Koncert poetycki “Korowód Madonn” w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu - 3 maja 2021, godz. 18.00.
Idea koncertu
„Idą z głębi czasu i z głębi świata…”. „Idą ulicami, polami, polami i wszystkimi drogami…” Idą poprzez ogrom ludzkiego doświadczenia. Madonny. „Korowód Madonn” – pod takim właśnie tytułem w dniu 3 maja br. zaprezentowany został przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne koncert poetycki w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu.
W kilku odsłonach przesunęły się przed naszymi oczyma różne ich wcielenia.
Przewodniczką tego niezwykłego korowodu było to najważniejsze: Madonna, ludzka Matka Boga, przywołana w wierszu Romana Brandstaettera „Anioł Pański” jako prolog i klamra kompozycyjna całego koncertu. Potem – tuż za nią, w odsłonie pierwszej poszły Madonny z obrazów, kapliczek i kościołów. Spotkaliśmy więc i Tę z Jasnej Góry, i Tę z Wilna i tę z Ostrej Bramy – tak bardzo związane z naszą tradycją. Za nimi postępowały te z łąk, pól i przydrożnych kapliczek, te będące uosobieniem samej Natury – dawczyni życia – wyczarowane przez poetycką wyobraźnię Jerzego Harasymowicza. Pojawiła się Madonna – piękna kobieta, wniebowzięta dzięki darowi macierzyństwa.
Z głębi świata i czasów wyszła do nas ta współczująca, będąca wsparciem i ukojeniem dla więźniów świata drutów kolczastych, ginących w walce, tych, których pochłania czas grozy, przywołana przez poezję Twardowskiego, Gałczyńskiego i Baczyńskiego. I ta – współodczuwająca i wspierająca człowieka współczesnego, który wpada czasem w pułapkę własnego umysłu.
Te wszystkie przywołane w koncercie wizerunki tworzą jeden Absolut Matki – dawczyni życia i wszechogarniającej miłości. Ten, który rozpoznaje się we wszystkich matkach, a wszystkie matki świata rozpoznają się w nim. My wszyscy zaś uciekamy się do niego.
Zarówno recytowane teksty jak i wykonane utwory muzyczne stworzyły harmonijną całość.
Koncert wywołał wiele wrażeń, wzruszeń i refleksji.
Prezentowane utwory:
1.Utwory poetyckie -
ROMANA BRANDSTAETTERA, JANA TWARDOWSKIEGO, JERZEGO HARASYMOWICZA, KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO, KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
2.Utwory muzyczne:
F. Schubert-Ave Maria
P. Mascagni- Ave Maria
G. Caccini- Ave Maria
M. Sawa- Preludium Maryjne "Z dawna Polski Tyś królową"
St. Moniuszko-" O Mario ,bądź pozdrowiona"
A. Adam-"Głos duszy"
F. Rączkowski-Bogarodzico
Bach- Siciliana
M. Sawa-"Matko Najświętsza ,do serca Twego"
3. Wykonawcy:
Artur Pierściński – recytacje
Ewa Bąk – organy/fortepian
Dorota Parzyk - flet
Grażyna Kośmider - dobór wierszy i słowo wstępne
4. Informacje o wykonawcach koncertu:
Dorota Parzyk – absolwentka Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pedagogiem w szkołach muzycznych w Bielsku-Białej i Cieszynie.
Ewa Bąk – absolwentka Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Ukończyła studia we Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów. Wielokrotnie brała udział w koncertach organowych, a także występowała jako solistka i kameralistka. W swoim dorobku artystycznym ma koncerty z chórami z Austrii, Japonii, Stanów Zjednoczonych a także wieloma wybitnymi artystami z Polski.
Prowadzi klasę organów w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy Kurii Bielskiej. Na stałe współpracuje z bielskimi chórami. Została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej i Wiśle.
Artur Pierściński - aktor, ukończył PWST w Krakowie. Grał na scenach: Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Brał udział w wielu projektach edukacyjno-muzycznych dla młodzieży szkolnej, a także w koncertach dla dorosłych organizowanych przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne, z którym nadal współpracuje
Grażyna Kośmider
Sabina Muras
Koncert był współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2021. Serdecznie dziękujemy.