W 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nałożyła na właścicieli nieruchomości, jak również na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast i gmin szereg zadań i obowiązków.
W związku z wprowadzonymi zmianami Rada Miejska Skoczowa na posiedzeniu w dniu 31 stycznia 2023 r. uchwałą nr XLIV/494/2023 wprowadziła zmiany w zakresie częstotliwości wywozu nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych, jak również nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zgodnie z ww. przepisami właściciel nieruchomości niepodłączonej do kanalizacji sanitarnej, jest zobowiązany do:
- gromadzenia powstających nieczystości ciekłych do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni
- pozbywania się nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody oraz pojemności zbiornika bezodpływowego, nie dopuszczając do jego przepełnienia, przy czym nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku kalendarzowego,
- pozbywania się nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością wskazaną w instrukcji eksploatacji oczyszczalni, przy czym nie rzadziej niż raz na dwa lata,
- zawarcia umowy na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie Burmistrza Miasta Skoczowa na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z terenu Gminy Skoczów,
- posiadania dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych.
Osoby, które nie spełniły obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z wyżej wymienionej ustawy (nie podpisały umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków), powinny więc uczynić to niezwłocznie.
Wykaz przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z terenu miasta Gminy Skoczów, dostępny jest na stronie: https://www.skoczow.pl/strona-1708-wykaz_firm_wywozacych_nieczystosci.html
Urząd Miejski zwraca się do mieszkańców o współpracę i udostępnienie zawartej umowy na wywóz nieczystości ciekłych, jak również podanie pisemnej informacji o pojemności istniejącego na nieruchomości zbiornika bezodpływowego w m3.
Jeżeli właściciel nieruchomości nie zawrze umowy na wywóz nieczystości ciekłych, zostanie wszczęte postępowanie wynikające z art. 6 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, celem wywozu nieczystości ciekłych z nieruchomości przez Gminę.
Przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku zobowiązały wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i gmin do przeprowadzenia co najmniej raz na 2 lata kontroli nieruchomości w zakresie gospodarowania nieczystościami ciekłymi.
W związku z czym, każdy właściciel nieruchomości, który jest zobowiązany do odprowadzania nieczystości ciekłych do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zostanie poddany kontroli w terminie do 8 sierpnia 2024 r. oraz będzie poddawany kontroli z częstotliwością co najmniej raz na 2 lata.
Straż Miejska przeprowadza kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
Podczas kontroli sprawdzane będą umowy zawarte z uprawnionymi przedsiębiorcami oraz faktury/rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.
Informacja ogólna dotycząca gospodarki wodno-ściekowej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, pkt 3a i pkt. 3b ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
- przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
- gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków;
- pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości, pozbywając się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Natomiast zgodnie z § 10 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skoczów właścicieli nieruchomości znajdujących się na terenie miasta obowiązują następujące zasady w zakresie częstotliwości i sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości:
1. Właściciele nieruchomości zobowiązaniu są do pozbywania się nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym, z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody oraz pojemności zbiornika bezodpływowego, nie dopuszczając do jego przepełnienia, przy czym nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku kalendarzowego.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązaniu są do pozbywania się nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością wskazaną w instrukcji eksploatacji oczyszczalni, przy czym nie rzadziej niż raz na dwa lata.