Widok na Skoczów
Widok na Kaplicówkę
Kładka na Wiśle
Widok z Kaplicówki
Wnętrze kościoła św. św. Ap. Piotra i Pawła
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Kamienice na rynku
Park nad stawami na Górnym Borze
Park nad stawami na Górnym Borze
morcinek
kamienice
kaplicówka
wiosna
wiosna3
SOSiR z lotu ptaka
baner_osiwata
CZ | DE | EN

Wiejskie zabytki architektury

2013-09-02

„Zabytki architektoniczne na terenach wiejskich gminy Skoczów”, to kolejna, cenna publikacja, która trafia do rąk czytelników. Jest ona uzupełnieniem książki opisującej zabytki architektoniczne Skoczowa, wydanej w 2011 r. Autorem obu jest mieszkający w Pierśćcu architekt Ludwik Herok, a wydawcą gmina Skoczów.
Spotkanie promocyjne, na którym zaprezentowana została książka „Zabytki architektoniczne na terenach wiejskich gminy Skoczów” odbyło się 30. sierpnia w galerii miejskiej „ARTadres”. Jak zaznaczyła  Iwona Klepczyńska ze skoczowskiego magistratu, jest to kolejna publikacja sfinansowana z funduszy europejskich, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Cieszyńska Kraina”.
Ludwik Herok podkreślał, że podjął się napisania książki, bo tereny wiejskie gminy „są mu równie bliskie jak miasto Skoczów”. -  Ja tu spędziłem dzieciństwo, więc pomyślałem, żeby napisać też o tym, co jest ciekawego w wioskach - komentował.
Autor publikacji zwrócił uwagę, że zabytków w wioskach nie zachowało się  zbyt wiele, bo na przestrzeni wieków  ich ilość zmniejszyły wojny i różne kataklizmy, jak pożary i powodzie.
Ludwik Herok opowiedział jak powstała książka. Skomentował również fachowo zamieszczone w niej obiekty. Przy okazji można się było przekonać, że autor ma sporą wiedzę historyczną o gminie Skoczów.
W książce opisane są różne obiekty znajdujące się na terenie sołectw, mające walory zabytku. Są to m.in. budynki szkół, obiekty sakralne (kościoły, przydrożne kapliczki i krzyże), budynki mieszkalne i gospodarcze. Poza opisem technicznym zabytków, w książce jest także sporo wiedzy o ich historii. Cennym załącznikiem są mapki wiosek z 1836 r.
Ciekawym przedsięwzięciem wydawniczym gminy Skoczów jest też publikacja prezentująca tradycyjne wesele wiejskie we wsi Ochaby. Została ona również sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem LGD „Cieszyńska Kraina”.
Promocja wydawnictwa odbyła się 1 września w Ochabach. Na spotkaniu zaprezentowano książkę i film DVD „Ochabskie wesele”. Sfilmowane zostało na nim przedstawienie „Ochabskie wesele” pokazane w 2011 r.  Widz ma dzięki temu okazję aby poznać tradycje weselne z początku XX wieku. Film dokumentuje weselne rytuały, które pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy Ochab. 
 


 

Dodał: