Widok na Skoczów
Widok na Kaplicówkę
Kładka na Wiśle
Widok z Kaplicówki
Wnętrze kościoła św. św. Ap. Piotra i Pawła
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Kamienice na rynku
Park nad stawami na Górnym Borze
Park nad stawami na Górnym Borze
morcinek
kamienice
kaplicówka
wiosna
wiosna3
SOSiR z lotu ptaka
baner_osiwata
CZ | DE | EN

Piernikowe szaleństwo walentynkowe

2014-02-12

Nasze miasto posiada długoletnią tradycję piernikarską, która bez trudu rywalizować by mogła z chlubą Torunia – stolicy tych specyficznych wypieków.
Pierniki z wizerunkiem Ratusza, Herbu Skoczowa, Jonasza na co dzień można kupić w cukierni Jana Dusia, która od wieków rozbudza słodyczą podniebienia mieszkańców Skoczowa i Gości. Początki tradycji cukierniczych w tej rodzinie datowane są na 1880 r., kiedy to urodził się Franciszek Duś, syn strumieńskiego szewca Ignacego Dusia. Nauki pobierał u cieszyńskich mistrzów Gałuszki i Knierlinga, by następnie rozwinąć je - w ramach czeladniczej wędrówki – w cukierni w Wiedniu. Po powrocie do Skoczowa w 1906 r. otworzył swoją cukiernię przy ul. Kościelnej. Podstawą egzystencji rodziny była sprzedaż pierników na odpustach. W związku z powyższym organizowano w tym celu piernikowe wyprawy specjalnie wynajętym wozem.
Specjałami z cukierni Dusiów delektował się m.in. Gustaw Morcinek czy Zofia Kossak. Miejskie Centrum Kultury od lat dba, aby skoczowski piernik zabrali ze sobą artyści występujący na scenie podczas Dni Skoczowa.
Tradycyjne pierniki w ciągu roku przybierają przeróżne kształty. Pani Alina Duś własnoręcznie je zdobi. – Na walentynki przygotowaliśmy edycję specjalną - piernikową odsłonę bielizny. Można ją kompletować dopasowując wzory. Każdy jest inny. Ponadto serca w przeróżnych odsłonach, składane z imionami, amorkami, gołębiami...  – przyznaje właścicielka. Jednak smak nie zmienia się od wieków…


 

Dodał: