicy Urzędu Miejskiego w Skoczowie pod przewodnictwem Sekretarz Gminy Skoczów Magdaleny Fober
- Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie pod kierownictwem Agaty Konior
- Miejska Spółka Sko-Eko w Skoczowie
- Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka
- Straż Miejska w Skoczowie
- OSP Skoczów
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie
- Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej
- Rada Osiedla Górny Bór z przewodniczącym Tomaszem Pszczółką – rozdawali własne gadżety
- Rada Sołecka Pierśćca – z sołtys Monika Szyndler oraz Joanną Radwan-Kmiecik i Aleksandrą Gluza - wykonanie "ekogadżetów"
- Obec Hrádek – dziękujemy delegacji naszych przyjaciół zza Olzy, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej zabawy
- Stajnia Podlesianka w Kiczycach
- MCK „Integrator” - profil Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie z dyrektor Julią Raszka - które przygotowało pokaz kina plenerowego po Pikniku