W związku z potwierdzonym przypadkiem przebywania watahy wilków, na terenach leśnych i przyległych do lasów w naszej gminie, prosimy o zapoznanie się z informacją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach – dotyczącą zachowania i specyfiki wilków.
Wilk jest zwierzęciem płochliwym i zdecydowanie unika kontaktu z ludźmi. Oczywiście mogą zdarzać się sytuacje, kiedy wilk z pewnej odległości obserwuje siedziby ludzkie, jest to jednak naturalny przejaw ciekawości i ma miejsce zwykle w przypadku młodych zwierząt. Podobnie zachowuje się wiele innych dzikich zwierząt. Takie zachowania nie świadczą o „utracie lęku” zwierzęcia przed człowiekiem.
Ataki wilków na ludzi zdarzają się niezmiernie rzadko. Częstsze i dodatkowo bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Bezpośrednie spotkania z wilkiem mają natomiast charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podsycać negatywnych emocji decyzji lub utrwalać szkodliwych dla wilków stereotypów. Parafrazując pewną bardzo krzywdzącą dla wilka wyliczankę – wilk jest dziki, ale nie jest zły. Zwykle nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, a z punktu widzenia przyrodniczego jest gatunkiem bardzo cennym i wartym ochrony.
Niemniej, jeśli już dochodzi do jakiegoś niepokojącego zdarzenia z udziałem wilka, każde z nich wymaga wyjaśnienia i analizy. Należy również pamiętać, że sprawcami niepokojących sytuacji, jak ataki na zwierzęta domowe, lub częste podchodzenie blisko zabudowań, mogą być również wałęsające się psy lub hybrydy wilka i psa. Wymaga to jedynak weryfikacji we współpracy ze specjalistami. W skrajnych przypadkach możliwy jest odstrzał wilka, wymagający odpowiednich zgód. Sytuacje takie zdarzają się jednak ekstremalnie rzadko.
W regionach, w których występują wilki, warto pamiętać, by w obszarach górskich i leśnych nie puszczać wolno swoich psów. Z racji tego, że gatunki te są ze sobą blisko spokrewnione, wilk może potraktować psa jako konkurenta i go zaatakować.
W przypadku ataku wilków na zwierzęta hodowlane, warto pamiętać, że po spełnieniu określonych warunków, są one również podstawą do wypłaty odszkodowania. W praktyce zdecydowana większość takich zgłoszeń kończy się wypłatą rekompensującą hodowcom poniesione szkody.
Więcej informacji na temat wilków znaleźć można na stronie: gdos.gov.pl/wilk-nie-taki-straszny