Nadal można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.
Deklaracje, można składać:
- w formie elektronicznej, wykorzystując do tego aplikację na stronie online https://ceeb.gov.pl/;
- w formie papierowej, składając deklaracje bezpośrednio w urzędzie
lub wysyłając za pośrednictwem poczty.
Formularz deklaracji typu A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych (jednorodzinnych w tym w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, budynków wielorodzinnych oraz z budynków zbiorowego zamieszkania).
Formularz deklaracji typu B dotyczy budynków i lokali niemieszkalnych (np. budynków biurowych, handlowo-usługowych, garaży, budynków i lokali przemysłowych i magazynowych, ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, szkół i instytucji badawczych, szpitali i zakładów opieki medycznej).
Zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw uruchomionego przed 1 lipca 2021 r. właściciele /zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek dokonać w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r., natomiast w przypadku nowego źródła ciepła, które zostało zainstalowane w budynku, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.
Według danych z 11 sierpnia 2022 r. w CEEB zostało zarejestrowanych 6 584 punktów adresowych na terenie gminy Skoczów (wprowadzonych przez GUNB, samodzielnie przez właścicieli/zarządców budynków i lokali oraz przez osoby uprawnione na podstawie składanych deklaracji w formie papierowej).
Dla 4 406 punktów adresowych (czyli dla 66%) została wprowadzona co najmniej 1 deklaracja (elektronicznie przez właścicieli/zarządców budynków i lokali oraz przez osoby uprawnione na podstawie składanych deklaracji w formie papierowej) – 128. miejsce w województwie śląskim.
Łącznie do CEEB z terenu gminy Skoczów złożono 5 159 deklaracji (formularze A i B), z których 3 009 zostały wprowadzone przez uprawnionych pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Środowiska.
Na podstawie aktualnie udostępnionych w ramach CEEB narzędzi analitycznych można stwierdzić, że na terenie gminy Skoczów deklarowano dotąd:
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podajnikiem paliwa / zasypowy: w 1327 deklaracjach A (łącznie 1378 w deklaracjach A i B);
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: w 577 deklaracjach A (łącznie 608 w deklaracjach A i B);
- piec kaflowy na paliwo stałe w 141 deklaracjach A (łącznie 151 w deklaracjach A i B);
- kominek /koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe w 1 091 deklaracjach A (łącznie 1185 w deklaracjach A i B);
- trzon kuchenny/ piecokuchnia / kuchnia węglowa: w 153 deklaracjach A (łącznie 166 w deklaracjach A i B).
Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 438 z późn. zm.) mister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa został zobowiązany do prowadzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (dalej CEEB), w której gromadzone są dane i informacje o budynkach i lokalach w zakresie;
- źródła ciepła – w tym zasilania z sieci ciepłowniczej, wykorzystywanego na potrzeby budynku lub lokalu;
- źródła spalania paliw (w rozumieniu art.157aust 1pkt 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1MW).
Prowadzenie CEEB zostało powierzone Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (dalej GUNB).
Złożeniem deklaracji, uwzględniającym wyżej wymienione, informacje zostali zobowiązani właściciele i zarządcy budynków.