Za nami kolejne, udane obchody Narodowego Święta Niepodległości w Skoczowie. Niewątpliwie przyczyniły się do tego zarówno bogato rozbudowany program uroczystości, słoneczna pogoda, jak i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystości podzielone były na dwie części – pierwsza z nich miała miejsce na terenie Skoczowa, druga zaś w sołectwach; pod pomnikami w Kiczycach, Pierśćcu i Pogórzu.
Centralna uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie 11 listopada, przed godziną 10:00, na skoczowskim Rynku, kiedy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej „Glorietta” z Jaworza, na jego płytę wmaszerowała Kompania Honorowa Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Skoczów pod dowództwem komendanta – Romana Kohuta. Zaraz potem Andrzej Bubnicki – Zastępca Burmistrza Skoczowa przyjął uroczysty raport złożony przez komendanta.
Bez wątpienia najbardziej uroczysty moment obchodów stanowiło wciągnięcie przez uformowany ze strażaków poczet flagowy flagi państwowej na maszt i odśpiewanie przez wszystkich zebranych czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Podniosły charakter tej chwili wzmacniał fakt, że podczas trwania uroczystości, dzięki rozdawanym przez skoczowskich harcerzy kotylionom i polskim chorągiewkom, cały Rynek mienił się na biało-czerwono. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych ze szkół naszej gminy.
W kolejnej części uroczystości głos zabrał Andrzej Bubnicki, który przypomniał zebranym, jak wielką wartością jest wolność, która „jest nam nie tylko dana, ale również i zadana”. Po nim, krótkie przemówienia wygłosili również przedstawiciele władz wojewódzkich i rządu – członek Zarządu Województwa Śląskiego, Beata Białowąs oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.
Okazją do wyrażenia radości z odzyskania przez Polskę niepodległości było odśpiewanie pieśni patriotycznych. „My Pierwsza Brygada” zaśpiewał Rafał Chrzan, a najgorętsze brawa zebrali przedszkolacy - laureaci III Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewajmy dla Polski” – Patrycja Bijok i Joel Michalski, za wykonanie piosenek: „Pierwsza Kadrowa” i „Czy to noc, czy to dzień”.
Z Rynku, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik „Naszym Bohaterom”, gdzie delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a harcerze wystawili honorową wartę. Na dalszą część obchodów zebrani najpierw udali się do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie ks. Proboszcz Witold Grzomba odprawił Mszę w intencji Ojczyzny, a następnie pod pomnik „Solidarności”. W czasie Mszy obecny był również proboszcz skoczowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Alfred Borski.
Do późnego wieczora trwały dalsze obchody Dnia Niepodległości pod pomnikami na terenie całej gminy. Delegacje władz miasta, szkół, strażaków z OSP, sołtysi z radami sołeckimi śpiewały Mazurka Dąbrowskiego, składały kwiaty i znicze przy pomniku Solidarności, przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych w Kiczycach, obelisku „W hołdzie ofiarom terroru i wszystkim walczącym o wolną Polskę” w Pierśćcu i pod pomnikiem upamiętniającym 202. Pułk Piechoty Rezerwy oraz 1. Batalion 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Pogórzu, gdzie Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza zorganizowało również Niepodległościową Wieczornicę.
Głównym obchodom towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. Od 10:30 do 16:00 na skoczowskim Rynku, w ramach „Patriotycznego kwadrans filmowego z Instytutem Pamięci Narodowej” można było zobaczyć filmy: „Gra o niepodległość”, „Niezwyciężeni” oraz „Niezwyciężeni czas próby”. O godz. 13:30, na Stadionie Miejskim odbył się natomiast „Skoczowski Bieg Niepodległości”, który przyciągnął wielu amatorów biegania z różnych grup wiekowych.