W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiczycach, Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu, Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu otrzymały certyfikaty za zrealizowanie zadań w ramach wojewódzkiego projektu w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!” Projekt był zorganizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty Urszulę Bauer i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności pod patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Partnerami projektu byli NSZZ „Solidarność” Regiony: Śląsko-Dąbrowski, Częstochowski, Podbeskidzia, IPN Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie „Dumni z Polski”.
11 marca 2022 roku w Auli Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość podsumowania projektu, w czasie której Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie została wyróżniona i otrzymała certyfikat. Uroczystość otworzyła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer. Dokonano podsumowania projektu. Wystąpili również patroni i patronaci projektu. Głos zabrali także zaproszeni goście. Bohaterowie stanu wojennego otrzymali laurki przygotowane przez uczniów (laurki przygotowali także uczniowie z SP3 im. Jana Pawła II w Skoczowie). Na zakończenie program artystyczny wykonali uczniowie z Łodygowic. W trakcie uroczystości można było również zobaczyć wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
6 czerwca 2022 roku certyfikaty za zrealizowanie zadań w ramach projektu otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiczycach, Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu, Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Certyfikaty wręczał dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej Tomasz Kowalik podczas zebrania dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu cieszyńskiego, które odbyło się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.
Koordynatorami projektu byli: w Szkole Podstawowej nr 1 im. Gustawa Morcinka
w Skoczowie – Ewa Cieślar, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie – Natalia Gabryś-Klus, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kiczycach – Mirosław Lapczyk, w Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu – Dorota Michalik, w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu – Beata Zbrzeźniak.
W projekcie w sumie wzięło udział 1026 szkół, 107 029 uczniów. Za zrealizowanie zadań w ramach projektu dla 1004 szkół przygotowano certyfikaty. W 8 wykładach i konferencjach wzięło udział ponad 2229 nauczycieli. W 259 szkołach zaprezentowano wystawę mobilną związaną tematycznie z historią Solidarności. Wystawa została zaprezentowana również 3 lutego 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.
Źródło danych o projekcie: http://pamiec81.pl/index.php/2022/03/15/projekt-w-liczbach/ (dostęp: 13.06.2022).
Szkolny koordynator projektu z SP3 im. JP II w Skoczowie,
Natalia Gabryś-Klus