Apel i podsumowanie projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981-Pamiętamy!” w SP 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie.
10 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie odbył się apel przypominający uczniom o tym, że 40. lat temu 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Był to też dzień podsumowania w szkole projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”, który został skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem było przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Apel swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta Skoczowa, Mirosław Sitko, Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty w Radzie Miejskiej Skoczowa, Maria Sobik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie, Joanna Radwan-Kmiecik.
W trakcie przywitania gości Pani Dyrektor Szkoły, Małgorzata Jasionowicz, przypomniała wypowiedzi papieża Jana Pawła II o stanie wojennym. Utworem „Mury” Jacka Kaczmarskiego oddano hołd ofiarom stanu wojennego, walczącym o naszą wolność. Apel przygotowali nauczyciele: Izabela Steciuk, Sławomir Chmiel, Natalia Gabryś-Klus, Łukasz Zgoda, Halina Uglorz. Występowali uczniowie z klas 7. i 8., a w rolę prezenterki telewizyjnej wcieliła się uczennica klasy 5. - Zofia Madej. Piosenki zaśpiewali uczniowie ze szkolnego zespołu DoReMi. Warto podkreślić, że występujący uczniowie prezentowali fragmenty prac przygotowanych na konkursy z projektu, w których przedstawili bohaterską działalność ich dziadków oraz wspomnienia z życia codziennego. Były to prace z dwóch konkursów; Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich oraz Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności”.
W drugiej części apelu szkolny koordynator projektu, Natalia Gabryś-Klus, w formie nagrania zaprezentowała realizację projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie-13 grudnia 1981-Pamiętamy!”.
Po zakończeniu apelu głos zabrali: Burmistrz Miasta Skoczowa, Mirosław Sitko i Dyrektor Szkoły, Małgorzata Jasionowicz, dzieląc się wspomnieniami z tamtych czasów. Po zakończonym apelu goście zostali zaproszeni do obejrzenia szkolnego kącika patriotyczno-historycznego „40 lat po stanie wojennym”, który powstał w szkole w październiku, jako realizacja zadania z projektu. W przygotowanie kącika włączyli się dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie i rodzice. Cała społeczność „Trójki” pragnie podziękować Wszystkim, którzy pomogli nam w wyposażeniu miejsca patriotyczno-historycznego.
Przedstawiciel naszej szkoły uczestniczył w koncercie pamięci Dziewięciu z Wujka z okazji 40. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, który odbył się 15 grudnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Natalia Gabryś-Klus
szkolny koordynator projektu