Od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna, a źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu - w przypadku nowych źródeł ogrzewania.
Dodatek elektryczny nie przysługuje, gdy w gospodarstwie domowym wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji (np. instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, pompy ciepła o zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW ), gospodarstwom domowym korzystającym z dodatku węglowego lub dodatku dotyczącego niektórych źródeł ciepła (np. drewno kawałkowe, pelet drzewny, kocioł olejowy, skroplony gaz LPG). Dodatek nie przysługuje również gospodarstwom domowym, na potrzeby których zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692).
Wysokość dodatku została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego i wynosi:
- 1000 zł - w przypadku, gdy zużycie w gospodarstwie domowym w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh
- 1500 zł - jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. przekroczyło 5 MWh
Ważne: aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. W przypadku niższego zużycia energii, wystarczająca będzie ostatnia faktura za energię elektryczną.
Należy pamiętać, że pod terminem: „gospodarstwo domowe” rozumie się osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (to tzw. gospodarstwo jednoosobowe) lub osobę fizyczną i osoby pozostające z nią w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (to tzw. gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, pracownik OPS może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego.
Dodatek elektryczny będzie wypłacany w terminie do dnia 31 marca 2023 r. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. pozostaną bez rozpoznania.
Poniżej zamieszczamy do pobrania formularz wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego oraz instruktaż, jak go wypełnić. Formularze dostępne sę również na stronie internetowej Minsterstwa Klimatu i Środowiska.