Widok na Skoczów
Widok na Kaplicówkę
Kładka na Wiśle
Widok z Kaplicówki
Wnętrze kościoła św. św. Ap. Piotra i Pawła
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Kamienice na rynku
Park nad stawami na Górnym Borze
Park nad stawami na Górnym Borze
morcinek
kamienice
kaplicówka
wiosna
wiosna3
SOSiR z lotu ptaka
baner_osiwata
CZ | DE | EN

Uczniowie wysprzątali wały Wisły

2013-04-15

Prawie 50 worków śmieci zebrali uczniowie szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w sprzątaniu wałów Wisły. Akcję zorganizowało 13 kwietnia skoczowskie Koło Miejskie PTTK i Komisja Ochrony Środowiska przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.
60. uczniów wraz z opiekunami z szkół podstawowych nr 1, 3 i 8 w Skoczowie stawiło się w sobotę rano przed Krytą Pływalnia „Delfin”. Stamtąd wyposażeni w rękawice ochronne i worki wyruszyli na wały po obu stronach Wisły, aby je wysprzątać. Przeszli odcinek od mostu przy ul. Bielskiej do mostu kolejowego.
Uczniowie wraz z opiekunami i kierującym akcją Piotrem Steblem (wiceprzewodniczącym  skoczowskiego PTTK), przedzierali się przez krzaki i wyciągali stamtąd  śmieci, zalegające tam od lata 2012 r. Były butelki szklane i plastykowe, reklamówki, tekturowe pudła, kawałki metalu, stare buty, itp. Worki zapełniały się bardzo szybko.  W ciągu dwóch godzin akcji śmieciami wypełniono ich około 50. Po weekendzie zebrane śmieci wywieźli na wysypisko pracownicy MZD.
Po przejściu szlaku wzdłuż wałów Wisły uczestnicy sprzątania spotkali się w sali widowiskowej MCK „Pod Pegazem”. Tam organizatorzy poczęstowali uczniów ciepłym posiłkiem, ufundowanym przez Urząd Miejski w Skoczowie.
Później dla odważnych był jeszcze konkurs przyrodniczo-krajobrazowy. Na zweryfikowanie swojej wiedzy zdecydowało się kilkoro uczniów.  Konkurs prowadzili Jan Machała, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” i Piotr Stebel z skoczowskiego PTTK. Startujący w nim uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością nazwy roślin, drzew, grzybów, ptaków, rzek i miejscowości.
Zwycięzcą konkursu został Marcin Sikora z Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie. W nagrodę pojedzie w czerwcu na wycieczkę na Małą Fatrę w Słowacji, którą organizuje PTTK w Skoczowie. Drugie miejsce zajęła Kornelia Pagieła (SP 1), trzecie Łukasz Sikora (SP 8) a czwarte Kamil Kurek (SP 1).
Nagrody dla laureatów konkursu przyrodniczo-krajoznawczego ufundowała Komisja Ochrony Środowiska przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski”.
Organizatorzy wręczyli także pamiątkowe dyplomy opiekunom uczniów uczestniczących w akcji sprzątania: Iwonie Czakon-Kobus (SP 3), Elżbiecie Ferfeckiej (SP 1 ) i Alicji Kosmali (SP 8).


  

Dodał: