Czas żniw dobiega końca. Za nami już również radosne święto plonów. W sobotę 3 września w Skoczowie odbyły się 13. Ekumeniczne Dożynki Gminne, będące ukoronowaniem całorocznej pracy rolników i gospodarzy.
Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od utworzenia barwnego korowodu. W tym roku ruszył on z okolic dworca PKP i przebiegał m.in. ulicami: Mickiewicza, Górny Bór, Gustawa Morcinka, a zakończył się na skoczowskim Rynku. Na czele korowodu znalazły się legendarne postacie – Jan Warcęgą oraz Skoczki, a także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Korowód tworzyli również: włodarze miasta, radni, zaproszeni goście, gazdowie tegorocznych dożynek – Joanna i Jerzy Holeksa, Koło Pszczelarskie w Skoczowie, przedstawiciele dziesięciu skoczowskich sołectw, ochotniczych straży pożarnych jednostek z gminy Skoczów, skoczowskie firmy, stowarzyszenia i organizacje. Wszyscy zadbali o to, by ich wozy i wszelkie pojazdy, były pięknie i kolorowo ozdobione.
Po dotarciu uczestników korowodu na Rynek, przed publicznością zaprezentował się Zespół Regionalny „Strumień”, po czym odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Gazdowie tegorocznych dożynek – Joanna i Jerzy Holeksa z Harbutowic – przekazali burmistrzowi Skoczowa Miłosławowi Sitko chleb, który został później pobłogosławiony przez proboszcza Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła ks. Witolda Grzombę i księdza Krzysztofa Śledzińskiego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Dary burmistrzowi przekazał również były prezes Koła Pszczelarzy w Skoczowie Andrzej Walewski. Z okazji 50-lecia koła burmistrz podarował jego przedstawicielowi pamiątkową tablicę wraz życzeniami i gratulacjami. Na scenie podczas obrzędu obecni byli także: posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, członkini Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Skoczowa Monika Szyndler.
– Za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania i szacunku. Wam i Waszym rodzinom życzę dużo zdrowia i pomyślności. Udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy – zwrócił się do rolników burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. – Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy podjęli się trudu organizacji gminnych dożynek, zwłaszcza tym którzy tak pięknie przygotowali się do tegorocznego korowodu, a także sponsorom i darczyńcom – dodał włodarz gminy.
Podczas dożynek mieszkańcy i goście mogli podziwiać również występy Orkiestry Dętej „Blach Kapela” z Jasienicy, folkowego zespołu „Słowianki” oraz gwiazdy wieczoru – Anny Jurksztowicz i jej zespołu, a także skorzystać z wielu punktów gastronomicznych i strefy dla dzieci. Ponadto w Centrum Edukacji Ekologicznej odbywały się warsztaty pszczelarskie zorganizowane we współpracy z Kołem Pszczelarskim w Skoczowie.
Święto Plonów nie mogłoby się odbyć w takiej formie bez wsparcia sponsorów, za które jeszcze raz pragniemy ogromnie podziękować. 13. Ekumeniczne Dożynki Gminne finansowo i rzeczowo wsparli: Cukiernia Wojciech Gembal, Piekarnia Mirosław Grabowski, Hermes Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Skoczowie, Piekarnia Bethlehem, Gospodarstwo Rybackie Michał Kryjak, Chudyk Józef Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, Karol Chwastek Zakład Uboju Bydła, Cukiernia u Dusia, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie, KTW Pieczywo, Barbara Tyc-Panek, Cukiernia Bajka, Cukiernia Haneczka, Piekarnia Zdzisław Byrdziak, Sobik Zakład Produkcyjny Sp. z o.o., Browar Zamkowy w Cieszynie, Okrągła Blaszka Paulina Szklorz, „Rajskie Smaki” Wincenty Ciupka, Piekarnia Grygier, GS Samopomoc Chłopska, Ludwig Czekolada, Tomasz Heczko PPHU Hektor i Optyk Karolina.
Serdecznie dziękujemy również osobom, które przekazały elementy niezbędne do stworzenia dożynkowej dekoracji sceny: radnemu Rady Miejskiej Skoczowa Maciejowi Bieńkowi, mieszkańcom sołectwa Ochaby, radnej Teresie Papkali, radnemu Franciszkowi Pomprowi, mieszkańcom sołectwa Kiczyce, sołtys Bładnic Jadwidze Kozok oraz mieszkańcom sołectwa Bładnice.
Podziękowania należą się także tegorocznym gazdom dożynek – Joannie i Jerzemu Holeksie z Harbutowic.