To był pracowity i udany rok …
Dzięki grantom gminy Skoczów, a także innym dotacjom Stowarzyszenie „Nasz Pierściec” mogło realizować swoje plany, rozwijać pasje mieszkańców, dbać o tradycje lokalne i okazać troskę najmłodszym i seniorom. Bez tego wsparcia, jak również zaangażowania sołectwa, szkoły i przedszkola, lokalnych firm i instytucji, ciężko byłoby zrealizować chociażby jedno z zadań… a my kończymy rok 2021 z kilkoma zakończonymi sukcesem.
„Jak to downij z Mikołojym chodzono”
To zadanie nawiązujące do tradycji i bardzo integrujące lokalną społeczność, największe przedsięwzięcie organizowane we współpracy z sołectwem, w 2021 roku odbyło się w Pierśćcu już po raz dziewiąty. Pozyskana gminna dotacja pomogła w sfinansowaniu aż 350 upominków dla dzieci i młodzieży. Kolorowe paczki zawierały drewnianą ażurową bombkę z grawerowaną przywieszką, tradycyjnego piernikowego Mikołaja, a także mnóstwo słodkości. Spotkanie z Mikołajem odbyło się 6 grudnia w Strefie JUMP&GO odrestaurowanej przez Stowarzyszenie latem 2021 r. dzięki programowi Działaj Lokalnie. Święty Mikołaj przybył wraz z towarzyszącymi mu aniołkami i diabłami zaprzęgiem konnym, aby spotkać się z dziećmi i mieszkańcami, obdarować ich upominkiem i zapytać o poziom grzeczności w mijającym roku. Na uczestników czekała gorąc czekolada, kawa i herbata, a imprezę uświetniła wizyta Radia Bielsko i akcja „Świeć przykładem”. Radosne chwile mieszkańcy mogli utrwalić w pięknej fotobudce przygotowanej przez pasjonatki rękodzieła specjalnie na tę okazję. Nie był to jedyny dzień, kiedy Święty Mikołaj intensywnie podróżował w okolicy, gdyż w niedzielę 5 grudnia można go było spotkać na terenie Pierśćca dzielącego się uśmiechem i łakociami, a w poniedziałek wieczorem udał się do DPSu „Przestrzeń Opatrzności” w Skoczowie, aby odwiedzić podopiecznych i również im sprawić w tym dniu radość.
„Senior”
Jak wskazuje nazwa, grupą docelową tego projektu są seniorzy. To trwające trzy miesiące (wrzesień – listopad 2021 r.) zadanie było koordynowane przez jego pomysłodawczynię – Joannę Korwin. Wsparcie gminy Skoczów umożliwiło aktywizację starszej grupy mieszkańców sołectwa, którzy w ramach tego zadania wzięli udział w licznych warsztatach tematycznych i twórczych, takich jak: Nordic Walking, Joga, mydlarskie, florystyka z foamiranu. Seniorzy wyjechali na Szyndzielnię, do Teatru Polskiego w Bielsku Białej na spektakl „Kogut w rosole” i do Domu Narodowego w Cieszynie na sztukę „Sir Jerzy i demon”. Mieli okazję spotkać się z wizażystką i trenerem personalnym. Ten projekt był realizowany przez Stowarzyszenie już po raz drugi – co roku spotyka się z zainteresowaniem i z pewnością wpisze się w harmonogram jako wydarzenie cykliczne, gdyż odpowiada na bardzo realne potrzeby seniorów mieszkających w Pierśćcu.
„Pierścieckie Dni Kultury”
Kolejnym dofinansowanym przez gminę zadaniem były jesienne Pierścieckie Dni Kultury”. Zadanie to koordynowane jest przez Szkołę Podstawową im. Z. Kossak w Pierśćcu, a konkretnie przez p. Gabriele Harężę i Jolantę Chmiel. Wydarzenie to na stałe wpisało się już w kalendarz wydarzeń w naszej wsi. W ramach Dni Kultury odbyły się warsztaty rękodzieła dla uczniów i mieszkańców. Młodzież wykonała przepiękne świece i mydełka zapachowe. Dla mieszkańców zorganizowano również warsztaty tworzenia kwiatów z foamiranu. Do szkoły zawitał teatr “Bajaderka” z przedstawieniem “Tiki Rafa na krańcu świata”. Była to morska opowieść, podczas której wraz z Kapitanem Koralem, jego papugą Renią, podróżniczką Merą oraz Szczurkiem Sznurkiem dzieci odbyły podróż po kontynentach. Uczniowie poznali charakterystyczne dla danego kontynentu zwierzęta, zwłaszcza zagrożone gatunki. Dowiedzieli się jak można zadbać o naszą planetę oraz swoje najbliższe otoczenie. Podróżniczymi pasjami podzielił się z uczniami p.Tomasz Kędzior - mieszkaniec Skoczowa, który podczas prelekcji barwnie opowiadał o swojej wyprawie do Peru. Odbyły się warsztaty taneczne, podczas których poznano tajniki kroków salsy. Zajęcia poprowadziła Nina Kraus – Maison. Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem, p. Waldemarem Cichoniem - autorem serii książek o kocie Cukierku. Z uwagi na sytuację pandemiczną spotkanie miało formę on-line. Dzieci poznały głównych bohaterów książek - koty: Cukierka i Tradycję - oraz dowiedziały się wielu interesujących faktów na temat pisania książek. Punktem kulminacyjnym był przegląd talentów. Podczas konkursu “Mam Talent” zaprezentowało się kilkanaścioro utalentowanych uczestników. Talenty pisarskie i recytatorskie “zajaśniały” także podczas montażu słowno-muzycznego, zorganizowanego przez panie polonistki. Stowarzyszenie „Nasz Pierściec” co roku partycypuje w organizacji tego wspaniałego wydarzenia.
„Tu sóm moji korzynie…”
Pod tym hasłem 2 października 2021 r. pod patronatem Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się konferencja dla nauczycieli regionalistów, którą zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu we współpracy ze Stowarzyszeniem ,,Nasz Pierściec”. Koordynowaniem tego przedsięwzięcia zajęła się pani Danuta Oczadły. W konferencji wzięło udział 31 uczestników – pasjonatów dziedzictwa kulturowego ziemi cieszyńskiej. Wysłuchano pięciu wystąpień wyemitowanych w trybie online, a skupionych wokół tematu ,,Tu sóm moji korzynie - co dalij z cieszyńskóm rzeczóm?”.
Konferencję otworzyła jej moderatorka, Joanna Radwan-Kmiecik, prezes Stowarzyszenia ,,Nasz Pierściec” oraz współorganizatorka Gwarowego Konkursu Recytatorskiego ,,Tu sóm moji korzynie”. Prowadząca powitała uczestników, przedstawiła program konferencji i zapowiedziała m.in. wydanie broszury z materiałami pokonferencyjnymi dla zgłoszonych nauczycieli. Iga Herok-Turska, specjalista Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w wykładzie wzbogaconym licznymi zdjęciami wskazywała na sposoby zachęcania uczniów do poznawania architaktonicznego dziedzictwa regionu. Wieloletni juror Gwarowego Konkursu Recytatorskiego ,,Tu sóm moji korzynie”, prezes Sekcji Ludoznaczej ZG PZKO w Republice Czeskiej, Leszek Richter, przedstawił wnioski, wskazówki i przykłady dobrych praktyk, które pomogą nauczycielom w przygotowaniu uczniów do udziału w kolejnych konkursach. Z kolei Tomasz Sochacki, etnolog, twórca i administrator strony internetowej ponaszymu.eu, zachęcał do pisania tekstów w języku naszych pradziadków, który rodzi się w codziennym życiu i z codziennych doświadczeń, relacji z innymi ludźmi, przeżyć. Danuta Oczadły, nauczycielka języka polskiego, inicjatorka i współorganizatorka konkursu w swojej prezentacji opowiedziała o trzynastu jego edycjach, a mamy wielokrotnych laureatów konkursów gwarowych, także nauczycielki w pierścieckiej szkole, Urszula Barańska i Justyna Wacławczyk, podzieliły się swoimi refleksjami na temat ,,Być rodzicem recytatora: i łatwo, i trudno”. Nauczyciele regionaliści, dzieląc się swoimi doświadczeniami, a także wrażeniami z udziału w wideokonferencji, wskazywali na inspirację do wycieczek z uczniami po Śląsku Cieszyńskim, zwracali uwagę na to, że żywa gwara wzbogaca jej użytkowników i używana w określonych sytuacjach nigdy nie powinna być powodem do zawstydzenia, ale raczej do dumy z bycia ,,stela”. Obrady zakończyło wystąpienie dyrektor Szkoły Podstawowej w Pierśćcu, Ireny Krypczyk, która zaprosiła do udziału w przyszłorocznej, czternastej edycji Gwarowego Konkursu Recytatorskiego ,,Tu sóm moji korzynie”, zachęcając jednocześnie dyrektorów szkół do jego rozpropagowania wśród uczniów i nauczycieli. Konkurs ma szansę znaleźć się na liście konkursów kuratoryjnych, których wyniki są wliczane do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, jeśli weźmie w nim udział odpowiednia liczba uczestników.
Zadanie zostało dofinansowane przez Powiat Cieszyński w ramach „małego” grantu.
Oprócz zadań wspomnianych powyżej realizowany był również duży projekt w ramach programu Działaj Lokalnie, o którym pisano szerzej w październikowym wydaniu „Wieści…”. Warto podkreślić, że w jego finansowaniu również uczestniczy gmina Skoczów.
Stowarzyszenie ,,Nasz Pierściec"