Trudno szukać w historii Skoczowa podobnego wydarzenia sportowego. Zaplanowane na trzy weekendowe dni Mistrzostwa Śląska w Boksie Olimpijskim rozpoczęła w samo południe 10 marca br. - wspólna modlitwa zawodników, trenerów i sędziów, zgromadzonych przy profesjonalnym, olimpijskim ringu bokserskim, rozstawionym w hali. Skoczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Góreckiej 2a. Później zabrzmiał gong, oznajmiając starcie pierwszej pary kobiet. Znamienne, że oprócz ponad 140 pięściarzy, do Skoczowa. przyjeżdżają również 33 żeńskie zawodniczki, by walczyć o tytuł Mistrza Śląska w Boksie Olimpijskim. Pojedynki będą rozgrywane w 13 kategoriach wagowych i trzech przedziałach wiekowych. Najmłodsi zawodnicy i zawodniczki mają po 15, najstarsi 23 lata. Wszyscy posiadają licencje Polskiego Związku Bokserskiego i na co dzień trenują w oficjalnych klubach, licencjonowanych przez Śląski Związek Bokserski, który w tym roku świętuje jubileusz stulecia istnienia.
- Związek bokserski na Śląsku jest starszy niż jego ogólnopolski odpowiednik - mówi prezes Śląskiego Związku Bokserskiego, Tomasz Kowalik – Śląski Związek Bokserski zrzesza ponad 40 aktywnie działających, licencjonowanych klubów z terenu naszego województwa. Mistrzostwa regionu w roku jubileuszu stulecia istnienia Związku to wyjątkowe święto i bezprecedensowe wydarzenie w Skoczowie, w którym nie ma klubu bokserskiego.
- Dając mieszkańcom Skoczowa i okolic możliwość zobaczenia na żywo pięściarzy na prawdziwym, olimpijskim ringu, liczymy na wzrost zainteresowania tym szlachetnym sportem – mówi Tomasz Kowalik podkreślając, że boks olimpijski nie ma nic wspólnego z prymitywnym mordobiciem. To sięgający swoją historią antycznej Grecji sport dla dżentelmenów, szkoła życia i charakteru.
- Pojedynki rozgrywane są na zawodach pod okiem licencjonowanych sędziów, którzy dbają o prawidłowe zabezpieczenie zawodników, za każdym podejściem sprawdzają ochraniacze osobiste i prawidłowe ich założenie. Obowiązkowa obecność lekarzy i zaplecza medycznego to również standard na imprezach organizowanych przez Śląski Związek Bokserski - podkreśla prezes Kowalik - W obecnych czasach, w przestrzeni medialnej sporty walki zajmują dużo miejsca, ale na przykład tak zwane „freak-fighty”, rozgrywane jako show w błyskach fleszy i przy dużym ładunku rozbudzonych medialnie emocji, często niezdrowo podsyconych agresją i ekscytacją nad spodziewanym „rozlewem krwi”, budzą niepokój ludzi zatroskanych o przyszłość naszej młodzieży. My, działacze boksu olimpijskiego, stawiamy inną propozycję: boks jako sposób na wychowanie młodzieży w duchu szlachetnej rywalizacji, dyscypliny wewnętrznej i panowania nad emocjami oraz własną agresją. Boks jako szkoła charakteru, praca nad sobą, nabywanie odporności na stres, konstruktywne radzenie sobie z przeciwnościami i porażkami oraz - przede wszystkim - nauka pokory i szacunku wobec przeciwnika i każdego człowieka. Inspiracje czerpiemy od mistrzów boksu, którzy - zwłaszcza na naszym terenie - zapisali piękną kartę historii polskiego sportu. Działający po wojnie w Bielsku-Białej słynny bokser z Auschwitz, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, Zbigniew Pietrzykowski czy ostatni żyjący z tej trójki mistrz olimpijski Marian Kasprzyk - na którego obecność w Skoczowie bardzo liczymy - to niekwestionowane autorytety sportowe i ludzie, których życiorysy - to wzór do naśladowania dla młodych pokoleń. Dziś są inspiracją dla trenerów i młodych adeptów pięściarstwa, których wychowujemy nie tylko w klubach sportowych, ale również na szkolnych salach gimnastycznych; jak w Rajczy, gdzie w szkole podstawowej powstała patronacka klasa sportowa Śląskiego Związku Bokserskiego oraz w Żywcu, w klasie mistrzostwa sportowego w Zespole Szkół Rolniczych i Agrotechnicznych. Organizując tej rangi imprezę w Skoczowie mamy nadzieję, że młodzi ludzie oraz nauczyciele wychowania fizycznego, którzy przyjdą zobaczyć Mistrzostwa Śląska na SOSiR-ze, również połkną bokserskiego bakcyla – podsumowuje prezes Tomasz Kowalik.
Mistrzostwa Śląska w boksie Olimpijskim w Skoczowie zaplanowano na 3 dni. W piątek i sobotę, w dwóch turach rozegrane zostaną pojedynki eliminacyjne – 10 marca o 12:00 i 17:00, 11 marca o 11:00 i 16:00. Rozgrywki mogą potrwać do późnych godzin wieczornych. W niedzielę, 12 marca br. gong przy ringu uderzy po raz ostatni – od 11:00 rozegrane zostaną pojedynki finałowe, które zakończy ogłoszenie wyników i dekoracja mistrzów regionu, między innymi przez burmistrza Skoczowa, ponieważ nasza gmina jest jednym ze współorganizatorów tego bezprecedensowego na naszym terenie wydarzenia sportowego. Wstęp jest wolny i każdy zainteresowany może przyjść zobaczyć na własne oczy boks w Skoczowie na hali przy ul. Goreckiej 2a.