5 maja 2023 r. w Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie otwarto wystawę pt. „Robert Schuman. Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”, przygotowaną z inicjatywy senatora RP Tadeusza Kopcia. Zmarły przed 60 laty dwukrotny premier Francji, „Ojciec zjednoczonej Europy”, był człowiekiem dialogu i pojednania między narodami, pochodził z pogranicza – jak św. Jan Sarkander.
Zebrani w sali Muzeum goście wysłuchali najpierw przemówienia św. Jana Pawła II, zarejestrowanego podczas pamiętnej, wspólnej modlitwy ekumenicznej w kościele ewangelickim w Skoczowie 22 maja 1995 r. Nawiązaniem do niej jest wyeksponowana w Muzeum statuetka z brązu „Chrystusa ukrzyżowanego”, autorstwa prof. Jana Hermy, przekazana wówczas Papieżowi przez biskupa ewangelickiego Pawła Anweilera.
„Ta statuetka dzisiaj łączy nas i nawiązuje do ekumenicznego spotkania. Jest poniekąd pomostem dialogicznym między przeszłością a teraźniejszością, jest również żywym świadkiem wydarzeń z 1995 roku oraz wydarzeń obecnych. W ten sposób powracamy do idei Schumana, do postaci, która jest w centrum historii człowieka. Jest nią osoba Chrystusa” – mówił dyrektor Muzeum im św. Jana Sarkandra w Skoczowie, witając zaproszonych na wernisaż gości, wśród których znaleźli się m.in. inicjator wystawy senator RP Tadeusz Kopeć, dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Skoczowie ks. kan. Witold Grzomba, proboszcz Parafii Ewangelickiej pw. Św. Trójcy w Skoczowie ks. dr Alfred Borski wraz z emerytowanym proboszczem ks. seniorem Andrzejem Czyżem, przewodniczący Rady Miasta Ustroń Marcin Janik, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego w Ustroniu Łukasz Sitek, wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagan, s. Honorata Klonowska dyrektor DPS przy ul. Mickiewicza 36 w Skoczowie, Józef Broda – artysta ludowy z Istebnej.
Gminę Skoczów na wernisażu reprezentowała sekretarz Magdalena Fober.
„Robert Schuman był człowiekiem z pogranicza francuskiego i niemieckiego – jak sam o sobie mówił, „z urodzenia Luksemburczykiem, z wyznania rzymskim katolikiem, z serca Francuzem i Europejczykiem” – mówił inicjator wystawy, senator Tadeusz Kopeć, członek zespołu parlamentarnego "Grupa Schumana". Senator Kopeć zwrócił uwagę, że działalność „Ojca zjednoczonej Europy” w duchu dialogu i pojednania kultur i wyznań, była oparta na głębokim życiu duchowym Schumana, który nie rozstawał się z różańcem i codziennie brał udział we Mszy Świętej. „Korzenie Europy są ekumeniczne, a demokracja w Europie bez odniesień chrześcijańskich może być tylko karykaturą samej siebie.” – podsumował swoje wystąpienie senator Tadeusz Kopeć.
Z kolei ks. prof. Józef Budniak, pochodzący z ziemi cieszyńskiej wybitny ekumenista, opisując nieraz trudną i bolesną historię ewangelików i katolików na naszym terenie, zwrócił uwagę na konieczność budowania wzajemnych dobrych relacji jako fundament bycia chrześcijanami i Europejczykami. Przypomniał, ze tak jak wizja wspólnej Europy Roberta Schumana wielu współczesnym wydawała się wówczas utopijna, tak beatyfikacja św. Jana Sarkandra początkowo napotykała w Czechach opór ze strony władz świeckich i duchownych. Tymczasem obie te postaci, których biografie możemy poznać w skoczowskim muzeum, to patroni pojednania między Europejczykami i świadkowie Chrystusa. „Ojciec Święty, kiedy po raz pierwszy był w kościele ewangelicko-augsburskim w Warszawie, powiedział w 1981 roku, że ekumenizm polega na tym, żeby ludzie się szanowali, akceptowali i dawali wspólne świadectwo o Chrystusie. Niczego więcej nie trzeba.” – mówił ks. prof. Józef Budniak, prezentując na spotkaniu swoją książkę „Z Janem Sarkandrem w drodze ku pojednaniu : studium historyczno-ekumeniczne” (2020).
Ekspozycja w skoczowskim muzeum przedstawia fotografie i fascynujące szczegóły z życia „Ojca zjednoczonej Europy”. Wystawę „Robert Schuman. Ojciec Wspólnoty Narodów Europy” w Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie można oglądać do 20 maja br., kiedy to w Ustroniu rozpocznie się VII Europejski Festiwal Schumana: „Quo Vadis Europo w XXI wieku”, organizowany przez senatora Tadeusza Kopcia i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne w Ustroniu.
W Stolicy Apostolskiej toczy się proces beatyfikacyjny zmarłego przed 60. laty Sługi Bożego Roberta Schumana.